Forum και μια προσωπική πικρία.

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser2088
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser29156

Το φορουμ ειναι καθρεφτης των κατωθι :

1. Της Κοινωνιας

[SPOIL]Ακουγεται τετρημενο, χιλιοειπωμενο αλλα ειναι μεγαλη αληθεια
Στο φορουμ επικοινωνουν ανθρωποι ολων των ηλικιων , ολων των κοινωνικων στρωματων, ολων των επαγγελαμτικων κλαδων κλπ κλπ/
Η οποιαδηποτε αντιπαραθεση στο φορουμ σαφως και επηρεαζεται απο τη παιδεια που ο καθε ενας απο τους συμμετεχοντες εχει, απο το μορφωτικο του επιπεδο, απο το χαρακτηρα του αλλα σαφως και απο τη καθημερηνοτητα του . Εξεταζω τις αντιπαραθεσεις αφου αυτες ειναι που εκτροχιαζοντε και αυτες αποτελουν το θεμα που εξεταζουμε.

Πισω λοιπον απο ενα account ενας πιτσιρικας χιδαιολογει απεναντι σ ενα αλλο account , το οποιο μπορει να ειναι στα χερια ενος ανθρωπου που απο το πρωι μεχρι το βραδυ ξεφησα και σκεφτεται πως θα πληρωσει τον ΟΑΕΕ, την εφορεια κλπ ....... Το θρασος του ενος, φερνει την αντιδραση του αλλου , η οποια λογω της εντασης απο τη προσωπικη του ζωη , φευγει εκτος ελεγχου , εκτος παιχνιδιου και το account ουσιαστικα απαντας οχι ως παιχτης αλλα ως ο ανθρωπος που ειναι απο πισω με ολα τα προβληματα της καθημερηνοτητας του. Απαντα οχι με ορους παιχνιδιου , αλλα με ορους καθημερηνοτητας , με ορους πραγματικης ζωης .......

Θα πω το κλασσικο που κανω πολλες φορες εγω ...... ανεπαγγελτε πιτσιρικο μπλα μπλα μπλα ........ μετα ο πιτσιρικας απαντα ..... νουμερο , ασχετε λες και ειμαστε συνομιλικοι και κολητοι , και γενικα το νεανικο θρασος κοντραρεται με τον εγωισμο του μεγαλυτερου που τα παιρνει ολα προσωπικα και λεει ....... σπουδασα , δουλευω κανω , δειχνω, εχω οικογενεια ..... και θα μου τη λεει ενας πιτσιρικας που τον ζει το χαρτζιλικι του μπαμπα του ?

Αυτο ειναι ενα παραδειγμα που μπορει να καλυπτει ενα 50% των λεκτικων επιθεσεων στο φορουμ και συμβαινει παντα οταν η αντιπαραθεση αυτη ειναι μεταξυ νεαρου και μεγαλυτερου ........

Η λυση ειναι απλη , δε χρειαζεται να ανακαλυψουμε τη φωτια , οι νεοτεροι πρπει να σεβαστουν τους μεγαλυτερους και οι μεγαλυτεροι να καταλαβουμε οτι οι πιτσιρικαδες στα 17 τους φυσικα και ειναι ακομη σπιτι τους στο χαρτζιλικι της οικογενειας κλπ ... γτ ακομη ειναι μολις ....17 (υπαρχουν και 17χρονοι που βγαζουν το μεροκαματο τους και παραλληλα παλευουν και να σπουδασουν και ειναι αξιοι συγχαρητηριων)

Συνηθως οι εκτος λογικης παιχνιδιου αντιπαραθεσεις εχουν να κανουν με θεματα ηλικιακα κι νομιζω με οσα ειπα καλυπτοντε και αλλες περιπτωσεις οπως πχ , ενας με καλη δουλια να μην σεβεται εναν ανεργο ή εναν με μια οχι και τοσο καλη δουλια (πχ καποιοι κοροιδευουν εναν και τον λενε καφετζι υποτιμιτικα ) κλπ που διορθωνοντε ευκολα αν αποφασησουμε ολοι οσοι ειμαστε ενεργοι στο φορυμ να τα αφαιρεσουμε απο την επιχειρηματολογια μας .....

Η λυση λοιπον σε τετοιου ειδους αντιπαραθεσεις ειναι μια "Συμφωνια Κυριων" μεταξυ των ενεργων στο φορυμ παιχτων οι οποιοι παραλληλα θα μπορουν να αποτελουν και ασπιδα οποτε βλεπουν συζητησεις να ξεφευγουν και να παρεμβενουν υπενθυμιζοντας στους εμπλεκομενους οτι το φορουμ ειναι για επιχειρηματολογια σχετικη με το παιχνιδι και οχι για αντιπαραθεση του τι κανει ο καθενας στη ζωη του κα ιτι δε κανει ......

Στη κατηγορια αυτη να αναφαιρω οτι οποιαδηποτε δημοσιοποιηση προσωπικων δεδομενων (νομιζω οτι ακομη και το μικρο ονομα του παιχτη δε θα επρπε να αναφερεται ), πρπει να επιφερει αμεσα μονιμο αποκλεισμο για το account (τουλαχιστον στο φορουμ), και αμεσα η Ο.Δ. να σβηνει με ΧΧΧΧΧ τα προσωπικα στοιχεια που εμφανιστηκαν). Το θεμα ειναι πολυ σοβαρο και εμπιπτει μαλιστα και στο ποινικο δικαιο , οχι μονο στους κανονες του παιχνιδιου.

Τελειωνοντας αυτη την ενοτητα θεωρω εξαιρετικα αναγκαιο, ο λογαριασμος του παιχνιδιου να ειναι και ο λογαριασμος του φορουμ . Μπορω να πω αμετρητους λογους αλλα για λογους οικονομιας χωρου και χρονου , νομιζω ολοι το αντιλαμβανοντε και ολοι το αποδεχοντε εκτος απο αυτους που θελουν να κρυβοντε πισω απο αγνωστα προφιλ και να κανουν το φορουν ανω κατω, αλλα αυτους θελουμε να τους περιορισουμε νομιζω .....
Μαλιστα θα ηταν και ενα βημα να συνδεθουν οι ποινες του φορουμ με το παιχνιδι, πραγμα που θα συνεβαλε περετερω στην ηρεμια του φορουμ ....[/SPOIL]

2. Του Παιχνιδιου

[SPOIL]Ακομη και η πρωτη κατηγορια οφειλει την υπαρξη της σ αυτο. Απο το παιχνιδι ξεκινα το ερεθησμα για να ανοιξει ενα θεμα στο φορουμ και να γινει ο κακος χαμος .
Θα πω 2 3 πραγματακια , αν και θα ελεγα πολυ περισσοτερα αν το θεμα ηταν, το πως το παιχνιδι θα ξαναγινει οπως πριν .......

Ξεκινω απο την προσφατως εμφανιζομενη ετικετα . Δε ξερω αν ολοι αντιμετωπιζουν την εμφανιση της οπως εγω , αλαλ επιτρεψτε μου να πω οτι εγω το εντιμετωπιζω στο δικο μου μυαλο ως εξης .......
Αντιστοιχο παρανομο σκριπτακι με την ετικετα , ειχαν εδω και πολλους κοσμους , παρα πολλοι παιχτες (αλλα οχι ολοι / νομιζω οτι μια αναλογια 1/20 μπορει να ειναι ρεαλιστικη εκτιμηση) αποκτωντας ενα τεραστιο πλεονεκτημα (υπηρχαν φυλες που το ειχαν ολα τα πρωτης γραμμης accounts αναγνωριζοντας σε δευτερολεπτα χιλιαδες fakes) εναντι των υπολοιπων που προσπαθουσαν με αλχημειες και επιπονους τροπυς να αναγνωριζουν εισερχομενες.
Θεωρω οτι η ΟΔ εκρινε πως η διαδωση του ηταν τετοια που για την ισονομια του παιχνιδιου επρπε να δημιουργηθει μια νομιμη επιλογη αμεσα προσβασιμη σε ολους . Οποτε αν εχω κρινει σωστα , εχουμε ενα θετικο βημα σε θεματα ισονομιας .

Ενας απο τους κορυφαιους λογους αντιπαραθεσης (που με τη σειρα του οδηγει πολλες φορες και σε συμπεριφορες που ανελυσα στη πρωτη κατηγορια) ειναι το θεμα των παρανομων accounts

Αυτη τη στιγμη παιζεται ενας κοσμος που οι συμμετεχοντες λενε , ναι μωρε κλεβω , αλλα αν δε κλεψω θα χασω γτ κλεβει και ο αλλος ! Ειναι οι ιδιοι συμμετεχοντες που σε αλλο θεμα γραφουν οτι ο κοσμος αυτος ειναι ο καλυτερος εδω και χρονια !!!!!!
Ειναι οι ιδιοι συμμετεχοντες που μπορει να γραφουν οτι ο ταδε ειναι αχρηστος (ο νομιμος !) και o δινα ειναι ο παιχταρας (ο παρανομος !!) ...

Εκει χανεται η μπαλα , και εκει εκτος απο τη μπαλα χαθηκαν στο περασμα του χρονου χιλιαδες παιχτες που εφυγαν απο το παιχνιδι ειτε απογοητευμενοι αφου παντα εχαναν (δεν εμαθαν ποτε οτι εχαναν με οχι νομιμο τροπο τις περισσοτερες φορες) , ειτε αηδιασμενοι (ηξεραν πως εχαναν για λογους εκτος παιχνιδιου χωρις να τημωρειτε ο αντιπαλος)
Εκει ξεκινα και ο κακος χαμος στο φορουμ και εκει ειναι που η εταιρια πρπει να αφιερωσει χρονο ωστε να δωσει οριστικη λυση .......
Κυκλοφορουν printscreen στον κοσμο που προανεφερα, οπου οι μισοι παιχτες καταφερνουν και κολουν απο διαφορετικα χωρια 4 αριστονουκς, με νουκ μπροστα , και νουκς αναμεσα σε καθe aριστονουκ σε συνολικο χρονο .....20 miliseconds !!!! και με την πρωτη ! οχι με ακυρωσσεις κλπ , μιλαμε για επιπεδο τωρα ......
Ερωτω ...... ποσο δυσκολο ειναι να καλεσει η Ο.Δ αυτους που κανουν αυτα τα φαντασμαγορικα τοσο ευκολα , να ανοιξουν το teamviewer και να δειξουν live στην ΟΔ , το μεγαλειο τους με ενα ζωντανο παραδειγμα ? θελει ωρες ? ας θελει .................

Επισης , γτ οι ποινες να ειναι μη ανακοινωσημες ?
Οι ποινες επρπε κι ανακοινωσημες να ειναι , και ποινολογιο να υπαρχει , και να μην παραγραφοντε και αν το account συμπληρωσει Χ ποντους ποινης να διαγραφεται για παντα ......... Ας κανει αλλο ! Ξερουμε μεις πως θα αντιμετωπισουμε μετα τον παιχτη που θα μπει με αλλο account και για τον οποιο ολοι μας θα εχουμε αποδηξεις οτι εκλεβε ........

Σκεφτειτε αν μπορουσαμε να αφαιρεσουμε αυτες τις περιπτωσεις οξειας αντιπαραθεσης ποσο θα ηρεμουσε το φορουμ ........[/SPOIL]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser28885

Το φορουμ ειναι καθρεφτης των κατωθι :

1. Της Κοινωνιας

[SPOIL]Ακουγεται τετρημενο, χιλιοειπωμενο αλλα ειναι μεγαλη αληθεια
Στο φορουμ επικοινωνουν ανθρωποι ολων των ηλικιων , ολων των κοινωνικων στρωματων, ολων των επαγγελαμτικων κλαδων κλπ κλπ/
Η οποιαδηποτε αντιπαραθεση στο φορουμ σαφως και επηρεαζεται απο τη παιδεια που ο καθε ενας απο τους συμμετεχοντες εχει, απο το μορφωτικο του επιπεδο, απο το χαρακτηρα του αλλα σαφως και απο τη καθημερηνοτητα του . Εξεταζω τις αντιπαραθεσεις αφου αυτες ειναι που εκτροχιαζοντε και αυτες αποτελουν το θεμα που εξεταζουμε.

Πισω λοιπον απο ενα account ενας πιτσιρικας χιδαιολογει απεναντι σ ενα αλλο account , το οποιο μπορει να ειναι στα χερια ενος ανθρωπου που απο το πρωι μεχρι το βραδυ ξεφησα και σκεφτεται πως θα πληρωσει τον ΟΑΕΕ, την εφορεια κλπ ....... Το θρασος του ενος, φερνει την αντιδραση του αλλου , η οποια λογω της εντασης απο τη προσωπικη του ζωη , φευγει εκτος ελεγχου , εκτος παιχνιδιου και το account ουσιαστικα απαντας οχι ως παιχτης αλλα ως ο ανθρωπος που ειναι απο πισω με ολα τα προβληματα της καθημερηνοτητας του. Απαντα οχι με ορους παιχνιδιου , αλλα με ορους καθημερηνοτητας , με ορους πραγματικης ζωης .......

Θα πω το κλασσικο που κανω πολλες φορες εγω ...... ανεπαγγελτε πιτσιρικο μπλα μπλα μπλα ........ μετα ο πιτσιρικας απαντα ..... νουμερο , ασχετε λες και ειμαστε συνομιλικοι και κολητοι , και γενικα το νεανικο θρασος κοντραρεται με τον εγωισμο του μεγαλυτερου που τα παιρνει ολα προσωπικα και λεει ....... σπουδασα , δουλευω κανω , δειχνω, εχω οικογενεια ..... και θα μου τη λεει ενας πιτσιρικας που τον ζει το χαρτζιλικι του μπαμπα του ?

Αυτο ειναι ενα παραδειγμα που μπορει να καλυπτει ενα 50% των λεκτικων επιθεσεων στο φορουμ και συμβαινει παντα οταν η αντιπαραθεση αυτη ειναι μεταξυ νεαρου και μεγαλυτερου ........

Η λυση ειναι απλη , δε χρειαζεται να ανακαλυψουμε τη φωτια , οι νεοτεροι πρπει να σεβαστουν τους μεγαλυτερους και οι μεγαλυτεροι να καταλαβουμε οτι οι πιτσιρικαδες στα 17 τους φυσικα και ειναι ακομη σπιτι τους στο χαρτζιλικι της οικογενειας κλπ ... γτ ακομη ειναι μολις ....17 (υπαρχουν και 17χρονοι που βγαζουν το μεροκαματο τους και παραλληλα παλευουν και να σπουδασουν και ειναι αξιοι συγχαρητηριων)

Συνηθως οι εκτος λογικης παιχνιδιου αντιπαραθεσεις εχουν να κανουν με θεματα ηλικιακα κι νομιζω με οσα ειπα καλυπτοντε και αλλες περιπτωσεις οπως πχ , ενας με καλη δουλια να μην σεβεται εναν ανεργο ή εναν με μια οχι και τοσο καλη δουλια (πχ καποιοι κοροιδευουν εναν και τον λενε καφετζι υποτιμιτικα ) κλπ που διορθωνοντε ευκολα αν αποφασησουμε ολοι οσοι ειμαστε ενεργοι στο φορυμ να τα αφαιρεσουμε απο την επιχειρηματολογια μας .....

Η λυση λοιπον σε τετοιου ειδους αντιπαραθεσεις ειναι μια "Συμφωνια Κυριων" μεταξυ των ενεργων στο φορυμ παιχτων οι οποιοι παραλληλα θα μπορουν να αποτελουν και ασπιδα οποτε βλεπουν συζητησεις να ξεφευγουν και να παρεμβενουν υπενθυμιζοντας στους εμπλεκομενους οτι το φορουμ ειναι για επιχειρηματολογια σχετικη με το παιχνιδι και οχι για αντιπαραθεση του τι κανει ο καθενας στη ζωη του κα ιτι δε κανει ......

Στη κατηγορια αυτη να αναφαιρω οτι οποιαδηποτε δημοσιοποιηση προσωπικων δεδομενων (νομιζω οτι ακομη και το μικρο ονομα του παιχτη δε θα επρπε να αναφερεται ), πρπει να επιφερει αμεσα μονιμο αποκλεισμο για το account (τουλαχιστον στο φορουμ), και αμεσα η Ο.Δ. να σβηνει με ΧΧΧΧΧ τα προσωπικα στοιχεια που εμφανιστηκαν). Το θεμα ειναι πολυ σοβαρο και εμπιπτει μαλιστα και στο ποινικο δικαιο , οχι μονο στους κανονες του παιχνιδιου.

Τελειωνοντας αυτη την ενοτητα θεωρω εξαιρετικα αναγκαιο, ο λογαριασμος του παιχνιδιου να ειναι και ο λογαριασμος του φορουμ . Μπορω να πω αμετρητους λογους αλλα για λογους οικονομιας χωρου και χρονου , νομιζω ολοι το αντιλαμβανοντε και ολοι το αποδεχοντε εκτος απο αυτους που θελουν να κρυβοντε πισω απο αγνωστα προφιλ και να κανουν το φορουν ανω κατω, αλλα αυτους θελουμε να τους περιορισουμε νομιζω .....
Μαλιστα θα ηταν και ενα βημα να συνδεθουν οι ποινες του φορουμ με το παιχνιδι, πραγμα που θα συνεβαλε περετερω στην ηρεμια του φορουμ ....[/SPOIL]

2. Του Παιχνιδιου

[SPOIL]Ακομη και η πρωτη κατηγορια οφειλει την υπαρξη της σ αυτο. Απο το παιχνιδι ξεκινα το ερεθησμα για να ανοιξει ενα θεμα στο φορουμ και να γινει ο κακος χαμος .
Θα πω 2 3 πραγματακια , αν και θα ελεγα πολυ περισσοτερα αν το θεμα ηταν, το πως το παιχνιδι θα ξαναγινει οπως πριν .......

Ξεκινω απο την προσφατως εμφανιζομενη ετικετα . Δε ξερω αν ολοι αντιμετωπιζουν την εμφανιση της οπως εγω , αλαλ επιτρεψτε μου να πω οτι εγω το εντιμετωπιζω στο δικο μου μυαλο ως εξης .......
Αντιστοιχο παρανομο σκριπτακι με την ετικετα , ειχαν εδω και πολλους κοσμους , παρα πολλοι παιχτες (αλλα οχι ολοι / νομιζω οτι μια αναλογια 1/20 μπορει να ειναι ρεαλιστικη εκτιμηση) αποκτωντας ενα τεραστιο πλεονεκτημα (υπηρχαν φυλες που το ειχαν ολα τα πρωτης γραμμης accounts αναγνωριζοντας σε δευτερολεπτα χιλιαδες fakes) εναντι των υπολοιπων που προσπαθουσαν με αλχημειες και επιπονους τροπυς να αναγνωριζουν εισερχομενες.
Θεωρω οτι η ΟΔ εκρινε πως η διαδωση του ηταν τετοια που για την ισονομια του παιχνιδιου επρπε να δημιουργηθει μια νομιμη επιλογη αμεσα προσβασιμη σε ολους . Οποτε αν εχω κρινει σωστα , εχουμε ενα θετικο βημα σε θεματα ισονομιας .

Ενας απο τους κορυφαιους λογους αντιπαραθεσης (που με τη σειρα του οδηγει πολλες φορες και σε συμπεριφορες που ανελυσα στη πρωτη κατηγορια) ειναι το θεμα των παρανομων accounts

Αυτη τη στιγμη παιζεται ενας κοσμος που οι συμμετεχοντες λενε , ναι μωρε κλεβω , αλλα αν δε κλεψω θα χασω γτ κλεβει και ο αλλος ! Ειναι οι ιδιοι συμμετεχοντες που σε αλλο θεμα γραφουν οτι ο κοσμος αυτος ειναι ο καλυτερος εδω και χρονια !!!!!!
Ειναι οι ιδιοι συμμετεχοντες που μπορει να γραφουν οτι ο ταδε ειναι αχρηστος (ο νομιμος !) και o δινα ειναι ο παιχταρας (ο παρανομος !!) ...

Εκει χανεται η μπαλα , και εκει εκτος απο τη μπαλα χαθηκαν στο περασμα του χρονου χιλιαδες παιχτες που εφυγαν απο το παιχνιδι ειτε απογοητευμενοι αφου παντα εχαναν (δεν εμαθαν ποτε οτι εχαναν με οχι νομιμο τροπο τις περισσοτερες φορες) , ειτε αηδιασμενοι (ηξεραν πως εχαναν για λογους εκτος παιχνιδιου χωρις να τημωρειτε ο αντιπαλος)
Εκει ξεκινα και ο κακος χαμος στο φορουμ και εκει ειναι που η εταιρια πρπει να αφιερωσει χρονο ωστε να δωσει οριστικη λυση .......
Κυκλοφορουν printscreen στον κοσμο που προανεφερα, οπου οι μισοι παιχτες καταφερνουν και κολουν απο διαφορετικα χωρια 4 αριστονουκς, με νουκ μπροστα , και νουκς αναμεσα σε καθe aριστονουκ σε συνολικο χρονο .....20 miliseconds !!!! και με την πρωτη ! οχι με ακυρωσσεις κλπ , μιλαμε για επιπεδο τωρα ......
Ερωτω ...... ποσο δυσκολο ειναι να καλεσει η Ο.Δ αυτους που κανουν αυτα τα φαντασμαγορικα τοσο ευκολα , να ανοιξουν το teamviewer και να δειξουν live στην ΟΔ , το μεγαλειο τους με ενα ζωντανο παραδειγμα ? θελει ωρες ? ας θελει .................

Επισης , γτ οι ποινες να ειναι μη ανακοινωσημες ?
Οι ποινες επρπε κι ανακοινωσημες να ειναι , και ποινολογιο να υπαρχει , και να μην παραγραφοντε και αν το account συμπληρωσει Χ ποντους ποινης να διαγραφεται για παντα ......... Ας κανει αλλο ! Ξερουμε μεις πως θα αντιμετωπισουμε μετα τον παιχτη που θα μπει με αλλο account και για τον οποιο ολοι μας θα εχουμε αποδηξεις οτι εκλεβε ........

Σκεφτειτε αν μπορουσαμε να αφαιρεσουμε αυτες τις περιπτωσεις οξειας αντιπαραθεσης ποσο θα ηρεμουσε το φορουμ ........[/SPOIL]

Αν και στο κομμάτι του μικρού ονόματος του καθενός το θεωρώ τραβηγμένο μέτρο, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με την τοποθέτησή σου. Προφανώς και δεν κάλυψες το 100% των περιπτώσεων και ούτε και ήταν ο σκοπός σου αυτός αλλά νομίζω είναι μια σωστά τεκμηριωμένη βάση πάνω στην οποία με καλή θέληση μπορεί να χτιστεί κάτι αξιόλογο.
 

DeletedUser6091

Θέλω το θέμα να μείνει σε εσάς για αυτό και δεν γράφω με το χρώμα μου γιατί σε κάποιους από εσάς, αξίζει ένα θέμα συζήτησης για τα πάντα.

Θα σχολιάσω μόνο κάτι που με έκανε να γελάσω όσο διάβαζα το θέμα. Είδα να μιλούν για το καλο της κοινότητας παίκτες που όχι μονο παραβίαζαν τους κανόνες συστηματικά οι ίδιοι, όχι μονο δεχόντουσαν μέλη (τα έκαναν και βαρόνους) που ανοιχτά ακόμα και εδώ στο forum έχουν παραδεχθεί χρήση bot μετά από αποκλεισμό τους για bot αλλα τότε μας έκραζαν γιατί ήμασταν άδικοι και είχαμε αποκλείσει τους παίκτες τους άδικα, χωρίς στοιχεια, επειδή έλεγαν πως έχουμε προσωπικά μαζί τους.

Και για να μην ακούσω την δικαιολογία πως μπορεί να κατάλαβαν το λάθος τους και να άλλαξαν, να ενημερώσουμε πως οι ίδιοι, σε όλους τους κόσμους που παίζουν και σε αυτόν που θα παίξουν, μπαίνουν με τους ιδιους παίκτες (αυτούς που παραβίαζαν τους κανόνες, που στο room και σε κλήσεις έδειχναν και σε άλλους πως να κλέψουν) αλλα κατά τα αλλα θέλουν το καλο της κοινότητας.

Μην αλλάξετε το θέμα σας για το σχόλιο μου γιατί το σχόλιο αφορά ελαχιστους από όσους μίλησαν εδώ. Επιμένω πως σε πολλούς από εσάς, αξίζει ένα θέμα κριτικής χωρίς καν κανόνες απέναντι στην ομάδα και στην κοινότητα. Ξεχώρισα ανθρώπους που δείχνουν να θέλουν το καλο της κοινότητας και χαίρομαι που το βλέπω αυτό έστω και το 2014. Είναι κάτι που έλειπε όλα τα προηγούμενα χρονια και αν το είχαμε, μπορεί οι σχέσεις μας να ήταν πολύ καλύτερες σήμερα.
 

DeletedUser29156

καλο θα ηταν να μας πεις και επι των προτασεων τι μπορει να εφαρμοστει
 

DeletedUser26255

εγω παντως θα επιμεινω σε αυτο που ελεγα....δηλαδη οτι τωρα εχουν γινει πιο ηρεμα τα πραγματα.....θα ποσταρω απο κατω μερικα παλια θεματα να δειτε(μην τα διαβασετε ολα μερικα ξεπερνουν τις 10 σελιδες)

http://forum.fyletikesmaxes.gr/showthread.php?2399-Apoklismos-tis-fylis-QQ-apo-tous-diaxiristes



http://http://forum.fyletikesmaxes.gr/showthread.php?2429-Panw-sto-thema-tou-apokleismou-twn-QQ


δεν βρηκα αλλα θα τα βαλω σε λιγο τα υπολοιπα
 

DeletedUser2088

καλο θα ηταν να μας πεις και επι των προτασεων τι μπορει να εφαρμοστει


Νομίζω ότι τώρα μιλάτε παρορμητικά
βλέπετε ότι όλοι κάνουμε έναν πολιτισμένο διάλογό
και ανταλλάσσουμε απόψεις
παρ όλα αυτά εξακολουθείτε να λειτουργείτε επιθετικά

δεν σκεφτήκατε όμως ότι επαληθεύομαι άλλη μια φορά όταν λέω ότι έχουμε πολλούς αναγνώστες
αλλά η συμπεριφορά μας δεν τους αφήνει να πουν και αυτοί την γνώμη τους σε αυτό το φόρουμ,

είστε παλιός παίχτης και έπρεπε να γνωρίζετε ότι όταν λαμβάνετε μια απόφαση,
απλά ανακοινώνετε κατά την εφαρμογή της!!!
 

DeletedUser29156

αιγοκερε, κατεθεσα και την αποψη μου και προτασεις.
και αντι να μιλαμε επι συγκεκριμενων θεσεων και το τι μπορει να γινει , ο μαδ εγραψε κατι αοριστο που μονο εκεινος ξερει που απευθυνεται.

Το οτι το γραφει ομως μετα τη δικη μου τοποθετηση ειναι περιεργο , γτ εγω δεν παιζω αφενος μετους ιδιους παιχτες ποτε, δεν εχω δεχτει ουτε μισο ban , τουλαχιστον στα τελευταια χρονια που θυμαμαι, και εχω ζητησει επανηλημενως, φαινομενα που βγαζουν ματι οτι κατι παρανομο συμβαινει, να εξεταστουν...

οποτε , απο μια οριστη τοποθετηση, προτιμω να μας ελεγε τι μπορει να γινει και τι οχι ......

και σιγουρα οι παιχτες νοιαζοντε και με το παραπανω για την ισονομια στο παιχνιδι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser2088

Γιατί δεν θέλετε να δείτε την θετική πλευρά της τοποθέτησής του?

είπε τα κακά αλλά είπε και τα καλά
Ξεχώρισα ανθρώπους που δείχνουν να θέλουν το καλό της κοινότητας

τι είναι αυτό που σας έκανε να πιστέψετε ότι τα αρνητικά αφορούσαν εσάς
και όχι ο έπαινος?

και επανερχόμαστε στο θέμα ....
τέτοιες επιθέσεις σαν την δικιά σας αποθαρρύνει πολλή κόσμο να πει την άποψή του (προσωπικό συμπέρασμα αυτό)
 

DeletedUser2088

το να κάνετε ένα θέμα που αφορά όλους προσωπική σας υπόθεση,
Το οτι το γραφει ομως μετα τη δικη μου τοποθετηση ειναι περιεργο
όσο και αν σας φαίνεται περίεργο είναι έμεση φραστική επίθεση (χωρίς ύβρεις βέβαια)

βοηθήστε με να επανέλθουμε στο θέμα.
 

DeletedUser

Η αρνητική συμπεριφορά των παιχτών δεν είναι ο μοναδικός λόγος που το φόρουμ έχει πλέον λιγότερους ενεργούς χρήστες. Η κοινότητα του φόρουμ αποτελείται όχι μόνο από τους παίχτες οι οποίοι ασχολούνται με τα υποφόρουμ των κόσμων στους οποίους παίζουν ή παρακολουθούν, αλλά και από αυτούς που είναι ενεργοί στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Στα φόρουμ των κόσμων γίνονται οι αντιπαραθέσεις μεταξύ των παιχτών για θέματα του παιχνιδιού, λαμβάνει χώρα η προπαγάνδα κ.ο.κ. Αναπόφευκτα τα πράγματα θα ξεφύγουν κάποια στιγμή, χωρίς απαραίτητα να το θέλουν οι παίχτες. Εκεί παρεμβαίνουν οι εκάστοτε διαχειριστές και επαναφέρουν την τάξη.
Τα φόρουμ των κόσμων όμως, ακριβώς επειδή ενθαρρύνουν την ύπαρξη προπαγάνδας και λεκτικής κόντρας μεταξύ των παιχτών δεν θα σταματήσουν να έχουν ποτέ νέο περιεχόμενο, ασχέτως του επιπέδου αυτού.

Το κύριο πρόβλημα του φόρουμ είναι, κατά τη γνώμη μου, η έλλειψη περιεχομένου που αφορά τους χρήστες που παρακολουθούν το φόρουμ όχι απαραίτητα μόνο για την προπαγάνδα κάποιου (ή κάποιων) κόσμου, αλλά και για τις υπόλοιπες, είτε αυτό είναι οι Ερωτήσεις είτε το Off-Topic. Πότε ήταν η τελευταία φορά που έγινε ένας διαγωνισμός μέσα στο φόρουμ που δεν αφορούσε αποκλειστικά το παιχνίδι; Ο τελευταίος που θυμάμαι είναι όταν η ΟΔ είχε τοποθετήσει τυχαία εικόνες με αυγά σε ποστ στο φόρουμ, με νικητή αυτόν που θα τα βρει όλα (αν ξεχνάω ή έχασα κάτι διορθώστε/ενημερώστε με παρακαλώ, πάει καιρός από τότε που έμπαινα συχνά στο φόρουμ).

Παίχτες που παραβιάζουν τους κανόνες θα υπάρχουν πάντα και σε κάθε ιντερνετική κοινότητα από τη στιγμή που υπάρχουν κανόνες και ομάδα που υποχρέωση έχει να τους εφαρμόζει. Με βάση αυτό θεωρώ πως η αρνητική συμπεριφορά ορισμένων χρηστών/παιχτών δεν ευθύνεται τόσο για τον μειωμένο αριθμό των ατόμων που γράφουν στο φόρουμ όσο η έλλειψη περιεχομένου που αφορά την πλειονότητα των χρηστών. Ασυζητητί, η εχθρότητα που βγάζουν ορισμένοι στα θέματα προπαγάνδας ίσως τρομάζει ορισμένους παίχτες από το να εκφράσουν την άποψή τους, αλλά πιστεύω πως από τη στιγμή που οι mods τιμωρούν τους παίχτες που παραβιάζουν κανόνες με τρόπο που είναι φανερός σε όλους τους χρήστες του φόρουμ (επεξεργασία τα ποστ των παιχτών με ιδιαίτερη γραμματοσειρά και παράθεση του κανόνα), αυτό εμπνέει και την ανάλογη ασφάλεια στους υπόλοιπους.
 

DeletedUser23062

Το θέμα αυτό έχει αποκτήσει 8 σελίδες και στις 5 σελίδες προσπαθείτε να αποδείξετε ο ένας στον άλλον ότι αυτά που λέτε είναι σωστά και έχετε δίκιο. Βασικό, λάθος όλων των παικτών είναι ότι ψάχνουν το δίκιο τους σε όλα τα ποστ και ως συνήθως βγαίνουν εκτός θέματος.

Δηλαδή, αρχίζει ένα ποστ με στατιστικά πολέμου και αν πάει κάποιος να μειώσει τον άλλον χάνετε το θέμα το ποστ και καταλήγει σε αντιπαράθεση 2 παικτών που ο ένας προσπαθεί να αποδείξει στον άλλον πόσο "νουμπας" είναι. Επίσης, σε άλλα ποστ θίγεται η αξιοπρέπεια ενός παίκτη και αμέσως θα πάει να απαντήσει ο "θιγμένος" παίκτης για να μην του χαλάσει η εικόνα του ενώ μέσα στο παιχνίδι έχει αποδείξει, με τις κινήσεις του, το αντίθετο.

Πάντα σε κάθε θέμα κάνετε την τρίχα τριχιά. Προσπαθείτε στο εξωτερικό φόρουμ να βγάλετε μια εικόνα "intellectuel" προσώπου που οι ίδιοι έχετε χαλάσει μέσα από το game και προσπαθείτε να καλύψετε τα σπασμένα εδώ. Δεν έχω δει κανέναν να παραδέχεται ότι είναι λάθος και ο συνομιλητής του σωστός. Λες και άμα το παραδεχτεί θα πέσει στα μάτια των άλλων. Αν παίζατε σωστά το παιχνίδι μέσα δεν θα υπήρχε αυτή η εντιμετώπηση στο external.Άμα ποτέ το καταλάβετε αυτό τότε θα αλλάξει και το external.

Έπειτα αναφέρατε για τις ποινές που υπάρχουν και ότι είναι γελοίες και οι μισές δεν θα έπρεπε να μην υπάρχουν. Οι ποινές δημιουργήθηκαν για να υπάρχει μια τάξη στο forum, που ακόμα και αυτές δεν μπορούν να σας ελέγξουν γιατί σε κάθε post ο καθένας γράφει ότι του κατέβει. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν δεν υπήρχαν και οι κανόνες αυτοί, "κανιβαλισμός" του external. Καλώς ή κακός πρέπει να μάθετε να λειτουργείτε με τους κανόνες αυτούς και αν το κάνετε αυτό θα καταλάβετε ότι είναι για το καλό σας, για την δικιά σας προστασία.

Η δικιά μου άποψη είναι ότι το ενδιαφέρον του external έχει χαθεί λόγο των ανθρώπων που γράφουν και δεν ξέρουν να χειρίζονται τις καταστάσεις έξυπνα παρά μόνο χυδαία και αλαζονικά, λόγο των ανθρώπων που πετάγονται σε άσχετα ποστ για να πουν την "εξυπνάδα" τους και λόγο των διαχειριστών που φτάνουν να παίρνουν ακραίες αποφάσεις.

Καλή σας μέρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser24216

Πεταγομαι σε ασχετο ποστ να πω την εξυπναδα μου η οποια ειναι :

Αν θες να "ελεγχεται" οτιδηποτε γραφω, να σου δωσω το ακκαουντ μου να γραφεις εσυ αντι για μενα.
 

DeletedUser19330

Καλησπερα θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να καταθεσω την αποψη μου::1)Οι μεν παιχτες
Δηλαδή, αρχίζει ένα ποστ με στατιστικά πολέμου και αν πάει κάποιος να μειώσει τον άλλον χάνετε το θέμα το ποστ και καταλήγει σε αντιπαράθεση 2 παικτών που ο ένας προσπαθεί να αποδείξει στον άλλον πόσο "νουμπας" είναι. Επίσης, σε άλλα ποστ θίγεται η αξιοπρέπεια ενός παίκτη και αμέσως θα πάει να απαντήσει ο "θιγμένος" παίκτης για να μην του χαλάσει η εικόνα του ενώ μέσα στο παιχνίδι έχει αποδείξει, με τις κινήσεις του, το αντίθετο.
Απο προσωπικη εμπειρια καταλαβαινω πως αυτο ειναι απολυτως σωστο π.χ ξεκινησε ενα θεμα στον κ.29 για μια συμμαχια που εσπασε μεταξυ 2 φυλλων και μετα απο 19 σελιδες(τις οποιες δεν μπορουσα να παρακολουθησω απο ενα σημειο και μετα) καταληξαμε στο να τσακωνονται καποιοι παιχτες μεταξυ τους τελειως ακυρο κατεμε.

Α)Πρεπει λοιπον να συγκρατησουμε ολοι τις ορμες μας (ειδικα μερικοι συγκεκριμενοι που χαλανε πολλα θεματα) εχω κανει με εχθρους μια χαρα πολιτισμενες συζητησεις:π.χ Κ.28 μου εκανε η αντιπαλη φυλη πλανο μετα απο 3 μερες μου πηραν καποια χωρια αλλα το θεμα εληξε εκει ουτε εγω τους εβρισα ουτε εκεινοι με κοροιδεψαν(εκτος οριων εννοω και για τα 2) και μια χαρα τα ειπαμε μεσω σκπαιπ λιγο αργοτερα,
Β)πιστευω στο φορουμ και σοβαρες συζητησεις πρεπει να γινονται αλλα και χαβαλες και προπαγανδα αλλα μεσα σε ορια ,



Αυτα εν ολιγοις για τους παιχτης αλλα επειδη θελω να θεωρα τον εαυτο μου ανθρωπο με σφαιρικη αποψη θα ηθελα να αναφερθω και στην Ο.Δ:

1)Οσον αφορα την διαχειριση του φορουμ ο aigokeros εχει κανει πιστευη φοβερη δουλεια δειχνοντας κατανοηση στις αδυναμιες του ανθρωπινου χαρακτηρα αλλα σε καποιες περιπτωσεις οι ποινες πρεπει να ειναι πολυ πιο αυστηρες απο εναν αποκλεισμο στο φορουμ οπως ενα θεμα που δημιουργηθηκε με εναν τυπο που εκανε διαφορους λογαργιασμους και δημιουργουσε προβληματα.(αν και δεν γνωριζω την τιμωρια που δεχτηκε φανταζομαι πως περαν του αποκλεισμου απο το φορουμ δεν εγινε κατι αλλο)

2)Οσον αφορα την διαχειρηση των κοσμων(φυσικα η ιδια αρχη μπορει να εφαρμοστει και στο φορουμ) πιστευω οτι η Ο.Δ πρεπει να συνεργαστει με την κοινοτητα για καλυτερα αποτελεσματα αλλα και η ιδια θα πρεπει να επανεξετασει καποια πραγματα, εδω θα δωσω ενα παραδειγμα: παιζω κ26 οποιος παιζει σε αυτον τον κοσμο η προστασια δεδομενων ειναι απενεργοποιημενη (προς τιμην του Mad που το εκανε προς διευκολυνση ενος συνανθρωπου μας) αλλα καποιοι εχουν βρει ευκαιρια και οργιαζουν απεναντι στους κανονες και για να γινω ακομα πιο συγκεκριμενος καταννοω οτι χωρις την προστασια δεδομενων δεν μπορειτε ευκολα να ελενξετε τους λογαργιασμου μας αλλα οταν ενας λογαργιασμος σηκωνει σε μια ολοκληρη φυλη fake συνεχωμενα επι 32 ωρες νομιζω ειναι κατανοητο οτι δεν γινεται να το κανει χειροκινιτα μερικες φορες πρεπει να λαμβανεται δραση ακομα και με ενδειξεις


Κλεινοντας θα ηθελα να ζητησω συγνωμη για το μακροσκελες μου κειμενο και αν σας κουρασα,να ξεκαθαρισω πως οτι αναφερω για την Ο.Δ ειναι καθαρα η αποψη μου με αποκλειστικο σκοπο την καθαρση αυτης της καταστασης και δεν θα ηθελα να προσβαλω την εθελοντικη σας προσφορα.
 

DeletedUser

καλημερα ας καταθεσω και εγω την αποψη μου
ολη αυτη η (εχθρα) μεταξυ παιχτων -φυλων και ποσταρισματων
ειναι ο καθρευτης καθε παιχτη στο παιχνιδι
στο παιχνιδι εχω την δυνατοτητα να σταματησω αυτον που μου
επιτειθεται με αποκλεισμο χωρις να γνωριζει κανενας τιποτα
ενω στο εξωτερικο ολα γραφονται ειτε για να μαθει ο καθενας
με ποιον παιζει η ακομα και να προσπαθησει να φερει διχονοια-διαγραφες
λογαριασμων . Αν δεν μπουνε καινουργιοι παιχτες και αναλυκλωνονται
απλα οι παιχτες σε καθε κοσμο ολα αυτα θα εξακολουθουν να υπαρχουν.
Βλεποντας ολα αυτα στο φορουμ εμενα προσωπικα δεν μου κανει κανενα
κεφι να σχολιασω παρα μονο να διαβασω
σας κουρασα. Ωρα για φακες (πρεπει να παιξουμε εκτος απο το να γραφουμε)
 

DeletedUser2088

καλημέρα...

για να είμαστε στο θέμα θα σας πω τι είδα σήμερα πίνοντας τον καφέ μου και διαβάζοντας ότι άφησα πίσω μου από την ώρα αποχώρισα,

είδα βελτιωμένα πράγματα....
πειράγματα σε παικτικό επίπεδο,
λίγη εντασούλα (θεμιτό πολεμικό παιχνίδι παίζουμε),
και νέους λογαριασμούς από παλιούς παίχτες που τους έκαναν για να πουν μια αξιόλογη άποψη.

ήταν πολύ ενδιαφέρον οτι αυτές τις ημέρες κάποιοι αφιερώσατε χρόνο,
να κάνετε μακροσκελείς τοποθετήσεις για να πείτε την άποψή σας,
αυτό σημαίνει ότι το θέμα σας ενδιαφέρει...

ερώτηση
λαβαίνοντας σοβαρά όλες τις τοποθετήσεις σας
έχετε κάποια πρόταση για να ξεθαρρέψουμε να λάβουν μέρος ενεργά και οι παίχτες που παρακολουθούν αλλά δεν μιλάνε?
 

DeletedUser24216

ναι, να τους καλεσουμε.

απο κει και περα, οποιος θελει κι επιθυμει, γραφει.
 

-Sweetest Love x3

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
103
ερώτηση
λαβαίνοντας σοβαρά όλες τις τοποθετήσεις σας
έχετε κάποια πρόταση για να ξεθαρρέψουμε να λάβουν μέρος ενεργά και οι παίχτες που παρακολουθούν αλλά δεν μιλάνε?

Προσωπικα(γιατι δεν ξερω τι γινεται με τους αλλους) θεωρω οτι η πλειοψηφια των νεων παικτων δεν ζητουν βοηθεια γιατι συνηθως ερχονται απο καποιο δυσκολοτερο παιχνιδι(Ikariam) και νομιζουν πως εδω ειναι ολα ευκολα ειτε "ντρεπονται".
Οποιος εχει ζητησει βοηθεια και δεν εχει ντραπει η οντως θελει να μαθει την εχει λαβει με το παραπανω και εχει βελτιωθει ως παικτης...
Θες παραδειγματα;
 

DeletedUser2088

όχι δεν νομίζω να θέλουμε παραδείγματα
και θα συμφωνήσω ότι όσοι το έχουν τολμήσει έχουν βοηθηθεί και με το πάρα πάνω,

το θέμα όμως είναι πως θα πολλαπλασιάσουμε αυτούς τους παίχτες
και πως οι παλιοί θα συμμετέχουν ξανά ενεργά εδώ (και κακά τα ψέματα σε όλους μας έχουν λείψει τα εύστοχα γεμάτα χιούμορ πειράγματα τους)!!!
 

DeletedUser

για αρχη πρεπει να σταματησει η βεντετα και τα γαλλικα , κατα δευτερο οι πολλοι κοσμοι σχεδον ταυτοχρονα κουραζουν
τοσο στο παιχνιδι οσο και στο φορουμ παραδειγμα ενας παιχτης που παιζει σε τρεις κοσμους θα πρεπει να απανταει και στους τρεις κοσμους
κατι αρκετα χρονοβορο και κουραστικο.
κοσμος με λιγοτερες ακαδημιες φερνει ατομα στο φορουμ
οταν μια ακαδημια αντιπροσωπευεται απο μητρικη φυλη απλα αναλαμβανει η φυλη να μιλαει στο φορουμ και οχι οι παιχτες
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή