Οι Διαχειριστές σας απαντάνε

  • Δημιουργός θέματος Il Padrino Corleone
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

5. Προσωπικά Δεδομένα
Παρακαλούμε μην αναφέρετε Προσωπικά Δεδομένα και πληροφορίες σχετικά με άλλα μέλη δίχως την προέγκρισή τους, καθώς είναι ενάντια στους Νόμους περί Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Σημειώστε ότι εδώ αναφερόμαστε στην εισαγωγή φωτογραφιών μελών καθώς και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία σχετικά με οικογενειακό, μαθητικό και εργασιακό περιβάλλον κλπ.

5.α. Προσωπικά μηνύματα/ Αναρτήσεις από φόρα του παιχνιδιού Απαγορεύεται ρητά η ανάρτηση προσωπικών μηνυμάτων από το παιχνίδι και post που έκαναν μέλη στα εσωτερικά φόρα των φυλών. Μπορείτε να αναρτήσετε προσωπικά μηνύματα & in game post μονο αν έχετε επεξεργαστεί το όνομα του αλλου χρήστη ώστε να μην φαίνεται καθόλου και έχετε αφαιρέσει τον σύνδεσμο προς το προφίλ του.


Ερωτησεις

1)
Θα παρακαλεσω στην ομαδα του φορουμ,στους παραπανω 2 κανονες που γραφει οτι μια αναφορα (επιθεσεις)του παιχνιδιου που λαμβανουμε μεσα στο game ειναι προσωπικο δεδομενο και αν το γραφει καπου στους 2 κανονες αυτους...?? Και αν ειναι πως μας δινει τα προσωπικα του δεδομενα,ΟΤΑΝ μαλιστα υπαρχουν εργαλεια που δινουν πολυ παραπανω για αυτον..Τwstas και αλλα πολλα....???

2)
Οταν αναφερουμε τα ονοματα μας μεσα στο φορουμ το γενικο ,ειναι παραβιαση των προσωπικων δεδομενων.???

3)
Το http://gr.twstats.com/gr5/index.php που δινει ολα αυτα τα στοιχεια ,ειναι παρανομο..???

4)Στους κανονες του φορουμ που εχουμε,πρεπει να ειμαστε σωστοι σε αυτους που γραφονται η σε αυτους που δεν γραφονται και ΕΝΝΟΟΥΝΤΑΙ.??



Η ερωτησεις μου παρακαλω ειναι πολυ απλες και το ιδιο θα ηθελα να ηταν και η απαντησεις σας αν μου τις δωσετε.???..

Ευχαριστω πολυ ολη την ομαδα


Καμια απαντηση παρακαλω.????
 

DeletedUser

Θα σου απαντήσω λοιπόν ξεχωριστά στο κάθε ένα ερωτημά σου:

1)Μια αναφορά που έχεις από επίθεση αναφέρει τα στρατεύματα που είχε μέσα ο εν λόγω παίχτης που του επιτέθηκες.
Οπως έχουμε τονίσει άπειρες φορές ο στρατός ,τα lvl των κτηρίων κτλ αποτελούν προσωπικά δεδομένα ενός παίχτη που απαγορεύεται η δημοσιοποίηση τους.Φαντάζομαι ότι ουτε εσύ θα ήθελες να δημοσιευτεί μια αναφορά που να δείχνει την κατανομή του στρατού σου σε ένα χωριό σου είτε επιθετικό , είτε αμυντικό.
Οπότε βάσει Κανονισμού 5 απαγορεύεται και θα στο τονίσω και με bold για να καταλάβεις που υπόκειται:
5. Προσωπικά Δεδομένα
Παρακαλούμε μην αναφέρετε Προσωπικά Δεδομένα και πληροφορίες σχετικά με άλλα μέλη δίχως την προέγκρισή τους, καθώς είναι ενάντια στους Νόμους περί Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Σημειώστε ότι εδώ αναφερόμαστε στην εισαγωγή φωτογραφιών μελών καθώς και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία σχετικά με οικογενειακό, μαθητικό και εργασιακό περιβάλλον κλπ.
5.α. Προσωπικά μηνύματα/ Αναρτήσεις από φόρα του παιχνιδιού Απαγορεύεται ρητά η ανάρτηση προσωπικών μηνυμάτων από το παιχνίδι και post που έκαναν μέλη στα εσωτερικά φόρα των φυλών. Μπορείτε να αναρτήσετε προσωπικά μηνύματα & in game post μονο αν έχετε επεξεργαστεί το όνομα του αλλου χρήστη ώστε να μην φαίνεται καθόλου και έχετε αφαιρέσει τον σύνδεσμο προς το προφίλ του.

2)Η αναφορά σε όνομα όχι δεν είναι παραβίαση προσωπικού δεδομένου εκτός και αν αναφερθείτε με το ονομά του σε έναν άλλον παίκτη που δεν θα το ήθελε.
Η αναφορά σε ονοματεπώνυμο αποτελεί παραβίαση των Κανονισμών.

3)Το http://gr.twstats.com/gr5/index.php αποτελεί εξωτερικό συνεργάτη του παιχνιδιού και δεν είναι παράνομο.
Αναφέρει απλά την πορεία ενός παίκτη και όχι περαιτέρω πληροφορίες όπως αναφορά σε στρατεύματα, συνομιλίες κτλ.

4)Στους Κανονισμούς του φόρουμ πρέπει να είστε σωστοί και προσεκτικοί παντού.Αν έχετε προσέξει υπάρχει παράγραφος που λέει ότι έχουμε δικαίωμα αποκλεισμού και σε άτομο που εμείς κρίνουμε ότι έχει προσβάλλει καταστάσεις και συμπαίχτες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις.....

Απλα πιστευω και ειναι δικια μου γνωμη ,οτι μια αναφορα επιθεσεις δεν ειναι προσωπικο δεδομενο...Το ονομα του παιχτη λεγεται και εδω
μεταξυ μας οταν μιλαει ο ενας στον αλλον,και τα στρατευματα τα του δεν αποτελουν μερος του προσωπικου του δεδομενου,αφου αυτο
γινεται αυτοματα γνωστο σε εμενα οταν λαμβανω την αναφορα του απο την Εταιρια....

Και οταν αναφερεις ενα αλλον 3 παιχτη οτι κατι εκανε,κανονικα θα ηταν και αυτο παραβιαση..??Ειναι δυσκολο ολο το ξεχωρισμα αυτο..

Αρα αν ηταν δεν θα γινοταν γνωστη σε κανεναν,θα βλεπαμε αναφορες φαντασματα να μας ερχονται...Οσο για το εξωτερικο εργαλειο
δινει πολλα παραπανω απο την πορεια του καθε παιχτη,αφου και μονο με τα Νουμερα που βγαζει ,σαν επιτιθεμενου η αμυνομενου ειναι
νουμερα απο στρατο που ευκολα μεταφραζονται σε νουμερα και αν παιζει η δεν παιζει η και πολλα αλλα,που ειναι πιο σημαντικα απο μια αναφορα.


Τεσπα,οπως και να εχει το θεμα,ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...
 

DeletedUser

Θα σου απαντήσω λοιπόν ξεχωριστά στο κάθε ένα ερωτημά σου:

1)Μια αναφορά που έχεις από επίθεση αναφέρει τα στρατεύματα που είχε μέσα ο εν λόγω παίχτης που του επιτέθηκες.
Οπως έχουμε τονίσει άπειρες φορές ο στρατός ,τα lvl των κτηρίων κτλ αποτελούν προσωπικά δεδομένα ενός παίχτη που απαγορεύεται η δημοσιοποίηση τους.Φαντάζομαι ότι ουτε εσύ θα ήθελες να δημοσιευτεί μια αναφορά που να δείχνει την κατανομή του στρατού σου σε ένα χωριό σου είτε επιθετικό , είτε αμυντικό.
Οπότε βάσει Κανονισμού 5 απαγορεύεται και θα στο τονίσω και με bold για να καταλάβεις που υπόκειται:



Άλκη συγνώμη για την παρέμβαση αλλά αυτό που λες αντικρούεται με το παρακάτω.

report1w.jpg


Σου δίνει το ίδιο το παιχνίδι τη δυνατότητα να τη δημοσιόποιήσεις και να τη στείλεις με το αποκλειστικά δικό της url στους πάντες στο internet. Επίσης δε σε περιορίζει να κρύψεις τα στρατεύματα του αντιπάλου, αλλά σου δίνει τη δυνατότητα να κρύψεις τα δικά σου.

Μου φαίνεται οξύμορο αυτό που λες, σε σχέση με αυτό που σε προτρέπει να κάνεις το παιχνίδι.

**EDIT**

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για το κουμπί "διαβίβαση¨", το οποίο όμως μπορείς να το περιορίσεις ότι χρησιμοποιείται μόνο μέσα στο παιχνίδι.

Ας τα συνοψίσουμε λίγο λοιπόν.

Αν ρωτήσω έναν παίχτη, αντίπαλο ή συμπαίχτη τι στρατό και κτίρια έχει είναι παράνομο κατά τους κανόνες.
Αν διαβιβάσω μία αναφορα επιθεσης (πχ ανίχνευσης που τα δείχνει όλα αναλυτικά) είναι πάλι κατά τους κανόνες
Αν δημοσιοποιήσω μία αναφορά με το εργαλείο που μου δίνει το παιχνίδι είναι πάλι κατά των κανόνων.

Στέκουν?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser16958

@ weed

και βεβαια δεν στεκει... απο την στιγμη που μπορεις με το εργαλειο αυτο Mailing list να διαβιβασεις μια αναφορα σε ολον τον κοσμο ! η με το λινκ απο μια δημοσιοποιημενη αναφορα να την μοιρασεις σε ολους τους κοσμους ... και για να το τραβηξω λιγο παραπερα :) να ποσταρεις το λινκ σε οποιοδηποτε φορουμ ακομα και στο World Economic Forum και να την δει ολη η υφηλιος , δεν στεκει να απαγορευεται ΜΟΝΟ εδω!

απο την αλλη ομως θα σου πουν οτι αφου εχεις δεχτει τους κανονες της inno-games που
λεει οτι απαγορευεται ποιος ο λογος να το ψαχνεις περισοτερο ? "σκασε" και παιζε με τους κανονες αυτους ;)
 

DeletedUser

μισό γιατί μάλλον παρεξήγησες τι λέω.

ο κανόνας λέει ότι απαγορεύεται να ρωτάς τον συμπαίχτη για το στρατό και τα κτίρια και θεωρούνται προσωπικά δεδομένα, μεταξύ αλλων (όνομα, διεύθυνση και οτιδήποτε άλλο)

Ο game administrator και μάλιστα ο παλιότερος ενεργός μαζί με την iris-dp μας εξηγεί ότι η δημοσιοποίηση της είναι κατά των κανόνων, ενω ταυτόχρονα το ίδιο το παιχνίδι σου δίνει εργαλείο να το κάνεις επίσημα και όχι μόνο εντός παιχνιδιού αλλά και εκτός.

με τη λογική ότι το να δημοσιοποιήσεις προσωπικα δεδομένα, συμπεριλαμβανομένων των αναφορών είναι κατά των κανόνων εντός και εκτός παιχνιδιού, τότε ΟΛΟΙ και εννοώ ΟΛΟΙ οι παίχτες, μηδενός εξαιρουμένου, είναι υπόλογοι για αυτόν τον κανόνα γιατί όλοι ξέρουμε ότι η διαβίβαση αναφορών γίνεται κατά κόρων από τους πάντες.


οξύμορο όπως είπα και νωρίτερα. δε νομίζετε?
 

DeletedUser16958

Η νομοθεσια περι ιντερνετ φασκει και αντιφασκει σε πολλα σημεια της , και αυτο
ειτε γιατι πρεπει να εφαρμοστει κατα περιπτωση ;) ειτε γιατι γραφετε απο ανιδεους :)
μην σου ακουγετε καθολου περιεργο να υπαρχει νομικο κολημα στο να δημοσιοποιησεις
μια αναφορα στο φορουμ (εστω και του ιδιου παιχνιδιου) και να εχεις το ελευθερο να
την διακινεις μεσα στο παιχνιδι , εφοσον το παιχνιδι στηριζεται στην διαδικασια αυτη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

μα αν κατατάσσονται κάτω από την ίδια κατηγορία

Α. η ερώτηση για στρατεύματα ή/και κτίρια σε άλλον παίχτη εντός παιχνιδιού με

Β. την διαβίβαση ή/και δημοσιοποίηση μιας αναφοράς η οποία δείχνει στρατεύματα και κτίρια,

δηλαδή την κατηγορία των "προσωπικών δεδομένων", τότε είναι εξίσου "παράνομα" σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού.


αυτό σημαίνει ότι ΟΛΟΙ οι παίχτες, είμαστε παραβάτες, απλά διαβιβάζοντας μια αναφορά που δείχνει στρατεύματα και κτίρια ενός άλλου παίχτη, του οποίου φυσικά, ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να ζητήσεις την άδεια του γιατί είναι αντίπαλος.


αυτό που λέω δεν έχει σχέση με τους κανόνες που αποδεχτήκαμε όλοι μας, αλλά μάλλον σε κάτι που έχει παραφραστεί/παρερμηνευτεί από κάποιον διαχειριστή και δεν εννοώ τον Άλκη, αλλά τον οποιονδήποτε διαχειριστή, co-ma, co co-ma, forum mod που θεωρητικά καταβάλλει έργο προσπαθωντας να κάνει τους παίχτες να τηρήσουν τους κανόνες και τις κατευθύνσεις που έχουν δωθεί απο την Innogames.

ξέρεις, μερικές φορές, κάποια πράματα είναι τόσο αμφιλεγόμενα που "κάποιος" μπορεί να ισχυριστεί "κάτι" προσπαθώντας να πετύχει "κάτι άλλο".


καλό είναι αυτά τα αμφιλεγόμενα να διευκρινίζονται καλύτερα και η θέση των υπευθύνων να είναι σταθερή και επίσημη.
 

DeletedUser

Το οξυμορο και το περιεργο ειναι το εξης....

Το ποστ μου τωρα εχει αυτο σαν παρατηρηση... http://forum.fyletikesmaxes.gr/showthread.php?t=15297

μπορείτε να ξαναβάλετε την αναφορά όταν αφαιρέσετε τα ονόματα των παικτών


Και το Αρχικο μου ποστ ειχε αυτο...

f69cb687d449465d00339cba92bccb77.jpg


Ξεκινησα με μυνημα που απαντηση δεν πηρα,μετα το εβγαλα σαν ερωτηση και τελικα καταληγουμε στην Αλλαγη της αποψης για το τι ειναι προσωπικο δεδομενο.

Τι εννοειται τωρα,το +10 το πηρα,το εχασα στην αλλαγη του κειμενου η τελικα δεν ξερουμε.?? Εκανα λαθος εγω η το 10+..

Σε εναν κανονα ,δεν υπαρχει ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ποτε....Ενας κανονας για να δουλεψει πρεπει να εχει σωστη δομη και να αναφερει ολα τα στοιχεια αυτα οπου πρεπει
να κανουμε και αυτα που δεν πρεπει να κανουμε....

Ουτε να τιμωρουμε καποιον, γιατι πιστεουμε οτι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ κατι ....το εννοειται απο ανθρωπο σε ανθρωπο αλλαζει και ο κανονας βαζει την αρχη και το τελος.

Εγω εκανα τελικα το λαθος για ενα κανονα (ελειπη) η ηταν λαθος το 10+ που εφαγα.? και αν δεν εφταιγα εγω,γιατι δεν ενημερωθηκα με ενα μυνημα ,ιδιο οπως εφαγα το 10+ ..???

Απο το ποστ θα δειτε οτι η διορθωση της τιμωριας ,εχει γινει απο το ιδιο ατομο που την Εβαλε...Τελικα.??


Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για την αναστατωση.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser16958

η πλακα ειναι οτι αν διαβιβαζες την αναφορα σε ΟΛΟ τον κ5 in game και εδω απλα την σχολιαζες χωρις να την ποσταρεις δεν θα ειχες παραβει κανεναν κανονα :)
Αυτο αληθεια πολυ θα ηθελα να μαθω αν συμβαινει λογο ενος εσωτερικου κανονισμου η υπαρχει νομικο κολλημα
 

DeletedUser

Δεν υπαρχει νομικο κολλημα φιλε μου...Ανθρωπινα λαθη υπαρχουν ΜΟΝΟ..


Για εμενα ,ειναι ελειπης ο Κανονας και πανω σε ελειπη Κανονα ,βγηκε και μια λαθος Τιμωρια...(παντα γνωμη μου)


Τα πως,τα γιατι και οι αλλαγες στα κειμενα ,δεν μπορω να τα ξερω εγω ουτε και γιατι εγιναν κατοπιν...
 

Iris-dp

Team Leader - FOE CoMa
Βαθμολογία αντίδρασης
0
[iris] κύριε db.conan,
η δημοσιοποίηση της αναφοράς που κάνατε θέλοντας ενδεχομένως να χλευάσετε τον παίκτη που έκανε τη συγκεκριμένη επίθεση, κατά τη δική μου άποψη παραβίαζε τον κανόνα περί δημοσιοποίησης δεδομένων εντός του παιχνιδιού και για αυτό το λόγο σας έδωσα τη συγκεκριμένη ποινή βάση του κανόνα 5α.

μετά από συζήτηση με τον community manager, αφαίρεσα την ποινή σας και για αυτό το λόγο διέγραψα και το σχόλιο κάτω από το δικό σας ποστ.
απολογούμαι που δεν είχα το χρόνο να απαντήσω στο προσωπικό μήνυμα που μου στείλατε, όπως κι εδώ καθυστέρησα να δω την απάντηση σας.

λάθη είμαστε... ανθρώπους κάνουμε... [/iris]​
 

DeletedUser

τι σχέση έχει ο Άρης και ο ΜΠΑΟΚ με τα bbcodes των φυλετικών?


μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις τι ακριβώς μπορείς να επιτύχεις με τη χρήση ενός τέτοιου πίνακα και που μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις?

θεωρώ ότι ξέρω αρκετές πτυχές του παιχνιδιού αλλά κάτι τέτοιο μου διαφεύγει και θα το εκτιμούσα αν γινόσουν λίγο πιο συγκεκριμένος.

Να δημιουργήσεις πίνακα χρησιμοποιώντας ειδικά σχετικά bb codes εννοεί από ότι βλέπω. Με μια πρώτη ματιά, με τα * χωρίζεις γραμμές και με τα | στήλες. Όλο και σε κάτι μπορεί να χρησιμεύσει. Αν σας το δώσαν έτσι χωρίς εξηγήσεις του τι κάνουν (πώς το κάνουν, πού και με ποιόν το κανουν :p) είναι παράλειψη βέβαια.

(Γιατί δε ρωτάς εμένα για τέτοια? Με ντρέπεσαι? :p)
Έχει πέσει ο σέρβερ του wow και τρολλάρω ασύστολα!
 

DeletedUser

αγάπη, είναι δυνατόν να σε ντρέπομαι? Αν κάποια στιγμή έχεις όρεξη, κάνε ένα tutorial στο skype.


αλλιώς, θα πρέπει να αρχίσουμε μαθήματα προγραμματισμού. :oops:
 

DeletedUser20020

[swt] Αφαιρέθηκε Μήνυμα Αποκλεισμού[/swt]

παιδια αυτο τι σημαινει? δεν θα ξαναπαιξω πλεον στον κοσμο 10?κριμα τα πηγαινα καλα και ηταν πρωτη φορα αυτο τελοσπαντων το μαθημα μου το πηρα θελω να συνεχισω σε αυτον τον κοσμο



[swt]Warning για Παράβαση των Κανόνων του Φόρουμ
(Οποιαδήποτε αναφορά σε εντός του παιχνιδιού επιβολή τιμωριών, συζήτηση με αναφορά σε τιμωρίες που έχουν επιβληθεί στο παιχνίδι αλλά και απόπειρα εξαπάτησης παικτών απαγορεύεται.)

Αν έχετε απορίες παρακαλώ επικοινωνήστε μέσω του Κέντρου Υποστήριξης
by immortαl[/swt]​
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser18454

[swt]Σημαίνει ότι έχετε αποκλειστεί. Αν έχετε ένσταση ή απορία για τον αποκλεισμό σας μπορείτε να κάνετε Αίτηση Υποστήριξης.
Συζητήσεις αποκλεισμών στο Κεντρικό Φόρουμ να υπενθυμίσω ότι απαγορεύονται.

Ευχαριστώ[/swt]​
 

DeletedUser20020

ειχα γραψει για την χ.α και εθνικιστικα θεματα



[swt] Δόθηκε Ποινή

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες του Φόρουμ
by immortαl[/swt]​
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser20020

οκ ζητω συγνωμη


[swt] Δόθηκε Ποινή

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες του Φόρουμ
by immortαl[/swt]​
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή