10.000 επιθέσεις ενω είσαι 1000 πόντους

  • Δημιουργός θέματος crocopcod4
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

καλησπέρα παιδειά... ξέρω πως γίνετε να πίασεις τόσες πολλές επιθέσεις. δεν ασχολήσε καθόλου με τα δόρια (έχεις σχεδόν μόνο αυτα που σου δήνουν τα βραβεία) και πας όσο πιο γρήγορα για να βγάλεις στάβλο και ελαφρύ... (αν κάνω κάτι λάθος σε αυτό παρακαλώ διορθόστε με ) αλλά η ερώτηση μου ειναι η εξής. αυτό σημφέρνει να το κάνεις και σε αργούς κόσμους ?
 

DeletedUser

ναι συμφερει φιλε... δλδ εκει που θα φαρμαρεις εσυ με 100 lc η
αλλη θα φαρμαρουν με 10-20... δλδ θα παιρνεις χ5 περισσοτερους πορους

( αν φαρμαρεις σωστα φυσικα )
 

DeletedUser

τι εννοείς αν φαρμάρω σωστά ? ξέρω πως στέλνεις παντού απο ένα ελαφρύ συνέχεια.. απλα σκευτόμουνα πως σε πιο αργούς κόσμους θα αργίσει να βγεί σχετικά το ελαφρύ.. και οι άλλοι με περισότερα δόρια θα πέρνουν όλο το φάρμ
 

DeletedUser

Αρχικά είχα εκλάβει εντελώς διαφορετικά την ερώτηση σου. Οι φυλετικές έχουνε εξελιχτεί και εξ'αιτείας αυτού, έχει εμφανιστεί μια καινούργια κατηγορία παικτών, την οποία την ονομάζω "τουρίστες".



Αν ποτέ τύχει να επιτηρήσεις τουρίστα στην 2η, 3η, 10η, μέρα ανοίγματος κόσμου και πας να δεις τις αναφορές του, θα δεις να έχει κάνει ανταλλαγές πόρων:
67/400
19/600
120/200
10/100

Αυτό συμβαίνει, γιατί δεν μπαίνει στην διαδικασία να μετράει τους πόρους που παρράγονται στο εκάστοτε χωριό.
Χωριό κάτω των 44 πόντων, παρράγει 15 πόρους την ώρα.
Συνεπώς φαρμάρεται με 2 τσεκούρια ανά ώρα (ή καλύτερα και καθόλου).

Κάθε χωριό είναι καλό να φαρμάρεται, μέχρις ώτου αδειάσουνε οι φουλαρισμένες αποθήκες του. Ο τουρίστας δεν την ψάχνει και τόσο. Σιγά μην κάθεται να σημειώνει και ποια χωριά έχουνε αδειάσει...

Μόνο σε τουρίστα, θα τύχει να δεις αναφορά με 900/900 και ξίφη και δόρατα και τσεκούρια και πάλαντιν, όλα μαζί μέσα. Και εγώ τσαντίζομαι, όταν βλέπω τέτοια αναφορά ειδικά, γιατί εδώ μιλάμε για αρχιτεμπέλη τουρίστα που ξέρει να στέλνει μόνο μια επίθεση ανά 6 ώρες, με όλα του τα στρατεύματα.

Λόγω του ότι το φάρμινγκ είναι περιορισμένο, συμφωνώ κι εγώ πως δεν πρέπει να πηγαίνουμε για rush lc, με χαμηλά ποράδικα.
Αν πέσεις σε πολύ καλή περιοχή, σε δύο μέρες έχεις πάρει το βραβείο των 10.000 πόρων.
Αν πέσεις σε καλή περιοχή, σε τρεις μέρες έχεις πάρει το βραβείο των 10.000 πόρων.
Αν πέσεις σε κακή περιοχή, σε έξι μέρες έχεις πάρει το βραβείο των 10.000 πόρων.

Έχω δει εγώ τουρίστες, να έχουνε 6 βάρβαρα γύρω τους και να μην έχουνε φαρμάρει τους 10.000 πόρους στο λογικό χρονικό διάστημα.
"Βγάλε ρε άνθρωπε μου 10 δόρατα παραπάνω. Τυφλός είσαι; Δεν τα βλέπεις τα βάρβαρα γύρω σου;"





Και μετά, ξεκινώντας από την 6η μέρα το αργότερο, μέχρι και για κανένα 20ήμερο, ακόμα και με τουριστοφάρμινγκ προηγουμένως, θα πρέπει να παίξεις έτσι:

κατασκευή επιτελείου: σιδηρωρυχείο, σταύλος, αγρόκτημα, αποθήκη
κατασκευή σταύλου: ελαφρύ
κατασκευή στρατώνα: τίποτα
μέρος συγκέντρωσης: 1 ελαφρύ και φάρμινγκ τα πάντα
εισερχόμενες: πάντα dodge

Έτσι κάνεις γαμάτο farming, αρκεί να μην είσαι τουρίστας.
Δεν σταματάς ποτέ όμως. Τα 4 κτήρια θα τα αναβαθμίζεις συνέχεια.

Και ξεκινάς κατασκευές στον στρατώνα, την στιγμή που θα μπορείς να τον αναβαθμίσεις μέχρι το 18 καρφί. Σπασίματα δεν θέλεις να κάνεις; Ταχεία αναπλήρωση θα χρειαστείς. Με 300 τσεκούρια την ημέρα, μέσα σε μια εβδομάδα θα φτάσεις τα 2100.

Δεν χρειάζεται να ξεκινάς τα τσεκούρια νωρίτερα. Άντε και αποκτάς 3000 τσεκούρια λίγο γρηγορότερα. Έτσι και χάσεις τα μισά σε σπάσιμο, θα κάνεις δύο εβδομάδες, να αναπληρώσεις τη ζημιά. Πρώτα την υποδομή ετοιμάζουμε (ποράδικα, ελαφριά και στρατώνα).



το να καταφερεις να βγαλεις μια φουλ νιουκ 10 ωρες πριν τον αντιπαλο σου που φαρμαρει σωστα και βγαζει τις μισες λεηλασιες απο σενα δεν ειναι τιποτα και σε βαθος χρονου αυτος που φαρμαρει σωστα και παιζει σωστα θα βρεθει ποιο μπροστα απο εναν που απλα καθετε και λιωνει να στελνει τα αλογακια

Τέτοιες συμβουλές δίνουνε στον κόσμο οι βετεράνοι (πλέον) τουρίστες μας. Kαι έχουνε μπερδευτεί τα νέα παιδιά.
Κ14, Κ15, Κ16, Κ17, Κ18, Κ19, Κ20, Κ21 πρώτος κόσμου είναι ο καλύτερος ληστής ημέρας. Τόσο απλά.
Κ1, Κ2, Κ3, Κ4, Κ5, Κ6, Κ7, Κ8, Κ9, Κ10, Κ11, Κ12, Κ13 χρειαζόντουσαν άλλα πράγματα, για να κλείσεις κόσμο.


το να κανεις εως 10 χιλιαδες επιθεσεις σε ενα σταρτ υπ 30-40-50 χωριων που ακομα θεωρειτε αναπτυξεικαι τρεχεις το ακκουντ ενταξη το να καθεσε να κανεις παραπανο οσα χωρια και να εχεις απλα συμενει οτι εισαι τοσο no lifer που δεν εχεις να κανεις κατι αλλο εκτος τον κλικ...

Επίσης οι βετεράνοι θα χαρακτηρήσουνε τα 30-40 χωριά ως "start up περίοδος". Αν τους ακούς να μιλάνε, πάντα θα λένε "κράτα δυνάμεις στην αρχή, για να είσαι πιο ξεκούραστος μετά." Αυτή η περίοδος ίσχυε στους κόσμους Κ1 εως Κ13 και ίσχυαν αυτές οι συμβουλές. Και βγάζανε βαριά, για να κόβουνε αρίστους κάποτε. Σαν να λέμε στο ποδόσφαιρο πως "πάμε να μην δεχτούμε γκολ".

Τώρα η εποχή start up ξεκινάει κανονικά, "από την αρχή". Και τα δίνεις όλα στο ξεκίνημα, για να είσαι πιο ξεκούραστος αργότερα. Σαν να λέμε στο ποδόσφαιρο πως "πάμε να πετύχουμε περισσότερα γκολ, από τον αντίπαλο".

Και πάντα ο γνήσιος τουρίστας που σέβεται τον εαυτό του, θα πετάξει μια λέξη του στυλ "no lifer" μέσα στο κείμενο του. Αυτή είναι η άμυνα του.



ΥΓ: Όπως είπα, με λένε Τάσο aka unpaiktable. Αρχηγός διαφόρων αποτυχημένων φυλών, σε Κ1,Κ5,Κ6,Κ9,Κ10,Κ14,Κ17. Αποτυχημένες επειδή από τον Κ5 ξεκίνησα να την ψάχνω. Άπό τότε ξεκίνησα να λεω τα ίδια περίπου, που λεω ακόμα και σήμερα. Με παίρνουνε στο ψιλό, δεν βρίσκω ανταπόκριση από τα μέλη μου και διαλυόμαστε από εσωτερικά προβλήματα. Ο λόγος που τελειώνω έτσι, είναι ότι πιστεύω πως μια μέρα θα δικαιωθώ για την διορατικότητα μου αυτή. Το ότι εγώ είμαι ο ένας και εσείς είστε οι πολλοί, εμένα δεν μου λέει κάτι.

Το skype μου είναι ανοιχτό για όποιον ενδιαφέρεται να δώσει στους τουρίστες ένα καλό μάθημα:
tasos_the_chef
 

DeletedUser

καλησπέρα παιδειά... ξέρω πως γίνετε να πίασεις τόσες πολλές επιθέσεις. δεν ασχολήσε καθόλου με τα δόρια (έχεις σχεδόν μόνο αυτα που σου δήνουν τα βραβεία) και πας όσο πιο γρήγορα για να βγάλεις στάβλο και ελαφρύ... (αν κάνω κάτι λάθος σε αυτό παρακαλώ διορθόστε με ) αλλά η ερώτηση μου ειναι η εξής. αυτό σημφέρνει να το κάνεις και σε αργούς κόσμους ?

Εγω κ21 πηγα πολυ γρηγορα για λσ και τα φαρμαρα μεχρι τα 700-800 νομιζω 1-1 και μετα 2-2. Μπορω να πω οτι εκανα ιδαιτερα καλο σταρτ απ ετσι.
 

DeletedUser

θα σε στεναχωρησω τοτε παρα πολυ που θα σου πω οτι γυρισα να παιξω ελληνικες φυλετικες μετα απο κανα 2 χρονια σε εξωτερικους κοσμους μπηκα κ15 καθαρα για πλακα 2 μηνες και κατεληξα να κερδιζω κοσμο με ρανκ #1 ενω εχω σταματησει να φαρμαρω μετα τους πρωτους 5μηνες δηλαδη περιπου τα 100 χωρια.... η εγω ειμαι τουριστας και τυχερος η κατι αλλο παιζει που θα το μαθεις στο μελλον φιλε unpaiktable.... και μην βγιαστεις να βγεις να πεις ναι με κανιβαλισμους κτλ ξερω και εγω τσεκαρε αρχειο και στατιστικα πρωτα καθως και το οτι επεζα 4μηνες χωρις φυλης και μετα με φυλη 1μιση ηπειρο μακρια μου

οσο τα περι φαρμινγκ το σταρτ υπ του καθενα ειναι διαφορετικο πραγματικα θα χαρω πολυ να βρω διπλα μου καποιον με 15χιλιαδες ημερισιος την στιγμη που εγω θα κανω 4-5 γιατι απλα βαριεμαι παραπανο και μετα θα δουμε τι θα γινει... κερδιζει ο καλυτερος φαρμερ η η καλυτερη τακτικη και στυσημο?
 

DeletedUser

θα σε στεναχωρησω τοτε παρα πολυ που θα σου πω οτι γυρισα να παιξω ελληνικες φυλετικες μετα απο κανα 2 χρονια σε εξωτερικους κοσμους μπηκα κ15 καθαρα για πλακα 2 μηνες και κατεληξα να κερδιζω κοσμο με ρανκ #1 ενω εχω σταματησει να φαρμαρω μετα τους πρωτους 5μηνες δηλαδη περιπου τα 100 χωρια.... η εγω ειμαι τουριστας και τυχερος η κατι αλλο παιζει που θα το μαθεις στο μελλον φιλε unpaiktable.... και μην βγιαστεις να βγεις να πεις ναι με κανιβαλισμους κτλ ξερω και εγω τσεκαρε αρχειο και στατιστικα πρωτα καθως και το οτι επεζα 4μηνες χωρις φυλης και μετα με φυλη 1μιση ηπειρο μακρια μου

οσο τα περι φαρμινγκ το σταρτ υπ του καθενα ειναι διαφορετικο πραγματικα θα χαρω πολυ να βρω διπλα μου καποιον με 15χιλιαδες ημερισιος την στιγμη που εγω θα κανω 4-5 γιατι απλα βαριεμαι παραπανο και μετα θα δουμε τι θα γινει... κερδιζει ο καλυτερος φαρμερ η η καλυτερη τακτικη και στυσημο?

κερδιζει ο καλυτερος φαρμερ που θα στυσει καλυτερα το χωριο του...
 

DeletedUser

η τακτηκή είναι σήγουρα αυτό που μετράει... κάποιος που έχει την διάθεση και τον χρόνο να είναι όλη μέρα μέσα και ξέρει και στέλνει 50 επιθέσεις την μέρα και άλλες 200 φάκε σήγουρα μπορεί να φάει "οποιονδήποτε" που δεν είναι όλη την μέρα μέσα. απλά το φάρμινγ σου δήνει την αρχή.

καταρχάς ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν το post μου και να μου απαντήσουν.. τώρα κάτι τελευταίο.. άρα για να καταλάβω.. μπένω σε έναν κόσμο (και με την προηπόθεση ότι υπάρχει co-player για να είναι όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες ανοιχτός ο λογαριασμός) παίζω με τα βραβεία και φτιάχνω γρήγορα στρατώνα για να βγουν τσάμπα δόρια και να αρχήσο το φάρμινγ.. μόλις αδειάσουν τα μικρά βάρβαρα των 20 πόντων ασχολούμε περισότερο με τα μεγαλύτερα βάρβαρα.. μετά παρατάω το ξυλουργίο και λατομείο και ασχολουμε με σίδερο και να βγένουν σηγα σηγα τα ελαφριά..

όσο για την ερώτηση μου ήταν αρχηκα αν το σύστημα με τα ελαφριά καταφέρνει το 10.000 επιθέσεις στους λυγότερους απο 1000 πόντους.. αλλά απότι κατάλαβα μπορείς να πιάσεις γρηγορότερα απο τους 1000.. απλά μόλις απαντήθηκε η ερωτηση χαίρομοι που βγέθηκαν κάποιοι να μου πουν με λεπτομέριες τον τρόπο που γύνετε :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

δεν νομιζω να λεω κατι διαφορετικο... απλα απο οτι διαβαζω παραπανω ο φιλος μας θεωρει ασχετο και τουριστα οποιον δεν καθετε να πεθενει ολη μερα για να κλικαρει φαρμινγκ.... σιγουρα το φαρμινγ σε βοηθαει εννοειτε αλλα μετα απο καποιο σημειο ειναι προεραιτικο και τι εννοω μολις φτασεις τα 50-60-100 χωρια μπορεις να βγαζεις ενα φαρμινγκ τον 10μιο περιπου ανετα... ε δεν χαθηκε ο κοσμος αν κατσεις και βγαλεις 9 μιο η 8 μιο αντι για 10.... γιατι για να βγαλεις τα 10 μιο πρεπει να πεθανεις στο κλικ ενω για τα 8 πας και για ενα καφε αυτο ακριβως λεω και εγω... φυσικα στα 1-2-5-10 χωρια φαρμαρεις οσο παει για να τρεξεις μετα απο καποιο σημειο απλα δεν χρειαζετε... και γνωμη μου οπως ειπα οτι μετα τα 100 χωρια ανετα την βγαζεις και χωρις φαρμινγκ αρκει να εχεις στηθει σωστα και φυσικα παιζει και η περιοχη... ναι αν φας πλανο να φαρμαρεις να αναπληρωσεις αν ομως τα αμυντικα καθοντε και ξυνοντε μια χαρα παλευοντε οι ποροι με μηδενικο φαρμ
 

DeletedUser

καλά ναι σήγουρα στα 100 χωριά σήγουρα δεν μπορείς να κάθεσε να στέλνεις απο τα περισότερα απο αυτά επιθέσεις όλη την μέρα. άλοστε κάπια στιγμή το βαριέσε και το φάρμινγ.. οχι το βαρέσε και το παρατάς απλα δεν έχεις την ίδια όρεξη με την αρχή.. στην αρχή είναι ο ανταγονισμός και αυτό είναι το ωραίο.. ε μετά βλέπεις πως θα φας τους γύρο σου όχι πως θα πάρεις τους πόρους απο το βάρβαρο πιο πέρα. και ναι αν είσαι σε κατάσταση ειρήνης και δεν έχεις απόλειες και όλες οι αποθήκες είναι στο φουλ καθημερινά τώτε τα νομίσματα βγένουν συνέχεια και με μιδαμινό φάρμινγκ
 

DeletedUser

συννενοηθηκαμε επιτελους:p αν και δεν ειπα οτι ειναι απαρετητη η κατασταση ειρηνης απλα και μετωπο να ειναι αν εχεις αναπτυχθει σωστα και παιζεις στις ψηλες θεσεις πολλοι ειναι αυτοι που φοβουντε να χτυπησουν γιατι συγκρηνουν τον εαυτο τους με τα 20 χωρια σε σχεση με σενα που εχεις φτασει ηδη τα 100 οποτε στην ουσια ειναι σαν περιοδο ειρηνης βαρας χωρις να χτυπιεσε:p
 

DeletedUser

μιας και είσαι εσυ μέσα μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτό ? :p
μπένω σε έναν κόσμο (και με την προηπόθεση ότι υπάρχει co-player για να είναι όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες ανοιχτός ο λογαριασμός) παίζω με τα βραβεία και φτιάχνω γρήγορα στρατώνα για να βγουν τσάμπα δόρια και να αρχήσο το φάρμινγ.. μόλις αδειάσουν τα μικρά βάρβαρα των 20 πόντων ασχολούμε περισότερο με τα μεγαλύτερα βάρβαρα.. μετά παρατάω το ξυλουργίο και λατομείο και ασχολουμε με σίδερο και να βγένουν σηγα σηγα τα ελαφριά..
δηλαδή πάω στην αρχή τπ ξυλουργείο στο 9 και λατομίο στο 8 και μετά ταπαρατάω για σηδιρο.. σωστα?
 

DeletedUser

η τακτηκή είναι σήγουρα αυτό που μετράει... κάποιος που έχει την διάθεση και τον χρόνο να είναι όλη μέρα μέσα και ξέρει και στέλνει 50 επιθέσεις την μέρα και άλλες 200 φάκε σήγουρα μπορεί να φάει "οποιονδήποτε" που δεν είναι όλη την μέρα μέσα.

εδω δεν συμφωνο! το να στειλης 50 επιθεσης και 200 φακε δεν ειναι κατι το τρομερο που να μπορεις να κανεις
την απαραιτητη ζημια στον αντιπαλο σου...


Φυσικα στην αρχη ειναι απαραιτητο το φαρμ... Αν θες να αναπτυχθεις γρηγορα και σε στρατο και σε ποντους!!

Σιγουρα στα 100+ χωρια και να μην στειλης φαρμ δεν ειναι κατι το τρομερο...
 

DeletedUser

κοιταξε το σταρτ απ ειναι καθαρα πως θελει να παιξει ο καθενας... παιζουν πολλοι παραγοντες δηλαδη περιοχη εχεις βαρβαρα? αναπτυσοντε οι γυρω σου? εχεις φυλη κοντα εχεις το χρονο να παιζεις ολη μερα? υπαρχουν καποιοι βασικοι οδηγοι σταρτ απ αλλα δεν μπορουν να χρησημοποιηθουν απο ολους... δηλαδη αν εγω ακολουθησω εναν οδηγο και εσυ τον ιδιο εμενα μπορει να μου τεριαζει αυτος ο οδηγος και εσενα οχι με αποτελεσμα εγω να εχω νιουκ να νομπλαρω και εσυ να εισαι στους 1500 ποντους.... γιαυτο το λογο εγω εχω φτιαξει οδηγο για τα μετρα μου αυτο σε συμβουλευω να κανεις και εσυ φτιαξε τον δικο σου οδηγο που κολλαει στο τροπο παιχνιδιου σου και στις διαφορετικες συνθηκες ανα κοσμο...

οσο τωρα για αυτο που μου εγραψες παραπανω ναι απο τι μια εχει τα καλα του απο την αλλη εγω τουλαχιστον διαφωνω... τι εννοω αν κανεις αυτο και τρεξεις το ελαφρι θα εχεις ας πουμε 100 ελαφρα σε ενα χωριο περιπου 700 ποντων και αρχιζεις το φαρμινγ... 2 παιχτες ακομα αν εχεις κοντα σου που ξερουν να φαρμαρουν καλα θα σε αφησει πισω αυτο ο λογος... δεν θα εχεις φαρμινγ και λογο πορων ουτε παραγωγη... απο την αλλη αν ανεβασεις λιγο ακομα πορους στην αρχη και πας το ελαφρι μια μερα πισω αντι να εχεις 100 ελαφρα με το προηγουμενο σταρτ απ θα εχεις τωρα 70.. αλλα θα εχεις σχεδον διπλασια παραγωγξ επομενος αν δεν βρισκεις φαρμινγ εχεις καποιους πορους να συνεχησεις... αλλα σου λεω καθαρα τροπος που μπορει να παιξει ο καθενας και τι του τεριαζει γιατι μπορει ετσι οπως σου το λεω εγω να σου φενετε καλυτερονα δωσεις λιγους πορους ακομα αλλα εχεις το ρισκο οτι ο διπλανος σου που δεν αναβαθμιζει εχει περισσοτερο ελαφρι και αν του βγει το φαρμ σε εφαγε... εγω προσωπικα τουλαχιστον δεν ακολουθω κανεναν στανταρ οδηγο ξεκηναω με πρωτη σκεψει γρηγορο ελαφρι και απο εκει και περα βλεπω τι γινετε γυρο μου και προσαρμοζομαι σε αυτα
 

DeletedUser

οι αριθμοί ήταν τυχαίοι αλήθεια... στα εκατό χωριά και με scirpt οι 200 φάκε δεν είναι τίποτα :p
 

DeletedUser23684

Ο καθενας εχει το τροπο του! Εγω για παραδειγμα ξεκιναω με τις παραγωγες (παντα εχω το σιδιρουρχειο 2 επιπεδα κατω απο το ξυλουργειο και λατομειο και αποθηκη επισης)εννοητε οτι κανω στρατο και προσπαθω να συμβαδιζω με τον ρυθμο των αλλων παιχτων(εννοω σε ποντους).Μολις βγαλω ελαφρυ ξεσχιζομαι στο Farming και μετα τα υπολοιπα ειναι αυτονοητα :)
 

DeletedUser

Ο καθενας εχει το τροπο του!

η πιο σωστη κουβεντα που χεις πει 3 χρονια που σε ξερω στο παιχνιδι

Εγω για παραδειγμα ξεκιναω με τις παραγωγες (παντα εχω το σιδιρουρχειο 2 επιπεδα κατω απο το ξυλουργειο και λατομειο και αποθηκη επισης)εννοητε οτι κανω στρατο και προσπαθω να συμβαδιζω με τον ρυθμο των αλλων παιχτων(εννοω σε ποντους)

σην αρχη καλουτσικα το πες αν και πρεπει να δωσεις εμφαση στο στρατο και στο φαρμινγκ αλλα δεν ειναι καλο να συμβαδιζεις με τους ποντους αλλων παικτων γιατι παρασυρεσαι καμια φορα(ειδικα εσυ:D)



Μολις βγαλω ελαφρυ ξεσχιζομαι στο Farming και μετα τα υπολοιπα ειναι αυτονοητα

και για πες μου καμαρι μου και εμενα ποτε βγαζεις ελαφρυ εσυ;το αυτονοητο ειναι το ρεσταρτ που τρως;ειπαμε θελουμε δορατοξιφα μεχρι τη ληξη και μετα οποις βγαλει πρωτος ελαφρυ ειναι τυχερος μη κουραζετε το θεμα
 

DeletedUser

Όταν ξεκινάς με τους 26 πόντους, κάνεις τα εξής:

1)χτίζεις ποράδικα 1-1-1
2)βάζεις πάλαντιν να στρατολογηθεί
3)φτιάχνεις στρατώνα
4)φτιάχνεις αποθήκη 3
5)στρατολογείς 10 δόρατα
6)συνεχίζεις ξυλουργείο-λατομείο

α)Αποδέχεσαι τις αποστολές που ολοκληρώνονται (αποστολές λέγονται και όχι βραβεία).
β)Με τρεις ώρες παιχνιδιού και χωρίς να ξεμείνεις από πόρους, μπορείς να έχεις 30 δόρατα, 10 ξίφη, 10 τσεκούρια. Αργότερα ξεμένεις από πόρους. Τώρα αν αντί για τις 3 ώρες, τα κάνεις αυτά σε 5 ώρες, δεν σημαίνει ότι έχεις μείνει πίσω.
γ)Το να κυνηγάς τους πόντους, είναι εντελώς λάθος, γιατί αυτοί που ανεβαίνουνε πρώτοι σε πόντους, είναι εκείνοι που πάνε για rush lc, χωρίς ποράδικα. Αυτοί που ξεφεύγουνε στους πόντους στην αρχή, χτίζουνε επιτελείο και οπλοποιείο.
δ)Δεν είπα ποτέ πως είναι σημαντικό να είσαι και όλη μέρα μέσα. Βασικά το πιο ιδανικό είναι, να παίξεις για 3 ώρες, όταν θα κάνεις την εγγραφή σου. Και μετά, ανά 6 ώρες να ξαναμπαίνεις. Και να φροντίσεις την στιγμή που θα βγαίνει η προστασία, να είσαι online, για να φαρμάρεις κανέναν παίκτη.
ε)Επίσης προσπαθώ απλά να εξηγήσω ότι δεν μπορείς να πας για ελαφρύ, αν δεν έχεις την υποδομή πρώτα.
Δεν μπορείς να πας για τσεκούρι, αν δεν έχεις την υποδομή πρώτα.
Δεν μπορείς να παίρνεις αναφορές του στυλ 67/400, 19/600, 120/200, 10/100.
Αλλά ούτε αναφορές του στυλ 900/900.
Επίσης πρέπει να σημειώνεις τα χωριά που φαρμάρεις και αδειάζουνε.
Και δεν μπορείς να χαλαρώσεις και να πεις "εντάξει, στα 200 ελαφριά είναι καλά και σταματώ"

Παει αυτό... το ξεκαθαρίσαμε.








Τώρα να μιλήσω ξανά για το βραβείο των επιθέσεων. Οι περισσότεροι βετεράνοι θα πείτε ακριβώς αυτό:

Οι λεηλασιες που αναφερεις ως κυριο ζητημα σου στο μηνυμα ειναι το πιο αχρηστο βραβειο απο τα 5 που υπαρχει.Υπερογκα νουμερα μπορουν να γινουν πολυ ευκολα αλλα αυτο δεν λεει απολυτως τιποτα.

Επίσης τέθηκε και μια πρόταση εδώ, για να φαίνονται αναλυτικά όλες οι ημερομηνίες, με το πέρασμα του ποντικού από πάνω τους.

http://forum.fyletikesmaxes.gr/showthread.php?23498-βραβεια

Να πω εγώ, πως τα βραβεία μαρτυράνε πολλά, αρκεί να ξέρεις να τα διαβάζεις. Βασικά από πολλούς παράγοντες μπορείς να ακτινογραφίσεις την κατάσταση ενός λογαριασμού. Οπότε αυτή η αλλαγή, θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμη (ενώ πολλοί στο θέμα εκείνο είπανε πως είναι άχρηστη αλλαγή). Ένας τρόπος προσέγγισης, μπορεί να είναι κι αυτός:

YPOLITOS
Λεηλάτησες στις 18.12.2012 τα περισσότερα χωριά σε αυτό τον κόσμο σήμερα (16.158 χωριά)!
Λεηλάτησες στις 18.12.2012 τους περισσότερους πόρους σε αυτό τον κόσμο (1.741.139 πόροι)!
107 πόροι ανά επίθεση στις 18.12.2012.

.Τoutatis
Λεηλάτησες στις 12.12.2012 τα περισσότερα χωριά σε αυτό τον κόσμο σήμερα (7.701 χωριά)!
Λεηλάτησες στις 12.12.2012 τους περισσότερους πόρους σε αυτό τον κόσμο (1.045.866 πόροι)!
135 πόροι ανά επίθεση στις 12.12.2012.

Πάρτε το χαμπάρι. Αποδεδειγμένα από τον Κ14 κι έπειτα, βγαίνει πάντα πρώτος κόσμου, όποιος φαρμάρει περισσότερο με τα ελαφριά του σε δυάδες. Δηλαδή θέλετε να με πείσετε πως αν ο seve έπεφτε ανάμεσα σε Toutatis και Ypolitos, θα τους πατούσε, επειδή ξέρει να φαρμάρει με 200 επιθέσεις την ημέρα και να στέλνει και 10 fakes. Μανία να βρίσκετε αμέσως το ψεγάδι σε κάθε τι που θα πω.

Εγώ απλά το θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΟ πως αυτός που θα κάνει περισσότερες από 5000 επιθέσεις την ημέρα συστηματικά, θα είναι πολύ καλός και σε οποιαδήποτε άλλα κριτήρια. Και δεν αρνήθηκα πως ακόμα και οι 4000 επιθέσεις, είναι πολύ καλές... σε μέρα που έχεις πονοκέφαλο βέβαια.

Aλλά σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι πως βετεράνοι τουρίστες με 1000 επιθέσεις την ημέρα, μπορούνε να πετύχουνε κάτι. Αυτό συνέβαινε στους κόσμους 1 εως 13.

@ seve

Με προκάλλεσες να δω τα στατιστικά σου σε προηγούμενους κόσμους. Κι εγώ χτύπησα το όνομα "seve" σε διάφορους server, αλλά δεν σε βρήκα πουθενά, τρελό αγόρι. Δώσε μου ένα username και θα σου το κάνω κόσκινο.

Πάντως έπαιξα λίγο στον Αγγλικό κόσμο και διαπίστωσα πως αν παίζεις μόνος σου και μετά από ένα μήνα παιχνιδιού κάνεις ένα ελάχιστο φάρμινγκ των 100.000 πόρων την ημέρα, πολύ σύντομα θα σε προσεγγίσει η πρώτη φυλή, για να σε στρατολογίσει. Δηλαδή σε καμία περίπτωση, δεν σε αφήνουνε να πας χαμένος. Αυτό το λεω για όλους τους παικταράδες που έχουνε παίξει κατά καιρούς στον net και μιλάνε. Ας βγει έστω και ένας από αυτούς, να μας πει ότι έπαιζε μόνος του και δεν του προτάθηκε να στρατολογηθεί στην καλύτερη φυλή, ενώ έπαιζε με λίγη αφοσίωση.







Και είμαι διατεθειμένος να κάνω κι άλλους λογαριασμούς στον Κ21 κόσκινο, όπως τους
θέση 36 angelos mantepse (553,805 βαθμοί στον Κ8) (Κ2 ο πρώτος του κόσμος)
θέση 68 DarkPain (Κ21 ο πρώτος του κόσμος)
θέση 80 ζαγκόρ (13,531,106 βαθμοί στον Κ1) (Κ1 ο πρώτος του κόσμος)
Θέση 94 vas21 (14,052,269 στον Κ7) (Κ7 ο πρώτος του κόσμος)
Θέση 95 dragonbreath (51,939 βαθμοί στον Κ17 κατακτώντας 4 βάρβαρα και 3 συμπαίκτες) (Κ13 ο πρώτος του κόσμος)
Θέση 99 takistsak (232,797 βαθμοί στον Κ7 και 190,234 βαθμοί στον Κ15 κατακτώντας 15 βάρβαρα και 3 ανενεργούς) (Κ2 ο πρώτος του κόσμος)
Θέση 101 lykosivan (120,599 βαθμοί στον Κ13) (Κ9 ο πρώτος του κόσμος)
Θέση 105 goldfish64 (1,375,988 βαθμοί στον Κ11) (Κ3 ο πρώτος του κόσμος)
Θέση 106 Aris cy (Κ20 ο πρώτος του κόσμος)
Θέση 107 Dimis18 (5,853,394 βαθμοί στον Κ8) (K2 o πρώτος του κόσμος)
Θέση 108 Ace1 (2,332,895 βαθμοί στον Κ12 και από 100,000 βαθμούς σε Κ16 και Κ17 με ωραίες κατακτήσεις) (Κ1 ο πρώτος του κόσμος)
Θέση 109 D.Luffy2 (454,830 βαθμοί στον Κ20 με ωραίες κατακτήσεις) (Κ20 ο πρώτος του κόσμος)
Θέση 110 nikosm (821,610 βαθμοί στον Κ3 και 371,980 βαθμοί στον Κ18, όπου αρχικά φτιάχτηκε με πολλά μεγάλα βάρβαρα)(Κ3 ο πρώτος του κόσμος)
Θέση 114 liquid70 (4,711,061 βαθμοί στον Κ12) (K11 o πρώτος του κόσμος)

Και να δόσω σχετική ανάλυση τώρα. Πήρα με την σειρά τους λογαριασμούς από την Θέση 1, μέχρι την θέση 120 για να δω τα βραβεία τους. Παίκτες που δεν έχουνε κάνει 10χιλιάδες επιθέσεις, ή δεν έχουνε φαρμάρει 1 εκατομμύριο, έχουνε καταγραφεί από πάνω. Βέβαια πολλοί μου ξεφύγανε, επειδή έχουνε κρυμμένα τα βραβεία τους. Τα συμπεράσματα μου είναι τα εξής:

α)Οι πρώτοι 35 του Κ21 πιθανόν να είναι και οι καλύτεροι φάρμερς μεταξύ των 7000 που που παίζουνε. Οπότε επιβεβαιώνομαι απόλυτα σε αυτά που λεω. Στον Κ1 αν κάνανε φυλή οι 30 πρώτοι της κατάταξης, ΔΕΝ θα κερδίζανε τον κόσμο. Αλλά στον Κ21 αν κάνουνε τώρα φυλή οι 30 της κατάταξης, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα, να κλείσουνε τον κόσμο. Αλλά ο έλληνας που από τότε έμαθε στους "πυρήνες", τώρα δεν μπορεί να τους ξε-μάθει. Και συνεχίζει να κοιτάει κουκκίδες στον χάρτη.

β)7 στους 14 που αναφέρθηκαν από πάνω, ξεκίνησαν να παίζουνε σε Κ1,Κ2,Κ3.

γ)Ο D.Luffy2 είναι ο μόνος που ξεκίνησε να παίζει στην νέα εποχή (δηλαδή μετά Κ14) και συγκεκριμένα στον Κ20. Απλά προφανώς είχε δασκάλους τουρίστες παλιάς εποχής, που δεν του εξηγήσανε για το πόσο σημαντικό είναι το φάρμινγκ.

δ)Επειδή τσεκαρα και κάτι ακόμα, οι περισσότεροι από αυτούς τους 14, παίζουνε με ποράδικα άνω του επιπέδου 24 και με πρεμιουμ +40%.

ε)Και φανταστείτε πως τσέκαρα τους 120 καλύτερους του Κ12. Όπου στις θέσεις μεταξύ 100 και 120, μου ξεφυτρώσανε 8 κελεπούρια. Φανταστείτε τι γίνεται πιο χαμηλά.

ζ)Άρα το συμπέρασμα μου είναι ότι στον Κ21, το πολύ να υπάρχουνε 100 παίκτες που να κάνουνε το βασικό τονωτικό φάρμινγκ. Δεν μιλάω για εκατομμύρια τώρα. Μιλάω για 80.000 πόρους τη μέρα, ας πούμε.

Έχει ειπωθεί πως διαλέγω παίκτες που δεν βρίσκονται "στο ψηλό ράφι". Κι εγώ συμφωνούσα μαζί τους, μέχρι που κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνω, για να μπορώ να το προσδιορίζω καλύτερα. Ψάχνω παίκτες "νέας εποχής" που απορρίπουνε τα δασκαλέματα από παίκτες "τουρίστες παλιάς εποχής".

Και αφήστε την πιπίλα με τον tourloubouki. Κατάφερε να φτιάξει φυλή, με παίκτες που περάσανε στην νέα εποχή παιξίματος, όπως τον noobsfarmer, τον manοs81, τον stamstam, τον tzifman. 8.753 επιθέσεις σε μια ημέρα βραβείο έχει ο πρώτος, 11.068 επιθέσεις έχει ο δεύτερος, 7.110 έχει ο τρίτος, 5.954 έχει ο τέταρτος που αναφέρω στον Κ16. Αυτοί είναι παίκτες! Και είναι λογικό, σε αυτή την φυλή ο Δημήτρης να κατέληξε στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης της. Γιατί όπως είπα, για να σκαρφαλώσεις σε θέσεις, θέλει να κάνεις κάθε μέρα 5000 επιθέσεις και όχι να παίζεις σαν τουρίστας παλιάς εποχής, με 1000 επιθέσεις.

Είμαστε ένας από τους πιο ποιοτικούς σέρβερ. Αλλά και πάλι, το ότι δίνεται η δυνατότητα σε παίκτες με 1000 επιθέσεις την ημέρα να φτιάχνουνε λογαριασμούς, αυτό δεν μου αρέσει. Όπως επίσης θέλω να ξεκαθαρίστεί στα μυαλά όλων μας, πως από τον Κ14 κι έπειτα, αλλάξανε ριζικά οι προϋποθέσεις για να μπει κανείς 100άδα. Αυτά τα δύο μόνο. Έλειπα το καλοκαίρι που κατεβήκαμε με την εθνική μας ομάδα. Και δεν έχω ιδέα για το τι συνέβη. Ούτε καν βρίσκω κάποιο thread στο external, να διαβάσω λίγο, για να πάρω μια ιδέα. Ξέρω μόνο ότι γίναμε ρεζίλι. Απλά μπορώ να φανταστώ, ότι πήγαμε με τουριστοβετεράνους να παίξουμε...

Γιατί θα επαναλάβω πως έχω κουραστεί να βλέπω παίκτες, να στέλνουνε 500 ελαφρια 3 ώρες μακριά και να γυρνάνε με
30000/48000. Αυτό δεν λέει ότι μπορούνε και φαρμάρουνε 30χιλιάδες πόρους το 6ωρο, αλλά ότι μπορούνε και χάνουνε 15χιλιάδες πόρους το 6ωρο, από αυτούς που θα έπρεπε επιπλέον να είχανε φαρμάρει. Το κακό είναι ότι οι τουριστοβετεράνοι δεν το βλέπουνε έτσι.
 

chessknight

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
221
ναι Τασο το διάβασα όλο :D

παρατηρήσεις-υποδείξεις

- Μην τα ισοπεδώνεις όλα. Υπάρχουν πολλοί "τουρίστες" που αντέχουν τόσους μήνες ξύλο όσο ένας "pro-πο" πιτσιρικάς δεν θα άντεχε 1-2 μέρες.
- Η εμπειρία στο παιχνίδι και το σωστό στήσιμο λογαριασμού για μένα είναι το ίδιο σημαντικό με το farming.
- Αυτό που με έχει κουράσει σε σένα είναι που ασχολείσαι με το startup. Δεν ξεκινάει και τελειώνει ένας κόσμος εκεί. Μπορεί κάποιος να καεί 1 μήνα και να είναι πρώτος στην κατάταξη και ένας άλλος να παίζει συστηματικά κάθε μέρα και υπομονετικά να αντέξει 2-3 χρόνια μέχρι να κλείσει τον κόσμο (Δεν μιλάω γι αυτούς που κληρονομούν λογαριασμούς κανά χρόνο πριν το κλείσιμο ενός κόσμου)
- Ο tourloubouki όσο τον γνώρισα ως αντίπαλος είναι αρχηγός. Δηλαδή είναι πολύ σημαντικό να σε ακούν οι παίχτες σου, να σε εμπιστεύονται, να βασίζονται σε σένα να να.. Τώρα αν σε ένα κόσμο έχει επιτυχία, σε άλλον όχι ποσώς μετράει.
- Και όσο αναφορά εσένα είναι πολύ σημαντικό να τους εμπνέεις. Τα είχαμε πει και παλιότερα. Τι να το κάνω αν είσαι οργανωμένος, αν έχεις δικό σου σύστημα αν αν.. Το παιχνίδι είναι αργό από μόνο του, μαζί με το ενδιαφέρον έχει και τη βαρεμάρα του. Αν είναι να με πρίζεις (οχι εμένα, γενικά) κάθε μέρα με εκθέσεις, ρητορίες, φιλοσοφίες καλύτερα solo και πυξίδα :p
- Στο παιχνίδι μαθαίνεις από όλους. Είτε τουρίστες όπως τους χαρακτηρίζεις είτε παιχτούρες. Δεν έχεις ένα βιβλίο στο μυαλό σου και με αυτό προχωράς χωρίς να σε νοιάζει τί και πώς σκέφτονται οι άλλοι. Ένα σημαντικό στοιχείο του καλού παίχτη σε αυτό το παιχνίδι είναι να προσαρμόζεται στις περιστάσεις και να εξελίσσεται.
- Προσωπικά θα συφωνήσω μαζί σου, προτιμώ παίχτες-εργάτες δίπλα μου, να ξέρω οτι θα είναι ενεργοί, οτι θα έχουν όρεξη να βοηθήσουν, να ασχοληθούν με τη φυλή και όχι παιχτούρες που να τους νοιάζει η πάρτη τους και για να βοηθήσουν συμπαίχτη να πρέπει να βγάλεις από τη μύγα ξύγκι.

Τέλος όπως λένε αρκετοί το σημαντικότερο ρόλο παίζει η παρέα στο παιχνίδι. Ο pro θα παίξει 1-2 μήνες θα είναι στο top5 και μετά θα έρθει μια παρέα 5 ατόμων και θα τον στείλει σε άλλο κόσμο. Τόσο απλά. Οι παρέες κλείνουν κόσμους όχι τα skills. Αν αυτά συνδυάζονται τότε μιλάμε για ιστορικές φυλές π.χ. QQ, CxC κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Την στιγμή που γράφω, ξαναδιαβάζω την παράγραφο, μόλις την ολοκληρώσω.
Και πρωτού πατήσω "δημοσίευση", ξαναδιαβάζω το κείμενο μου άλλες δύο φορές.
Και στα καπάκια ακόμα μια φορά όλο το κείμενο, για επιβεβαίωση.
Τρεις ώρες σπατάλησα εδώ μέσα :p


Στο θέμα μας τώρα...

Ισχύει ότι από όλους μπορείς κάτι να μάθεις και εγώ τουλάχιστον, δεν έπαψα στιγμή, να κυνηγάω την επιπλέον γνώση. Επίσης τα περισσότερα τα μαθαίνω, παρατηρώντας τα λάθη που κάνω. Το βλέπω στο παιχνίδι μου άλλωστε, πως συνεχώς το εξελίσσω σε κάτι πιο φρέσκο. Αλλά ρίχνω ΠΟΛΥ διάβασμα, μιλάμε.

Μετά έχω να προσθέσω επίσης, πως δεν κάνω για επικεφαλής σε φυλή με βασιλευόμενο πολίτευμα. Ξεκινάω να παίζω σε κόσμο, γνωρίζοντας πως σε 2-3 μήνες θα πρέπει να τον σταματήσω. Βασικά προσπαθώ να δείξω σε παίκτες, με ποιον τρόπο μπορούνε αυτοί να γίνουνε αρχηγοί. Και μετά από ένα διάστημα, εγώ να εξαφανιστώ. Αυτό μου προκαλλεί τα εξής δύο προβλήματα:

1)Είμαι παρορμητικός και ανεβάζω ταχύτητα. Φτάνω σε σημείο να γραπώνονται όλοι από πάνω μου και εγώ μετά να τους σέρνω.
2)Ρισκάρω με άγνωστα άτομα, ασχολούμαι μαζί τους και μόλις βεβαιωθώ πως δεν είναι εργάτες, τους παρατάω και μου προκαλλούνε εσωτερικά προβλήματα, από πείσμα και μόνο.

Πάντως θα συνεχίζω να κουβαλάω αυτή την τρέλα, προσπαθώντας να πετύχω τον σκοπό μου:
Να επιβεβαιωθώ μια μέρα και να κλείσω αργό κόσμο μέσα σε 3 μήνες

ΥΓ: Νομίζω πως ξέρω τι πρέπει να προσέξω στον επόμενο κόσμο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή