GR42 **SOL vs STOP**

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser33703
  • Ημερομηνία έναρξης

Ποια φυλή πιστεύεται ότι θα είναι η νικήτρια του κόσμου 42;

  • SOL

    Ψήφοι: 81 65,9%
  • STOP

    Ψήφοι: 38 30,9%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 4 3,3%

  • Σύνολο ψηφοφόρων
    123
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

dark tornado

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
429
Οπως ειχα πει πριν λιγες μερες με το που ξεκινησουν οι φαπες θα εξαφανιστουν ολοι τους

Οτι χειροτερο εχω δει στους τελευτεους κοσμους σε ξεκινημα πολεμου και παρολη τηναμυντικη αναλογια που φενεται απο τα στακαρισματα στην πρωτη γραμμη σας

Υπηρχαν αμυνες σε ακυρα σημεια του χαρτη και χωρια στα 4 πεδια ηταν αδεια εκει που βαρουσαμε καποια στακαρισματα στα μπροστινα απο κινκ νταιαμοντ και αλλη μια κολονα δευτερη γραμμη

Παικτες 100 χωριων που πιανουν κατα μηκος ολη την δευτερη γραμμη πεταγαν χαρταετο αντι να ειναι μεσα ημερα πλανου η εστω να εχουν κανονησει καποια επητηρηση
Ρικλειμ για γελια οτι εσπασε παρθηκε ευκολα στο αφτερπλαν με λιγα λογια υπηρχε γυρω στο 70% επιτυχια με μεγαλη ανεση

Απαραδεχτο για πρωτο πλανο σε τελικο πολεμο

Φανταζομαι ηρθε ωρα να παρει φωτια το κεντρο υποστηριξης

ΜΟΝΟ ΦΑΠΕΣ
 

DeletedUser30832

Τσουπ εμφανιστηκα εγω :) :)

Πηγε πολυ καλα το 1ο πλανο σας συγχαρητηρια

Δεν δικαιολογει ομως το οτι χαθηκαν τοσα χωρια απο μερια μας

Νομιζω οτι μας πιασατε οντως στον υπνο , πολλοι δεν ειχαν καταφερει να μεταφερουν αμυνες μπροστα διοτι τοσο καιρο

προσπαθουσαν να στησουν λογαριασμους μεγαλωνοντας βαρβαρα

Φανηκε οτι ειχατε μελετησει ποιους παιχτες θα βαρεσετε διοτι προφανως ετοιμαζοσασταν για αυτο το χτυπημα τις

συγκεκριμενες μερες καιρο τωρα ενω αρκετοι δικοι μας ηταν 3ημερο

Κακως ειχαμε εφησυχαστει στο οτι ο πολεμος θα ξεκινησει 1η Μαρτη καθως ηταν πολυ λογικο η φυλη με

τα λιγοτερα χωρια να βαρεσει αξαφνα

Το ειχαμε αναφερει αλλωστε κ εγω κ η elisisi σε παλιοτερο ποστ οτι καποιος επρεπε να βαρεσει ξαφνικα

Συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις πρεπει να ειναι αυτος που εχει το μειονεκτημα

Ακολουθουμε κ εμεις ομως την στρατηγικη μας κ δεν εχετε παρει χαμπαρι οτι ηταν παγιδα να παρετε τοσα χωρια σε μια μερα

Σας απλωνουμε για να εχετε μεγαλυτερο μετωπο :p:p

Παντως τα στατς δειχνουν οτι τα πληρωσατε πολυ ακριβα αυτα τα χωρια κ αυτο θα φανει αργοτερα στο δικο μας πλανο

d96b8a00fa414719b31e261e64d064b7.png


Δεν θεωρω οτι πρεπει να απογοητευομαστε καθως ακομα δεν εχουμε βαρεσει κ κυριως ελειπαν αρκετοι δικοι μας
 

DeletedUser30832

μα εχουν τον figoo..μα εχουν παρτακες..μα μπηκαν οι πρωην βουντου σε φυλη με ρουφιανο μαζι...
οτι δεν καταφεραν οσοι θελανε να φανε τον ρουφιανο θα το πραγματοποιησω εγω..
φαππ

Εσυ πιο λογαριασμο παιζεις ?
 

DeletedUser30832

τωρα πηρες το λογαριασμο του SOLONAKOS θες να πεις
 

DeletedUser33711

....
Τωρα για τα νταουλια, αστα για τα πανηγυρια που θα σας κανουμε. Εκτος κι αν υπονοεις οτι ειστε για τα πανηγυρια, κατι που πανηγυρικα αποδειξατε στη φιεστα μας αποψε.
Καλο βραδυ ΣΟΛμπαντακια.

Φιλακια

Λαζαρεεεε μπαναναααα

Φιλακια , Καληνυχτα :*
 

DeletedUser33703

Παντως τα στατς δειχνουν οτι τα πληρωσατε πολυ ακριβα αυτα τα χωρια κ αυτο θα φανει αργοτερα στο δικο μας πλανο

d96b8a00fa414719b31e261e64d064b7.png

Για όποιον ξέρει να διαβάζει stats βλέπει ότι για μία φυλή με τόσο αμυντική αναλογία και με προβάδισμα 1000 χωριά παραπάνω έχει γίνει υπερβολικά πολύ μεγάλη κακομεταχείριση αμυνών στο συγκεκριμένο πλάνο .
και μιλάμε για το πρώτο πλάνο που υπάρχει προβάδισμα για τον αμυνόμενο εφόσον όλα τα αμυντικά της φυλής είναι γεμάτα και δεν υπάρχουν μεικτοί πυρήνες ή πατήματα παικτών .

15.356.304 επιθετικές με 33.618.945 αμυντικές είναι πολλοί καλοί αριθμοί για εμάς για πρώτο πλάνο και πολλοί κακοί αριθμοί για εσάς , οπότε δεν ξέρω που βλέπεις ότι πληρώσαμε ακριβά τα χωριά .
 

DeletedUser30832

Εκτος αν δεν καταλαβαινω καλα οποτε με διορθωνετε

Εχετε χασει 33εκ επιθετικες μοναδες
Εχουμε χασει 15εκ αμυντικες μοναδες

Δηλ εχετε χασει 2 φορες περρισοτερες μοναδες οταν το αμυντικο θελει να φτιαχτει 50% περισσοτερο χρονο απο το επιθετικο.

Με το σκεπτικο οτι πολλα αμυντικα μας ηταν στο δρομο ελπιζω το σκηνικο να αλλαξει

Σιγουρα ομως χασαμε πολλα χωρια με βαση τις απωλειες που μας κανατε ( τα 15εκ).
 

DeletedUser33703

ναι δηλαδή 2-1 επιθετικά-αμυντικά και μου λες ότι δεν είναι καλοί αριθμοί ;;;

Ξέχνα τα 35 χωριά που πήραμε , και να μην τα παίρναμε πάλι οι αριθμοί θα ήταν καλοί για τις άμυνες που που φάγαμε σε σχέση με τα επιθετικά που χαλάσαμε

αν είχατε 1-1 μάλλον θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα , όχι δηλαδή πως με το 2-1 δεν υπάρχει αλλά νταξ τότε δεν θα έπρεπε να παίζεται καν το παιχνίδι.
 

DeletedUser34886

Αυτοι που θα κερδισουν ειναι αυτοι με τους περισσοτερους αριστοκρατες που ξερουν να τους αξιοποιουν:p
 

chessknight

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
221
Εκτος αν δεν καταλαβαινω καλα οποτε με διορθωνετε

Εχετε χασει 33εκ επιθετικες μοναδες
Εχουμε χασει 15εκ αμυντικες μοναδες
Δηλ εχετε χασει 2 φορες περρισοτερες μοναδες οταν το αμυντικο θελει να φτιαχτει 50% περισσοτερο χρονο απο το επιθετικο.
Με το σκεπτικο οτι πολλα αμυντικα μας ηταν στο δρομο ελπιζω το σκηνικο να αλλαξει
Σιγουρα ομως χασαμε πολλα χωρια με βαση τις απωλειες που μας κανατε ( τα 15εκ).

Παμε λίγο poker... το ποτ ειναι 50 χωρια (ας πουμε τα χωρια που βαραγε η SOL στα πλανα της) και παρθηκαν ποσα; 38 χωρια άρα περίπου στο 80% επιτυχία με απώλειες όπως λες περίπου στο 55% σαν καθαρός αριθμός αλλά όπως είπες αν το αμυντικό θέλει 50% περισσότερο χρόνο μιλάμε για μονάδες περίπου στα 23εκ. Αρα στην ουσία το 55% είναι 33%. Συμπέρασμα πόνταρε 33% για να πάρει ποτ του 80% χωρίς να υπολογίζεις τα bounties που είναι τα ίδια τα χωριά (implied odds o στρατος που θα βγαλουν, τα νέα χωριά που θα πάρουν κλπ). . Ρώτα τον bounty hunters να σου πει :p Δεν είμαι μαθηματικός, ο aser θα ξερει καλύτερα αλλα το σκεπτικό σου θα ίσχυε αν το πλανο της SOL είχε κατω απο 33% επιτυχία δηλαδή αν είχε πάρει κατω απο 15 χωρια (που παλι έχουμε implied odds αλλα λεμε τωρα).
____________________________
Όλη η ουσία του παιχνιδιού είναι οι πόροι. Αυτοί σου δίνουν στρατό, άριστους, νέα χωριά κλπ. Οι ιδανικές φυλετικές θα ήταν να ανεβάζεις το λογαριασμό χωρίς να χτυπάς ή να σε χτυπάει κανείς. Να μη χάνεις πόρους πουθενά και απλά να κερδίσεις τον κόσμο λόγω μεγέθους. Απλά αυτό δεν θα λεγόταν φυλετικές... :p Μια εναλλακτική είναι οι στρατολογήσεις. Παίρνεις χωριά χωρίς απώλειες και χωρίς να χαλάς πόρους. Γι' αυτό και οι μεγάλες φυλές γίνονται μεγάλες όταν με λίγα μέλη (και λίγους πόρους) κερδίζουν πολλά μέλη και πολλούς πόρους. Και γι' αυτο καμία φυλή που κέρδισε με πολλές στρατολογήσεις δεν τη θυμάται κανείς. :rolleyes:

ΥΓ. Τα 50 χωριά/ποτ είναι χωριά της STOP όμως, δεν είναι ουδέτερα, π.χ. διεκδικούμενα βάρβαρα ή καφέ χωριά άρα το 33% είναι ακόμα μικρότερο γιατί η STOP το μόνο που θα μπορούσε να κερδίσει απο αυτό το πλάνο/ποτ είναι να διατηρήσει τα χωριά της. Τον κόσμο με τις παρούσες συνθήκες τον κερδίζει η STOP, για να τον κερδίσει όμως πρέπει να κερδίσει και τον πόλεμο και να διεκδικήσει ποτ της 45/55 :rolleyes:

ΥΓ2. chess κουράζεις, μας τα κανες χαλβά (που είναι και της μέρας)... άντε για ύπνο :p
 

DeletedUser34147

Παμε λίγο poker... το ποτ ειναι 50 χωρια (ας πουμε τα χωρια που βαραγε η SOL στα πλανα της) και παρθηκαν ποσα; 38 χωρια άρα περίπου στο 80% επιτυχία με απώλειες όπως λες περίπου στο 55% σαν καθαρός αριθμός αλλά όπως είπες αν το αμυντικό θέλει 50% περισσότερο χρόνο μιλάμε για μονάδες περίπου στα 23εκ. Αρα στην ουσία το 55% είναι 33%. Συμπέρασμα πόνταρε 33% για να πάρει ποτ του 80% χωρίς να υπολογίζεις τα bounties που είναι τα ίδια τα χωριά (implied odds o στρατος που θα βγαλουν, τα νέα χωριά που θα πάρουν κλπ). . Ρώτα τον bounty hunters να σου πει :p Δεν είμαι μαθηματικός, ο aser θα ξερει καλύτερα αλλα το σκεπτικό σου θα ίσχυε αν το πλανο της SOL είχε κατω απο 33% επιτυχία δηλαδή αν είχε πάρει κατω απο 15 χωρια (που παλι έχουμε implied odds αλλα λεμε τωρα).
____________________________
Όλη η ουσία του παιχνιδιού είναι οι πόροι. Αυτοί σου δίνουν στρατό, άριστους, νέα χωριά κλπ. Οι ιδανικές φυλετικές θα ήταν να ανεβάζεις το λογαριασμό χωρίς να χτυπάς ή να σε χτυπάει κανείς. Να μη χάνεις πόρους πουθενά και απλά να κερδίσεις τον κόσμο λόγω μεγέθους. Απλά αυτό δεν θα λεγόταν φυλετικές... :p Μια εναλλακτική είναι οι στρατολογήσεις. Παίρνεις χωριά χωρίς απώλειες και χωρίς να χαλάς πόρους. Γι' αυτό και οι μεγάλες φυλές γίνονται μεγάλες όταν με λίγα μέλη (και λίγους πόρους) κερδίζουν πολλά μέλη και πολλούς πόρους. Και γι' αυτο καμία φυλή που κέρδισε με πολλές στρατολογήσεις δεν τη θυμάται κανείς. :rolleyes:

ΥΓ. Τα 50 χωριά/ποτ είναι χωριά της STOP όμως, δεν είναι ουδέτερα, π.χ. διεκδικούμενα βάρβαρα ή καφέ χωριά άρα το 33% είναι ακόμα μικρότερο γιατί η STOP το μόνο που θα μπορούσε να κερδίσει απο αυτό το πλάνο/ποτ είναι να διατηρήσει τα χωριά της. Τον κόσμο με τις παρούσες συνθήκες τον κερδίζει η STOP, για να τον κερδίσει όμως πρέπει να κερδίσει και τον πόλεμο και να διεκδικήσει ποτ της 45/55 :rolleyes:

ΥΓ2. chess κουράζεις, μας τα κανες χαλβά (που είναι και της μέρας)... άντε για ύπνο :p



Εσύ το πόκερ και το σκάκι σου :p :cool::cool::cool:
 

DeletedUser33970

Για αρχη ας αποθεσω καποια αποφθεγματα που θα μας μεινουν αξεχαστα:

1.
Θα σας καψουμε στη φωτια μικρα ασχετα κουνουπακια

Περιμενετε και θα δειτε τι θα πάθετε..

Κανονικά θα πρέπει να μας πληρώσετε κιόλας, για θα λάβετε μαθημα ζωής

αλλά είπαμε να σας το δώσουμε δωρεάν για αυτό το κόσμο o_O


2.

Η αλήθεια είναι Νικόλα μου, όλοι έχουν την τιμή τους..

Βασικός κανόνας της αγοράς.
[....]
κι ακομη δεν αρχίσαμε το ματς φίλε.

Που να δεις πιο κάτω τι θα γίνει

3.
To πρώτο σας πλανάκι .. στο μπαρ το ναυαγιο κατέληξε



Αντε βρε σεις γερά, ψαχτε κανεναν ανεργό, μη το βάζετε κάτω ;);)


Αύριο σας περιμένουν οι Τσολιαδες.. :p

4.
Όσο για ολα αυτα που λες πως εκανε η φυλη σου σε κοσμους, τι να πω? Μπραβο? Συγχαρητηρια!
Θαρρω τοτε πως αυτη ειναι η ευκαιρια μου να δειξω τις ικανοτητες μου στο παιχνιδι "αφηνοντας ιστορια" σε ενα κοσμο με τετοιες ''παικτουρες'' οπως ειναι οι σολιτζηδες


Παμε στον σχολιασμο τωρα.


Φανηκε οτι ειχατε μελετησει ποιους παιχτες θα βαρεσετε διοτι προφανως ετοιμαζοσασταν για αυτο το χτυπημα τις

συγκεκριμενες μερες καιρο τωρα ενω αρκετοι δικοι μας ηταν 3ημερο

Κακως ειχαμε εφησυχαστει στο οτι ο πολεμος θα ξεκινησει 1η Μαρτη καθως ηταν πολυ λογικο η φυλη με

τα λιγοτερα χωρια να βαρεσει αξαφνα

Το ειχαμε αναφερει αλλωστε κ εγω κ η elisisi σε παλιοτερο ποστ οτι καποιος επρεπε να βαρεσει ξαφνικα
[...]
Παντως τα στατς δειχνουν οτι τα πληρωσατε πολυ ακριβα αυτα τα χωρια κ αυτο θα φανει αργοτερα στο δικο μας πλανο

Δεν θεωρω οτι πρεπει να απογοητευομαστε καθως ακομα δεν εχουμε βαρεσει κ κυριως ελειπαν αρκετοι δικοι μας

Πηρα μονο καποια κομματια απο το ποστ σου. Λοιπον, να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη, χωρις να εχω καμια διαθεση προσβολης μιας και θεωρω οτι εισαι ο μονος που μπορει να επικοινωνησεις σαν ανθρωπος απο κει.

Η προετοιμασια του πλανο ξεκινησε 3 μερες πριν μοιραστει (Δηλαδη Τεταρτη αν δεν απατωμαι) και αν δεν κανω λαθος παιζανε 3-4 κομματια και επιλεχθηκε αυτο.

Κακως ειχατε εφησυχαστει, ειδικα απο την στιγμη που καποιοι ,αφαντοι σημερα, στελνανε αμυνες στα καφε μας και δεν δινατε το χωριο μεσα μας. Επρεπε να το περιμενατε. Η SOL και στον 30 και στον 33 κρατησε καθε μεγαλη συμμαχια. Στον 33 κιολας αν δεν κανω λαθος βοηθησε και τους συμμαχους δινοντας παραταση χρονου. Εδω ειναι ο chess να στο επιβεβαιωσει.

Αυτο με τα λιγοτερα χωρια το θεωρω αστειο. Αν ξερατε σαν φυλη πως να διαχειριστειτε τα περισσοτερα χωρια σας σημερα δεν θα παιρναμε ουτε αναφορα.

Απο κει και περα, θεωρω απο ανθρωπο σκεπτομενο αστεια μια δικαιολογια οτι λειπανε οι δικοι σας. Απο την πεμπτη μεχρι την δευτερα πρωι ειχατε 4.5 μερες. Δηλαδη 4.5 μερες δεν μπηκανε να περασουν επιτηρηση αυτοι οι λογαριασμοι? Δεν νομιζω.

Τελος, Κωσταρα συμφωνω με οσα λες για το ποκερ αλλα με 1 πολυ βασικη διαφορα που μαλλον την αγνοεις (δεν ξερω αν το κανεις σκοπιμα ή απο αμελεια). Οταν παιζουν 2 παιχτες ποκερ, οι πρωτες παρτιδες επι το πλειστον βασιζονται στην τυχη. Απο ενα σημειο και μετα οχι. Οταν ομως απο την μια πλευρα παιζει ο Daniel Negreanu και απο την αλλη εγω που η μονη μου επαφη με το ποκερ ειναι το facebook και κατι χριστουγεννα που ειχαμε παιξει με κατι φιλαρακια με φασολια, ακομα και αν η τυχη με πηγαινει 99 προς 1, οι πιθανοτητες να κερδισω ειναι 1 προς 99. Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Για την αμυντικη λειτουργια τον στοπ θεωρω οτι ητανε πιο αστεια και απο την επικειμενη τηρηση της συμμαχιας απο πλευρας τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30832

Παμε λίγο poker... το ποτ ειναι 50 χωρια (ας πουμε τα χωρια που βαραγε η SOL στα πλανα της) και παρθηκαν ποσα; 38 χωρια άρα περίπου στο 80% επιτυχία με απώλειες όπως λες περίπου στο 55% σαν καθαρός αριθμός αλλά όπως είπες αν το αμυντικό θέλει 50% περισσότερο χρόνο μιλάμε για μονάδες περίπου στα 23εκ. Αρα στην ουσία το 55% είναι 33%. Συμπέρασμα πόνταρε 33% για να πάρει ποτ του 80% χωρίς να υπολογίζεις τα bounties που είναι τα ίδια τα χωριά (implied odds o στρατος που θα βγαλουν, τα νέα χωριά που θα πάρουν κλπ). . Ρώτα τον bounty hunters να σου πει :p Δεν είμαι μαθηματικός, ο aser θα ξερει καλύτερα αλλα το σκεπτικό σου θα ίσχυε αν το πλανο της SOL είχε κατω απο 33% επιτυχία δηλαδή αν είχε πάρει κατω απο 15 χωρια (που παλι έχουμε implied odds αλλα λεμε τωρα).
____________________________
Όλη η ουσία του παιχνιδιού είναι οι πόροι. Αυτοί σου δίνουν στρατό, άριστους, νέα χωριά κλπ. Οι ιδανικές φυλετικές θα ήταν να ανεβάζεις το λογαριασμό χωρίς να χτυπάς ή να σε χτυπάει κανείς. Να μη χάνεις πόρους πουθενά και απλά να κερδίσεις τον κόσμο λόγω μεγέθους. Απλά αυτό δεν θα λεγόταν φυλετικές... :p Μια εναλλακτική είναι οι στρατολογήσεις. Παίρνεις χωριά χωρίς απώλειες και χωρίς να χαλάς πόρους. Γι' αυτό και οι μεγάλες φυλές γίνονται μεγάλες όταν με λίγα μέλη (και λίγους πόρους) κερδίζουν πολλά μέλη και πολλούς πόρους. Και γι' αυτο καμία φυλή που κέρδισε με πολλές στρατολογήσεις δεν τη θυμάται κανείς. :rolleyes:

ΥΓ. Τα 50 χωριά/ποτ είναι χωριά της STOP όμως, δεν είναι ουδέτερα, π.χ. διεκδικούμενα βάρβαρα ή καφέ χωριά άρα το 33% είναι ακόμα μικρότερο γιατί η STOP το μόνο που θα μπορούσε να κερδίσει απο αυτό το πλάνο/ποτ είναι να διατηρήσει τα χωριά της. Τον κόσμο με τις παρούσες συνθήκες τον κερδίζει η STOP, για να τον κερδίσει όμως πρέπει να κερδίσει και τον πόλεμο και να διεκδικήσει ποτ της 45/55 :rolleyes:

ΥΓ2. chess κουράζεις, μας τα κανες χαλβά (που είναι και της μέρας)... άντε για ύπνο :p

Ωραιο το παραδειγμα με το ποκερ αλλα νομιζω οτι δεν ταιριαζει εδω διοτι οπως επισημανες κ εσυ το ποτ ( τα χωρια) το εβαλε μονο ο ενας παιχτης αρα ο αλλος δεν ειχε τιποτα να ρισκαρει... οποτε δεν ισχυουν οι πιθανοτητες ή εγω αδυνατω να το καταλαβω . Ισως εβγαινε πιο ευκολα το σκεπτικο σου αν εμπαιναν τα συνολικα χωρια στην εξισωση κ αυτα να αποτελουν τα χρηματα του παικτη .
Για αρχη ας αποθεσω καποια αποφθεγματα που θα μας μεινουν αξεχαστα:

1.



2.



3.


4.



Παμε στον σχολιασμο τωρα.




Πηρα μονο καποια κομματια απο το ποστ σου. Λοιπον, να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη, χωρις να εχω καμια διαθεση προσβολης μιας και θεωρω οτι εισαι ο μονος που μπορει να επικοινωνησεις σαν ανθρωπος απο κει.

Η προετοιμασια του πλανο ξεκινησε 3 μερες πριν μοιραστει (Δηλαδη Τεταρτη αν δεν απατωμαι) και αν δεν κανω λαθος παιζανε 3-4 κομματια και επιλεχθηκε αυτο.

Κακως ειχατε εφησυχαστει, ειδικα απο την στιγμη που καποιοι ,αφαντοι σημερα, στελνανε αμυνες στα καφε μας και δεν δινατε το χωριο μεσα μας. Επρεπε να το περιμενατε. Η SOL και στον 30 και στον 33 κρατησε καθε μεγαλη συμμαχια. Στον 33 κιολας αν δεν κανω λαθος βοηθησε και τους συμμαχους δινοντας παραταση χρονου. Εδω ειναι ο chess να στο επιβεβαιωσει.

Αυτο με τα λιγοτερα χωρια το θεωρω αστειο. Αν ξερατε σαν φυλη πως να διαχειριστειτε τα περισσοτερα χωρια σας σημερα δεν θα παιρναμε ουτε αναφορα.

Απο κει και περα, θεωρω απο ανθρωπο σκεπτομενο αστεια μια δικαιολογια οτι λειπανε οι δικοι σας. Απο την πεμπτη μεχρι την δευτερα πρωι ειχατε 4.5 μερες. Δηλαδη 4.5 μερες δεν μπηκανε να περασουν επιτηρηση αυτοι οι λογαριασμοι? Δεν νομιζω.

Τελος, Κωσταρα συμφωνω με οσα λες για το ποκερ αλλα με 1 πολυ βασικη διαφορα που μαλλον την αγνοεις (δεν ξερω αν το κανεις σκοπιμα ή απο αμελεια). Οταν παιζουν 2 παιχτες ποκερ, οι πρωτες παρτιδες επι το πλειστον βασιζονται στην τυχη. Απο ενα σημειο και μετα οχι. Οταν ομως απο την μια πλευρα παιζει ο Daniel Negreanu και απο την αλλη εγω που η μονη μου επαφη με το ποκερ ειναι το facebook και κατι χριστουγεννα που ειχαμε παιξει με κατι φιλαρακια με φασολια, ακομα και αν η τυχη με πηγαινει 99 προς 1, οι πιθανοτητες να κερδισω ειναι 1 προς 99. Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Για την αμυντικη λειτουργια τον στοπ θεωρω οτι ητανε πιο αστεια και απο την επικειμενη τηρηση της συμμαχιας απο πλευρας τους.

Ουσιαστικα συμφωνουμε στα περισσοτερα

Καλως για σας που βαρασατε πρωτοι
Κακως διαχειριστηκαμε τ αμυντικα
Κακως δεν ειχαμε ενεργητικοτητα
Κακιστη αμυντικη λειτουργια ενω φαινοταν απο την αρχη του πλανου κ το συζηταγαμε οτι θα βαραγατε βορεια κ οχι νοτια που επεσαν οι πρωτες επιθεσεις.

Θεωρω ομως οτι εχουν ληφθει ολα υποψη κ θα αλλαξουν λιγο τα πραγματα.
 

DeletedUser

Αν και δεν ασχοληθηκα ποτε με τον 42 , ειπα να πω την γνωμη μου και εγω . Μιας και απειχα πολλα χρονια απο τς φυλετικες , το μονο που ακουγα για τς συγχρονες Φ.Μ. ηταν για τν ΣΟΛ . Διαβαζοντας το Φ.Φ. του κ42 το μονο συμπερασμα που βγαζω για αυτην την φυλη ειναι οτι ειστε απλα η Τηλεπερσονες των φυλετικων μαχων. To να λετε ειμαστε οι καλυτεροι ολων , σασ εχουμε ολους μπλα μπλα μπλα εμενα μου εκδηλωνει οτι ειστε σκουπιδια real life και θελετε να δειξετε οτι ειστε σημαντικοι καπου . Καταφερνετε να ασχολουντε με εσας ολοι , δεν λεω το χετε το επικοινωνιακο παιχνιδι . Και αυτο που κανατε , που βαρεσατε υπουλα 3 μερες πριν πανω στα καρναβαλια ειναι μες στο παιχνιδι το βλεπουμε σε καθε κοσμο αλλα ρε μαγκες φαινεται γιατι το κανατε οποτε μν πουλατε τρελα και το παιζετε ανετη ειστε μια καλη φυλη με 4-5 καλους παιχτες και τους υπολοιπους πανω του μετριου .
 

chessknight

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
221
Οταν παιζουν 2 παιχτες ποκερ, οι πρωτες παρτιδες επι το πλειστον βασιζονται στην τυχη. Απο ενα σημειο και μετα οχι.
Γι' αυτό η καλύτερη φυλή/ παίχτες in the long run κερδίζουν και γι' αυτό ο χρόνος είναι το εμπόδιο. Το ίδιο πράγμα είπα αλλά αλλιώς. Αν παρατήρησες έγραψα οτι το υλικό είναι ίδιο. Δεν είναι ίδιο. Η STOP έχει περισσότερο στρατό/χωριά από τη SOL αλλά υποθέτοντας οτι εσείς έχετε καλύτερους παίχτες (στην πράξη θα φανεί) είπα οτι το υλικό είναι ίσο και ας μην είναι. :rolleyes: Α επίσης στο ποκερ υπάρχει και το tilt που παίζει ΜΕΓΑΛΟ ρολο και στις φυλετικές. Η φυλή που δεν θα ξενερώσει από κάποια άσχημα αποτελέσματα (επιθετικά ή αμυντικά), που δεν θα αποκτήσει εσωτερικά προβλήματα θα κερδίσει κιόλας. Δεν είναι απαραίτητο οτι αυτή η φυλή θα είναι η SOL. Ego in poker, ego broke λενε :p To ίδιο και στις φυλετικές. Βαστάς πάντα μικρό καλάθι σχετικά με το skill σου ως φυλή και ότι καλό είναι να γίνει θα γίνει... και θέλει δουλειά. Δεν σημαίνει οτι επειδή κάναμε ένα επιτυχημένο πλάνο κερδίσαμε κιόλας. Και απο την πλευρά της STOP, δεν σημαίνει οτι επειδή χάσαμε 40 χωριά... χάσαμε κιόλας :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30832

Κοιταχτε εδω ενα σαϊνι ;)

Ε ειμαι λιγο να μην το κρυβουμε αλλωστε ;)

Αλλα εσεις ειστε μεγαλυτερα που καταφερατε να βαλετε στη φυλη παιχτη που τον κραζατε σε ολο τον κ42... θελει πολυ πειθω κ εξυπναδα
 

chessknight

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
221
Ωραιο το παραδειγμα με το ποκερ αλλα νομιζω οτι δεν ταιριαζει εδω διοτι οπως επισημανες κ εσυ το ποτ ( τα χωρια) το εβαλε μονο ο ενας παιχτης αρα ο αλλος δεν ειχε τιποτα να ρισκαρει... οποτε δεν ισχυουν οι πιθανοτητες ή εγω αδυνατω να το καταλαβω . Ισως εβγαινε πιο ευκολα το σκεπτικο σου αν εμπαιναν τα συνολικα χωρια στην εξισωση κ αυτα να αποτελουν τα χρηματα του παικτη .
Τα χωριά που χάθηκαν είναι όλης της φυλής. Εκτός αν ο speeda και ο king diamond που τα έχασαν παίζουν μόνοι τους και οι απώλειες είναι μόνο δικές τους χωρίς να τους βοηθάτε εσείς. Τώρα αν εσύ νιώθεις οτι χάνοντας 40 χωριά στον πυρήνα σου επειδή αυτά δεν είναι του δικού σου λογαριασμού, δεν ρισκάρεις και τίποτα, εγώ πάω πάσο :p
 

DeletedUser33970


Κερδισες τα 2 λεπτα δημοσιοτητας που προσπαθησαν με τη σειρα να κερδισουν σε αυτο το φορουμ απο παρτακας μεχρι αρις29....
Καλη συνεχεια στον κοσμο που παιζεις.


Ωραιο το παραδειγμα με το ποκερ αλλα νομιζω οτι δεν ταιριαζει εδω διοτι οπως επισημανες κ εσυ το ποτ ( τα χωρια) το εβαλε μονο ο ενας παιχτης αρα ο αλλος δεν ειχε τιποτα να ρισκαρει... οποτε δεν ισχυουν οι πιθανοτητες ή εγω αδυνατω να το καταλαβω . Ισως εβγαινε πιο ευκολα το σκεπτικο σου αν εμπαιναν τα συνολικα χωρια στην εξισωση κ αυτα να αποτελουν τα χρηματα του παικτη .

Μιας και μιλαμε με παραδειγμα ποκερ, θα στο θεσω σαν ενα παιχνιδι ποκερ.

Εστω οτι παιζουμε μια παρτιδα ποκερ σολ v στοπ. Δεν υπαρχουν χωρια παιχτη αλλα χωρια φυλης.

Το ποτ το εβαλε η stop. πεσανε τα blinds και η σολ εκανε check. Η stop υπερεκτιμώντας τις δυναμεις της και ενω φαινομενικα για πρωτο γυρω ειχε πολυ ασχημο φυλλο προτιμησε να κανει bluff και εκανε raise μεσω των προκλησεων (χωρια στην ηπειρο μας, στακαρισματα στα καφε, αηδιαστικη βρωμικη προπαγανδα (βριζετε στο σκαιπ -> οταν με ειχατε βαλει εμενα δεν βριζατε), κλπ.). Η σολ οχι μονο εκανε call αλλα γνωριζοντας την δυναμη του φυλλου της εκανε reraise και εσεις κανατε call απαντωντας στο trashtalking μας και κανοντας περισσότερες σπασμωδικες κινησεις. Μολις επεσε το river (Κυρηξη πολεμου) συνεχισατε την κακη μπλοφα σας προσπαθωντας να παιξετε με την ψυχολογια μας (Τσολιαδες, αποτυχημενα πλανα κλπ.) μη εχοντας γνωση του φυλλου. Καναμε call, βγηκανε τα φυλλα, χασατε 40 χωρια. Η πρωτη παρτιδα δεν γραφει sol, αλλα SOL.

Chess δεν σου ξανακλεβω τη δουλεια :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή