Χωρίο

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser33081
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser33081

Είμαι πολύ παλιός παίχτης του Κ01 FALKON στο όνομα τότε (για όποιον ξέρει ή θυμάται), τέλος πάντων τόσους μήνες σε αυτό τον κόσμο (K31) έχω διαβάσει πολλούς οδηγούς αμυντικών χωριών για το λόγο ότι δεν υπάρχουν οι τοξότες και οι έφιπποι τοξότες του Κ01 και δεν ήμουν σίγουρος για το στρατό (σωστό στρατό μάλλον) ενός αμυντικού χωρίου . Προσωπικά είμαι λάτρης του αμυντικού στρατού και η ανάπτυξη των χωρίων μου βασίζετε στην δημιουργία πολλών αμυντικών μονάδων. Ο οδηγός στο φορουμ για όποιον έχει μπει στον κόπο να τον διαβάσει αναφέρει στο αμυντικό χωριό και τοξότες, στον κόσμο μας όμως δεν έχουμε, και ρωτάω λοιπόν ποίο είναι το ιδανικό αμυντικό χωρίο σε στρατό ή έστω ένα συνηθισμένο και κάλο αμυντικό χωριό ;

Υ.Γ Έχω να παίξω από τον Κ01 το παιχνίδι... δλδ 2-3 χρόνια ...
 

DeletedUser32596

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις, μιας και ιδανικό για τον καθένα μας είναι άλλο πράγμα, αλλά νομίζω είναι αφορμή να μαζευτούμε πολλοί και να εκφράσουμε απόψεις επί του ζητήματος, να φτιαχτεί και ένας ωραίος συλλογικός οδηγός για το θέμα.
Κατ' εμέ η αποδοτικότερη άμυνα είναι το σύστημα του Openeye (δόρια/ΒΙ) ανεξάρτητα από το αν υπάρχουν ή όχι τεχνολογίες στον κόσμο. Εξηγούμαι:
1)Είναι ταχύτατο στη μετακίνηση, γεγονός που καλύπτει τη μερική απώλεια ισχύος που επιφέρει η μη χρήση ξιφομάχων, μιας και το ΒΙ υστερεί αναλογικά κατά το 1/3 σε αμυντική ισχύ, αλλά έχει διπλάσια ταχύτητα, άρα stackάρει εξίσου αποδοτικά.
2)Είναι ταχύτατο στην κατασκευή, μιας και χρησιμοποιείς δύο κτήρια για να παράγεις στρατό (στρατώνα και σταύλο) και όχι μόνο ένα.
3)Έχει και επιθετική αξία, δυνητικά πάντα, διότι μπορείς να συνοδεύσεις καταπέλτες με το ΒΙ για να κάνεις αντίπαλα χωριά φάρμες.

Τώρα, σχετικά με τις αναλογίες, έχεις διάφορες επιλογές. Η κάνεις ό,τι πιο γρήγορο υπάρχει από θέμα κατασκευής (8Κ δόρια και 2Κ ΒΙ περίπου) μαζί με λίγους καταπέλτες ή δίνεις λίγη περισσότερη βάση στα δόρια (10-12Κ) για να έχεις κάπως πιο ισορροπημένη άμυνα.

Καλό είναι, πάντως, να έχεις και 10-20 ξίφη μέσα σε κάθε αμυντικό για να έχεις περισσότερες και καλύτερες δυνατότητες για snipe.

Αν έχεις τώρα όρεξη και χωριά στα rims που δεν τα ακουμπά ούτε η Inno μπορείς να τα γεμίζεις και με δόρια και ξίφη και να stackάρεις στο μέτωπο, αλλά, προσωπικά, δεν χώνευα ποτέ τα ξίφη γιατί κινούνται αργά και προτιμούσα απλά να τα γυρίζω όλα αμυντικά.

Αυτά τα ολίγα.
 

DeletedUser33081

Δηλαδή θεωρείς πως το Βαρύ ιππικό μαζί με δορατοφόρους είναι μια αρκετά καλή άμυνα σε αναλογία όπως λες 10-12κ δόρια και 2Κ Βαρύ, ναι δεν μου φαίνεται κακό αλλά ο χρόνος κατασκευής του ιππικού είναι εξίσου αργός για να μην πω για τους πόρους που κοστίζει... Παρόλα αυτά σκέφτομαι να το εφαρμόσω. Υπάρχει άλλη άποψη ;
 

-Sweetest Love x3

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
103
Μπορει να ναι θεμα ο χρονος και οι ποροι αλλα μην ξεχνας οτι αν θα κανες δορατοξιφα θα θελες διπλασιο χρονο, ενω με δορυ-βαρυ μπορεις να βγαζεις παραλληλα
 

DeletedUser33200

Και εγω δορυ βαρυ προτεινω φιλε βοηθαει και σε φαρμ πολυ
 

DeletedUser33081

Απο καταπέλτες και ανιχνευτές πόσους φτιάχνουμε ;
 

DeletedUser32596

Κοίτα, εγώ βάζω 200+ καταπέλτες στα αμυντικά. Όσον αφορά τους ανιχνευτές, αραιά και που, με καλή κατανομή χάρτη, ρίχνεις και ένα χωριό με πολλούς ανιχνευτές (1000+), ειδικά αν έχει εκκλησία το χωριό.
 

DeletedUser33081

καλά δλδ δεν κάνεις σε κάθε χωρίο απο 500-600 ;
 

DeletedUser32596

Α, μπα δεν του πάω ούτε αυτούς πολύ. Μόνο σε κόσμους με τεχνολογίες μου αρέσουν ή σε κανένα start-up που δεν είμαι ενεργός για να κρύβομαι. Γενικά δε με νοιάζει να τρώω ανιχνεύσεις,διότι είναι οι μονάδες σχεδόν όλην την ώρα σε κίνηση, οπότε δεν υπάρχει σαφής εικόνα. Εξάλλου, αν έχεις ένα χωριό με 1000 ανιχνευτές στέλνεις από 2-10 σε κάθε άλλο και είσαι καλυμμένος από θέμα fake με κριό και ανιχνευτή. Αν τώρα θες να παίρνεις ανιχνεύσεις, απλά βαράς από αυτά που έχουν και είναι πολλοί και άρα έχεις ελπίδα να πάρεις εικόνα και για τα κτήρια. Γενικά το να έχω παντού δε μου άρεσε ποτέ, γιατί ένιωθα ότι μου στερούσαν αμυντική και επιθετική ισχύ. Αυτά παραμένουν προσωπικές εκτιμήσεις, πάντα.
 

EristikosOPC

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
140
Α, μπα δεν του πάω ούτε αυτούς πολύ. Μόνο σε κόσμους με τεχνολογίες μου αρέσουν ή σε κανένα start-up που δεν είμαι ενεργός για να κρύβομαι. Γενικά δε με νοιάζει να τρώω ανιχνεύσεις,διότι είναι οι μονάδες σχεδόν όλην την ώρα σε κίνηση, οπότε δεν υπάρχει σαφής εικόνα. Εξάλλου, αν έχεις ένα χωριό με 1000 ανιχνευτές στέλνεις από 2-10 σε κάθε άλλο και είσαι καλυμμένος από θέμα fake με κριό και ανιχνευτή. Αν τώρα θες να παίρνεις ανιχνεύσεις, απλά βαράς από αυτά που έχουν και είναι πολλοί και άρα έχεις ελπίδα να πάρεις εικόνα και για τα κτήρια. Γενικά το να έχω παντού δε μου άρεσε ποτέ, γιατί ένιωθα ότι μου στερούσαν αμυντική και επιθετική ισχύ. Αυτά παραμένουν προσωπικές εκτιμήσεις, πάντα.

Νομίζω ότι διαβάζω δικά μου ποστ.

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο και στο παραπάνω ποστ (αν κάποιος θέλει να σου πάρει ανίχνευση ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ και το αντίθετο φυσικά) αλλά και στο προηγούμενο.

Δόρυ βαρύ μόνο, 9000-1800 κατ εμέ και είσαι μια χαρά.

Καλή χρονιά σε όλους.
 

DeletedUser

Μην κανεις το λαθος και βγαζεις σε καθε αμυντικο χωριο απο 200 κατς..


9000 δορια 10-20 ανιχνευτες 1800 βαρια και 10 κατς τιποτα παραπανω


δεν χρειαζεται σε καθε αμυντικο να βγαζεις κατς, ειναι χασιμο αγροκτηματος και τπτ αλλο.. Θα εχεις ετοιμα
καταπελταδικα με 2500 κατς
 

-Sweetest Love x3

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
103
Aπο τη μια ο κλικς εχει δικιο
Απο την αλλη ομως αν υποθεσουμε οτι εχεις 100 αμυντικα και εχεις μεσα 50 καταπελτες βγαζεις 2 καταπελταδικα, με 10 καταπελτες δεν βγαζεις ουτε 1. Για μενα καλυτερο να χεις 50 καταπελτες, οι 10 ειναι λιγοι αλλα οι 100 παρα πολλοι.
 

DeletedUser32596

Το να τους έχεις μαζεμένους σε ένα χωριό έχει το πλεονέκτημα ότι γλυτώνεις όντως χώρο στο αγρόκτημα από τα αμυντικά, αλλά από την άλλη, αν έχεις από λίγους σε κάθε αμυντικό έχεις καλύτερη γεωγραφική κατανομή στο χάρτη και, ως εκ τούτου καλύτερους χρόνους αντίδρασης.

Όπως και νά' χει, λίγοι καταπέλτες χρειάζονται για να μπορείς να έχεις περισσότερες δυνατότητες για snipe.
 

DeletedUser33081

Άρα 50 καταπέλτες σε κάθε χωρίο, οι καταπέλτες δεν βοηθάνε στην άμυνα όμως καθόλου; είναι μόνο για snipe ;
 

DeletedUser32596

Και για αυτό και αν θέλεις να ρίχνεις αγρόκτημα/επιτελείο σε αντίπαλα χωριά που για κάποιους λόγους δε θέλεις να κατακτήσεις.
 

DeletedUser

Άρα 50 καταπέλτες σε κάθε χωρίο, οι καταπέλτες δεν βοηθάνε στην άμυνα όμως καθόλου; είναι μόνο για snipe ;

η βοήθεια που θα σου δώσουν είναι πολλαπλή είτε ακόμα και για φεικ είτε για παραπάνω ευκαιρίες snipe είτε για να μαζέψεις από κάθε χωριό καταπέλτες μαζί με φανάρι..είτε για να γκρεμίζεις για σπάσιμο κ.α
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή