✝ Νεκροταφόρουμ ✝

  • Δημιουργός θέματος Ραδιενεργός Σκίουρος
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Καλησπέρα καλησπέρα,

Με αφορμή ένα άλλο θέμα που ουσιαστικά μιλάει για την αργή και σταθερή νέκρωση του παιχνιδιού, σκέφτηκα να κάνουμε μία νεκροψία και στο φόρουμ, ίσως και κάποιο μνημόσυνο, για να καταλάβω και γω για πιο λόγο πλέον έχει αρχίσει να θυμίζει νεκροταφείο.

Πάει καιρός απο τότε που ήμουν ενεργό μέλος του παιχνιδιού και του φόρουμ(κοντά 3-4 χρόνια) και θυμάμαι απο τότε οτι το φόρουμ έσφυζε απο ζωή, χαρά(ή και δράματα), νόημα και χτυποκάρδια.

Ήταν σημείο συνάντησης και αναφοράς, και ήταν το μέρος που έσωζε το παιχνίδι απο την νευραλγική ρουτίνα του φαρμ και της αναμονής και εκτός των άλλων του έδινε μια πιο κοινωνική και κωμική πτυχή επειδή ήταν ένας ανάλαφρος μικρόκοσμος της πραγματικότητας.
Ήταν η πύλη γνωριμιών άλλων παικτών, συμμάχων, φίλων.
Ήταν πολλές φορές ο ανατρεπτικός παράγοντας ενός πολέμου, η αφορμή του ή και το τελευταίο καρφί στο φέρετρο κάποιας φυλής.
Υπήρχε νόημα να μπαίνει ο κόσμος στο φόρουμ και αυτό επειδή (για εμένα τουλάχιστον) ίσως και η μισή πλάκα του παιχνιδιού αυτού βρίσκεται στο περίφημο PnP ή ελληνιστί "Πολιτική και Προπαγάνδα".


Μετά απ' όλα αυτά τα χρόνια που έλειπα έχω ένα κενό οσον αφορά το τι συνέβει. Είναι κατανοητό οτι η σταδιακή συρρίκνωση του πληθυσμού που είναι αισθητή είναι ένας παράγοντας. Όμως είναι η νέκρωση του φόρουμ αποτέλεσμα αποκλειστικά αυτής της συρρίκνωσης ή υπάρχουν και άλλοι λόγοι?

Υγ. Ξέρω οτι το θέμα αυτό μπορεί να ακουμπήσει και απαγορευμένες περιοχές όπως την Ο.Δ. και ίσως να οδηγήσει σε μοιραίες παραβάσεις κανονισμών.
Και είναι λογικό και αναμενόμενο, οπότε αυτή την ερώτηση την απευθύνω και στους υπεύθυνους διαχείρισης και συντονισμού του φόρουμ.
Αν όντως υπάρχει πιθανότητα οι τακτικές και οι ενέργειες της Ο.Δ. να ευθύνονται εν μέρει για μια αποξένωση των παικτών απο τα φόρουμ, αυτό δεν είναι κάτι που αξίζει να υπάρχει στο δημόσιο διάλογο υπό τον όρο οτι θα αποσκοπεί σε προοπτικές βελτίωσης?

Αυτό που ζητάω είναι ελαστικότητα ώστε ο καθένας να μπορεί να πει την άποψή του χωρίς να φοβάται την βουρδουλιά της προειδοποίησης.
 

DeletedUser

Αν και δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει τώρα τελευταία είναι θλιβερό το γεγονός οτι αυτό το παιχνίδι παίζεται με ημίνεκρο φόρουμ.
Συμφωνώ οτι παίζει μεγάλο ρόλο το φόρουμ και είναι ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού.

Και ναι υποθετικά μιλώντας πιστεύω οτι είναι απολύτως πιθανό σε ένα φόρουμ(πάσης φύσεως) η Ο.Δ. να αποξενώσει το κοινό. Στην προκειμένη περίπτωση δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά αν όντως έχει συμβάλει είναι κάτι που κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να σκεφτεί και να προσσεγγίσει με προσοχή.
Κάτι που έχω μάθει απο όσα χρόνια δουλεύω σε φόρουμ είναι οτι η απόλυτη αποστείρωση και ο απόλυτος έλεγχος σκοτώνουν την διάθεση για συμμετοχή στα κοινά.

Αυτά με αγάπη προς όλους.
 

DeletedUser31340

εχει προταθει να στειλει η οδ μυνημα σε ολους τους παιχτες να κανουν λογαριασμο στο φορουμ. απο την στιγμη που δεν κανουν κατι τοσο απλο δυστυχως το παιχνιδι σε 2χρονια το πολυ δεν θα υπαρχει η αν υπαρχει θα παιζουν ελαχιστοι
 

Ash Ketchum

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
29
Αν και δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει τώρα τελευταία είναι θλιβερό το γεγονός οτι αυτό το παιχνίδι παίζεται με ημίνεκρο φόρουμ.
Συμφωνώ οτι παίζει μεγάλο ρόλο το φόρουμ και είναι ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού.

Και ναι υποθετικά μιλώντας πιστεύω οτι είναι απολύτως πιθανό σε ένα φόρουμ(πάσης φύσεως) η Ο.Δ. να αποξενώσει το κοινό. Στην προκειμένη περίπτωση δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά αν όντως έχει συμβάλει είναι κάτι που κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να σκεφτεί και να προσσεγγίσει με προσοχή.
Κάτι που έχω μάθει απο όσα χρόνια δουλεύω σε φόρουμ είναι οτι η απόλυτη αποστείρωση και ο απόλυτος έλεγχος σκοτώνουν την διάθεση για συμμετοχή στα κοινά.

Αυτά με αγάπη προς όλους.


προτασεις για το φορουμ εχουν γινει απειρες ομως η ομαδα διαχειρησης ή της επεξεργαζεται τοσο καιρο ή απλα αδιαφερει

(αυτο δεν ειναι επιθεση προς την ο.δ)
 

DeletedUser

Κάτι που έχω μάθει απο όσα χρόνια δουλεύω σε φόρουμ είναι οτι η απόλυτη αποστείρωση και ο απόλυτος έλεγχος σκοτώνουν την διάθεση για συμμετοχή στα κοινά.

Συμφωνώ απόλυτα!
Soichiro..ήσουν συντονίστρια σε αυτό το φόρουμ κάποτε! Μαζί με Skiarxon. Θυμάμαι καλά?? ;P

εχει προταθει να στειλει η οδ μυνημα σε ολους τους παιχτες να κανουν λογαριασμο στο φορουμ. απο την στιγμη που δεν κανουν κατι τοσο απλο δυστυχως το παιχνιδι σε 2χρονια το πολυ δεν θα υπαρχει η αν υπαρχει θα παιζουν ελαχιστοι

Καλό θα ήταν αν γινόταν αυτό. Αλλά εκτός απο το να γράφονται στο φόρουμ θα πρέπει να θέλουν να μείνουν κιόλας.
 

DeletedUser

εχει προταθει να στειλει η οδ μυνημα σε ολους τους παιχτες να κανουν λογαριασμο στο φορουμ. απο την στιγμη που δεν κανουν κατι τοσο απλο δυστυχως το παιχνιδι σε 2χρονια το πολυ δεν θα υπαρχει η αν υπαρχει θα παιζουν ελαχιστοι

Μην μπερδευετε το ενα με το αλλο. Το φορουμ δινει ενταση και ζωντανια στον καθε κοσμο και κρατα σε αγωνια τοσο αυτους που παιζουν εκει οσο και τους απλους αναγνωστες του. Το παιχνιδι βρισκεται σε κριση(τουλαχιστον στο .gr) γιατι προωθηθηκε λαθος και γιατι ο "καλος κοσμος" το βαρεθηκε. Παικτες-προσωπικοτητες δεν υπαρχουν πλεον πολλες, 4 χρονια επαιζαν το παιχνιδι, κουραστηκαν. Αλλα πρεπει να δεις και ενα θετικο σε ολο αυτο. Οι παικτες αδυνατουν να το αποχωριστουν. Σταδιακα επιστρεφουν παικτες που μπορουν να μαθουν τα βασικα. Οποτε η εταιρεια αποφασισει να προωθησει ξανα το παιχνιδι το κυμα θα ναι μαζικο, αλλωστε για εταιρεια μιλαμε, ξερουν να χειριζονται καταστασεις. Εγω προσωπικα που εχω σταματησει τις φυλετικες(απειροελαχιστοι speed και αν και εξαιρετικο start up HP δεν ειχα χρονο), εχοντας περασει απ ολα τα σταδια του παιχνιδιου θεωρω οτι η Innogames θελοντας να βοηθησει τα νεα μελη της δρα εις βαρος των παλιων της μελων και σε συνδυασμο με το οτι με του ανοιξει ο κοσμος ξερεις τους νικητες ξενερωνουν. Αν δοκιμασουν σε λιγα χρονια να ανοιξει κοσμος την καταλληλη εποχη(Οκτωβριος) που οι μονες δυνατοτητες premium να ειναι τα βασικα(πρεμ και βοηθος, ουτε καν διαχειριστης λογαριασμου για αναπτυξη χωριων κλπ) με ενα μεγαλο χαρτη θα δεις ποσοι θα γυρισουν...
 

DeletedUser

Μην μπερδευετε το ενα με το αλλο. Το φορουμ δινει ενταση και ζωντανια στον καθε κοσμο και κρατα σε αγωνια τοσο αυτους που παιζουν εκει οσο και τους απλους αναγνωστες του. Το παιχνιδι βρισκεται σε κριση(τουλαχιστον στο .gr) γιατι προωθηθηκε λαθος και γιατι ο "καλος κοσμος" το βαρεθηκε. Παικτες-προσωπικοτητες δεν υπαρχουν πλεον πολλες, 4 χρονια επαιζαν το παιχνιδι, κουραστηκαν. Αλλα πρεπει να δεις και ενα θετικο σε ολο αυτο. Οι παικτες αδυνατουν να το αποχωριστουν. Σταδιακα επιστρεφουν παικτες που μπορουν να μαθουν τα βασικα. Οποτε η εταιρεια αποφασισει να προωθησει ξανα το παιχνιδι το κυμα θα ναι μαζικο, αλλωστε για εταιρεια μιλαμε, ξερουν να χειριζονται καταστασεις. Εγω προσωπικα που εχω σταματησει τις φυλετικες(απειροελαχιστοι speed και αν και εξαιρετικο start up HP δεν ειχα χρονο), εχοντας περασει απ ολα τα σταδια του παιχνιδιου θεωρω οτι η Innogames θελοντας να βοηθησει τα νεα μελη της δρα εις βαρος των παλιων της μελων και σε συνδυασμο με το οτι με του ανοιξει ο κοσμος ξερεις τους νικητες ξενερωνουν. Αν δοκιμασουν σε λιγα χρονια να ανοιξει κοσμος την καταλληλη εποχη(Οκτωβριος) που οι μονες δυνατοτητες premium να ειναι τα βασικα(πρεμ και βοηθος, ουτε καν διαχειριστης λογαριασμου για αναπτυξη χωριων κλπ) με ενα μεγαλο χαρτη θα δεις ποσοι θα γυρισουν...

Είναι λογικό αυτό. Όλες οι εταιρίες κάνουν κινήσεις που να ευνοούν τους καινούριους άπειρους παίκτες χαντακώνοντας τους παλιούς και αυτό επειδή οι καινούριοι και άπειροι είναι περισσότεροι απο τους παλιούς και έμπειρους, και τα κέρδη μιας εταιρίας ευνοούνται απο τους πολλούς. Απλά εδώ κάτι πήγε πολύ στραβά. Με άλλα λόγια αν κατάλαβα λες οτι η κατάσταση του φόρουμ δεν είναι έτσι επειδή έχουν αποξενωθεί παίκτες αλλά επειδή δεν υπάρχουν παίκτες για να μπουν?
 

DeletedUser

Με άλλα λόγια αν κατάλαβα λες οτι η κατάσταση του φόρουμ δεν είναι έτσι επειδή έχουν αποξενωθεί παίκτες αλλά επειδή δεν υπάρχουν παίκτες για να μπουν?


Ναι ειναι και αυτο ενας λογος, πχ δες το φορουμ του 28. Με ποιον μπορεις να προπαγανδισεις; Με τον messenger;
Στο φορουμ του 29 μπηκε και εγραψε ο chessknight. Ξαφνικα ζωντανεψε και βγηκαν και αλλοι παικτες
Η ΟΔ εχει κανει λαθη σιγουρα. αλλα στο συνολο δεν ειναι τοσο μεγαλα ωστε οι παικτες να εμποδιζονται να διαβασουν external. Το χαμηλο επιπεδο συζητησεων με την ελευση νεων παικτων που επειδη νομιζουν οτι στελνοντας και κοβοντας τρενα ειναι εξαιρετικοι παικτες εχει οδηγησει εκει περα.
 

DeletedUser

Soichiro..ήσουν συντονίστρια σε αυτό το φόρουμ κάποτε! Μαζί με Skiarxon. Θυμάμαι καλά?? ;P

Πριν 4-5 χρόνια ναι.

Ναι ειναι και αυτο ενας λογος, πχ δες το φορουμ του 28. Με ποιον μπορεις να προπαγανδισεις; Με τον messenger;
Στο φορουμ του 29 μπηκε και εγραψε ο chessknight. Ξαφνικα ζωντανεψε και βγηκαν και αλλοι παικτες
Η ΟΔ εχει κανει λαθη σιγουρα. αλλα στο συνολο δεν ειναι τοσο μεγαλα ωστε οι παικτες να εμποδιζονται να διαβασουν external. Το χαμηλο επιπεδο συζητησεων με την ελευση νεων παικτων που επειδη νομιζουν οτι στελνοντας και κοβοντας τρενα ειναι εξαιρετικοι παικτες εχει οδηγησει εκει περα.

Συμφωνώ και διαφωνώ με τα ποστ σου.
Ναι ισχύει οτι η έλληψη ονομάτων και παικτών για τους οποίους υπάρχει σεβασμός, έχει επίδραση στην κίνηση του φόρουμ αλλά αυτό δεν δικαιολογεί το γεγονός οτι δεν μπορούν να δημιουργηθούν νέες κοινότητες. Όσοι νέοι παίκτες και να υπάρχουν, όσο φαντασμένοι και να είναι, όσο χαμηλά και αν θέτουν τον πήχη του επιπέδου συζήτησης, θα έπρεπε να δημιουργούνται νέοι κύκλοι. Πάνε 6 χρόνια πλέον και ο δρόμος έχει ήδη χαραχτεί για το πως δουλεύει το φορουμ. Το tribal εκτός απο παιχνίδι στρατηγικής είναι και παιχνίδι κοινωνικότητας. Και η πτυχή αυτή αποτυπώνεται καλύτερα εδώ στο φόρουμ. Όταν το φόρουμ δεν παρέχει γόνιμο έδαφος για την κατάλληλη δόση παραγωγικής αλλά ΚΑΙ ευχάριστης συζήτησης(στη μορφή πλάκας) τότε σίγουρα θα αποτύχει. Και όταν ένα μέλος απο φόβο να μη φάει ποινή, κάθεται και κάνει review στο ποστ που έχει γράψει λες και γράφει άρθρο στην ελευθεροτυπία, δεν έχει πλάκα. Πριν κάμποσα χρόνια σε αυτό εδώ το φόρουμ, όταν ήταν στις καλές εποχές το παιχνίδι, πάρθηκαν, λανθασμένα κατα τη γνώμη μου, πολύ αυστηρά μέτρα συντονισμού. Πέφταν προειδοποιήσεις και ποινές για το παραμικρό κυριολεκτικά. Αυτό που παρατηρήθηκε ήταν οτι υπήρξε μείωση στο traffic του φόρουμ. Βέβαια είχε τόσο κόσμο τότε που σε γενικές γραμμές φαινόταν οριακά η πτώση. Ίσως να ήταν και σύμπτωση δεν ξέρω, αλλά αυτό είναι μια γενική εντύπωση που έχω για το πως αντιδρούν τα μέλη ενός φόρουμ όταν βρίσκονται αντιμέτωπα με Οργουελικές συνθήκες. Βέβαια για να είμαι δίκαιη, δεν αφήνω απ' έξω και την ευθύνη που έχουν οι παίκτες προς αυτή την μικροκοινωνία. Όταν σαν παίκτης έρχεσαι(όχι εσύ γενικά) αντιμέτωπος με παίκτες που δεν γνωρίζουν το παιχνίδι και τους φέρεσαι λες και είναι σκουπίδια επειδή νομίζεις οτι είσαι σπουδαίος και μοιραίος βετεράνος συμβάλεις σε αυτό. Ο ελιτισμός είναι κάτι που υπάρχει και είναι λογικό να υπάρχει επειδή είναι παιχνίδι ανταγωνισμού, απλά θέλει ρέγουλα και σχετική προσγείωση εκεί που πρέπει.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που η Ο.Δ. δεν έχει δείξει κανένα σημάδι ενδιαφέροντος για αυτό το θέμα συζήτησης πάντως.. :p
 

DeletedUser2088

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που η Ο.Δ. δεν έχει δείξει κανένα σημάδι ενδιαφέροντος για αυτό το θέμα συζήτησης πάντως.. :p

[aig]Τι σας κάνει να πιστεύεται ότι δεν το διαβάζουμε προσεκτικά?
Ρητορική είναι η ερώτηση δεν θέλουμε απάντηση.[/aig]
 

DeletedUser

[aig]Τι σας κάνει να πιστεύεται ότι δεν το διαβάζουμε προσεκτικά?
Ρητορική είναι η ερώτηση δεν θέλουμε απάντηση.[/aig]

Απαντάω επειδή μου καταλογίζετε λόγια που δεν είπα!
Δεν είπα ποτέ οτι δεν το διαβάζετε. Είπα οτι δεν έχετε ανταποκριθεί. Το "διαβάζω προσεκτικά" δεν είναι σημάδι ενδιαφέροντος. Είναι μια παθητική ενέργεια.
Να είστε πιο προσεκτικός παρακαλώ.
 

DeletedUser2088

[aig]Το διαβάζουμε προσεκτικά είναι σημάδι ότι ενδιαφερόμαστε για αυτά που λέτε αλλά,
δεν τέθηκε πουθενά ερώτηση που να θέλει απάντηση,
απλά λέτε κάποιες απόψεις, τις σεβόμαστε και αν τις υιοθετήσουμε θα πράξουμε αναλόγως.[/aig]
 

DeletedUser

[aig]Το διαβάζουμε προσεκτικά είναι σημάδι ότι ενδιαφερόμαστε για αυτά που λέτε αλλά,
δεν τέθηκε πουθενά ερώτηση που να θέλει απάντηση,
απλά λέτε κάποιες απόψεις, τις σεβόμαστε και αν τις υιοθετήσουμε θα πράξουμε αναλόγως.[/aig]

Αν δεν έθετα το οτι δεν έχω δει ανταπόρκιση απο την Ο.Δ. σε προηγούμενη δημοσίευση μου, δε θα μου απαντάγατε και δε θα μαθαίναμε ποτέ για το προσεκτικό και σιωπηλό ενδιαφέρον σας. Οπότε μέχρι τότε απο μέρους μας όντως δεν είχαμε δει σημάδια ενδιαφέροντος, και στη συνέχεια όντως διαβάλλατε τα λεγόμενά μου.
Όμως ας μη παίξουμε την κολοκυθιά και ας μείνουμε στην ουσία.

Δεν ξέρω αν απο την πολύ προσπάθεια για προσοχή σας ξέφυγε, αλλά στην πρώτη κιόλας δημοσίευση τήθεται ερώτημα προς εσάς:

Και είναι λογικό και αναμενόμενο, οπότε αυτή την ερώτηση την απευθύνω
και στους υπεύθυνους διαχείρισης και συντονισμού του φόρουμ
.
Αν όντως υπάρχει πιθανότητα οι τακτικές και οι ενέργειες της Ο.Δ. να ευθύνονται εν μέρει για μια αποξένωση
των παικτών απο τα φόρουμ, αυτό δεν είναι κάτι που αξίζει να υπάρχει στο δημόσιο διάλογο υπό τον όρο οτι
θα αποσκοπεί σε προοπτικές βελτίωσης?

Αλλά πραγματικά, ακόμα και να μην σας είχε τεθεί ένα τόσο οφθαλμοφανές ερώτημα, δεν είναι αυτονόητο οτι αυτό το θέμα αφορά άμεσα και εσάς? Ή απλά τηρείτε πολιτική αποστασιοποίησης απο τα μέλη του φόρουμ σας και δεν μπαίνετε ούτε στον κόπο να κάνετε διάλογο μαζί τους?
 

DeletedUser2088

[aig]Ήταν ένα ερώτημα που ο συντάκτης προσπάθησε να περάσει την δικιά του απάντηση, μη δίνοντας άλλες εναλλακτικές στην τοποθέτηση που έκανε,
σαφώς σε αυτήν την περίπτωση αρνούμαστε να μπούμε σε τέτοιο διάλογο
και παρακολουθούμε με ενδιαφέρον τα όσα λέτε,
τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.[/aig]
 

DeletedUser18454

[swt]Λογικά ήσουν πιο παλαιά μιας και εγώ κοντεύω 4,5 χρόνια στις ομάδες.

Δεν πάρθηκαν ακριβώς αυστηρά μέτρα, απλά μπήκαν κάποιοι κανόνες, όταν το φόρουμ ήταν ένα ξέφραγο αμπέλι για κάμποσο καιρό.
Ακόμα και με τους ίδιους κανόνες (το λέω επειδή έζησα την εποχή) αρκετοί παίχτες συμμετείχαν στο φόρουμ και μάλιστα με αρκετή ζωντάνια.
Θα ήταν ψέμα αν έλεγα πως δεν μου έχουν λείψει εκείνες οι εποχές και θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που τις έζησα.

Η ομάδα αναγκάστηκε να γίνει αυστηρή (δεν λέμε το αντίθετο) μιας και άρχισαν να θίγονται τόσο οι προσωπικές ζωές όσο και ορισμένοι να βγαίνουν εκτός κανόνων με όποιον τρόπο μπορούσαν. Δεν είμαστε εδώ για να διαιτητεύουμε αλλά για να φροντίζουμε να τηρούνται οι κανόνες.
Δεν είμαστε οι δικαστές αλλά όταν δεν ακούνε ορισμένοι ο μόνος τρόπος είναι η ποινή. Όταν έχουμε δώσει 1,2,3 προειδοποιήσεις σε ένα θέμα και απλά συνεχίζει το ίδιο βιολί αναγκαστικά και εμείς θα πρέπει να προστατέψουμε ακόμα και το ένα μέλος που σέβεται τους κανόνες.
Όταν με τον έναν λογαριασμό βρίζεις μάνες και με τον άλλον παραπονιέσαι για τον άδικο αποκλεισμό του διαχειριστή, επειδή έβρισες την μάνα του άλλου, είναι λογικό να γίνουμε και εμείς έξαλλοι κάποια στιγμή.

Φιλούρες πολλές :p[/swt]
 

DeletedUser

[swt]Λογικά ήσουν πιο παλαιά μιας και εγώ κοντεύω 4,5 χρόνια στις ομάδες.

Δεν πάρθηκαν ακριβώς αυστηρά μέτρα, απλά μπήκαν κάποιοι κανόνες, όταν το φόρουμ ήταν ένα ξέφραγο αμπέλι για κάμποσο καιρό.
Ακόμα και με τους ίδιους κανόνες (το λέω επειδή έζησα την εποχή) αρκετοί παίχτες συμμετείχαν στο φόρουμ και μάλιστα με αρκετή ζωντάνια.
Θα ήταν ψέμα αν έλεγα πως δεν μου έχουν λείψει εκείνες οι εποχές και θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που τις έζησα.

Η ομάδα αναγκάστηκε να γίνει αυστηρή (δεν λέμε το αντίθετο) μιας και άρχισαν να θίγονται τόσο οι προσωπικές ζωές όσο και ορισμένοι να βγαίνουν εκτός κανόνων με όποιον τρόπο μπορούσαν. Δεν είμαστε εδώ για να διαιτητεύουμε αλλά για να φροντίζουμε να τηρούνται οι κανόνες.
Δεν είμαστε οι δικαστές αλλά όταν δεν ακούνε ορισμένοι ο μόνος τρόπος είναι η ποινή. Όταν έχουμε δώσει 1,2,3 προειδοποιήσεις σε ένα θέμα και απλά συνεχίζει το ίδιο βιολί αναγκαστικά και εμείς θα πρέπει να προστατέψουμε ακόμα και το ένα μέλος που σέβεται τους κανόνες.
Όταν με τον έναν λογαριασμό βρίζεις μάνες και με τον άλλον παραπονιέσαι για τον άδικο αποκλεισμό του διαχειριστή, επειδή έβρισες την μάνα του άλλου, είναι λογικό να γίνουμε και εμείς έξαλλοι κάποια στιγμή.

Φιλούρες πολλές :p[/swt]

Ορίστε! Αυτό πάει να πει ανθρώπινος διάλογος και όχι ρομποτικός! Μέχρι και φιλούρες! χαχα :)
+1 για την φιλική διαθεσή σου! :clap:

Ναι mod αν θυμάμαι καλα ήμουν το 2008-2009. Ίσως και 10..ίσως και όχι. Πάει καιρός. :p Μετά αποχώρησα για προσωπικούς λόγους και δεν γνώρισα ούτε εσένα ούτε την πορεία του φόρουμ.
Στην περίοδο που ήμουν εγώ πάντως είχαν παρθεί κάποια μέτρα. Για την ακρίβεια όχι νέοι κανόνες αλλά μια πολύ αυταρχική στάση απέναντι στους χρήστες. Εξαυτού κρίνω πάντα.
Δεν αντιλέγω. Ήταν τρελές εποχές. Γινόταν ο χαμός απο κόσμο και φυσικά αυτό είχε και τα κακά του για τους λόγους που λες και είναι κατανοητό το σφίξιμο εκ μέρους της διαχείρησης.

Εννοείται οτι οι προσωπικές προσβολές και ειδικά σε τόσο χοντρό επίπεδο είναι αδιαμφισβήτητα κατακριταίες και πιστεύω θεωρούνται ποινικά κολάσιμες απ' όλους μας. Εγώ δε μιλάω για ελαστικότητα σε κάτι τέτοιο. Μιλάω για ελαστικότητα όσον αφορά τις ποινές και τις προειδοποιήσεις σε μικροπαραβάσεις όπως πχ το σπαμ ή το off topic όταν γίνονται σε βαθμό που δεν έχουν άμεσο και καθοριστικό αντίκτυπο στην διεξαγωγή των συζητήσεων. Δε λέω να γίνει πανηγύρι. Λέω να υπάρχει κάποια παραπάνω δόση διαλλακτικότητας απο τους συντονιστές.

Πρέπει να ξανατονίσω οτι δεν ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει γενικά στο φόρουμ. Μιλάω για πράματα που έχω ακούσει απο συζητήσεις με άτομα που εμπιστεύομαι και απο κάποια άλλα ελάχιστα που έχω διαβάσει μόνη μου.
 

DeletedUser18454

[swt]Κατ'αρχήν την καλημέρα μου,
δεν έχουμε πει ποτέ μα ποτέ όχι σε έναν διάλογο πολιτισμένο για οποιοδήποτε πρόβλημα.

Καλώς ή κακώς πλέον δεν υπάρχει προπαγάνδα που να μην ξεφεύγει από τους κανόνες. Για εμένα, οι παίχτες που έκαναν σωστή προπαγάνδα, όμορφη και ήταν γνώστες του παιχνιδιού αλλά και του τρόπου που θα μπορέσουν να προπαγανδίσουν τον αντίπαλο συμπαίχτη τους, έχουν σταματήσει να γράφουν εδώ και αρκετό καιρό.

Όσο αφορά το θέμα των ποινών φυσικά δεν μπορώ να αναφερθώ σε κάτι συγκεκριμένο αλλά το μόνο που μπορώ να εγγυηθώ είναι πως δεν δίνονται πλέον τόσο εύκολα ποινές για Spam. Κατανοούμε και εμείς πως η κινητικότητα στο φόρουμ έχει πέσει.
Εδώ και αρκετό καιρό έχουν ανοιχτεί υποκατηγορίες στο φόρουμ για την προπαγάνδα. Ακόμα και εκεί δεν τιμωρούμε τις "προσβολές" που θα τιμωρούσαμε σε ένα απλό θέμα καθώς καταλαβαίνουμε πως το παιχνίδι είναι πολεμικού περιεχομένου, θα υπάρξουν εντάσεις, επιθετικότητα, έχθρες, αντιπαραθέσεις κοκ.

Δεν έχω κάποιο λόγο να μην είμαι φιλικός :D, δεν έχω κάτι με κανέναν και δεν γνωρίζω κανέναν. Εφόσον γίνεται ένας όμορφος πολιτισμένος διάλογος είναι πραγματικά τόσο δική μου χαρά όσο και όλης της ομάδας.[/swt]
 

DeletedUser

[aig]Ήταν ένα ερώτημα που ο συντάκτης προσπάθησε να περάσει την δικιά του απάντηση, μη δίνοντας άλλες εναλλακτικές στην τοποθέτηση που έκανε,
σαφώς σε αυτήν την περίπτωση αρνούμαστε να μπούμε σε τέτοιο διάλογο
και παρακολουθούμε με ενδιαφέρον τα όσα λέτε,
τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.[/aig]

Αρχικά πρέπει να πω οτι η συμπεριφορά και το ύφος σας σαν συντονιστής σε όλες τις απαντήσεις σας στο συγκεκριμένο θέμα, αντικατοπτρίζουν τέλεια τα περί αποξένωσης που συζητάμε πιο πάνω.
Έχετε κάνει χόμπι απ' ότι φαίνεται να διαστρεβλώνετε γεγονότα, λεγόμενα και προθέσεις άλλων.
Δε μπορώ να καταλάβω αν το κάνετε επίτηδες ή αν απλά έχετε μανία καταδίωξης και νομίζετε οτι όλοι προσπαθούν να σας τη φέρουν.
Πουθενά δεν προσπάθησα να περάσω κάποια απάντηση μέσα στην ερώτησή μου. Μόνο εσείς τα βλέπετε αυτά.
Το οτι δε μπορείτε να καταλάβετε την εναλλακτική φύση που έχει ΚΑΘΕ υποθετική ερώτηση είναι δικό σας θέμα.
Δε θα σας κάνω μαθήματα γραμματικής.
Αυτή είναι η ερώτηση που έθεσα:

Αν όντως υπάρχει πιθανότητα οι τακτικές και οι ενέργειες της Ο.Δ. να ευθύνονται εν μέρει για μια αποξένωση των παικτών απο τα φόρουμ, αυτό δεν είναι κάτι που αξίζει να υπάρχει στο δημόσιο διάλογο υπό τον όρο οτι θα αποσκοπεί σε προοπτικές βελτίωσης?
[SPOIL]^Και ναι, είναι υποθετική^[/SPOIL]



Η αποχή απο τον διάλογο, όπως και η αποχή απο άλλες δημοκρατικές διαδικασίες, χαρακτηρίζει πρώτα τον απέχοντα και μετά τον διάλογο ή τον διαλέκτη.

Μπορείτε να απέχετε όσο θέλετε αλλά σε καμία περίπτωση δε θα ανεχτώ να πετάτε λάσπες και να φέρεστε σαν να έχετε κάποια ιδέα για το ποια είναι τα κίνητρά μου ώστε να δημιουργήσω αυτό το θέμα. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
 

DeletedUser

[swt]
Όταν με τον έναν λογαριασμό βρίζεις μάνες και με τον άλλον παραπονιέσαι για τον άδικο αποκλεισμό του διαχειριστή, επειδή έβρισες την μάνα του άλλου, είναι λογικό να γίνουμε και εμείς έξαλλοι κάποια στιγμή.[/swt]

Μα δεν ευθυνεστε αποκλειστικα εσεις γι αυτο, ενα μειγμα απο διαφορες ενεργειες παικτων-μελων ΟΔ εχει φερει το φορουμ στην τωρινη κατασταση.

Παντως το παραδειγμα που εδωσες ειναι λιγο αστοχο γιατι στα τελευταια 2 χρονια δεν θυμαμαι να χουν γινει τετοια περιστατικα...
 

DeletedUser18454

[swt]Ο διαχειριστής πολύ σωστά τοποθετήθηκε μιας και η "ερώτηση" σας στόχευε μόνο προς ένα μέρος και αυτό ήταν η ΟΔ.
Δεν βρίσκω κάτι παράλογο στην απάντηση του.

Όπως ανέφερα και πιο πάνω υπάρχουν κανόνες και εμείς είμαστε εδώ μόνο και μόνο για να φροντίζουμε ώστε να τηρούνται. Δεν έχουμε κάποιο όφελος με το να σας πετάξουμε από το φόρουμ. Δεν σας γνωρίζουμε και δεν μας γνωρίζετε.
Εδώ και αρκετό καιρό έχουμε εφαρμόσει ένα σύστημα και μετά από κάθε ποινή γράφουμε στο μήνυμα του χρήστη τον λόγο που του δόθηκε ώστε να φαίνεται δημοσίως. Εάν σε κάποια ποινή έχουμε κάνει λάθος μετά από σχετική ένσταση η ποινή έχει αναιρεθεί.

@Mes Que Un Player Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω το έχω δει άπειρες φορές. Όπως και ακόμα άπειρα άλλα "τρελά", "κουλά" που δεν μπορώ να αναφερθώ και πρόσφατα κιόλας.[/swt]
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή