Φορουμ και μια προσωπικη συναστρία.

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser24216
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser24216

Προς χρηστη/μοντ/θα-σε-γραψω-ποινολογιο Αιγοκερως.


Αδερφε, οταν καποιος χρηστης για κειμενα που δεν εβρισαν, χαρακτηρισαν η οτιδηποτε, τρωει μπαν 20 ημερων για ....spamming, μετα δεν δικαιουσαι εσυ (σαν mod) να κανεις "πικρα" ποστ και να εκφραζεις την εκπληξη σου για το οτι δεν γραφει ο κοσμος στο φορουμ.

Δεν το γραφω επειδη μου ριξατε 20 μερες για ...spamming (χαχαχ) αλλα πραγματικα επειδη ζητησες κιολα να κλειδωθει το θεμα σου, ειναι προφανες οτι ο κυριος λογος ειναι η συμπεριφορα στρατοπεδου στα τοπικς/ποστς.

Εγω προσωπικα περα απο καποια πραγματα σε τοπικς της φυλης μου (και αυτο αν.) δεν νομιζω οτι θα ξαναγραψω σε αυτο το φορουμ οτιδηποτε. Ο λογος ειναι υπερβολικα απλος. Δεν ειναι δυνατον να γραφω ενα ποστ που συνηθως μου παιρνει 10 δευτερολεπτα να το γραψω και να το σκεφτω να σπαταλαω αλλα 5 λεπτα "μηπως ειναι spamming?", "μηπως ειναι posthunting?", "μηπως ξυπνησε στραβα ο Γιοργκεν?", "μηπως τελικα ο Βασκο Ντα Γκαμα, ηταν ελληνας?".

Δεν νομιζω οτι εχει καποια σημασια αυτο το ποστ, καθως δε δειχνεις να αντιλαμβανεσαι ποιο ειναι το τωρινο προβλημα του φορουμ. Εχω ξαναπει αλλωστε οτι θα ηθελα πολυ να ξερω αν ο τροπος που ριχνετε ποινες για το κυριολεκτικα οτιδηποτε (τη φαση posthunting θα την λεω σε διαφορους μοντ σε φορουμ που ειμαστε για να γελαμε), ειναι καποιου ειδους κατευθυνση απ τον Αντμιν σας και εσεις συνεχιζετε να ειστε σε ενα ποστο μεταφεροντας οδηγιες (για να το πω ευγενικα) η αν και σεις συμμεριζεστε τη φαση "πω παρε 10 ποντους εδω εσυ, 20 εδω εσυ, και ο παραλλος 20 μερες για σπαμ."
Τι περιεργο μετα, ο κοσμος δε γραφει στο φορουμ σας.

Το παρον τοπικ θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και για συζητηση των φορουμ του παιχνιδιου μιας που το αλλο εκλεισε.

αλλωστε ειμαι ο δημιουργος του τοπικ και ΔΕΝ ζηταω να κλειδωθει απ τη διαχειριση.
(ωπ, σας την εφερα, μπορειτε να ψαξετε στο βιβλιο κανονων 100 σελιδων αν παραβιαζεται κατι)
 

DeletedUser2088

Χμμμμμμ αν παραβιάζετε κανόνα, για να δούμε......

[SPOIL]6. Διάλογος για Παράβαση των Κανονισμών του Παιχνιδιού
Για να αναφέρετε την παράβαση των κανονισμών του παιχνιδιού από ένα άλλο μέλος εντός τους παιχνιδιού παρακαλούμε να κάνετε χρήση του Κέντρου Υποστήριξης. Μην ανοίγετε για αυτόν τον σκοπό threads/posts παραπόνων/διαμαρτυρίας στο forum. Οποιαδήποτε αναφορά σε εντός του παιχνιδιού επιβολή τιμωριών, συζήτηση με αναφορά σε τιμωρίες που έχουν επιβληθεί στο παιχνίδι αλλά και απόπειρα εξαπάτησης παικτών απαγορεύεται. Να επισημάνουμε ότι εδώ αναφερόμαστε και στην εξαπάτηση μέσω διαφημίσεων(πχ.προσφορά premium πόντων για υπηρεσίες εντός παιχνιδιού κλπ). Η Ομάδα Διαχείρισης των Φυλετικών Μαχών θα δράσει άμεσα σε οποιαδήποτε περίπτωση. Αυτό γίνεται για να διατηρηθεί η προστασία Προσωπικών Δεδομένων που υπάρχει μεταξύ της Ομάδας Διαχείρισης και των Παικτών και πιστεύουμε να βοηθήσετε να επιτευχθεί το συγκεκριμένο. Εδώ αναφερόμαστε στην Διαχείριση τόσο του Παιχνιδιού όσο και του Forum.[/SPOIL]

εγώ όμως δεν θα σας δώσω ποινή για να μην απαλλαγούμε ξανά,
τόσο γρήγορα από την τόσο χαριτωμένη παρουσία σας.

από ότι φαίνεται δεν έχετε καταλάβει πως δουλεύουν οι πόντοι,
εσείς απλά είχατε από άλλες παραβάσεις 20 πόντους και με το σπαμ πήρατε άλλους 10,
αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να απομακρυνθείτε από κοντά μας για 20 μέρες.

Το ότι ζητάω συμμετοχή στο φόρουμ δεν σημαίνει ότι είμαι διατεθειμένος να ισοπεδώσω τους κανόνες του.
 

DeletedUser24216

Αγαπητε κυριε αιγοκερω (κλητικη)

Το οτι το γυρνατε στον πληθυντικο ειναι τουλαχιστον χαριτωμενο (και παλι με δοση ευγενειας που πρεπει να χαρακτηριζει την διαδικτυακη ανταλλαγη αποψεων σε ενα φορουμ, μια αγορα αποψεων θα λεγαμε ενδεχομενως) οποτε ως ενδειξη αλληλοσεβασμου θα κανω και γω το ιδιο.

Το οτι απ ολο το πρωτο ποστ η απαντηση σας εχει να κανει με το οτι ....παραβιαστηκε καποιος κανονας, αφ ενος, ειναι επισης χαριτωμενο και αφ ετερου δειγμα οτι μαλλον δεν κατανοησατε το νοημα του. Σε καθε περιπτωση σκριπτα μανεντ που θα ελεγαν και οι αρχαιοι αλλων προγονοι, οποτε μπορειτε ανα πασα στιγμη να το ξαναδιαβασετε.

Οσο για την τελευταια σας προταση, ειμαι απολυτως βεβαιος οτι απλα συμμεριζεστε την αποψη περι επιβολης ποινων για το αν καποιος χρησιμοποιησε Comic Sans αντι για Arial, οποτε με μια εντελως μαθηματικη προσεγγιση και απλες συμπερασματικες λειτουργιες, καταληγουμε χωρις ιδιαιτερο κοπο, οτι, δεν υπαρχει η ειναι δυσκολη, σωτηρια γι αυτον τον διαδικτυακο τοπο ανταλλαγης αποψεων.

Τα σεβη μου
Βενιαμιν Δαρκλινος.
 

DeletedUser2088

αφού τα γραπτά μένουν δεν θυμάμαι να σας μίλησα ποτέ στον ενικό για να το γυρίσω τώρα στον πληθυντικό,

παρ όλα αυτά διαβάζω και ξαναδιαβάζω και δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε,
το ότι δεν επιτρέπουμε ασυδοσία σας έκανε να μην θέλετε να μιλήσετε ξανά στο φόρουμ?

και τι εννοείτε όταν λέτε
και οι αρχαιοι αλλων προγονοι,
 

DeletedUser24216

....οτι το scripta manent ειναι λατινικο, αρα το σκεφτηκαν οι Ρωμαιοι.
ηταν αστειο αλλα μαλλον i ve gone too far.

κατα τ αλλα μου εχετε μιλησει στον ενικο οποτε φανταστηκα οτι τα βλεπετε καπως πιο φυσιολογικα σχετικα με τη σχεση μοντερεητορς-χρηστων αλλα σαφως εκανα λαθος οποτε γενικα εμμενω στην αποψη περι συμμετοχης μου.
 

DeletedUser2088

πραγματικά αν συνεχίσουμε έτσι θα το πάμε αλλού το θέμα και σίγουρα πολλή μακριά
(καλό θα ήταν αφού ανοίξατε εσείς αυτό το θέμα να μιλάτε και σε γλώσσα που να είναι κατανοητή σε όλους).

πραγματικά δεν θυμάμαι μέσα στο φόρουμ να μην σας έχω μιλήσει ποτέ στον πληθυντικό, ούτε σε εσάς ούτε σε κάποιον άλλον,
τα γραπτά ούτως η άλλος πάντα θυμίζουν...

στο θέμα μας τώρα,
ποια ποινή από αυτές που έχει το φόρουμ θεωρείτε ότι υπάρχει και πραγματικά δεν προστατεύει τα θέματα που ανοίγετε να μην μπει ο κάθε κακοήθεις και τα κάνει μπάχαλο,
πως θα σας φαινόταν ενώ εσείς μιλάτε σοβαρά να πεταχτεί κάποιος και να γράψει ''λολ Darkling''?

δεν θέλω κάποιος να σχολιάσει ποινή που έφαγε
αλλά θέλω να σχολιάσετε, αφού το ζητήσατε, γενικά τον κανόνα.
 

DeletedUser24216

ο καθενας μπορει να γραψει οτι επιθυμει σε γενικα πλαισια σεβασμου. το "λολ Darkling", δε μ ενοχλει καν, αν το γραψει καποιος. Εφ οσον ενα φορουμ ειναι ανταλλαγη επιχειρηματων, μπορει μετα, να αποδειξει (η οχι) αν εχει δικιο. Δεν νομιζω καν οτι θα ασχολιομουν αν καποιος εγραφε κατι τετοιο, γι αυτο αλλωστε και το γραφω εγω για τον Γιοργκεν στη συγκεκριμενη περιπτωση. Δεν ειμαι απ τα ατομα που κανει κατι αλλά αν του τα κανουν θιγεται. Το ζητημα ειναι ο τροπος εκφρασης των μελων οχι αν μου πει εμενα καποιος κατι.

το προβλημα ειναι γενικο και δεν ειναι ζητημα "μιας ποινης" αλλα αν επιθυμειτε ενα (1) παραδειγμα, ο ορος "ποινη για posthunting", πραγματικα οταν κανετε καποια Meetings admin/moderators και αναφερετε κατι τετοιο, δεν γελαει κανενας?
 

DeletedUser2088

είχα εξηγήσει το θέμα posthunting πως το βλέπω εγώ,
Ας πούμε ότι αναπτύξατε ένα θέμα αφιερώνοντας χρόνο όπως κάνατε ποιο πάνω
και σας απαντάω εγώ (Darkling έχεις άδικο) χωρίς τίποτα άλλο και χωρίς να τεκμηριώσω την θέση μου,

παράβαση σπαμ δεν υπάρχει γιατί απάντησα εντός θέματος, αλλά εδώ έχουμε παράβαση posthunting,
αλήθεια δεν θέλετε να ξέρετε γιατί έχετε άδικο? αρκείστε στην δήλωσή μου και μόνο?
 

DeletedUser24216

Ναι, αν θελω να ξερω που συνηθως θελω θα το ρωτησω και -φανταζομαι- θα μου απαντησουν.

αν στο πρωτο ποστ το "ψηλε εχεις αδικο", θεωρειτε οτι πρεπει να ποινολογηθει, το θεωρω αστειο.
 

DeletedUser2088

Ναι αν τοποθετηθεί σε ένα σοβαρό θέμα θα δώσω και εγώ την ποινή,
αν θεωρήσω ότι δεν έγινε με πρόθεση να σας χαλάσει το θέμα δεν θα δώσω.
 

DeletedUser24216

Σε καθε περιπτωση που καποιος απευθυνεται σε μενα, χωρις να βριζει ιδιαιτερα η να προσβαλει αλογιστα, εγω θα ηθελα να μη δινεται καμια ποινη σε ποστ που απαντανε σε εμενα.

αυτο πχ. θα ηταν μια καλη αρχη.
 

DeletedUser2088

οι κανόνες είναι για όλους και δεν υπάρχουν εξαιρέσεις ούτε μπορούμε να ξέρουμε ποιο είναι το όριο σας στην ορολογία ''αλόγιστα''

Στον μικρο διάλογο που κάναμε, αν εξαιρέσουμε το πρώτο ποστ που κάνατε,
δείξατε περίτρανα ότι μπορείτε να επικοινωνήσετε σεβόμενος τους κανόνες του φόρουμ,
αυτό ζητάμε λοιπόν από εσάς και από τους υπολοίπους,
σεβασμό στους κανόνες και πολιτισμένη επικοινωνία μεταξύ μας.
 

DeletedUser24216

Δεν τεθηκε ποτε θεμα αν μπορω να επικοινωνησω ετσι η αλλιως.

η αποστειρωση του φορουμ ειναι το προβλημα σας κατ εμε, οχι οτι εγω μπορω να επικοινωνησω αποστειρωμενα.
 

DeletedUser24216

Γεια σας αγαπητε Διαχειριστη Αιγοκερε.

σιγα μην δεν κλειδωνατε το αλλο θεμα με την τροπη που πηρε.

Σας ευχαριστω που δικαιωνετε την καθε στιξη απ τα επιχειρηματα μου.

Μην απαντησετε, (η απαντηστε αν θελετε, απλα δε με ενδιαφερει αυτο λεω) δεν εχει καποια σημασια.
 

DeletedUser2088

καλησπέρα,
να απαντήσω σε τι?
ότι άλλα λέτε στις 30/06

Σε καθε περιπτωση που καποιος απευθυνεται σε μενα, χωρις να βριζει ιδιαιτερα η να προσβαλει αλογιστα, εγω θα ηθελα να μη δινεται καμια ποινη σε ποστ που απαντανε σε εμενα.

αυτο πχ. θα ηταν μια καλη αρχη.

και άλλα στις 02/07 ?
 

DeletedUser24216

Δεν εχω καταλαβει καν που ειναι η σχεση με αυτο που εγραψα με αυτο που απαντησατε.


αλλα οκ, νο προμπ, κουλ στορυ μπρο.
 

DeletedUser32596

@Darkling Αν απορείς γιατί ζητήθηκε να κλειδωθεί το θέμα (Forum και μία προσωπική πικρία), νομίζω ότι είχε ξεφύγει εκτός θέματος και δημιουργούνταν και περιττές εντάσεις. Ως εκ τούτου, μου φαίνεται συνετή η απόφαση να κλειδωθεί. Τώρα για το θέμα των εξαιρέσεων στους κανόνες, δε νομίζω ότι κάποιος από εμάς δικαιούται να έχει διαφορετική αντιμετώπιση είτε γιατί είναι πιο "ευαίσθητος" είτε πιο "σκληροτράχηλος" είτε ο,τιδήποτε άλλο. Οι κανόνες, όπως ειπώθηκε, είναι για όλους και μία εξαίρεση για εσένα ή οποιονδήποτε "εσένα" θα προκαλούσε θύελλα αντιδράσεων, πράγμα μάλλον αρνητικό για την υπόλοιπη κοινότητα. Όσο για το post hunting, φαντάσου αντί για αυτήν την παράγραφο να απαντούσα "+1 aigokairos xD" (τραγικό). Νομίζω ότι εδώ έχει απόλυτο δίκιο aigokairos. Διότι υπάρχουν πολλοί που ενοχλούνται να διαβάζουν άσχετα μέσα σε ένα θέμα και να χαλάει έτσι η ροή της συζήτησης (το λέω επειδή απ' όσα λες εσύ δεν ενοχλείσαι με αυτό).
 

DeletedUser24216

Δεν απορω γιατι κλειδωθηκε το προηγουμενο με τις πικριες.

απορω γιατι κλειδωθηκε το αλλο θεμα, την στιγμη που τυπακος που ειναι game operator και που "ανηκει" οπως μας διατυπωσε στην ΟΔ, ειρωνευεται τους παντες και αφηνει υποννοιες για μορφωτικα επιπεδα.

Γι αυτο το τοπικ αναφερομαι.
οχι οτι θα παρω απαντηση.


@OldFashioned ακριβως λοιπον, αν ζητω να μην ισχυουν οι μισοι αστειοι κανονες για μενα, γιατι τους βρισκω αστειους και τροχοπεδη για το φορουμ, καλο θα ηταν να μην ισχυουν για κανενα φυσικα. Πουθενα δεν ειπα με αυτη την εννοια οτι θελω να αποτελω εξαιρεση.
Ξαναλεω οτι το προβλημα με το φορουμ ειναι γενικο κι οχι οτι μου αρεσει εμενα, η δεν μου αρεσει.
 

DeletedUser2088

Κάπου με κούρασε, αλλά θα απαντήσω άλλη μια φορά,

ο λόγος που κλειδώθηκε το άλλο θέμα (ενημερωτικά για το ίδιο λεει και ο @OldFashioned και όλοι μας)
είναι ότι εσείς ιδικά @Darkling, επιμένετε να μπερδεύετε την παικτική ιδιότητα του 8ουκου με την σχέση του στην ομάδα διαχείρισης,

το ότι και τώρα τον λέτε ''τυπάκο'' δεν με ενοχλεί,
το ότι τον λέτε ''τυπάκο'' και συσχετίζετε την σχέση του με την ΟΔ με ενοχλει αφάνταστα,

και αν συνεχίσετε έτσι,
Δημιουργία θεμάτων που έχουν ως σκοπό την διαμάχη με την Ομάδα Διαχείρισης τόσο του Παιχνιδιού όσο και του Forum θα τιμωρείται και θα οδηγεί σε διαγραφή τους.

για πρώτη φάση θα κλειδώσω και αυτό το θέμα!!!
και αμέσως μετά θα εφαρμόσω τον κανόνα.
 

DeletedUser24216

Κλειδωματα, ποινες, εφαρμογες.

my point.

δε το συνεχιζω, δε χρειαζεται αλλωστε. Τα ιδια πραγματα λεμε, εσεις και εγω.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή