Φυλετικές Μάχες: Για πόσο ακόμα;

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser32596
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Αχ οι φυλετικές..
Αχ τα ξυπνητήρια οι ειδοποιήσεις για επιθέσεις άμυνες κλπ κλπ.. Ωραίες εποχές. Είναι τόσο ενδιαφέρον παιχνίδι..
Όμως ο χώρος του gaming έχει αποκτήσει τόσες διαστάσεις που πλέον οι φυλετικές δεν έχουν απολύτως τίποτα νέο να προσφέρουν σε ένα gamer. Γι αυτό και πιστεύω οτι έχουν χάσει τόσο κόσμο και μάλλον θα συνεχίσουν να χάνουν. Ας ελπίσουμε οτι δεν θα βγω αληθινή.
Όπως και να χει όμως δεν πειράζει. Οι αναμνήσεις είναι αυτές που μένουν και μετράνε στο τέλος. :)
 

DeletedUser24400

Τελευταια αναρτηση σε αυτο το θεμα ....

Αχ οι φυλετικές..
Αχ τα ξυπνητήρια οι ειδοποιήσεις για επιθέσεις άμυνες κλπ κλπ.. Ωραίες εποχές. Είναι τόσο ενδιαφέρον παιχνίδι..
Όμως ο χώρος του gaming έχει αποκτήσει τόσες διαστάσεις που πλέον οι φυλετικές δεν έχουν απολύτως τίποτα νέο να προσφέρουν σε ένα gamer. Γι αυτό και πιστεύω οτι έχουν χάσει τόσο κόσμο και μάλλον θα συνεχίσουν να χάνουν. Ας ελπίσουμε οτι δεν θα βγω αληθινή.
Όπως και να χει όμως δεν πειράζει. Οι αναμνήσεις είναι αυτές που μένουν και μετράνε στο τέλος. :)

Για οσους παιζουμε ετσι, ετσι ειναι και αν δεν μπορουμε οι ιδιοι να εχουμε ξυπνητηρια βρισκουμε ημιμαθείς co διαθέσιμους να ξυπνησουν για να συμμετασχουν και να εχουν να λενε παιζω σε αυτον τον λογαριασμο.

Σε εναν κοσμο, παιζαμε 3 τον λογαριασμο, σχεδον ολο το 24ωρο, μια μερα χανουμε το βραβειο τις τελευταιες ωρες ... Πεισμωνω, βαζω και τους αλλους στην μπριζα, θα λοιωσουμε αλλα θα το παρουμε, τηλεφωνα skype, το βραβειοοοοοοοοοοοοο. Ξεκιναω , παραδιδω στον επομενο, το πρωι ανοιγω το μαγαζι και παραλαμβανω τον λογαριασμο απο τον πιο μικρο που εμεινε μεχρι τις 9 το πρωι υπνωτισμενος να φαρμαρει.... Αδιαφορωντας για την πιθανη πελατεια, αρχιζω να φαρμαρω ασταματητα, κατα το μεσημερακι συνειδητοποιω οτι πριστηκε το δακτυλο μου, βολταρεν αλοιφη και με το δακτυλο να γυαλιζει απο την κρεμμα συνεχιζω, καποια στιγμη ξυπναει ο δευτερος και αναλαμβανει. Τοτε συνειδητοποιω οτι το δακτυλο δεν λυγιζει, βολταρεν χαπι .... Το βραδυ οταν γυριζω σπιτι ξαναπαιρνω το παιχνιδι βλεπω οτι εχουμε το βραβειο, μαλωνω με την γυναικα μου που ειμαι κολημενος στο δικτυο και συνεχιζω στις 11.30 δεν εχουμε πια το βραβειο, προσπαθω αλλα το χανουμε. Προσεχω το βραβειο λεηλατητη και κανωντας αναγωγη προσεχω οτι ο λογαριασμος ειχε
δυο κλικ καθε δευτερολεπτο, δεν βγαινουν αλλιως οι λεηλασιες του.
Κανω αιτηση Υποστηρηξης και δεν γινεται να αναφερω την απαντηση χωρις να παραβιασω κανονισμους ....

Στον επομενο κοσμο, ο δευτερος co ειχε βελτιωθει, ειχε μαθει να βαζει σφηνες αναμεσα στο τραινο, ωστε να αντιμετωπιζουμε αμυνες και το παληκαρι καιγοτανε στην κυριολεξια με ξυπνητηρια να κολλησει και να κοψει .... κατι που αποφευγω σαν ο ******ς το λιβανι να κολλαω στην οθονη για να πετυχω χρονους (ο καθενας εχει τις ιδιοτροπιες του) Εκει λοιπον που διαφημιζα τον co μου, οτι κοιτα τι καταφερε κοιτα κοψηματα, τα οποια βεβαια ηταν πιο ευκολα ενας συμπαικτης μου στελνει σε "πριντ σκριν" ενα πλανο που εκανε για να μου αποδειξει οτι ειναι καλυτερος.
Ταχασα καμμια 50ρια ισως και παραπανω επιθεσεις στο ιδιο δευτερολεπτο. Σκεφθηκα θα εχει και αυτος σφηκτους πυρηνες και θα ειναι ευκολο αν καιγεται σαν τον Νικολα να το κανει ... Κοιταζω τα χωρια του και ειναι ανακατα στον χαρτη, σκεφτομαι αδυνατον θα πρεπει να καθησε 2 μερες στον υπολογιστη για να πετυχει τετοιο "πραγμα", αλλα τιποτε δεν ειναι αδυνατον αν καποιος ειναι κολημενος.

Παιζω απο τον κοσμο 1, εχω γνωρησει απειρους παικτες, εχω εκτιμησει πολλους χαρακτηρες, αλλα δεν γουσταρω αυτους που το παιζουν παικταραδες κλεβοντας...., πως;

Δεν ξερω Soichiro, αν εχουμε βρεθει σε κανεναν κοσμο, αλλα τα ξυπνητηρια, οι καυγαδες με τους co γιατι εχασαν καποιο χρονο ειναι ξεπερασμενα, εδω και κοσμους .... οχι τωρα τελευταια οτι απαγορευεται νομιζω οτι χρησιμοποιειται ... απο καποιους, ποιους; αυτους συνηθως που ειναι μπροστα στην καταταξη ή ανεβαινουν ξαφνικα πολυ ξαφνικα.

Απλα Googlαρισα εχθες και τρελλαθηκα, τοσο απλα ... τι ξυπνητηρια, τι co, τι τενοντιτιδες ....

Παρακαλω πολυ την Ομαδα Διαχειρησης να βαλει στις δυνατοτητες πριμιουμ τις δυνατοτητες που εχει καποιος οταν χρησιμοποιει τα "απαγορευμενα προγραμματα" και δεν μπορει να ανιχνευτει, συμφωνα με την αρχη οτι, οτι δεν μπορουμε να τιμωρησουμε το επιτρεπουμε, αλλιως παιζουμε με αλλους ορους, οι ρομαντικοι και οι ρεαληστες και το παιχνιδι συνεχιζει να χανει το ενδιαφερον του ....
 

DeletedUser

Ενα παιχνιδι ειναι αδελφε, τι ξυπνητηρια και σαχλαμαρες...
 

DeletedUser33517

εγώ πιστεύω αν δεν έμπαιναν όλοι έμπηροι σε 3-4 φυλές (όλοι έμπειροι συνήθως!) με αποτέλεσμα να καταβροχθίζουν τους αρχάριους θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα
 

DeletedUser32596

Καθόμουν και χάζευα το forum του Κ2, του Κ6 και γενικά τα θέματα σε fora παλιών κόσμων. Αίφνης συνειδητοποιώ ότι δεν είναι τίποτα από όλα όσα λέγαμε η ουσία στο πρόβλημα, δε φταίει τίποτα τόσο πολύ όσο η ίδια μας η απαξίωση του παιχνιδιού. Εξηγούμαι.

Η όρεξη που είχαμε εμείς οι ίδιοι για το παιχνίδι ήταν που μας έκανε να απολαμβάνουμε κάθε μας στιγμή (ακόμα και τα ξυπνητήρια, τις ειδοποιήσεις του WinAlarm και άλλα τέτοια όμορφα, αν και καμμένα), μία όρεξη που πήγαζε από το ότι δεν το γνωρίζαμε ολοκληρωτικά ή, για να είμαστε και ειλικρινείς, ότι δεν πιστεύαμε ότι το γνωρίζαμε ολοκληρωτικά. Πόσοι εδώ μέσα από εμάς έχουμε την εντύπωση ότι κάθε στιγμή κάτι καινούργιο μπορεί να μάθουμε για το παιχνίδι; Και δε μιλάω τόσο για τεχνάσματα και tricks, αλλά για θέματα της φιλοσοφίας του παιχνιδιού. Για παράδειγμα πάρτε τον οδηγό του Openeye (που ευτυχώς υπάρχει και στο forum μας μεταφρασμένος). Δε μιλάει τόσο για τεχνάσματα όσο για έναν τρόπο σκέψης πάνω στο παιχνίδι. Το ίδιο και τα κείμενα του Jamm, στο εξωτερικό forum του .net κ.λπ. κ.λπ. Ίσως τελικά εμείς να είμαστε αυτοί που πρώτοι πρέπει να ξαναβρούμε το ενδιαφέρον μας για το παιχνίδι και μετά θα έρθουν και τα υπόλοιπα ή τουλάχιστον θα είναι πιο εύκολο να έρθουν.

Βεβαίως - βεβαίως, δεν αντιλέγω ως προς όλα όσα ειπώθηκαν. Οι υπερ-φυλές έμπειρων παικτών είναι που εμποδίζουν τους νεώτερους να αναπτυχθούν, αλλά και οι έμπειροι παίκτες έτσι ευχαριστιούνται το παιχνίδι, δεν είναι ούτε λογικό ούτε θεμιτό να τους το στερήσουμε. Άλλωστε πάντα υπήρχαν φυλές με ιδιαίτερα πεπειραμένους παίκτες, αλλά ο υπόλοιπος κόσμος έτρεχε κανονικά (γιατί ήταν μεγαλύτερος των τεσσάρων ηπείρων και τα άλλα γνωστά, όλοι μας ξέρουμε πώς ήταν οι πρώτοι κόσμοι). Αλλά είπαμε, ας δώσουμε εμείς νέα πνοή στο παιχνίδι! Αυτά τα ολίγα.

Υ.Γ. Χαίρομαι πάντως που το θέμα αυτό δε νεκρώθηκε!
 

-Sweetest Love x3

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
103
Το κακο φιλε μου ξερεις ποιο ειναι; Οταν και αν επιστρεψουν οι παλιοι καλοι παικτες στο μελλον αυτοι που υποτιθεται οτι ειναι καλοι παικτες τωρα θα το παρατησουν, γιατι θα καταλαβουν οτι δεν ξερουν πολλα
 

DeletedUser

Διάβασα τις πολύ σωστές αναλύσεις που γίνανε παραπάνω και έχω να πω ότι συμφωνώ με τις περισσότερες, μιας και έγινε μια πολύ σωστή προσέγγιση του γιατί το παιχνίδι χάνει κόσμο.

Σαν πρώην παίκτης λοιπόν το μόνο που έχω να πω είναι : ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΦΥΛΕΤΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ

Παραδεχτείτε το , το να βάζεις ξυπνητήρια κάθε μισή ωρα για να κολλάς nuke στα τρενάκια ή για να στείλεις τα lc να οργώσουν την γκρι φυλή, το να έχεις αυτό το διαρκές άγχος στο startup μην σε φάει ο γείτονας ενώ είσαι offline, το να ψαχνεις τι δικαιολογία θα βρεις να πεις στην γκόμενα που δεν θα βγεις μαζι της σημερα επειδή τρως πλάνο και άλλα πολλά, είναι καταστάσεις προβληματικές, είναι σπατάλη χρόνου, ενέργειας και φαιάς ουσίας. Δεν λέω στο παιχνίδι πέρασα παρα πολυ ομορφες στιγμές και έκανα φίλους που θα τους κρατήσω για πάντα, αλλά δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πως ήταν ένα καρκίνωμα για την ζωη μου όσο καιρό έπαιζα, οπότε ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΟΥΝ ΝΕΑ ΜΕΛΗ, ΑΣ ΣΩΘΕΙ ΚΑΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

ΥΓ: και να ρθουν νέα μέλη να κάνουν τι? Αφού ειναι εκ των προτέρων ξεγραμμένοι. Δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι ΚΑΘΕ σοβαρό account παίζει παράνομα? Μην κοροιδευόμαστε, ελάχιστοι παιζουν χωρις bot, μιας και οι ρυθμοι του παιχνιδιού ειναι τρομακτικά γρηγοροι. Επειδή ότι έλεγχος και αν γινει κάποια πράματα ειναι μη ανιχνεύσιμα η μόνη λύση ειναι να δωθούν τα εργαλεία απο την εταιρία μαζί με το premium, πράγμα απίθανο αφού έτσι θα έχαναν λεφτά, οπότε έχετε για βρυσούλες
 

DeletedUser24216

Αυτο μπορεις να το πεις για 100 παιχνιδια που τρως κολλημα, ειτε ονλαην ειτε οχι.

δεν εχει κανενα νοημα να το πεις.
αν θες παιζεις, αν δε θες σταματας.

αν σε χαλαει η φαση, γιατι να σταματησουν και οι υπολοιποι?
 

DeletedUser

Αυτο μπορεις να το πεις για 100 παιχνιδια που τρως κολλημα, ειτε ονλαην ειτε οχι.

δεν εχει κανενα νοημα να το πεις.
αν θες παιζεις, αν δε θες σταματας.

αν σε χαλαει η φαση, γιατι να σταματησουν και οι υπολοιποι?

Εδώ έχει δίκιο...Καλά λέει άμα δεν σ'αρέσει μην παίζεις,δεν σε υποχρεώνει κανείς...
 

DeletedUser33198

Διάβασα τις πολύ σωστές αναλύσεις που γίνανε παραπάνω και έχω να πω ότι συμφωνώ με τις περισσότερες, μιας και έγινε μια πολύ σωστή προσέγγιση του γιατί το παιχνίδι χάνει κόσμο.

Σαν πρώην παίκτης λοιπόν το μόνο που έχω να πω είναι : ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΦΥΛΕΤΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ

Παραδεχτείτε το , το να βάζεις ξυπνητήρια κάθε μισή ωρα για να κολλάς nuke στα τρενάκια ή για να στείλεις τα lc να οργώσουν την γκρι φυλή, το να έχεις αυτό το διαρκές άγχος στο startup μην σε φάει ο γείτονας ενώ είσαι offline, το να ψαχνεις τι δικαιολογία θα βρεις να πεις στην γκόμενα που δεν θα βγεις μαζι της σημερα επειδή τρως πλάνο και άλλα πολλά, είναι καταστάσεις προβληματικές, είναι σπατάλη χρόνου, ενέργειας και φαιάς ουσίας. Δεν λέω στο παιχνίδι πέρασα παρα πολυ ομορφες στιγμές και έκανα φίλους που θα τους κρατήσω για πάντα, αλλά δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πως ήταν ένα καρκίνωμα για την ζωη μου όσο καιρό έπαιζα, οπότε ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΟΥΝ ΝΕΑ ΜΕΛΗ, ΑΣ ΣΩΘΕΙ ΚΑΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

ΥΓ: και να ρθουν νέα μέλη να κάνουν τι? Αφού ειναι εκ των προτέρων ξεγραμμένοι. Δεν έχετε πάρει χαμπάρι ότι ΚΑΘΕ σοβαρό account παίζει παράνομα? Μην κοροιδευόμαστε, ελάχιστοι παιζουν χωρις bot, μιας και οι ρυθμοι του παιχνιδιού ειναι τρομακτικά γρηγοροι. Επειδή ότι έλεγχος και αν γινει κάποια πράματα ειναι μη ανιχνεύσιμα η μόνη λύση ειναι να δωθούν τα εργαλεία απο την εταιρία μαζί με το premium, πράγμα απίθανο αφού έτσι θα έχαναν λεφτά, οπότε έχετε για βρυσούλες

στο καλο και να μας γραφεις γουσταρουμε να καουμε προβλημα ;
 

-Sweetest Love x3

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
103
Εγω παντως σε καποια απο αυτα που λεει συμφωνω μαζι του, δεν ξερω γιατι τον κραζετε
 

DeletedUser32596

Δεν έχει άδικο ως προς τις παρανομίες που γίνονται και όλα τα σχετικά, αλλά ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεται είναι που τον κάνει να χάνει το δίκιο του γενικά, διότι είναι αυτό που τραβάει την προσοχή. Βέβαια όσον αφορά τα ξυπνητήρια, το άγχος και τα λοιπά, είναι θέμα της αντίληψης του καθενός για το παιχνίδι. Αν του είναι άγχος, ας σταματήσει να παίζει, δεν είναι αυτονόητο ότι και σε όλους τους άλλους γίνεται άγχος. Αλλά ας μην παρεκτρεπόμαστε από το θέμα, τι κάνουμε για να φέρουμε νέους παίκτες ή να επαναφέρουμε παλιούς;
 

DeletedUser

Καταρχάς από την αρχή του ποστ μου ειπα οτι είμαι πρώην παίκτης των φυλετικών μαχών, οπότε το να μου λέτε μην παίζεις δεν έχει νόημα.

Κατά τα άλλα ναι κανένας δεν υποχρεώνει κανέναν να παίξει, όπως και κανένας δεν υποχρεώνει κανέναν να πάρει πρέζα. Το θεωρώ σωστό να ψέξω την συμπεριφορά ενός ατόμου εθισμένου (όπως εθισμένος ήμουν και εγώ)

Κατά τα άλλα το κύριο στοιχείο που καθιστά αυτό το παιχνίδι καρκίνο είναι ότι τα πάντα τρέχουν σε πραγματικό χρόνο. Δεν μπορείς να κλείσεις την οθόνη και να συνεχίσεις με την ζωή σου να μην συμβαίνει τίποτα, γιατί συμβαίνει
 

DeletedUser33198

φιλε μου αν εσυ εθιστηκες κακο του κεφαλιου σου... και αν εκανες ολα οσα ανεφερες παραπανω πχ να εστησες την κοπελα σου!
ομως το να προσπαθεις να μας πεις να ξεκολλησουμε απο το παιχνιδι ειναι ανουσιο...!
εμεις μπορουμε και το ελεγχουμε για αυτο και συνεχιζουμε ;)
 

-Sweetest Love x3

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
103
Εφοσον βαζετε ξυπνητηρια παει να πει οτι δεν το ελεγχετε αυτο
 

DeletedUser33198

ανεστη δεν ειναι εθισμος φιλε μου.... απλα το κανουμε επειδη μας αρεσει οχι απο αναγκη... πιστευω καταλαβαινεις τι λεω
 

DeletedUser

Έχει διαφορά το "παίζω φυλετικές μάχες" απο το "παίζω φυλετικές μάχες σε ανταγωνιστικό επίπεδο".
Σε κάθε παιχνίδι υπάρχουν αυτοί που θα το κάψουν και θα το τερματίσουν για να είναι πιο μπροστά απο τους αντιπάλους τους. Αν θες να έχεις κάποια σοβαρή ελπίδα να κάνεις κάτι σοβαρό στο παιχνίδι είσαι υποχρεωμένος να παίξεις με αυτή την αντίληψη.

Απο την άλλη υπάρχουν και οι casual παίκτες που δε θα ακυρώσουν τη γκόμενα ή την έξοδο για να κόψουν ένα τρένο ή για να στείλουν το όργωμα. Θα πετάξουν μια επιτήρηση και θα πάνε να κάνουν το κέφι τους. Γενικά το βλέπουν πιο πολύ σαν χαλάρωση παρά σαν υποχρέωση.

Όταν ξεκινάς να παίζεις σε ένα κόσμο πρέπει να ξέρεις τι απο τα 2 θες και τι περιμένεις απο το κάθε τι.
 

DeletedUser26916

ολλες οι γνωμες σωστες ειναι ..

μην το ψαχνεται και τοσο ! οσοι συνεχιζουν να παιζουν ειναι γιατι το γουσταρουν και αυτοι μπορει να το καψουν η και οχι μπορει να παιζουν χαλαρα να παιρνανε τον χρονο τους, αλλοι μπορει να παιζουν επειδη εχουνε παρεα και περνανε ωραια σε κλησεις στο σκυπε κτλπ.

αυτοι που εχουν σταματησει καλα εχουν κανει .. δεν υπαρχει λογος να μην θες να το στματησεις αμα σε εχει κουραση!
 

-Sweetest Love x3

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
103
ανεστη δεν ειναι εθισμος φιλε μου.... απλα το κανουμε επειδη μας αρεσει οχι απο αναγκη... πιστευω καταλαβαινεις τι λεω

Ποια η αναγκη ρε φιλε(μου διαφευγει το μικρο σου, Παντελης νομιζω); Να κανεις snipe 4 το πρωι για να φανεις ηρωας στη φυλη; Να στειλεις το τρενακι στις 3 για να παρεις ευκολα το χωριο στις 7; Και μετα να σηκωθεις να πας στη δουλεια σου 8 το πρωι και ανα 10 λεπτα να λες "ωραια το πηρα το χωριο, τωρα τι θα βαλω κλπ". Αν αυτο δεν ειναι εθισμος παω πασο παιδια.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή