✝ Νεκροταφόρουμ ✝

  • Δημιουργός θέματος Ραδιενεργός Σκίουρος
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser16688

[voc]

@mulopotamos: Λυπάμαι αλλά αδυνατώ να σας παρακολουθήσω. Στοχοποιείτε μονομερώς πρόσωπα και καταστάσεις και ακολουθείτε την συνήθη τακτική μεταφοράς ευθυνών σε τρίτους. Το μόνο που μπορώ να πω, είναι πως όταν δείχνουμε κάποιον με το δάχτυλό μας, τα υπόλοιπα 3 δάχτυλα δείχνουν τον εαυτό μας. Και δεν το λέω εγώ, ο Λ. Νάιζερ το λέει.[/voc]


Να γίνω συγκεκριμένος δηλαδή , βάζοντας συγκεκριμένα αποσπάσματα κειμενων του coma ? Να δημοσιεύσω ποινές που έχουν δοθεί και τις σχετικές αιτήσεις υποστήριξης που δείχνουν αυτά που λέω ?
Όσο για τα δάχτυλα ...ακόμα και αν δείχνουν εμενα , εξακολουθώ να μην είμαι εγώ ο οικοδεσπότης αυτού του χώρου . Είναι πάντα αυτός που δείχνει το ένα δάχτυλο ο οποιος κάνει χρήση της συμπεριφοράς που του καταλογίζω όσο και αν αδυνατείτε να με παρακολουθήσετε
 

noesis

ex CM
InnoGames
Βαθμολογία αντίδρασης
211
[voc]@kotos: Έχει προταθεί αρκετές φορές η “διαφήμιση” του forum με κυκλικό μήνυμα εντός του παιχνιδιού. Χωρίς να θέλω να γίνω μάντης κακών ειδήσεων, μπορώ να προβλέψω την κατάληξη αυτής της κίνησης βάσει στοιχείων: τον τελευταίο χρόνο έχουν σταλθεί τουλάχιστον 3 κυκλικά μηνύματα για ένταξη νέων μελών στην Ομάδα Διαχείρισης. Τα αποτελέσματα; Δυστυχώς οικτρά από πλευράς αριθμού αιτήσεων, καθώς αυτές δεν ξεπερνούσαν κάθε φορά τις 15 (αριθμός που δεν φτάνει ούτε στο 1% του συνολικού αριθμού μηνυμάτων που στέλνονταν κάθε φορά). Όταν δε φτάνανε ή/και ξεπερνούσαν τις 20, κάναμε party :bd:

Καλώς ή κακώς, πρέπει όλοι μας να συνειδητοποιήσουμε ένα γεγονός: υπάρχουν τόσα μέσα επικοινωνίας εκτός παιχνιδιού πλέον, που έχουν κάνει την επικοινωνία μεταξύ των παικτών παιχνιδάκι. Που μπορούν άμεσα οι παίκτες να πικάρουν τον οποιονδήποτε αντίπαλο σε χρόνο dt. Και μην πείτε πως δεν υπάρχουν κοινά chat rooms μεταξύ αντιπάλων φυλών, γιατί θα πείτε ψέμματα :p

Εφόσον λοιπόν υπάρχει αυτή η αμεσότητα της επικοινωνίας (και ταυτοχρόνως η απουσία του “μπαμπούλα” moderator), τι είδους κίνητρο μπορεί να δοθεί σε κάποιον να κάνει προπαγάνδα στο forum και να είναι ένα καθημερινό μέλος του;
Αυτό είναι το φλέγον ζήτημα. Και σε αυτό πρέπει να βρεθεί λύση.


Υ.Γ.
Θα ζητήσω για τελευταία φορά να επανέλθετε στο θέμα. Οι προσωπικές σας αντιπαραθέσεις δεν αφορούν τους υπόλοιπους συνομιλητές. Όταν επιζητάτε έναν υγιή διάλογο, μην τον εκτροχιάζετε.[/voc]
 

DeletedUser

Αν θεωρείτε διαλλακτική υπεροψία το ότι αποδέχτηκα την πρόκληση για διάλογο, καταλαβαίνετε ότι δεν έχω κάτι άλλο να συζητήσω μαζί σας,

παραδέχομαι ότι έχετε ταλέντο να κολλάτε ταμπέλες, (είναι μόδα της νέας Ελλάδας και όχι αυτής με αρχές που αναπολώ εγώ 500 χρόνια πίσω)

Αν θέλετε η λέξη Ελληνάρας να είναι λέξη απαξίωσης και όχι κομπλιμέντο όπως θα έπρεπε να είναι, τότε πάλι δεν βλέπω ότι έχω κάτι να πω πάνω σε αυτό,

συνεχίστε λοιπόν την κουβέντα σας και θα λάβω σοβαρά υπόψιν μου όσους τοποθετηθούν χωρίς προσβολές και προσωπικές επιθέσεις

Από εδώ και πέρα παραμένοντας θεατής παρακαλώ να εφαρμόσετε τους κανόνες του φόρουμ και σε αυτό το θέμα.

Θεωρώ υπεροπτικό το οτι μετά τη διαστρεύλωση και την έμμεση λασπολογία δεν παραδέχεστε το σφάλμα σας και δεν απολογείστε αλλά αντιθέτως φέρεστε σαν να είστε εσείς αυτός που θίχτηκε πρώτος.

Δε με γνωρίζετε καθόλου για να έχετε κάποια άποψη για τα ταλέντα μου.

Η λέξη Ελληνάρας περιγράφει τον σύγχρονο έλληνα που δεν έχει καμία ιδέα για το ποια είναι η θέση του στον μοντέρνο κόσμο που ζει και για να καλύψει την αδυναμία αυτή κάνει μεταξύ άλλων θρησκεία του, τον εγωκεντρισμό, τον παπατρεχισμό και την κουτοπονηριά δίνοντας βάση στο παρελθόν και κλείνοντας τα ματια του στο παρόν.
Δεν εκφράζει και δεν αντιπροσωπεύει την πλειοψηφία του ελληνικού λαού και δεν είναι ρατσιστικό σχόλιο σε περίπτωση που αναρωτιόσασταν. Είναι κατα κόρον αρνητική έννοια και σε καμία περίπτωση δε μπορεί να γίνει κομπλιμέντο.

Σας εξήγησα ήδη τον λόγο για τον οποίο δεχτήκατε προσωπική επίθεση. Παραβίασα τους κανονισμούς συμβολικά, επειδή παραβιάσατε, επανηλλημένα, το προφανές δικαίωμά μου να αποτυπώνω εγώ την άποψή μου και όχι εσείς αλλοιώνοντάς την, με αιχμές στην μορφή ανώνυμου ΠΜ που έδειχναν σε εμένα είτε ηθελημένα είτε όχι.

Κλείνω εδώ την αντιπαράθεσή μου μαζί σας.

@noesis ζητώ συγγνώμη. δεν θα συνεχιστεί απο μέρους μου
 

DeletedUser

το κακο για την νεκρωση του φορουν εχει ριζα και η ριζα ειναι το ιδιο το παιχνιδη!

στους πρωτους κοσμους που το παιχνιδη δεν ειχε η τις τοσες ευκολιες (απο πλευρας πρεμιουμ ειδικα) ολοι ηταν σχεδον ισος προς ισο τωρα εαν καποιος εχει την οικονομικη δυνατοτητα ριχνει τον οβολο του αγοραζει πορους με το πρεμ εχει γρηγορη αναπτυξη τσακιζη τους υπολοιπους καποιοι που δεν εχουν αυτη την οικονομικη δυνατοτητα βλεπουν πως με ισους ορους δεν μπορουν να αντιμετωπησουν τον αλλον με τα μπικικινια παρατανε το παιχνιδη μαζι και το φορουμ

μετα βαλατε αυτη την προστασια δεδομενων που βοηθαει και τι?οτι και να πειτε πως ειναι για προστασια των παιχτων δεν στεκει εαν πειτε πως βγαινει 2-3 φορες την ημερα παλι δεν στεκει γιατι απο οτι προσεξα βγαινει αναλογα με τα ποσα κλικ κανεις ειδικα εαν στειλεις 200-300 φεικ τσουπ στην πεταει γινετε μια δυο φορες την τριτη στην πεταει την προστασια η την ωρα που ειναι να στειλεις τρενο η να κοψεις τρενο με αποτελεσμα χανεις και τους χρονους
λογικο ξενερωνουν καποιοι φευγουν απο το παιχνιδη και μαζι και απο το φορουμ

που αποσκοπη καθε 2 μηνες περιπου να ανοιγη και νεος κοσμος?δεν εχετε προσεξει πως με αυτον τον τροπο σπανια θα κληση ενας κοσμος με 6 ηπειρους?

καποιος πιο πανω εγραψε για ποστ που ανοιξε για να κανουμε την προπαγανδα πιστευετε πως αυτο βοηθαει?οχι και θα σας πω το γιατι γιατι σε καθε ποστ εαν αρχιζη να γινετε το λεγομενο καζο οι μοντ παντα γραφετε παρακαλω επιστρεψτε στο θεμα μα το θεμα μας ειναι οι φυλετικες και το καζο ασχετος εαν το γραφουμε στην προπαγανδα στα στατ η σε οποιο αλλο ποστ εσεις οι ιδιοι δεν μας αφηνετε να ασχοληθυμε με το φορουμ

αφηστε μας να κανουμε το καζο μα με την ηρεμια μας δεν χρειαζετε να μας επαναφερετε στην ταξη επειδη γραφουμε κατι ακυρο σε λαθος ποστ και εαν το συνεχησουμε κλειδωνετε και το ποστ!ριχτε τις ποινες εαν καποιος ξεφυγη και τελος!

αφαιρεστε τα βοηθηματα με το πρεμ αφαιρεστε την δηλωση μην ανοιγετε καθε 2 μηνες περιπου νεο κοσμο και θα δειτε και οι παλιοι παιχτες θα γυρισουν και νεοι θα μπουν και το φορουμ θα αποκτηση ζωη
τα τελευταια χρονια οτι εγινε σε αυτο το παιχνιδη εγινε στον βωμο του κερδους με αποτελεσμα να χαθει πανω απο το 60% των ενεργων παιχτων
 

DeletedUser

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου . Σκεψου ομως γιατι ο αριθμος των αιτησεων ειναι τοσο μειωμενος . Οταν βλεπεις την innogames ( δεν φταει ο coma σε αυτο ουτε γενικοτερα η ΟΔ ) να βαζει ρυθμισεις οπως η αγορα πορων και το παιχνιδι να στρεφεται προς pay to win ( τουλαχιστον στην αρχη των κοσμων ) , για ποιον λογο να την βοηθησω εθελοντικα ? Διοτι αν σκεφτεις οτι μονο ο coma πληρωνεται , ζητας να δουλεψει καποιος εθελοντικα στην ΟΔ , ενω παραλληλα η ιδια η εταιρεια "βοηθαει" αυτους που σκανε ενα καρο λεφτα ( διοτι κατι εχει παρει το αυτι μου για ατομο που εχει σκασει απο την αρχη του κοσμου 31 850 ευρω ) . Ειχα μπει να παιξω στον αγγλικο , στον 70 ή 71 αν δεν κανω λαθος , και ο συγκεκριμενος κοσμος δεν ειχε ουτε μειωση χρονου κατασκευης , ουτε αυξηση παραγωγης πορων , ποσο μαλλον αγορα πορων μεσω prem . Με ποια λοιπον λογικη να δουλεψω εθελοντικα για μια ιδιωτικη εταιρεια η οποια οσο παει βαζει ολο κ περισσοτερες δυνατοτητες στους ποντους prem ? Αν δεν αλλαξει αυτο , θα πεθανει και το φορουμ και το παιχνιδι πρωτιστως.


ΥΓ http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%AC%CF%81%CE%B1%CF%82 οριστε και ο ορισμος του "ελληναρα"
 

noesis

ex CM
InnoGames
Βαθμολογία αντίδρασης
211
[voc]@mulopotamos: Το γεγονός πως συνεχίζετε την μεταφορά ευθυνών σε τρίτους χωρίς να θέλετε να αναλάβετε έστω ένα ελάχιστο μέρος της ευθύνης που αναλογεί στον οποιονδήποτε χρήστη αυτού του forum, δυστυχώς επιβεβαιώνει μέρος των γραφομένων μου.
Για το μόνο που θα σας παρακαλέσω είναι να σταματήσετε την στοχοποίηση του οποιουδήποτε μέλους της Ομάδας Διαχείρισης. Γνωρίζετε και γνωρίζω τους Κανονισμούς και ειλικρινά δεν θα ήθελα να τους εφαρμόσω στο συγκεκριμένο θέμα.

@Λόρδος paris: Σε ορισμένα θα συμφωνήσω και σε άλλα θα διαφωνήσω. Το θέμα μας όμως είναι η απουσία συμμετεχόντων στο forum και η αναζωογόνησή του. Επ' αυτού, ποιες είναι οι προτάσεις σας; Γιατί όσα είδα να αναφέρετε, είναι μόνο προτάσεις επί του παιχνιδιού.
Η δε ελαστικότητα που προτείνετε, αφορά τους ήδη υπάρχοντες χρήστες. Πως όμως θα έρθουν καινούριοι χρήστες και θα δείξουν ενδιαφέρον για το forum και τα τεκταινόμενά του;

@kotos: Όσοι έχουν συμμετάσχει στο συγκεκριμένο θέμα συζήτησης, έχουν ένα κοινό: αγαπούν αυτό το παιχνίδι. Σαφώς και κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει κανέναν να μπει στην Ομάδα Διαχείρισης.
Ο λόγος που ανέφερα τα κυκλικά που έχουν σταλθεί για ένταξη στην Ομάδα Διαχείρισης ήταν για να σας δείξω πως η προώθηση του forum μέσω κυκλικού, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα δουλέψει.[/voc]
 

DeletedUser

[voc]
Ο λόγος που ανέφερα τα κυκλικά που έχουν σταλθεί για ένταξη στην Ομάδα Διαχείρισης ήταν για να σας δείξω πως η προώθηση του forum μέσω κυκλικού, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα δουλέψει.[/voc]

δεν νομιζω πως ειναι το ιδιο πραγμα..
συγκρινετε 2 διαφορετικα πραγματα..

απο την μια αναζητατε ατομα ωστε να αφιερωσουν μεγαλες ποσοτητες ελευθερου χρονου και να αναλαβουν ευθυνες(κατα την ενταξη τους στην ομαδα διαχειρησης)

και απο την αλλη θα αναζητησετε ατομα απλα να αφιερωσουν λιγο χρονο ως παικτες στο φορουμ η απλα να περιηγηθουν σε αυτο

επισης βασιζεστε σε υποθεσεις..απο την στιγμη που δεν εχετε τα αντιστοιχα δεδομενα να συγκρινεται δεν μπορειτε να καταδικασετε ακομα την κινηση των κυκλικων μνματων για διαφημιση του φορουμ:)
κατι που πιστευω ειναι μια καλη ιδεα..


οσο για τις αιτιες που εχουν αποξενωσει τους χρηστες απο το φορουμ πιστευω ειναι πολλες
ισως φταιει και η κοινωνικοπολιτικη κριση που γενικα μας εχει απομακρυνει και μας εχει γεμισει με αγχος.. δεν εχουμε πλεον την διαθεση η την υπομονη να ανεχτουμε καποιο πικαρισμα και ξεσπαμε ξεπερνωντας τα ορια..προκαλωντας μια αλυσιδωτη αντιδραση(σαν ντομινο)
νευριαζει ο συνομιλητης, πεφτουν ποινες, ξεφευγει το θεμα..θιγεται ο εγωισμος μας..και..και...και..


θα μπορουσα να προσεγγισω το θεμα και απο φιλοσοφικη σκοπια..
σαν ανθρωποι δεν εχουμε μαθει να ακουμε..
δεν κανουμε αληθινο διαλογο
μιλαμε και ακουμε συμφωνα με τα πρισματα που επιλεγουμε να δουμε τα πραγματα..
ειμαστε υποκειμενικοι και θελουμε να επιβληθουμε στον συνομιλιτη μας διχως να ακουμε πραγματικα την αποψη του(κατι που γινεται και σε αυτο το θεμα)
ισως αν παραμεριζαμε λιγο τον εγωισμο μας και ειχαμε στοχο να βρουμε λυσεις και απαντησεις να διορθωνονταν πολλα προβληματα.
 

noesis

ex CM
InnoGames
Βαθμολογία αντίδρασης
211
[voc]@τρεις λαλουν: Μέσα Μαΐου, έγινε ψηφοφορία εδώ στο forum για τις ρυθμίσεις του κ30. Από τα στατιστικά του forum μπορώ να σας πω πως ο ημερήσιος μέσος όρος εγγραφής νέων λογαριασμών κατά το 2ο δεκαπενθήμερο του Μαΐου (οπότε και ήταν σε εξέλιξη η ψηφοφορία), ήταν περίπου 15 λογαριασμοί ανά ημέρα.
Εμμέσως πλην σαφώς, με την συγκεκριμένη κίνηση δόθηκε η δυνατότητα να επανέλθουν οι χρήστες στο forum, να γνωρίσουν το forum όσοι δεν το ήξεραν και επιπλέον τους δόθηκε κίνητρο μέσω της ψηφοφορίας των ρυθμίσεων να μείνουν και να γίνουν ενεργά μέλη του.

Χωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω, από αυτούς τους λογαριασμούς που ενώ παραμένουν ενεργοί στο παιχνίδι, η συντριπτική τους πλειοψηφία δεν έχει απολύτως καμία επαφή με το forum. Όχι να συμμετέχουν σε συζητήσεις, αλλά ούτε καν το διαβάζουν...

Μπορεί να μην είναι τόσο εμφανές στους παίκτες, αλλά κίνητρα δίνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Είτε με ανακοινώσεις που παραπέμπουν στο forum, είτε με διαγωνισμούς, κίνητρα υπάρχουν. Θέληση για να μείνουν δεν υπάρχει.

Πάρτε για παράδειγμα τον εαυτό σας. Έχετε κάνει εγγραφή στις 25/01/2014 και αυτή τη στιγμή έχετε μόλις 24 δημοσιεύσεις :p Πέραν της πλάκας, εσείς προσωπικά τι κίνητρο θα θέλατε για να γίνετε πιο ενεργός χρήστης του forum;
[/voc]
 

DeletedUser

[voc]@τρεις λαλουν: Μέσα Μαΐου, έγινε ψηφοφορία εδώ στο forum για τις ρυθμίσεις του κ30. Από τα στατιστικά του forum μπορώ να σας πω πως ο ημερήσιος μέσος όρος εγγραφής νέων λογαριασμών κατά το 2ο δεκαπενθήμερο του Μαΐου (οπότε και ήταν σε εξέλιξη η ψηφοφορία), ήταν περίπου 15 λογαριασμοί ανά ημέρα.
Εμμέσως πλην σαφώς, με την συγκεκριμένη κίνηση δόθηκε η δυνατότητα να επανέλθουν οι χρήστες στο forum, να γνωρίσουν το forum όσοι δεν το ήξεραν και επιπλέον τους δόθηκε κίνητρο μέσω της ψηφοφορίας των ρυθμίσεων να μείνουν και να γίνουν ενεργά μέλη του.[/voc]

Χωρις ιχνος δοσης ειρωνειας η καποιας σποντας, θεωρειτε οτι απο τους 15 λογαριασμους ανα ημερα υπηρχαν 2πλα-3πλα-4πλα κοκ λογαριασμοι που ενδεχομενως να επηρεασαν την ψηφοφορια των ρυθμισεων του κ30;
Η ηταν 15 λογαριασμοι απο νεους παικτες;

ΥΓ:Το RG εχει ανοιξει; Και αν οχι ξερετε ημερομηνια; Αν ναι δωστε λινκ:)
 

DeletedUser

[voc]@τρεις λαλουν: Μέσα Μαΐου, έγινε ψηφοφορία εδώ στο forum για τις ρυθμίσεις του κ30. Από τα στατιστικά του forum μπορώ να σας πω πως ο ημερήσιος μέσος όρος εγγραφής νέων λογαριασμών κατά το 2ο δεκαπενθήμερο του Μαΐου (οπότε και ήταν σε εξέλιξη η ψηφοφορία), ήταν περίπου 15 λογαριασμοί ανά ημέρα.
Εμμέσως πλην σαφώς, με την συγκεκριμένη κίνηση δόθηκε η δυνατότητα να επανέλθουν οι χρήστες στο forum, να γνωρίσουν το forum όσοι δεν το ήξεραν και επιπλέον τους δόθηκε κίνητρο μέσω της ψηφοφορίας των ρυθμίσεων να μείνουν και να γίνουν ενεργά μέλη του.

Χωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω, από αυτούς τους λογαριασμούς που ενώ παραμένουν ενεργοί στο παιχνίδι, η συντριπτική τους πλειοψηφία δεν έχει απολύτως καμία επαφή με το forum. Όχι να συμμετέχουν σε συζητήσεις, αλλά ούτε καν το διαβάζουν...
[/voc]

το δειγμα που χρησιμοποιειτε για να αποδειξετε τα λεγομενα σας πιστευω εινα λανθασμενο
απο τους 15 λογαριασμους που εγγραφονταν καθε μερα εκτιμω πως οι 5 ηταν 2πλοι,3πλοι και 4απλοι λογαριασμοι ηδη υπαρχοντων χρηστων..ωστε να ψηφισουν τις ρυθμισεις που ηθελαν(καποιος ειχε αναφερει μια προταση για να αντιμετωπιστει το φαινομενο των πολλαπλων λογαριασμων στο φορουμ που ειναι σημαντικος παραγοντας για την μειωση των ποιοτικων χρηστων κατα την αποψη μου)

επισης θα χρησιμοποιουσα την συνεπαγωγη σας αναποδα..
συμφωνα με εσας προσπαθησατε μεσα απο το φορουμ(και τις ρυθμισεις του κ30) να φερετε τους χρηστες σε επαφη με το παιχνιδι και παραλληλα να τους κρατησετε ενεργους χρηστες,,
ομως υποστηριζω πως μεσω του παιχνιδιου και των ρυθμησεων(οχι το ειδος των ρυθμησεων που μας βαλατε να ψηφισουμε) θα γυρισουν οι παιχτες στο φορουμ καθως πολλοι παλιοι και ποιοτικοι χρηστες απομακρυνθηκαν απο το φορουμ αφου πρωτα εφυγαν απο το παιχνιδι
και ο κυριοτερος λογος ειναι οι ρυθμισεις που αφορουν το πριμιουμ...

οποτε το συμπερασμα μου ειναι το εξης

οι ρυθμισεις με το πριμιουμ αλλα και αλλοι λογοι αναγκασαν παλιους παιχτες και ποιοτικους χρηστες(μεγαλυτερης ηλικιας) να απομακρυνθουν απο το παιχνιδι η απο τον gr..
σιγα σιγα οι κοσμοι εγιναν γρηγοροτεροι και ευκολοτεροι στο κλεισιμο(μερτζ,λιγοτεροι χρηστες,μυστικα κτλπ) κατι το οποιο ευνοει τους μικροτερους σε ηλικα παικτες(σταρτ απερ,μικρη αντοχη) αρα παρατηρουμε πως υπαρχει μεγαλυτερο ποσοστο απο μικρους χρηστες παρα απο μεγαλους(ηλικιακα)

αυτο εχει και εμφανη αποτελεσματα στο φορουμ,..ανωριμοτητα..τρολλαρισμα.κακη προπαγανδα.και χαμηλης ποιοτητας διαλογοι-συζητησεις..καθως αποτελειτε απο περισσοτερους μικρους σε ηλικια χρηστες..
και αυτο οδηγει στην κακη ποιοτητα που επικρατει κατα μεσο ορο στις συζητησεις στο φορουμ..

δεν εχω στατιστικα στοιχεια, εικασιες και υποθεσεις κανω..δεν ειμαι απολυτος
εσεις τι πιστευετε?


οσο για την προσωπικη ερωτηση
ναι ειμαι εγγραμενος σχετικα μεγαλο χρονικο διαστημα σε σχεση με τις δημοσιευσεις μου αλλα δεν σημαινει πως δεν διαβαζω το φορουμ..
το γιατι δεν γραφω συχνα μπορειτε να το συμπερανετε απο τα λεγομενα μου παραπανω:)
 

noesis

ex CM
InnoGames
Βαθμολογία αντίδρασης
211
[voc]Δικαίως παρανοήσατε και οι δύο γιατί δεν το διευκρίνισα επαρκώς: οι 15 λογαριασμοί ήταν νέοι και όχι οι διπλοί-τριπλοί-πενταπλοί. Αν συμπεριελάμβανα και αυτούς τότε σαφώς το νούμερο θα ήταν πολλαπλάσιο.

Δεν θα αρνηθώ πως έχει μειωθεί ο αριθμός των παικτών για διαφόρους λόγους. Ούτε επίσης θα διαφωνήσω πως εφόσον έχει μειωθεί ο αριθμός των παικτών, δεν θα έπρεπε να μειωθεί και ο αριθμός των χρηστών του forum. Σαφώς και είναι αλληλένδετες αυτές οι δύο καταστάσεις.
Αλλά αυτή η μείωση δεν αφορά μόνο τον .gr, αλλά όλους τους servers του παιχνιδιού (και όχι μόνο των Φυλετικών Μαχών, αλλά όλων των online games - άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο). Και όσο και αν ακουστεί περίεργο, τα ποσοστά μείωσης είναι σε γενικές γραμμές τα ίδια για όλους. Απλά στον .gr "φαίνονται" περισσότερο γιατί ανέκαθεν είχε υποπολλαπλάσιους παίκτες από τον .net ή τον .de

Επί του πρακτέου όμως: τι λύση προτείνετε εσείς ως ενεργοί παίκτες και χρήστες του forum για να ξαναγίνουν ενεργοί χρήστες του forum οι παίκτες του παιχνιδιού; Δεν συζητάμε γιατί έγινε μείωση των χρηστών, αλλά πως θα επιστρέψουν οι παίκτες στο forum. Το target group μας είναι οι υπάρχοντες παίκτες του παιχνιδιού.


@Mes Que Un Player: Έχει ανοίξει ο beta του RG. Για τους υπόλοιπους servers ναι μεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα, αλλά δεν είναι ανακοινώσιμο προς το παρόν. Θέλω να πιστεύω πως εάν δεν υπάρξουν απρόοπτα, εντός του '15 θα έχουν ανοίξει όλοι οι servers.

@τρεις λαλουν: Απαντήσατε χωρίς όμως να θίξετε τι κίνητρο θα θέλατε εσείς ως καθημερινός παίκτης του παιχνιδιού και περιστασιακός χρήστης του forum να γίνετε πιο ενεργός σε αυτό. Εκτιμώ πως εάν υπήρχε το ενδεχόμενο της πλήρους αδιαφορίας και απαξίωσης, δεν θα συμμετείχατε και στο συγκεκριμένο θέμα.[/voc]
 

DeletedUser

βασικα αν καταλαβα καλα το θεμα μας ειναι οι αιτιες της αποξενωσης των χρηστων απο το φορουμ(συμφωνα με το αρχικο ποστ)

για να βρουμε μια λυση στο προβλημα πρεπει να κατανοησουμε την αιτια του προβληματος..να αρχισουμε απο την ριζα του..

μια λυση που εχει προταθει ηδη ειναι η διαφημιση του φορουμ μεσω κυκλικων μνματων στο παιχνιδι..δεν βρισκω γιατι αυτη ειναι μια κακη ιδεα..δεν εχετε να χασετε τιποτα αν την δοκιμασετε..

επισης οπως γραφω στο προηγουμενο ποστ..αν προσπαθουσατε να φερετε πισω καποιους παλιους παικτες θα εδινε ζωντανια και ποιοτητα στο φορουμ(ξερω δεν ειναι το target group που ανεφερετε αλλα ειναι ενα potential group για αναζοπυρωση του φορουμ)
αν βγαζατε ενα κοσμο οπως τους παλιους χωρις την δυνατοτητα αγορας πριμ απο την αγορα η την αυξηση παραγωγης πορων με πριμ η με σημαιες..θα το προμοταραμε και εμεις σαν παικτες και θα μαζευαμε παλιες καραβανες

ας σας απαντησω και πρακτικα
οπως πολυ ωραια αναφερατε υπαρχει η δυνατοτητα του αμεσου και ελευθερου πικαρισματος μεσω των σκαιπ ρουμς χωρις ποινες και χωρις να σκεφτεται ο καθενας τι θα πει και τι θα γραψει

αρα η αναγκη μου να πικαρω αντιπαλους ικανοποιειται μεσω σκαιπ..
η αλλη μου αναγκη για ποιοτικους διαλογους και συζητησεις γυρω απο το παιχνιδι δεν ικανοποιειται απο πουθενα.ειδικα απο το φορουμ
αν υπηρχαν περισσοτεροι ενεργοι ποιοτικοι συνομιλητες και θεματα θα εγραφα και πιο συχνα..
ακομα και εδω που το θεωρω ενδιαφερων θεμα με ποιοτικους συνομιλητες πηγε να γινει μπαχαλο..
 

DeletedUser

[voc]

@Λόρδος paris: Σε ορισμένα θα συμφωνήσω και σε άλλα θα διαφωνήσω. Το θέμα μας όμως είναι η απουσία συμμετεχόντων στο forum και η αναζωογόνησή του. Επ' αυτού, ποιες είναι οι προτάσεις σας; Γιατί όσα είδα να αναφέρετε, είναι μόνο προτάσεις επί του παιχνιδιού.
Η δε ελαστικότητα που προτείνετε, αφορά τους ήδη υπάρχοντες χρήστες. Πως όμως θα έρθουν καινούριοι χρήστες και θα δείξουν ενδιαφέρον για το forum και τα τεκταινόμενά του;

[/voc]

αγαπητε νοεσις εαν δεν διορθωθουν τα περι του παιχνιδιου το φορουμ ζωη δεν θα αποκτηση ποτε!οι πιο παλιοι παιχτες θυμουντε την ζωη που ειχε το φορουμ παλια οταν το παιχνιδι παιζοταν με ισους ορους!
οπως ανεφερω και πιο πανω η ριζα του κακου οτι ειναι το οτι καινουργιο λανσαρετε απο ρυθμησεις η ευκολιες στο παιχνιδη!οπως σωστα αναφερε ακομα ενας χρηστης σε αγγλικο κοσμο δεν ειδε ρυθμησεις κερδους κατι που υπαρχει εδω!αρα μην ψαχνετε τροπους να ζωντανεψετε το φορουμ αλλα τροπους να ζωντανεψη το ιδιο το παιχνιδη εαν γινη αυτο θα αποκτηση και το φορουμ ζωη να εισαι σιγουρος για αυτο!
πιστευω μεν να εχεις προσεξει οτι απο τοτε που μπορουν οι διαχηρηστες του φορουμ η του παιχνιδιου να παιζουν σε κοσμους οτι αρκετοι παιχτες που δεν εχουν καποιον απο τους διαχηρηστες ξενερωνουν γιατι και οφελος να μην εχει η φυλη που εχει εναν coma οι υπολοιποι βλεπουν καποιο χερι βοηθειας!

φτιαξτε το παιχνιδη δωστε οικονομικα κινητρα σε οσους ασχολουντε με αυτο (διαχηρηστες φορουμ η παιχνιδιου) φερτε τον κοσμο πισω στο παιχνιδη και αυτος με την σειρα του θα ερθει και στο φορουμ

δεν ειναι λιγες οι φορες που ειδα παιχτες παλιους να γραφουν και να λενε πως θελουν να μπουν μεν αλλα με τις νεες ρυθμησεις-ευκολιες ειδικα σε οτι εχει να κανει με την βοηθεια του πρεμιουμ δεν θελουν να μπουν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Το ενδεχόμενο κόσμος να σταμάτησε το παιχνίδι διότι από τις συνεχόμενες αναβαθμίσεις έγινε πιο εύκολο για πολύ κόσμο, βαρετό, έχασε την ουσία που υπήρχε κάποτε και το γεγονός ότι αν και παραείναι εύκολο το παιχνίδι ακόμα υπάρχουν παίκτες που παίζουν παράνομα και ενώ ξέρετε το 50% από αυτούς τουλάχιστον δεν τους τιμωρείτε, έχει περάσει ποτέ από το μυαλό σας; Θα μπορούσα να μιλήσω και με λογαριασμούς αλλά δεν είναι αυτή η ουσία του θέματος.
 

DeletedUser32596

[voc]
Αλλά αυτή η μείωση δεν αφορά μόνο τον .gr, αλλά όλους τους servers του παιχνιδιού (και όχι μόνο των Φυλετικών Μαχών, αλλά όλων των online games - άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο). Και όσο και αν ακουστεί περίεργο, τα ποσοστά μείωσης είναι σε γενικές γραμμές τα ίδια για όλους. Απλά στον .gr "φαίνονται" περισσότερο γιατί ανέκαθεν είχε υποπολλαπλάσιους παίκτες από τον .net ή τον .de
[/voc]


Πάντα μου άρεσε όταν στελέχη της ΟΔ ασχολούνταν με τις συζητήσεις στο εξωτερικό, απλά πριν ξεκινήσω να παραθέτω την άποψή μου να κάνω μία διόρθωση.

[SPOIL]Μαθηματικά, αν έχεις δύο ποσότητες Α, Β, με Α<Β, και εφαρμόσεις και στις δύο την ίδια ποσοστιαία μεταβολή, έστω p%, τότε η μεταβολή ΔΑ είναι μικρότερη από τη ΔΒ, επομένως και λιγότερο "αισθητή". Αν τώρα εννοείς ότι φαίνεται πιο άσχημο να γράφει 20.000 παίκτες (μιλώντας για τον .gr), αντί για 200.000 παίκτες (για τον .net ή τον. de) στην αρχική σελίδα ή οπουδήποτε αλλού, θα συμφωνήσω. Απλά για να είμαστε και τελείως σωστοί. ;)[/SPOIL]

Επί του θέματος τώρα, μπορώ να πω ότι όντως πρέπει, σε ότι αφορά το forum να προσελκύσουμε πρώτα τους υπάρχοντες παίκτες και μετά να στραφούμε και σε άλλες ομάδες (νέοι παίκτες κ.λπ., έχω ξαναμιλήσει για αυτά, μην αναλωνόμαστε στα ίδια). Μετά από τα στοιχεία που μας δώσατε για τα κυκλικά περί της "στρατολόγησης" μελών για την ΟΔ, μπορώ να πω ότι πράγματι δε φαίνεται ότι αυτή η μέθοδος θα μπορούσε να δουλέψει για το forum, διότι, ακόμα και αν είναι δύο τελείως διαφορετικά θέματα δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλά άτομα που θα έμπαιναν στον κόπο να δουν τι γίνεται στο εξωτερικό όταν δεν κοιτούν καλά-καλά το forum της φυλής τους.

Είναι φρόνιμο λοιπόν, για να βρούμε μία λύση στο πρόβλημά μας να εξετάσουμε όλους τους πιθανούς λόγους (και να συμμαζέψουμε όσα ειπώθηκαν ως τώρα) που οδηγούν στην απαξίωση του forum και να βρούμε λύση για τον καθένα ξεχωριστά. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν:

Λόγοι

Αρνητική εμπειρία από το ίδιο το forum
Ποιος θα έμπαινε στον κόπο να ασχοληθεί με το εξωτερικό forum όταν όσες φορές το προσπάθησε συνάντησε μπροστά του τσακωμούς (όχι πειράγματα και προπαγάνδα) και προσωπικές επιθέσεις; Λογικό δεν είναι; Ακόμα και αν δεν αναφέρονταν στον ίδιο, ο σκοπός του καθενός μας είναι να περάσουμε καλά - παιχνίδι είναι άλλωστε - και όχι να παρακολουθούμε δράματα και ομηρικούς καβγάδες! Κανείς που έχει περάσει μία έντονη μέρα δεν μπαίνει για να φορτιστεί περαιτέρω συναισθηματικά, αλλά για να χαλαρώσει και να αποφορτιστεί. Κάπως έτσι πολλά μέλη του forum, από συχνοί χρήστες γίνονται απλοί αναγνώστες ή/και το εγκαταλείπουν.

Αυστηρότητα/"παραξενιά" των κανόνων
Πολλές φορές συμβαίνει να αναγκάζεται ένας χρήστης του forum να μπαίνει σε σκέψεις του τύπου "μήπως όμως παραβαίνω κάποιον κανόνα του forum", το οποίο, είναι εν γένει μία σημαντική σκέψη πριν από κάθε μας έκφραση, αλλά πρέπει να βρεθεί και εδώ μία χρυσή τομή. Διότι, ο κύριος στόχος ενός νόμου/κανόνα, ιδιαιτέρως ενός κανόνα επικοινωνίας είναι να μπορεί να δρα αόρατα, δηλαδή να μην γίνεται εμμονή σε αυτόν που καλείται να τον υπακούσει και να είναι σχετικά αυτονόητος και όχι κάτι πολύπλοκο. Επίσης, με τα χρόνια έχει φτιαχτεί ένα δαιδαλώδες σύστημα κανόνων για το εξωτερικό forum, κάτι που έχει σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχει πια ουσία, αλλά μόνο τύπος. Πρέπει, όπως και ένα νομικό πλαίσιο, ένα σύνταγμα, άρα και οι κανόνες του forum, να είναι μινιμαλιστκοί και όχι τόσο εκτεταμένοι, όχι μόνο για μην αποθαρρύνουν τον οποιοδήποτε αναγνώστη από το να τους διαβάσει, αλλά και να είναι εύχρηστοι από όσους καλούνται να τους εφαρμόσουν.

Είμαστε και λίγο ουτοπιστές
Ας είμαστε ρεαλιστές. Δεν πρόκειται να έχουμε την ίδια φρεσκάδα στο παιχνίδι μετά από έξι χρόνια, ούτε να έχουμε την ίδια όρεξη να παίξουμε. Όσο δεν το καταλαβαίνουμε αυτό χάνουμε τον προσανατολισμό μας στην αναζήτησ λύσης του προβλήματος. Καινούργια πράγματα χρειάζονται και τα events είναι μία λύση, όπως και οι νέες ρυθμίσεις (no-haul, τεχνολογίες, εκκλησίες, casual). Όμως αυτά στοχεύουν σε νέα μέλη στην κοινότητά μας και όχι στην επαναδραστηριοποίηση των υπαρχόντων. Το forum παλιά είναι αυτήν την "αίγλη", γιατί υπήρχαν τεράστιοι κόσμοι (Κ1-Κ9), που πολλά γεγονότα έτρεχαν παράλληλα. Αυτά όμως δεν μπορούν παρά να είναι δευτερεύοντες και μακροπρόθεσμοι στόχοι για εμάς και το forum. Ας ζωντανέψουμε πρώτα εμείς το forum μας και μετά ας προσπαθήσουμε να κάνουμε τους κόσμους και το παιχνίδι καλύτερους.

Λύσεις

Οι νόμοι συχνά προτρέχουν των αλλαγών
Μην ξεχνάμε: παιχνίδι και forum είναι έννοιες αλληλένδετες. Ο λόγος ύπαρξης του δεύτερου είναι το πρώτο και χωρίς αυτό δεν έχει νόημα. Ένας τρόπος για να "αναγκάσουμε" τους ήδη υπάρχοντες παίκτες να έρθουν και να μιλήσουν στο forum είναι να εκμεταλλευτούμε το μηχανισμό της κήρυξης πολέμων. Θα μπορούσε για παράδειγμα να γίνεται υποχρεωτική η "έκδοση" μίας κήρυξης πολέμου στο εξωτερικό forum, μαζί με την κάθε κήρυξη, έτσι ώστε να υπάρχουν θέματα στην προπαγάνδα για κάθε πόλεμο που υπάρχει, ακόμα και για αυτούς των πιο μικρών φυλών. Τώρα όμως έρχεται και η δική μας ευθύνη ως παίκτες. Πρέπει σε τέτοια θέματα να αποζητούμε την πλάκα και όχι να εκτονώνουμε τα νεύρα μας. Έτσι οφείλουμε να απορρίπτουμε κάθε είδους συμπεριφορά που δημιουργεί εντάσεις αθέμιτες στο εξωτερικό.
Εδώ είναι το σημείο που θα πρέπει και στην κάθε φυλή, ειδικά στις πιο μεγάλες, που μέλη της διαβάζουν το εξωτερικό forum να γίνονται παραπομπές σε διάφορα ζητήματα της προπαγάνδας κ.λπ.

Επιλεκτική ελαστικότητα. Γιατί;
Είναι ίσως κάτι που ξεκίνησε με τις καλύτερες προθέσεις, αλλά μάλλον κάπου "στράβωσε" στην πορεία. Είναι το μέτρο που αφορά στη μερική ελαστικότητα σε ό,τι αφορά τους κανόνες του forum στα θέματα της προπαγάνδας. Δεν είναι φυσικό και επόμενο, αν κάποιος θέλει να φωνάξει ή να διαμαρτυρηθεί να το κάνει εκεί, που, εν μέρει, του επιτρέπεται; Δεν αναφέρομαι σε μη κόσμιες συμπεριφορές, αλλά σε "καταγγελίες" και κατά πρόσωπο επιθέσεις. Αν κανείς τώρα λάβει υπόψιν ότι αυτός είναι και ο κύριος χώρος συζητήσεων (η προπαγάνδα), άρα και εικόνα του forum μας, πώς να μην απογοητευτεί ένας παίκτης όταν βλέπει ότι επικρατεί ένα κλίμα "τηλε-παραθύρων"; Πώς να μην παρατήσει το forum;
Εδώ τα πράγματα είναι πολύ ρευστά. Η υπερβολική αυστηρότητα δεν φέρνει καρπούς, απλά εντείνει την κατάσταση. Από την άλλη η χαλαρότητα οδηγεί τελικά σε επιδείνωση του φαινομένου. Είναι ίσως το σημείο στο οποίο η ευθύνη της διόρθωσης φεύγει από την κοινότητα και έρχεται στο άτομο, στον καθένα μας ξεχωριστά, στην ευσυνειδησία του καθενός.

Αναθεώρηση κανόνων
Είναι φανερό και πάγιο αίτημα πολλών, πώς οι κανόνες δεν ανταποκρίνονται στην τωρινή κατάσταση. Κάποτε έβρισκαν εφαρμογή και είχαν έδαφος να σταθούν, τώρα πια ίσως και σε κάποιες περιπτώσεις να είναι καταλύτες της κατάρρευσης του forum. Μία λύση είναι να δημιουργηθεί πρώτα ένα θέμα συζήτησης και μετά να αποφασιστούν από την ΟΔ οι νέοι κανόνες. Άλλη μία πρόταση είναι να δώσουν τα μέλη της ΟΔ απευθείας νέους κανόνες - προτάσεις και να συζητηθούν αυτοί, ως αντικαταστάτες των τωρινών (δεν προχωρώ περαιτέρω, για να μην φύγω μακριά από το θέμα).

Το Off-Topic
Ας το ζωντανέψουμε λίγο αυτό το θέμα. Διαγωνισμοί που να χρειάζονται λογαριασμό στο forum (π.χ. συμμετοχή σε in-game events κ.α.) και διάφορες άλλες στήλες. Ας γίνει πραγματικά off-topic αυτό το τμήμα του forum, ας ανοίξουν νέες συζητήσεις, ακόμα και καφενειακού τύπου (όχι αθλητικές και τέτοια, πιο "περίεργες", "πιασάρικες"). Έστω και έτσι θα δημιουργηθεί ένα καλύτερο κλίμα στο forum και θα υπάρχει μία ουσιαστική αποσυμφόρηση της έντασης από τα άλλα ζητήματα. Ούτως ή άλλως είναι forum, διαδικτυακή πλατεία, χώρος συζήτησης, ας μην τον αποστειρώνουμε!


Αυτά ήταν μόνο ιδέες και αυτό που θέλουν είναι συζήτηση και επεξεργασία και, πρωτίστως, αυτό που θέλω εγώ από αυτές, είναι να προβληματίσουν άλλους να σκεφτούν δικά τους πράγματα, καλύτερα από αυτά. Πάμε λίγο, γιατί νομίζω ότι αυτό που μας λείπει είναι η δημιουργικότητα εδώ μέσα!!

Υ.Γ. Είχα καιρό να γράψω λόγω υποχρεώσεων και άλλων προσωπικών υποθέσεων και είπα να μαζέψω όσα σκεφτόμουν αυτόν τον καιρό. Εν όψει Χριστουγέννων, περιμένω και άλλες ιδέες να μου έρθουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser17330

Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα ξεκινάει απο αλλού και είναι το "σύστημα" γενικά της κοινωνίας μας.

Αν σαν στόχο έχει το κέρδος και μόνο (κάποιοι λογικό θα πούνε) τότε πώς να προχωρήσει το παιχνίδι? Κάποιος πιο πάνω είπε οτι σε startup υπάρχει παίκτης που χάλασε 800 ευρώ. Ε ναί μετά η InnoGames τι την νοιάζει και αν φύγουν άλλοι 50 παίκτες! Απλά είμαι σίγουρος οτι απο φόβο η InnoGames προτίμησε να χάνει χρήματα και να κάνει κάποιες αρπακτές...(γιατι στην τελική χάνει χρήμα παρά κερδίζει)

Καλά και ωραία όλα τα άλλα που λέτε,φαίνετε αλλωστε και ότι κάποιοι moderator το έχουν καβαλήσει και οτι υπάρχουν κακόβουλοι παίκτες και όολα τα άλλα περι forum και άλλους τρόπους επικοινωνίας αλλα το παν στον καπιταλισμό είναι το χρήμα!

Υ.Γ Πώς μου ρθε να γράψω εδώ ούτε που ξέρω :p
 

DeletedUser30988

Μπαίνω σήμερα στο φόρουμ μετα από μια βδομάδα (αν θυμάμαι καλα) και διαβάζω της πρώτες 4 σελίδες του θέματος,έπειτα σταματάω και έρχομαι εδώ να απαντήσω... Είδα λοιπόν πως το θέμα αρχίζει και χάνει δραματικά το σκοπό του και για μια ακόμη φορά οδεύει προς ξεκατίνιασμα,προσβολές κλπ κλπ αλλα αυτη την φορά είναι και μέλη της οδ μεσα.Το φαινόμενο αυτο λοιπόν έχει κούραση όπως προφανώς ήταν επακόλουθο πολλούς χρηστες...εγω προσωπικά εχω πολύ καιρό να δω ένα "μεγάλο"θέμα να μην έχει τουλάχιστον καμια 10αρια προσβολές μέσα.Πιστεύω έχει και οι οδ μια ευθύνη σε αυτό αλλά τον κύριο παράγοντα που έχουν απομακρυνθεί παίκτες από το εξωτερικό τον έχουν οι ίδιοι οι χρηστές.
 

-Sweetest Love x3

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
103
Ναι ειναι πολιτισμενοι και δεν τους αρεσουν τα ξεκατινιασματα. Παλια που γινονταν τρεις φορες χειροτερα απο αυτα που βλεπεις συμμετειχαν ολοι. Το παιχνιδι απλα εχει χασει το ενδιαφερον του και εφοσον το forum ειναι μερος του παιχνιδιου εχει χασει κι αυτο το ενδιαφερον του. Οκ ολοι εχουν μεριδιο(παικτες, ΟΔ, Innogames) αλλα τι να κανουμε;
 

DeletedUser30988

Ναι ειναι πολιτισμενοι και δεν τους αρεσουν τα ξεκατινιασματα. Παλια που γινονταν τρεις φορες χειροτερα απο αυτα που βλεπεις συμμετειχαν ολοι. Το παιχνιδι απλα εχει χασει το ενδιαφερον του και εφοσον το forum ειναι μερος του παιχνιδιου εχει χασει κι αυτο το ενδιαφερον του. Οκ ολοι εχουν μεριδιο(παικτες, ΟΔ, Innogames) αλλα τι να κανουμε;

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτο που είπες,αλλα όπως πολλή σωστά αναφερες και εσύ το παιχνίδι έχει χάσει το ενδιαφέρον του,το είχα στο μυαλό μου αυτό αλλά ξέχασα να το αναφέρω...
 

DeletedUser18899

καλημερα σας

αν και συχνος αναγνωστης του φορουμ και πιο σπανιος σχολιαστης

η απαξιωση του φορουμ οφειλεται και στους δυο και στους διαχειριστες και στους αναγνωστες - παιχτες
ξεκιναω με τους διαχειριστες διοτι αυτοι εχουν και το μαχαιρι να μοιρασουν την πιτα....

1. ενας δημοσιος διαλογος ναι εχει κανονες, ειναι απαραδεκτο ομως πρωτον το αποφασιζουμε και διαταζουμε.... (κλειδωματα) και διαγραφες ποστ και θεματων, ειναι πιο διακριτικο μια ενδειξη "μη ενδεδειγμενο θεμα" μπορει να λενε οτι θελουν αλλα κανεις δεν μπορει να το απαγορευσει αλλα εσυ μπορεις να το προειδοποιησεις.... οχι δεν ειναι σωστο.... κοβεις δημοκρατια ακομα και αν το θεμα σε αφορα αρκει βεβαια να μην ξεφευγει απο τους κανονες πολιτισμου....
το φορουμ ειναι σαν εφημεριδα μπορεις να γραψεις οτι θες να σχολιασεις
δυστυχως σε ολα τα φορουμ οι διαχειριστες ξεφευγουν στην χρηση εξουσιας.... ειναι κοινως αποδεκτο αναλογως συμφεροντων τους
2. οι ποινες ηταν λαθος... ανοιγονταν απλα καινουργοι λογαριασμοι στο φορουμ.... μετα απο διαγραφη απο εσας... κανονικα ο καθε λογαριασμος στο παιχνιδι πρεπει να εχει ενα και μονο λογαριασμο στο φορουμ με τον ιδιο κωδικο διαγραφηκες εχασες το δικαιωμα σου στο διαλογο, δεν παιζεις στο κοσμο δεν εχεις γνωμη στο διαλογο, αυτο απαιτει βεβαια και καλυτερη οργανωση του φορουμ
3. στις διενεξεις που ειχατε κατα καιρους με τους παιχτες στο φορουμ ηταν κυριως λογω των τιμωριων των παιχτων.... εαν ησασταν σωστοι η αιτιολογια θα επρεπε να ηταν στον ελεγχο που εγινε στο ταδε παιχτη διαπιστωθηκαν τα εξης.... λεπτομερειες IP επιτηρησεις σκριπτ κλπ κλπ πληρη αναφορα πρωτον για να ¨ξεμπροστιασεις σωστα" και δευτερον να δουν οι αλλοι πρωτον οτι εισαι σωστος και δευτερον με ποιον εχουν να κανουν, τα αοριστα που λετε και απλα κλειδωνετε για μενα δεν ηταν σωστα
4. καλο θα ηταν ενα βιογραφικο του διαχειριστη να ξερουμε ρε αδελφε με ποιον εχουμε να κανουμε οι υπολοιποι.... δεν εισαστε και οι anonymous....

παμε τωρα στην αλλη πληγη του φορουμ τους παιχτες
1. διαγωνισμος σε ολα τα θεματα ποιος την εχει μεγαλυτερη κυριολεκτικα, θεωρω οτι ολοι μας (βαζω και τον εαυτος μου γιατι τον εχω πιασει να το κανει...) μεσω αυτου χωρου να θελουμε να δειξουμε ποσο μεγαλοι παιχτες ειμαστε.... πιστευω οτι δεν υπαρχει παιχτης στα 7 χρονια των φυλετικων που δεν εχει φαει πυξιδουλα ή να εγκατελειψε το παιχνιδι επειδη ερχοταν....
2. ειρωνεια για τους νεους παιχτες και για αποριες που ναι ηταν αστειες γελοιες οτιδηποτε....
3. τα ιδια και τα ιδια θεματα και τροπος σχολιασμου.... 1. ποιος θα επιβιωσει.... 2. ποιος ειναι ο καλυτερος... 3. στατιστικα πολεμων λαθος αναλογα με ποια πλευρα εισαι κλπ.... δεν ειδα ενα θεμα με τροπο αναπτυξης μια μεγαλης φυλης.... δεν ειδα να βγαινει καποιος να λεει πως κανουμε διπλωματια ανοιχτα.... μια κοινοτητα ειμαστε που παιζουμε το ιδιο παιχνιδι και στον κ5 ειμασταν εχθροι και στον κ6 στην ιδια φυλη...
4. 800 λογαριασμους ανα χρηστη σαν να μην καταλαβαινεις οτι τιμωρηθηκες.... ή βρε αδελφε μας εχεις ζαλισει....

και πολλα πολλα αλλα και για τις 2 πλευρες.... οπως θα παρατηρησετε μεχρι την τωρα συζητηση παλι 2 πλευρες εχουμε.... που αντιμαχονται η μια με την αλλη..... ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ το μονο που αλλαζει ειναι το ποσοστο τους.... ΑΛΛΑ ΦΤΑΙΝΕ...

το παιχνιδι εχει παρει την κατιουσα... γιατι.... φταει η κριση που δεν μπορουμε να δωσουμε τοσα λεφτα οσο καποιοι που αποκτουν τρελο πλεονεκτημα... φταιει οτι νεοι παιχτες δεν επιβιωνουν διοτι στις 4 πλευρες του χαρτη υπαρχουν παιχτες που παιζουν στον αυτοματο σε καθε κοσμο και δεν αφηνουν να αναπτυχθει τιποτα αλλο... αληθεια σε ποιον θα συστηνατε να μπει νεος σε αυτο το παιχνιδι με αυτη τη κατασταση....

τελος εχω μια απορια που θα ηθελα καποιος απο την διαχειριση να μου απαντησει... στους τελευταιους κοσμους που επαιξα εμφανιζονταν καποιοι παιχτες με nick παιχτης 510564, παιχτης 612345 ή κατι παρομοιο.... τι ηταν αυτοι οι παιχτες και γιατι αφου εμφανιζονταν και δεν ειχαν καμια αναπτυξη το επιτρεπατε?

σκορπιες σκεψεις και γρηγορες που μου ειπα να τις γραψω γιατι μετα απο πολυ καιρο μπηκα να διαβασω το φορουμ και ειδα αρκετο κλαμα και παιχτικα και στο φορουμ

ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας

φιλικα
Μακης

- - - Eνημερώθηκε - - -

οσο για την παγκοσμια κατιουσα.... τα ιδια προβληματα υπαρχουν παντου.... οικονομικα και ρουτινας..... απο οτι καταλαβαινω με τις λιγες ξενες γλωσσες που ξερω... και την χρηση google translartor
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή