Quota

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser31147
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser31147

Διαβάζω την θύελλα αντιθέσεων που έχει ξεσηκώσει η ψηφοφορία για τον κόσμο 30 , διαπιστώνω ότι οι περισσότερες πλευρές έχουν τα επιχειρήματα τους , και λέω να πω και εγώ ένα δυο πράγματα με την ελπίδα ότι θα δείξω ότι λύση υπάρχει για όλα .

Το πρώτο μεγάλο πρόβλημα είναι ο αριθμός παιχτών σε κάθε φυλή .
ο αριθμός αυτός είναι αναλογικος με το πως θα κλείσει ο κόσμος . Είναι πολλοί εδώ που πιστεύουν ότι μια φυλή 40 ατόμων είναι ικανή να κλείσει κόσμο κυριαρχίας 70% για παράδειγμα χωρίς να στήσει ακαδημίες τις οποιες μελλοντικά θα κανιβαλίσει ?
Δεύτερο πρόβλημα είναι οι ακαδημίες .
Ο κανονισμός των τεσσάρων ημερών έχει αποδειχτεί ότι είναι ανεπαρκης και ίσως έχει αντίθετα οδηγήσει στον πολλαπλασιασμό των ακαδημιών από το να τις μειώσει .
Τρίτο πρόβλημα είναι το farming και οι διαφορετικές ώρες που έχουν πρόσβαση στο παιχνίδι οι διαφορες ομάδες των παιχτών .

Οι λύσεις που θα μπορούσαν να δοθούν κατά την γνώμη μου είναι οι ακόλουθες οι οποιες κάποιες λύνουν περισσότερα από ένα πρόβλημα με την μια .

Μηνιαίο όριο προσκλήσεων για κάθε φυλή .
Παράδειγμα , κάθε φυλή έχει κάθε μηνα το 1/4 του maximoum των μελών της φυλής δικαίωμα να κάνει νέες προσκλήσεις . Αν ο κόσμος δηλαδή ορίζει σαν maximum τα 60 μέλη σε μια φυλή τότε να έχει μέχρι 15 προσκλήσεις τον μηνα . Οι προσκλήσεις αυτές πάλι να μετράνε ακόμα και αν απορριφθούν από αυτούς που τις δέχτηκαν .
Μηνιαίο όριο δικαιώματος κατάληψης βαρβαρων και χωριων παιχτών χωρίς φυλή .
Σκεφτείτε το και αυτό λιγάκι .. Αν πάλι έχει μια φυλή 60 ατόμων το δικαίωμα να μοιράσει στα μέλη της μονο 15 barbara η 15 ανενεργούς παίχτες μονο κάθε μηνα , που θα να στραφεί το παιχνίδι ? Μήπως στις μάχες που όλοι τελικά ψάχνουμε ?
Ημερήσιο όριο farming .
Ένας ορισμένος αριθμός χωριων που θα μπορεί κάθε ένας από εμάς να φαρμαρει σε μια μέρα .Προσοχή όμως .. για αριθμό χωριων μιλάω και όχι για όριο πόρων . Πάλι παραμένουν τα περιθώρια να ξεχωρίσουν οι καλοί .. παράδειγμα 1000 χωρια την ημερα για κάθε ένα χωριο που διαθέτει ένας παίχτης . Συγχρόνως να καταργηθεί και το βραβείο με τις περισσότερες λεηλασίες .Μια τέτοια ρύθμιση και δίνει ίδιες ευκαιρίες σε όλους , ανεξάρτητα poses ώρες διαθέτουν και ποτε είναι αυτές οι ώρες την ημερα , αλλα και δίνει λύση σε διαφορες παρανομίες , που γίνονται αυτή την στιγμή , τις οποιες έμμεσα παραδέχτηκε η ομάδα διαχείρισης ότι δεν μπορεί να πιάσει , με τις νέες ρυθμίσεις των speed .
Αναστροφη του κανονισμού των 4 ημερών .
Τώρα μπορεί ένας παίχτης να μετακινηθεί ανάμεσα σε ακαδημίες και να πάρει άμυνες ..απλά δεν μπορεί να δώσει . Πιστεύω ότι αν το νέο μέλος μιας φυλής μπορεί να δώσει άμυνες αλλα δεν μπορεί να πάρει για κάποιο χρονικό όριο , τότε μειώνεται κατά πολύ η χρησιμότητα των ακαδημιών Φυσικά κάτι τέτοιο κρύβει πολλούς κινδυνους καταστρατήγησης αλλα και για αυτό υπάρχουν πολλές λύσεις .


Υπάρχουν και αλλα πολλά που μπορώ να προσθέσω , αλλα η διατύπωση των κανονισμών του forum είναι τέτοια που για να προτείνω κάτι που έχει σε σχέση με ποινές , κανονισμούς και διαχείριση του παιχνιδιού , πρέπει πρώτα να πάρω άδεια για κάθε λέξη που θα γράψω και για αυτό επιφυλάσσομαι στο μέλλον και ανάλογα την απήχηση που θα έχει το παρών θέμα .
Σημείωση : Τα νούμερα που έχω βάλει στα παραδείγματα μου είναι καθαρά ενδεικτικά ..ελπίζω ότι δεν θα εξελιχθεί η συζήτηση στο ποια πρέπει να είναι αυτά .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser32596

Εξαιρετικές όλες οι προτάσεις, ιδιαιτέρως η πρώτη, περί του ορίου των προσκλήσεων ανά κάποιο χρονικό διάστημα και η τελευταία, για την αναστροφή του κανόνα των 4 ημερών. Ίσως το όριο στο farming να είναι κάτι που δεν θα έχει απήχηση στο ευρύ κοινό, αλλά και πάλι είναι μία ρύθμιση που θα εξισορροπήσει κατά πολύ και τις διαφορές μεταξύ νέων και "pro" (χωρίς όμως να τους εξισώνει, όπως αναφέρεις) πράγμα που καθιστά και πιο ανταγωνιστικό το παιχνίδι.

Διατηρώ ακόμα κάποιους ενδοιασμούς ως προς το αν πρέπει να περιοριστεί η βαρβαροφαγία καθ' ότι έτσι δυσχεραίνεται η φάση κατά την οποία τα πράγματα στον κόσμο έχουν ψιλο-ξεκαθαρίσει και αρχίζουν να σφίγγουν οι πυρήνες, διότι αν τα χωριά των παικτών βρίσκονται διάσπαρτα στο χάρτη σαν τα χωριά της Πίνδου, τότε μάλλον το παιχνίδι αρχίζει να γίνεται κουραστικό. Ίσως να είναι όμως θεμιτό να περιοριστεί αυτό το φαινόμενο για κάποιο χρονικό διάστημα και ίσως από ένα όριο πόντων και πάνω, έτσι ώστε μικροί παίκτες και μικρές φυλές - αλίμονο, αν υπάρχουν τέτοιες στους Ελληνικούς κόσμους - να έχουν περιθώρια να αναπτυχθούν.

Αλλά γενικά τάσσομαι υπέρ των συγκεκριμένων προτάσεων.
 

DeletedUser24216

Τα περισσοτερα προβληματα απ οσα αναφερετε, εχουν τη ριζα τους οτι πεντε-δεκα-εικοσι αυτοαποκαλουμενοι "παλιοι των παλιων", "ηγετες" και δε ξερω τι αλλο, ψαχνουν τροπους να κερδισουν η να φαινονται, ειτε με ιδρυση 10 ακαδημιων, ειτε με κανιβαλισμα παικτων, ειτε με διαφορους τροπους με τους οποιους καταληγουν να φαινονται σουπερ.


Ειτε αλλαξετε ειτε οχι καποιες ρυθμισεις, τα μυαλα που εχουν οσοι τα εχουν δε θ αλλαξουν. Παραθυρακια παντα θα υπαρχουν, συμφωνιες στο οριο του καταπτυστου παντα θα γινονται.
Καποιος θα βρει καποιο τροπο.
συνεπως το προβλημα δεν ειναι μια ρυθμιση. Ειναι τα μυαλα.


απο εκει και περα οπως εχω πει παμπολλες φορες, ειμαι καθετα αντιθετος με απαγορευση οποιασδηποτε μετακινησης στρατευματων για χρονικα διαστηματα.
Αν αυτο σημαινει οτι καποιοι φωστηρες θα κανουν 20 ακαδημιες, η θα φανε τους μικρους τους παικτες τοτε το προβλημα ειναι αυτοι και οχι οι ρυθμισεις.
Κι αν καποιοι τα κανουν 1-2-3-5-10 φορες θα επρεπε ολοι οι μικροι-μετριοι παικτες να τους παρατησουν κι οχι να τρεχουν απο πισω τους.


εγω, το ξαναλεω και ειμαι περηφανος γι αυτο, σε μετριο η κακο κοσμο δε με νοιαζει, υπηρξα μελος φυλης που κερδισε τον Κ19 βασιζομενη στο 85-90% του παιχνιδιου σε παικτες με 7-8 χωρια μεσο ορο. Και αυτο θα ειναι το καλυτερο παρασημο μου οσο εχω παιξει εδω.
 

-Sweetest Love x3

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
103
Ναι σε ολα. Πολυ ενδιαφερουσες προτασεις. Αυτο με τις εξωτερικες και καλα βοηθειες εντος 4 ημερων(καπως ετσι) πρεπει να καταργηθει καποια στιγμη. Εχει γινει ΠΟΛΥ μοντερνο το παιχνιδι και δεν οφελει πουθενα
 

DeletedUser18255

Συμφωνω σε ολα με easy εκτος απο το θεμα φαρμινγκ αυτο δυσκολα το αλλαζεις εκτος και αν τα βαρβαρα ανεβαζουν μονο ποραδικα και οχι αλλα κτιρια γιατι ο περιορισμος των εντολων σιγουρα μειωνει τις πιθανοτητες να παρεις και πορους γιατι θα πρεπει να υπολογιζεις ποτε τα βαρβαρα γεμιζουν πορους και να στελνεις την καταλληλη ποσοτητα για να τα παρεις ολα εσυ και σιγουρα το τελευταιο θα ευνοει αυτους που ειναι κοντα στα βαρβαρα τουλαχιστον στην αρχη
 

DeletedUser32596

Συμφωνω σε ολα με easy εκτος απο το θεμα φαρμινγκ αυτο δυσκολα το αλλαζεις εκτος και αν τα βαρβαρα ανεβαζουν μονο ποραδικα και οχι αλλα κτιρια γιατι ο περιορισμος των εντολων σιγουρα μειωνει τις πιθανοτητες να παρεις και πορους γιατι θα πρεπει να υπολογιζεις ποτε τα βαρβαρα γεμιζουν πορους και να στελνεις την καταλληλη ποσοτητα για να τα παρεις ολα εσυ και σιγουρα το τελευταιο θα ευνοει αυτους που ειναι κοντα στα βαρβαρα τουλαχιστον στην αρχη

Υποθέτω ότι αυτό το micro-management είναι αυτό που κάνει τους καλούς παίκτες να ξεχωρίζουν από τους απλούς γνώστες του παιχνιδιού.
 

DeletedUser26255

επιτελους καποιοες πολυ καλες προτασεις...μπραβο στο παιδι που τις σκεφτηκε :D
 

DeletedUser29708

πολυ καλες οι προτασεις εκτος απο αυτην του farming η οποια θα πρεπει να τροποποιηθει κατα καποιον τροπο κατα την γνωμη μου καθως θα ειναι αρκετα κουραστικη καθ'ολη την διαρκεια του παιχνιδιου(μην ξεχναμε,ειναι ενας αργος κοσμος).Επιπλεον θα ευνοηθουν οι ''πλουσιοι'' του game,οι οποιοι βασιζονται στο premium και οχι στις ωρες μπροστα στο pc ή ενδεχομενως στα ''skills''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser32060

Ενδιαφέρουσες ιδέες,αλλά όπως είπε και ο Darkling δεν θα βοηθήσουν ιδιαίτερα διότι η πηγή του προβλήματος είναι οι παίκτες και όχι οι ρυθμίσεις.
Βέβαια,θα μπορούσε να υπάρχει απαγόρευση για τους πόντους ενός παίκτη σε σχέση με τους πόντους και τα μέλη της φυλής του(π.χ.να μην υπάρχει φυλή 60 μελών και τους μισούς πόντους να τους έχει ένα μέλος),αλλά μπορεί ο παίκτης να είναι απλά καλός και να μην κανιβάλισε κ.ο.κ για να φτάσει εκεί.
Μια απαγόρευση του τύπου "Μπορείς να κανιβαλίσεις τόσα μέλη ή τόσα μέλη τον μήνα" πάλι πιστεύω δεν θα βοηθούσε ιδιαίτερα διότι είναι δύσκολο να εντοπιστεί ο κανιβαλισμός(μπορεί π.χ. κάποιος να έφυγε από μία φυλή και να τον κατέκτησαν αυτό θεωρείται κανιβαλισμός;).
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή