Οδηγός για tech lvls(επιπεδα τεχνολογίας)

  • Δημιουργός θέματος Zzznow
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Η δική μου γνώμη είναι ότι ανιχνευτές δεν χρειάζονται στα επιθετικά χωριά. Μπορείς να βάλεις στα αμυντικά ή να φτιάξεις ανιχνευτικά (κατά προτίμηση αυτά που έχουν εκκλησία)

Τα δικά μου επιθετικά χωριά είχαν την μορφή:
Μέχρι τα 15 χωριά:
δόρυ 3
ξίφος 1
τσεκούρι 3
ελαφρύ 3
βαρύ 3
κριός 2

Μετά τα 15 χωριά:
δορυ 3
ξιφος 1
τσεκούρι 3
βαρύ 3
κριός 3
κατ 2

Δυστυχώς την αναλογία των μονάδων δεν θέλω να την αποκαλύψω.
 

DeletedUser3601

Η δική μου γνώμη είναι ότι ανιχνευτές δεν χρειάζονται στα επιθετικά χωριά. Μπορείς να βάλεις στα αμυντικά ή να φτιάξεις ανιχνευτικά (κατά προτίμηση αυτά που έχουν εκκλησία)

Τα δικά μου επιθετικά χωριά είχαν την μορφή:
Μέχρι τα 15 χωριά:
δόρυ 3
ξίφος 1
τσεκούρι 3
ελαφρύ 3
βαρύ 3
κριός 2

Μετά τα 15 χωριά:
δορυ 3
ξιφος 1
τσεκούρι 3
βαρύ 3
κριός 3
κατ 2

Δυστυχώς την αναλογία των μονάδων δεν θέλω να την αποκαλύψω.

δόρυ 3
ξίφος 1
τσεκούρι 3
ελαφρύ 3
βαρύ 3
κριός 2
για τα πρώτα χωριά που αναφέρει συμφωνώ (και γρήγορη ως παραγωγή και γρήγορη ως εναλλαγή να κάνεις το αμυντικο επιθετικό και το αντίστροφο) για την δεύτερη αναλογία έχω μερικές απορείες,
το κριάρι 3 έχει διαφορά απο το κριάρι 2 στο ότι κάνει και άμυνα
ποιος ο λόγος να κάνεις άμυνα με κριάρια όμως?

οι καταπέλτες 2 έχουν αυξημένη επιθετικη δύναμη αλλά σε level3 κάνουν καλή άμυνα, άρα τα θες για επίθεση γιατί να μην τα βάλεις αντίστροφα και να παίξεις επίθεση με τσεκούρι βαρή κριάρι και άμυνα με δόρια βαριά και καταπέλτες? που αν βάλεις καταπέλτες 3 και 1 καταπελτάδικο μέσα με μερικά δόρια και βαριά θα είσαι οκ?
ίσως κάτι χάνω απο τον συλογισμό σου βέβαια αλλά νομίζω ότι έτσι είναι.
Εγώ θα συμφωνήσω στο πρώτο κομμάτι που λες και ανέφερε και ο jexa πριν, με την διαφορά ότι στις εκκλησίες θεωρώ ότι είναι καλύτερο μιας και είναι καθαρά αμυντικές να έχεις καταπέλτες 3 και ένα καταπελτάδικο με τον παλαντιν με φανάρι για να τον μεταφέρεις γρήγορα απο εκκλησία σε εκκλησία. Ο πάλα βέβαια δεν είναι τόσο για την μεταφορά στο καταπελτάδικο αλλά όσο γιατί χωρίς το φανάρι οι καταπέλτες δεν πιάνουν μία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Το 2ο χωριό που γράφω είναι επιθετικό, όχι αμυντικό. Επίσης ποτέ δεν παίζω άμυνα με καταπέλτες, πόσο μάλλον με κριούς! :)
 

DeletedUser

Thanks guys!!

τελικα μαλλον αυτο ειναι το πιο αποτελεσματικο και γρηγορο και μαλλον αυτο θα εφαρμοσω.

δόρυ 3
ξίφος 1
τσεκούρι 3
ελαφρύ 3
βαρύ 3
κριός 2
 

DeletedUser3601

Το 2ο χωριό που γράφω είναι επιθετικό, όχι αμυντικό. Επίσης ποτέ δεν παίζω άμυνα με καταπέλτες, πόσο μάλλον με κριούς! :)


τότε το κριάρι 3 είναι άσκοπο! :p
όσο για τους καταπέλτες, χάνεις φίλε!!
βάλε στο προσομοιωτή ένα αμυντικό ότι θες απο αναλογίες + 4000 καταπέλτες με το φανάρι και δες πόσα νουκ θέλει για να σπάσει!! :D
 

DeletedUser

Τι στιγμή που μπορώ να το βάλω, δεν χάνω τίποτα. Επίσης ξέρω πολύ καλά τι παίζει με το φανάρι, έχω τέτοιο χωριό στον κ4 και μάλιστα με bonus αγρόκτημα. Το θέμα είναι ότι έχεις μόνο εναν πάλαντιν και δεν μετακινείτε και τόσο γρήγορα...
 

DeletedUser

τότε το κριάρι 3 είναι άσκοπο! :p
όσο για τους καταπέλτες, χάνεις φίλε!!
βάλε στο προσομοιωτή ένα αμυντικό ότι θες απο αναλογίες + 4000 καταπέλτες με το φανάρι και δες πόσα νουκ θέλει για να σπάσει!! :D

απλά είπα να συμπληρώσω ..
εμένα στις προσωμοιώσεις μου βγαίνει ότι με κριό 3 κάνεις πιο πολύ ζημιά στο τείχος ..
δοκίμασε κι εσύ .. κι ας μην ανεβαίνει η επίθεση .. πιθανόν αυτός να είναι ο λόγος να τα κάνεις στο 3 επίπεδο :rolleyes:

και αν κρίνω από επιθετικά με βαρύ ιππικό 3 και καθόλου ελαφρύ ιππικό μάλλον χρησιμοποιεί/ούσαι ο InS0mN1aC την στρατηγική του βαρέως ιππικού σε τέτοιους κόσμους :rolleyes:
 

DeletedUser3601

απλά είπα να συμπληρώσω ..
εμένα στις προσωμοιώσεις μου βγαίνει ότι με κριό 3 κάνεις πιο πολύ ζημιά στο τείχος ..
δοκίμασε κι εσύ .. κι ας μην ανεβαίνει η επίθεση .. πιθανόν αυτός να είναι ο λόγος να τα κάνεις στο 3 επίπεδο :rolleyes:

και αν κρίνω από επιθετικά με βαρύ ιππικό 3 και καθόλου ελαφρύ ιππικό μάλλον χρησιμοποιεί/ούσαι ο InS0mN1aC την στρατηγική του βαρέως ιππικού σε τέτοιους κόσμους :rolleyes:

αν έχεις κριάρια της τάξης των 500+ ή αν μιλάμε για wallbraker τότε να το ανεβάσεις σε level3 έχει νόημα, αλλά αν έχεις 200 κριάρια είναι τσάμπα έξοδα! :p

πάντως για το βαρύ με τον συνδυασμό που λέει ο φίλος, σχημάτισα θετική άποψη, και αφού δεν παίζει και τόξο να σε τσακίζει στην άμυνα, και με μια χρονική αναλογία καλή με τα τσεκούρια θα βοηθούσε, και δίνει και δυνατότητα για άμυνα από όλα τα χωριά τουλάχιστον για να κόψει αρίστους, έχει και ισοκατανομή σε πόρους με μικρή κλήση προς το σίδερο αλλά είναι εντάξει. Μένει να το δούμε στην πράξη!
 

DeletedUser

υπάρχει σε άλλο μέρος του φόρουμ οδηγός για τη στρατηγική που προανέφερα, όπως είπες περίπου, χωρίς όμως το μέρος με τον χρόνο, εξηγεί γιατί όχι
φυσικά μπορεί να το έχεις διαβάσει, πολύ απλά θα δούμε όντως στην πράξη, πάντως βοηθάει σε κόσμους με 15 τεχνολογίες
 

DeletedUser

αποριες...

καλησπερα!!

τωρα εχω τις εξης αποριες....

1η απορια
εστω σε ενα επιθετικο χωριο εχω βγαλει π.χ. 200 ανιχνευτες.
μετα ακυρωνω ολες τις εξερευνησεις των ανιχνευτων και το επαναφερω στο 0 για να κερδισω μια εξερευνηση.
οι ανιχνευτες που εχω ηδη , "μαχονται" ως επιπεδο 1 ή οχι???
κοινως ανιχνευση στρατου θα παρω ή μπααα???

2η απορια....
οι τεχνολογιες που ειναι στο 0 (εκτος δορια/ξιφη οπου ο,τι και να γινει ειναι στο 1), μαχονται σαν 1 ή ειναι σαν μην υπαρχουν??? γιατι τελικα δεν καταλαβα!!
κοινως , αν δεν εξερευνησω βαρυ ιππικο σε ενα χωριο , αμα βαλω βαρια μεσα θα αμυνθουν σαν 1????
γιατι αν αμυνονται σαν 1 ουσιαστικα κερδιζεις μια εξερευνηση!

thanks in advance!:D
 

DeletedUser

καλησπερα!!

τωρα εχω τις εξης αποριες....

1η απορια
εστω σε ενα επιθετικο χωριο εχω βγαλει π.χ. 200 ανιχνευτες.
μετα ακυρωνω ολες τις εξερευνησεις των ανιχνευτων και το επαναφερω στο 0 για να κερδισω μια εξερευνηση.
οι ανιχνευτες που εχω ηδη , "μαχονται" ως επιπεδο 1 ή οχι???
κοινως ανιχνευση στρατου θα παρω ή μπααα???

ανιχνευση δεν θα ξαναπαρεις ποτε!ουτε πορους δεν βλεπεις...αλλα παιζουν παντα αμυνα ;)
οποτε αυτο λυνει και την δευτερη απορια σου..

2η απορια....
οι τεχνολογιες που ειναι στο 0 (εκτος δορια/ξιφη οπου ο,τι και να γινει ειναι στο 1), μαχονται σαν 1 ή ειναι σαν μην υπαρχουν??? γιατι τελικα δεν καταλαβα!!
κοινως , αν δεν εξερευνησω βαρυ ιππικο σε ενα χωριο , αμα βαλω βαρια μεσα θα αμυνθουν σαν 1????
γιατι αν αμυνονται σαν 1 ουσιαστικα κερδιζεις μια εξερευνηση!

thanks in advance!:D

ειναι ακριβως οπως τα λες..
οποτε η τεχνολογια ειναι 0 αμυνονται σαν λβλ 1 :)
 

DeletedUser16759

ανιχνευση θα παρεις κανονικα(πορους και τι στρατο εχει μεσα) ακομα και το επιπεδο του ανιχνευτη να ειναι στο 0 !!!!!!!!!!!!!!! απλα αν τους χασεις δεν θα μπορεις να φτιαξεις αλλους χωρις να τους εξερευνησεις!!!!


#λιγότερο από 50%, αλλά τουλάχιστον ένας ανιχνευτείς επιβιώνει: Βλέπεις μόνο τις μονάδες που είναι στο χωριό τώρα.
# περισσότερο από 50% των ανιχνευτών σου επιβιώνουν και έχουν το επίπεδο 1: Μπορείς να δεις τους πόρους που έχει το χωριό.
# περισσότερο από 70% των ανιχνευτών σου επιβιώνουν και έχουν το επίπεδο 2: Βλέπεις και τα επίπεδα κτιρίων στο χωριό
# περισσότερο από 90% των ανιχνευτών σου επιβιώνουν και έχουν το επίπεδο 3: Βλέπεις και τις μονάδες του χωριού που δεν είναι στο χωριό την στιγμή τις επίθεσης.
 

DeletedUser16759

ανιχνευση θα παρεις κανονικα(πορους και τι στρατο εχει μεσα) ακομα και το επιπεδο του ανιχνευτη να ειναι στο 0 !!!!!!!!!!!!!!! απλα αν τους χασεις δεν θα μπορεις να φτιαξεις αλλους χωρις να τους εξερευνησεις!!!!


#λιγότερο από 50%, αλλά τουλάχιστον ένας ανιχνευτείς επιβιώνει: Βλέπεις μόνο τις μονάδες που είναι στο χωριό τώρα.
# περισσότερο από 50% των ανιχνευτών σου επιβιώνουν και έχουν το επίπεδο 1: Μπορείς να δεις τους πόρους που έχει το χωριό.
# περισσότερο από 70% των ανιχνευτών σου επιβιώνουν και έχουν το επίπεδο 2: Βλέπεις και τα επίπεδα κτιρίων στο χωριό
# περισσότερο από 90% των ανιχνευτών σου επιβιώνουν και έχουν το επίπεδο 3: Βλέπεις και τις μονάδες του χωριού που δεν είναι στο χωριό την στιγμή τις επίθεσης.

για πορους διρθωνω οτι δεν θα παρεις με 0 επιπεδο αλλα για στρατο παιρνεις κανονικα.
 
Κορυφή