Ερωτήσεις προς τους διαχειριστές

  • Δημιουργός θέματος manios
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Μετά την αίτηση υποστήριξης με παραπέμψατε στο φόρουμ για να καλυφθούν με τις απαντήσεις σας και άλλοι παίκτες με τις ίδιες απορίες:

Καλησπέρα!
Έχω τρία ερωτήματα (με υποερωτήματα για διευκόλυνση σας στην απάντηση σε όλες τις ερωτήσεις μου) για τον τρόπο λειτουργίας του παιχνιδιού:

1. Επεξεργασία μπάρας συντομεύσεων
α) Στην μπάρα συντομεύσεων - ίσως επειδή έχω αρκετά σκριπτ, όταν πήγα να προσθέσω νέα μου εμφάνισε το μήνυμα:
.
Προφανώς αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο υπάρχει κάποιο όριο στα σκριπτ που μπορεί να χρησιμοποιεί ο κάθε παίκτης?
β) Και αυτό το όριο επηρρεάζεται απ'το μέγεθος των υπάρχοντων σκριπτ ή απ'το αν υπάρχει URL Φωτογραφίας?

2. Πάλαντιν
α)Ως προς το όπλο του Πάλαντιν όταν υπάρχουν βοήθειες στο χωριό βοηθάει όλα τα στρατεύματα που βρίσκονται στο χωριο?
β)Ακόμα και όταν ο Πάλαντιν είναι άλλου παίκτη βοηθάει επίσης τα στρατεύματα που βρίσκονται στο χωριό?
γ)Υπάρχουν διαφορές στη λειτουργία αυτή του Πάλαντιν σε διαφορετικούς κόσμους? (Το ρωτάω γιατί από φίλους μου που παίζουν σε άλλους κόσμους έχουν δοθεί διαφορετικές απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα.)

3. Πυκνότητα χωριών ανά ήπειρο
α) Ως προς την πυκνότητα των χωριών σε μία ήπειρο απο τί εξαρτάται? Καταλαβαίνω όπως είναι λογικό όσο πιο κεντρικά βρίσκετα μία ήπειρος, τόσο μεγαλυτερη και η πυκνότητα. Αλλά συμμετρικές ήπειροι όπως η 42 και η 52 έχουν 3.501 και 2.545 χωριά αντίστοιχα. Γιατί?
β) Υπάρχει κάποιος συγκεντωτικός πίνακας με τον αριθμό των χωριών κάθε ηπείρου?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παρακαλώ να μη σπαμάρουν οι παίκτες που δεν γνωρίζουν.
 

DeletedUser

Μετά την αίτηση υποστήριξης με παραπέμψατε στο φόρουμ για να καλυφθούν με τις απαντήσεις σας και άλλοι παίκτες με τις ίδιες απορίες:

Καλησπέρα!
Έχω τρία ερωτήματα (με υποερωτήματα για διευκόλυνση σας στην απάντηση σε όλες τις ερωτήσεις μου) για τον τρόπο λειτουργίας του παιχνιδιού:

1. Επεξεργασία μπάρας συντομεύσεων
α) Στην μπάρα συντομεύσεων - ίσως επειδή έχω αρκετά σκριπτ, όταν πήγα να προσθέσω νέα μου εμφάνισε το μήνυμα:
.
Προφανώς αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο υπάρχει κάποιο όριο στα σκριπτ που μπορεί να χρησιμοποιεί ο κάθε παίκτης?
β) Και αυτό το όριο επηρρεάζεται απ'το μέγεθος των υπάρχοντων σκριπτ ή απ'το αν υπάρχει URL Φωτογραφίας?

2. Πάλαντιν
α)Ως προς το όπλο του Πάλαντιν όταν υπάρχουν βοήθειες στο χωριό βοηθάει όλα τα στρατεύματα που βρίσκονται στο χωριο?
β)Ακόμα και όταν ο Πάλαντιν είναι άλλου παίκτη βοηθάει επίσης τα στρατεύματα που βρίσκονται στο χωριό?
γ)Υπάρχουν διαφορές στη λειτουργία αυτή του Πάλαντιν σε διαφορετικούς κόσμους? (Το ρωτάω γιατί από φίλους μου που παίζουν σε άλλους κόσμους έχουν δοθεί διαφορετικές απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα.)

3. Πυκνότητα χωριών ανά ήπειρο
α) Ως προς την πυκνότητα των χωριών σε μία ήπειρο απο τί εξαρτάται? Καταλαβαίνω όπως είναι λογικό όσο πιο κεντρικά βρίσκετα μία ήπειρος, τόσο μεγαλυτερη και η πυκνότητα. Αλλά συμμετρικές ήπειροι όπως η 42 και η 52 έχουν 3.501 και 2.545 χωριά αντίστοιχα. Γιατί?
β) Υπάρχει κάποιος συγκεντωτικός πίνακας με τον αριθμό των χωριών κάθε ηπείρου?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παρακαλώ να μη σπαμάρουν οι παίκτες που δεν γνωρίζουν.

Εισαι σε λαθος θεμα!
πηγενε στις ερωτησεις και γραψτο!:cool:
 

DeletedUser

2. Πάλαντιν
α)Ως προς το όπλο του Πάλαντιν όταν υπάρχουν βοήθειες στο χωριό βοηθάει όλα τα στρατεύματα που βρίσκονται στο χωριο?
β)Ακόμα και όταν ο Πάλαντιν είναι άλλου παίκτη βοηθάει επίσης τα στρατεύματα που βρίσκονται στο χωριό?
γ)Υπάρχουν διαφορές στη λειτουργία αυτή του Πάλαντιν σε διαφορετικούς κόσμους? (Το ρωτάω γιατί από φίλους μου που παίζουν σε άλλους κόσμους έχουν δοθεί διαφορετικές απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα.)

3. Πυκνότητα χωριών ανά ήπειρο
α) Ως προς την πυκνότητα των χωριών σε μία ήπειρο απο τί εξαρτάται? Καταλαβαίνω όπως είναι λογικό όσο πιο κεντρικά βρίσκετα μία ήπειρος, τόσο μεγαλυτερη και η πυκνότητα. Αλλά συμμετρικές ήπειροι όπως η 42 και η 52 έχουν 3.501 και 2.545 χωριά αντίστοιχα. Γιατί?
β) Υπάρχει κάποιος συγκεντωτικός πίνακας με τον αριθμό των χωριών κάθε ηπείρου?

2)α)βοηθαει ολα τα στρατευματα,αλλα βοθαει περισσοτερο τα στρατευματα τα οποια αφορα το οπλο που εχει εκεινη τη στιγμη(π.χ.αν ο paladin εχει το οπλο που αυξανει τη δυναμη των ξιφομαχων θα αυξηθει η δυναμη τους).
β)ναι δεν παιζει κανενα ρολο αυτο.βοηθαει ολα τα στρατευματα που βρισκονται στο χωριο εκεινη τη στιγμη.
γ)οχι δεν υπαρχουν διαφορες,ειναι ιδια σε καθε κοσμο.

3)α)εξαρταται απο το που και τη χρονικη στιγμη στη οποια,θα μπει ο καθε παικτης,απο τιποτε αλλο.
β)δεν πρεπει να υπαρχει κατι τετοιο.υπαρχει ομως αριθμος με τον αριθμο των χωριων που υπαρχουν σε ολο τον κοσμο(στα TW STATS).

το 1,ας στο απαντησει καποιος αλλος,διοτι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε script...:)
 

DeletedUser

Μετά την αίτηση υποστήριξης με παραπέμψατε στο φόρουμ για να καλυφθούν με τις απαντήσεις σας και άλλοι παίκτες με τις ίδιες απορίες:

Καλησπέρα!
Έχω τρία ερωτήματα (με υποερωτήματα για διευκόλυνση σας στην απάντηση σε όλες τις ερωτήσεις μου) για τον τρόπο λειτουργίας του παιχνιδιού:

1. Επεξεργασία μπάρας συντομεύσεων
α) Στην μπάρα συντομεύσεων - ίσως επειδή έχω αρκετά σκριπτ, όταν πήγα να προσθέσω νέα μου εμφάνισε το μήνυμα:
.
Προφανώς αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο υπάρχει κάποιο όριο στα σκριπτ που μπορεί να χρησιμοποιεί ο κάθε παίκτης? [πόσα script δηλαδή χρησιμοποιείς? Πάνω από 50? Εγώ έχω χρησιμοποιήσει καμία 20αριά και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Δεν μπορώ να υποθέσω τι είναι το πρόβλημά σου...]
β) Και αυτό το όριο επηρρεάζεται απ'το μέγεθος των υπάρχοντων σκριπτ ή απ'το αν υπάρχει URL Φωτογραφίας?

2. Πάλαντιν
α)Ως προς το όπλο του Πάλαντιν όταν υπάρχουν βοήθειες στο χωριό βοηθάει όλα τα στρατεύματα που βρίσκονται στο χωριο? [ναι βοηθάει όλα τα στρατεύματα είτε ανήκουν στο χωριό είτε είναι από άλλο χωριό είτε είναι ενός παίκτη είτε πολλών παικτών]
β)Ακόμα και όταν ο Πάλαντιν είναι άλλου παίκτη βοηθάει επίσης τα στρατεύματα που βρίσκονται στο χωριό? [ναι ακόμη και αν ο paladin είναι άλλου παίκτη πάλι βοηθάει τα στρατεύματα]
γ)Υπάρχουν διαφορές στη λειτουργία αυτή του Πάλαντιν σε διαφορετικούς κόσμους? (Το ρωτάω γιατί από φίλους μου που παίζουν σε άλλους κόσμους έχουν δοθεί διαφορετικές απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα.) [όχι, απλά επειδή δεν αναφέρεται πουθενά σε κάποιον οδηγό πολλοί δεν ξέρουν τι κάνει ο paladin και απλά υποθέτουν. Για να σου δώσω να καταλάβεις και να λυθούν μια και καλή οι απορίες σου: Όταν γίνεται μία μάχη σε ένα χωριό το σύστημα κάνει την μάχη σαν να την κάνεις στον προσομοιωτή, δηλαδή δεν κάθετε να ψάξει ποιανού είναι τα στρατεύματα και από που προέρχονται. Ότι υπάρχει μέσα στο χωριό λειτουργεί κανονικά, μετράει πόσοι paladin είναι, πόσα και τι όπλα έχουν και αναλόγος βοηθάει τον στρατό που υπάρχει μέσα στο χωριό. Δηλαδή αν έχεις 5 paladin με τον καθένα εξοπλισμένο με διαφορετικό όπλο για τις αμυντικές σου μονάδες, όλες οι αμυντικές σου μονάδες θα πολεμάνε με bonus. Το μόνο που δεν γίνεται είναι να προστεθούν τα bonus. Δηλαδή αν έχει δύο paladin και έχουν και οι δύο το ίδιο όπλο, οι μονάδες που επηρεάζονται επηρεάζονται κανονικά και όχι διπλάσια. Αυτό ισχύει σε όλους τους κόσμους και πάντα και μην πιστεύεις οτιδήποτε άλλο.]

3. Πυκνότητα χωριών ανά ήπειρο
α) Ως προς την πυκνότητα των χωριών σε μία ήπειρο απο τί εξαρτάται? Καταλαβαίνω όπως είναι λογικό όσο πιο κεντρικά βρίσκετα μία ήπειρος, τόσο μεγαλυτερη και η πυκνότητα. Αλλά συμμετρικές ήπειροι όπως η 42 και η 52 έχουν 3.501 και 2.545 χωριά αντίστοιχα. Γιατί? [το πόσο πυκνά είναι τα χωριά εξαρτάται από το πόσο γρήγορα ξεπετάγονται. Σωστά παρατήρησες πως στο κέντρο είναι πιο πυκνά. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν ανοίγει ένας κόσμος όλοι τρέχουν να είναι οι πρώτοι που θα μπουν και θα χτίσουν την αυτοκρατορία τους. Έτσι λοιπόν αφού ο κόσμος αρχίζει από το κέντρο εκεί υπάρχει μεγάλη πυκνότητα. Τώρα όσον αφορά στην διαφορά σε συμμετρικές ηπείρουν υποθέτω πως πάλι έχει να κάνει με το πόσοι έχουν διαλέξει να μπουν δυτικά ή ανατολικά. Μάλλον πιο πολύ θέλουν τον δυτικό πολιτισμό και έχουν πάει στην 42. Μπορεί να είναι και εντελώς τυχαίο. Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως δεν έχει σημασία σε οποιαδήποτε στρατηγική ακολουθήσεις στο παιχνίδι...απλά κουβέντα να γίνεται.]
β) Υπάρχει κάποιος συγκεντωτικός πίνακας με τον αριθμό των χωριών κάθε ηπείρου? [δεν νομίζω. Θα μπορούσε να υπάρξει βέβαια αλλά δεν έχει και τόση μεγάλη σημασία ή χρησιμότητα]


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παρακαλώ να μη σπαμάρουν οι παίκτες που δεν γνωρίζουν.

Δεν είμαι διαχειριστής αλλά οι σίγουρες απαντήσεις που έδωσα είναι σίγουρες...
 

DeletedUser

γ)Υπάρχουν διαφορές στη λειτουργία αυτή του Πάλαντιν σε διαφορετικούς κόσμους? (Το ρωτάω γιατί από φίλους μου που παίζουν σε άλλους κόσμους έχουν δοθεί διαφορετικές απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα.)

Φυσικά και υπάρχουν ,
Σε άλλους κόσμους ρωτάει παιδιά , όχι σε άλλες ηπείρους.
Π.χ το όπλο για τους καταπέλτες
σε άλλο κόσμο είναι

Aletheia's Bonfire - Ανεβάζει την ζημιά που προκαλούν οι καταπέλτες κατα 100%. (δηλαδή διπλάσια ζημιά σε τείχη & κτήρια)


σε άλλο κόσμο είναι

Φανάρι της Αλήθειας:
Αυξάνει την ζημιά από τους καταπέλτες κατά 100%. Η άμυνα τους επίσης αυξάνει κατά 1000% (όχι δεν έγραψα λάθος).
 

DeletedUser16913

2. Πάλαντιν
α)Ως προς το όπλο του Πάλαντιν όταν υπάρχουν βοήθειες στο χωριό βοηθάει όλα τα στρατεύματα που βρίσκονται στο χωριο?
β)Ακόμα και όταν ο Πάλαντιν είναι άλλου παίκτη βοηθάει επίσης τα στρατεύματα που βρίσκονται στο χωριό?
γ)Υπάρχουν διαφορές στη λειτουργία αυτή του Πάλαντιν σε διαφορετικούς κόσμους? (Το ρωτάω γιατί από φίλους μου που παίζουν σε άλλους κόσμους έχουν δοθεί διαφορετικές απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα.)

Μάλλων δεν κατάλαβες καλά hoannis αναφέρεται στην συγκεκριμένη λειτουργία του παλαδίνου και όχι σε τι διαφορές έχουν τα όπλα
 

DeletedUser9617

λοιπον!

υπάρχει περιορισμός στο σύνολο χαρακτήρων που μπορείς να βάλεις σε όλα τα σκριπτ και δεν παίζει ρόλο η ποσότητα των σκριπτ
αρκεί να μην ξεπεραστεί συνολικά αυτό το όριο-αυτό υπάρχει επίσημα στο νετ-δεν έχω λινκ τωρα να σου δώσω γ επιβεβαιωση.

τα υπόλοιπα είναι 100% όπως τα είπε ο turiasauria

καί όσο για τις διαφορές του παλαντίνου απο κόσμο σε κόσμο δεν υπάρχουν!παντού είναι το ίδιο(στους υπάρχοντες κόσμους στον ελληνικό server)
το μόνο που ισχυει είναι διαφορά στο ποσοστο μπονους που έχει όριστεί απο τις ρυθμίσεις(δλδ αυτό που λέει και ο hoannis είναι σωστό)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και τις απαντήσεις σας.

Επειδή όμως λίγο πολύ όλοι έχουμε μια εικόνα αλλά πέρα απο πειράματα δεν υπάρχουν αναλυτικές απαντήσεις σ' αυτές τις ερωτήσεις περιμένω και μία απάντηση από κάποιον διαχειριστή.
Γι'αυτό με παραπέμψατε και στο φόρουμ- Για να καλύψετε τις ερωτήσεις κ να λυθούν απορίες και άλλων παικτών.




ΥΓ.
1. Επεξεργασία μπάρας συντομεύσεων
α) Στην μπάρα συντομεύσεων - ίσως επειδή έχω αρκετά σκριπτ, όταν πήγα να προσθέσω νέα μου εμφάνισε το μήνυμα:
size_limit exceeded
Προφανώς αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο υπάρχει κάποιο όριο στα σκριπτ που μπορεί να χρησιμοποιεί ο κάθε παίκτης?

[πόσα script δηλαδή χρησιμοποιείς? Πάνω από 50? Εγώ έχω χρησιμοποιήσει καμία 20αριά και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Δεν μπορώ να υποθέσω τι είναι το πρόβλημά σου...]

Φίλε turiasauria χρησιμοποιώ σε μόνιμη βάση 34 σκριπτ και προστίθενται το πολύ 4 επιπλέον...
Έτσι όταν θέλω να προσθέσω κάποια σκριπτ για φέικ επιθέσεις σε παίκτες περισσοτέρων από 4 ΄πρεπει να το κάνω ανά τετράδες παικτων...
γι'αυτο ρώτησα όλα τα σχετικά....
 

DeletedUser

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και τις απαντήσεις σας.

Επειδή όμως λίγο πολύ όλοι έχουμε μια εικόνα αλλά πέρα απο πειράματα δεν υπάρχουν αναλυτικές απαντήσεις σ' αυτές τις ερωτήσεις περιμένω και μία απάντηση από κάποιον διαχειριστή.
Γι'αυτό με παραπέμψατε και στο φόρουμ- Για να καλύψετε τις ερωτήσεις κ να λυθούν απορίες και άλλων παικτών.




ΥΓ.



Φίλε turiasauria χρησιμοποιώ σε μόνιμη βάση 34 σκριπτ και προστίθενται το πολύ 4 επιπλέον...
Έτσι όταν θέλω να προσθέσω κάποια σκριπτ για φέικ επιθέσεις σε παίκτες περισσοτέρων από 4 ΄πρεπει να το κάνω ανά τετράδες παικτων...
γι'αυτο ρώτησα όλα τα σχετικά....

Βρήκα την απάντηση στο net από τον πλέον αρμόδιο:

What are scripts?/How do I use them? Ελπίζω να καλυφθείς τουλάχιστον για αυτή σου την απορία με αυτό το post. :)
 
Κορυφή