Οδηγος Για Χαρτες

  • Δημιουργός θέματος D4ggerFTW
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

-=| Post (1/4) |=-

Αυτος ο οδηγος ειναι για εκεινους που θελεουν να μαθουν πως να φτιαχνουν χαρτες με προσωπικες προτιμησεις και δικο τους στυλ. Σας προτεινω να διαβασετε ολοκληρο τον οδηγο και να τον ακολουθησετε με ακριβεια καθως ακομα και ενα μικρο λαθακη μπορει να επιφερει την καταστροφη του χαρτη.

Θα πρεπει να εχετε το λογισμικο Adobe Photoshop


Ξεκινάμε λοιπον:

Πρωτα πρωτα θα πρεπει να φτιαξετε τον χαρτη σας στο twstats.
Εφτιαξα εναν προχειρο χαρτη των T:V απο τον W1 των διεθνων φυλετικων μαχων.

headerql8.jpg


Αντιγραφη και επικολληση αυτου του χαρτη στο Photoshop και φροντιστε το μεγεθος του να ειναι 1000 x 1000 pixels. (εικονοστοιχεια)

Και τωρα πρεπει να ειναι καπως ετσι:

headeryg3.jpg


Μετα χρησημοποιουμε το εργαλειο Eye dropper και διαλεγουμε οπουδηποτε περιεχεται το χρωμα της φυλης που θελω. Στην περιπτωση μου θα πατησω απλουστατα σε οποιοδηποτε χωριο των T:V.

Αφου το κανατε αυτο πατε:

Select>Color Range

headeriu6.jpg



-=| Η συνεχεια σε 180 δευτερα (λογω περιορισμου "<5 images" και flood control) |=-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

-=| Post (2/4) |=-

Μωλις το κανετε, θα πρεπει να σας βγει το εξης παραθυρο οπου θα πρεπει να εχετε το fuzziness στο 4:

headertv9.jpg


Τωρα μωλις πατησετε OK θα πρεπει να δειτε οτι τα χωρια της φυλης εχουν μικρα φωτακια που λαμπουν:

headerpq7.jpg


Τωρα μπορειτε να αλλαξετε την εμφανηση της φυλης. Μπορειτε να της αλλαξετε το σχημα πηγαινοντας:

Select>Modify>Border και φροντιζοντας το border width να ειναι 4 pixels (εικονοστοιχεια) για να φτιαξουν ενα σχημα διαμαντιου τα χωρια:

headergk3.jpg


Δεν θα το κανω αυτο ομως αλλα θα επεκτεινω τα χωρια για να τα κανω να φαινονται σαν σταγονες, και θα το κανω πηγαινοντας Select>Modify>Expand

Και μου αρεσει τα χωρια να ειναι μεγαλα οποτε και βαζω 4 pixels.

headernu9.jpg


-=| Η συνεχεια σε 180 δευτερα (λογω περιορισμου "<5 images" και flood control) |=-
 

DeletedUser

-=| Post (3/4) |=-


Τωρα αφου τα κανατε ολα αυτα, χρησημοποιειστε το πινελο και ζωγραφιστε πανω σε ολο το χαρτι και σας συνιστω το μεγαλο πινελο για να μην ξεχασετε τιποτα, ή απλα Edit>Fill.

headerya4.jpg


Παντα χρησημοποιω αυτο το μεγεθος

Τωρα θα καταληξετε με κατι τετοιο:
Φροντιστε το χρωμα που διαλεξατε και το χρωμα που θα ζωγραφισετε να ειναι ιδια με το χρωμα των χωριων της φυλης:

headerlo7.jpg


Τωρα θα παμε στο Blending Options. Για να το κανουμε αυτο επιλεγουμε το βελακι για εργαλειο, κανουμε click στο Layers section στο ζωγραφισμενο πλεον Layer και κανουμε δεξι click και απο εκει Blending Options:

funnyec7.jpg


Τα εφε Drop Shadow , Bevel and Emboss και το STROKE ειναι μια καλη τεχνικη. Εδω ειναι που μπορειτε να δημιουργισετε και να μεγαλουργησετε!

funnyto1.jpg


-=| Η συνεχεια σε 180 δευτερα (λογω περιορισμου "<5 images" και flood control) |=-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

-=| Post (4/4) |=-

Και εδω ειναι τα εφε που θα λαβουν μερος:

animaedeffectskf4.gif


Αυτο ηταν το τελευταιο βημα.


Τωρα αφου το συνηθισετε μπορειτε να αλλαξετε κιολας το background και τις γραμμες των continent border καπως ετσι:

w1mapju0.jpg



-=| Δημιουργια του οδηγου: royalgamer απο τα διεθνη φορουμ των TribalWars.net. |=-
-=| Ελευθερη μεταφραση και μικρες προσθεσεις: D4ggerFTW |=-

Please leave credit where it's due and suggestions as needed.
Enjoy! :D

Υ.Γ. Αρα οχι τον οδηγο δεν τον εγραψα εγω :)
Υ.Γ.Γ. Πολυ κουραση Golden Horde πως αντεξες? :p
-=| Τελος οδηγου |=-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Τόσα νέα guides.. Καλή μετάφραση αλλά προτιμώ τους άλλους χάρτες.. Με το expand by one κτλ.. Από allyboo.. Αν έχεις όρεξη κάνε κι αυτό :p

Πάντως προτείνω να ανοίξει ένα νέο section "Guides" που θα ποστάρουμε τα ήδη υπάρχοντα.. Με τους 2 (απηρχαιωμένους) του elric, τα βάρβαρά μου, αυτόν, του golden κτλ έχουμε μπόλικους..
 

DeletedUser

Τόσα νέα guides.. Καλή μετάφραση αλλά προτιμώ τους άλλους χάρτες.. Με το expand by one κτλ.. Από allyboo.. Αν έχεις όρεξη κάνε κι αυτό :p

Πάντως προτείνω να ανοίξει ένα νέο section "Guides" που θα ποστάρουμε τα ήδη υπάρχοντα.. Με τους 2 (απηρχαιωμένους) του elric, τα βάρβαρά μου, αυτόν, του golden κτλ έχουμε μπόλικους..

δεν εχεις αδικο αλλα μου αρεσε γιατι ηταν λιτος και ειδα και κατι αλλα και ζαλιστικα... και υστερα αυτον του allyboo που θα τον βαλω? :p
και υστερα εδω εξηγει πως μπορεις να κανεις με expand by one αλλα δεν στο δειχνει κιολας...αν θες το προσθετω σε αυτον :cool:

+1 για το guide section
 

DeletedUser

Πολυ ωραια δουλεια!Αυτο το θεμα με τους χαρτες ηθελα να το κοιταξω να ασχοληθω μιας και ειμαι ακομα νεουπας να φτιαχνω τετοιους χαρτες:eek:
Ισως ηταν η επομενη μεταφραση που θα εκανα αλλα με προλαβες.:p
Οντως υπαρχει και ο οδηγος αυτος επισης του Allyboo αλλα με μια πρωτη ματια ζαλιστηκα πριν λιγες μερες και το αφησα για αλλη φαση πιο ηρεμη μετα την εξεταστικη..


Να υπενθυμισω πως η ιδεα για δημιουργια ενος νεου site με οδηγους εχει πεσει ηδη στο τραπεζι και το εχω συζητησει αρκετα με τον felix ingame.Εαν ενδιαφερθουν τελικα οσοι ειπαν εως τωρα(raint,babel) ερθουν αλλα 1-2 ατομα για μεταφραση και καποιος αλλος βοηθησει να σηκωθει το site(εαν δεν μας βοηθησουν αυτοι που το εχουν ηδη) τοτε θα δημιουργηθει ισως κατι καλο.

Εαν δεν δημιουργηθει νεο site ας μπουνε ολοι αυτοι οι οδηγοι στο φορουμ βεβαια σε ενα νεο section οπως ειπε ο λεμο.

Πολυ καλη δουλεια ξανα!:)

//α και να μην ξεχνιομαστε:+1 για sticky
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

+1
Πολύ καλή δουλειά!
Θα παρέθετα και link για το ps4 και το key αλλά θα φάω ban.:Ρ
Golden μέσα στο βραδάκι θα σου 'ρθει ig mail.;)
Έχε το νου σου.;)
 

DeletedUser

+1
Πολύ καλή δουλειά!
Θα παρέθετα και link για το ps4 και το key αλλά θα φάω ban.:Ρ
Golden μέσα στο βραδάκι θα σου 'ρθει ig mail.;)
Έχε το νου σου.;)

[offtopic]
ωχ ωχ!ο χαρος βγηκα παγανια:p
μετα τις 2.30 πεφτω,περιμενω να στειλω ενα Nuke;)[/offtopic]
 

DeletedUser

@golden: εγω μεσα ειμαι για μεταφραση... και σκεψου δεν εχω παει καν να δωσω πτυχιο και μιλαω οπως μιλαω ελληνικα μην σου πω καλυτερα :D
(αν παω να παρω μαλλον για proficiency αμεσως θα παω αλλα θελει γραμματικη που με σκοτωνει! :()

@felix: πονιρουλη... ps cs2 χρησημοποιει αυτος (οπως και εγω)
 

DeletedUser289

Πάντως προτείνω να ανοίξει ένα νέο section "Guides" που θα ποστάρουμε τα ήδη υπάρχοντα.. Με τους 2 (απηρχαιωμένους) του elric, τα βάρβαρά μου, αυτόν, του golden κτλ έχουμε μπόλικους..

Ωραια ιδεα.Προσεχως θα γινει και πραγματικοτητα. ;)
 

DeletedUser

Ωραία καλό αυτό επειδή έχουν γεμίσει sticky τα γενικά.:Ρ

δεν εχει αδικο. γιατι δεν κανετε και ενα θεμα στο καταλογο του forum "Οδηγοι" με ολα αυτα? Μπας και αποφυγετε και τις χιλιαπλες ιδιες ερωτησεις (και εγω εχω κανει τετοιες....:eek:)
 

DeletedUser

δηλαδη Dagger συμφωνα με αυτον τον οδηγο ειναι ευκολο να "κοψεις" εναν χαρτη ?

οπως δηλαδη κοβουμε εμεις τον δικο μας ... ?:D
 

DeletedUser

Να τον κοψεις ρε παιδακι μου σε 4-5 κομματια
και στο τελος να τον κανεις ενα κομματι

οπως θελω να κανω κ εγω
 

DeletedUser

ε παρε εναν κοφτη τι να σου πω... εχει μπολικους στο praktiker :p
 

DeletedUser

Ρε συ Dagger παλι δεν με καταλαβες
Κοιτα,

Ας πουμε εισαι ο creator (οπως εγω) και κανεις οτι γουσταρεις και πως φτιαχνεις ενα καινουριο κοσμο και θελεις να τον χωρισεις για να εχει ενδιαφερον
π.χ :

κανεις μια κοψια βαζεις τους Black Pirates

Κανεις αλλη μια κοψια και βαζεις τα στρουμφακια

Στην επομενη κοψια προσθετεις λιγους ΠΑΡΤΑδες

και στο τελος βαζεις και τους ακατανομαστους ...

αλλα επειδη σου την εδωσε πετας και μια σφηνα τους ΥποΚατασκευην

Καταλαβες τι εννοω ??

Κανεις κατι τετοιο ...

flame.gif



αλλα στο τελος του κοσμου επειδη ειμαστε και οι πρωτοι εχουμε ενα τετοιο αποτελεσμα


flame7.png




Εχεις δηλαδη ενα κοσμο ολο Black Pirates και εκει τελειωνει ο κοσμος :D
 

DeletedUser

ε ναι αυτο που λες με κοφτη γινεται! :D


(ασε μην προσπαθεις γιατι αργω να παρω στροφες αποψε...:p)
 

DeletedUser

ε ναι αυτο που λες με κοφτη γινεται! :D


(ασε μην προσπαθεις γιατι αργω να παρω στροφες αποψε...:p)

MEGALE, ARXISA NA 4AXNW KAI EGW TO 8EMA ME TOUS XARTES...ME EVALAN UPEU8INO STOUS DA-MTD NA TOUS VAZW LEEI XARTES KAI MLKS ME TIN FULI, KATI SOVARO OMWS KAI ARXISA NA TO 4AXNW! POLU E3IPIRETIKO TO 8EMA S...ALLA EMEIS DILADI AN DEN EXOUME ADOBE TI KANOUME??????:confused:
 
Κορυφή