ΑΠΟΨΕΙΣ-ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ Κ61

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser34938
  • Ημερομηνία έναρξης

Tribal Troubles

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
507
Έκανα μεταφορά χωρίου για να είμαι στην ίδια ήπειρο με τον χορηγό μου "kokkinosdrakos" και λίγες ώρες μετά άλλαξε ήπειρο. Ο ορισμός της καντεμιά.

Υγ.kokkinosdrakos μας εμπνευεις <3
 

Deleted User - 119632

α) Έκφραση «πράσσειν άλογα» δεν υπάρχει στην αρχαία γραμματεία

β) Η αρχική μορφή της σημερινής φράσης ήταν «πράσινο άλογο» και όχι «πράσινα άλογα» και η σημασία της δεν ήταν το παράλογο αλλά το ανύπαρκτο.

γ) Παρόμοιες εκφράσεις με ‘πράσινα άλογα’ υπάρχουν και σε άλλες γλώσσες

δ) Το πράσινο χρώμα σε ζώα είναι ενδεικτικό του ανύπαρκτου για πολλούς λαούς.
Επιστροφη στα θρανια. Δεν ειναι πρασσειν αλογα αλλα πραττειν αλογα. Οταν γκουγκλαρεις να το παιξεις εξυπνη ελεγξε τι διαβαζεις. Το να παραθετεις απο το slag. Gr και ποστς απο καποιον τυχαιο Σαραντακο σε εκθετει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Deleted User - 119632

Επισης μετα απο μερικα τσιπουρα βλεπεις και πρασινα αλογα και μωβ ελεφαντες.
 

DeletedUser35859

Μαλιστα
Το ακουσαμε και αυτο
Παμε παρακατω

Το ξαναλέω και γω μήπως σου φάνηκε περίεργο επειδή δε το χεις ξανακουσει

Όχι μόνο τυχαιος αλλά και μέγας προπαγανδιστής και παραχαράκτης της ιστοριας
 

DeletedUser36069

Το ξαναλέω και γω μήπως σου φάνηκε περίεργο επειδή δε το χεις ξανακουσει

Όχι μόνο τυχαιος αλλά και μέγας προπαγανδιστής και παραχαράκτης της ιστοριας


Μη παραχαράσσετε την ιστορία η ορθογραφία είναι μια
 

Deleted User - 7796301

Το ξαναλέω και γω μήπως σου φάνηκε περίεργο επειδή δε το χεις ξανακουσει

Όχι μόνο τυχαιος αλλά και μέγας προπαγανδιστής και παραχαράκτης της ιστοριας
Το οτι διαφωνεις με τις αποψεις του δεν αναιρει το γεγονος οτι εχει κανει μια εκτενη ερευνα σε θεματα γλωσσολογιας
Στο συγκεκριμμενο θεμα δε που ελαχιστες πολιτικες και κοινωνικες προεκτασεις μπορει να εχει μπορουμε να εκλαβουμε την ερευνα του ως αντικειμενικη. Εχεις να παραθεσεις καποιο αντιθετο στοιχειο ή θα περιοριστεις και εσυ και πανοικ σε επιθεσεις ad hominem?
 

ΛΕΦΤΗΣ

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
76
Είστε σοβαροί ρε; Σε φόρουμ των φυλετικών θα συζητήσετε για τον Σαραντάκο;

Καλύτερα να μιλήσει ο Θόδωρας!
 

theotsak21.

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
705
Εγω γελασα οταν ο προμανατζερ ειπε οτι ο δρακος ειναι τοπ λογαριασμος στην Ελλαδα σε καποιον καπου
 

DeletedUser35410

Εγώ θα πω να μην πιάνετε στο στόμα σας την Προπαγάνδα...άστε την σε εμάς!
 

Deleted User - 119632

Το οτι διαφωνεις με τις αποψεις του δεν αναιρει το γεγονος οτι εχει κανει μια εκτενη ερευνα σε θεματα γλωσσολογιας
Στο συγκεκριμμενο θεμα δε που ελαχιστες πολιτικες και κοινωνικες προεκτασεις μπορει να εχει μπορουμε να εκλαβουμε την ερευνα του ως αντικειμενικη. Εχεις να παραθεσεις καποιο αντιθετο στοιχειο ή θα περιοριστεις και εσυ και πανοικ σε επιθεσεις ad hominem?

Αν περιοριστουμε μονο στα γλωσσολογικα οταν λεει το πρασσειν αλογα δεν υπαρχει επειδη λεει δεν το εχει δει πουθενα ψευδεται. Το πρασσειν αλογα βγαινει απο το πραττειν αλογα που σημαινει κανω απερισκεψιες. Γινεται πρασσειν ακολοθουντας τον ιδιο κανονα που η θαλαττα γινεται θαλασσα. Ελεος με τον καθενα. Αναφερομαι στον Νικο Σαραντακο τον συγγραφεα παρεμπιπτοντως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Tribal Troubles

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
507
Ο Νικος Σαραντακος υποστηρίζει πως και οι δυο φράσεις είναι σωστές και δεν υπάρχει κανένα μπλέξιμο μεταξύ τους. Απλά είναι διαφορετικές. https://www.usay.gr/paraxena/gia-na-to-les-sosta-prasina-aloga-i-prassein-aloga/




Συγνώμη που σου χάλασα το όνειρο ότι την "είπες" στην beret.


Πυξίδες παντού .
 

Deleted User - 119632

Εσυ αλλο εβαλες απο πανω. Εκανες copy paste ακριβως αυτο που ειχε γραψει στο. Μπλογκ του και ελεγε ποσο λαθος ειναι αυτο και δεν υπαρχει πουθενα. Ελεος. Προπαγανδα παντου. Τι ειστε εσεις ρε... Αναιρεις τον εαυτο σου και μου λες. Οσο για την beret δεν ξερω ποια ειναι. Πυξιδες οπως εχουμε ριξει ετσι και θα δουμε. Αφηστε τα παρανομα λογισμικα και θα δουμε ποιος θα βλεπει στο μελλο . Αληθεια τα μπαν θα μας πειτε γιατι τα φαγατε? Απο την πολυ εξασκηση?
 

Tribal Troubles

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
507
Και γιατί ρωτας εμένα?Ενας απλος έμπορος είμαι.Σε ποια φυλη εισαι για σου πω ποιους ειδήμονες δικους σου επι του θέματος να ρωτήσεις.Γιατι οι ειδήμονες ποτε δεν είναι μονο σε μια φυλη .
 
Βαθμολογία αντίδρασης
28
Φημες λενε οτι η gkrat10 θα εχει πολυ καλους παιχτες μεσα και η στρατολογηση θα ειναι μονο για λιγους και καλους ! μην ξεχασει κανεις οτι αρχηγος ειναι και το "ΠΟΙΟ ΣΥΖΗΤΗΜΈΝΟ ΑΚΚ ΤΟΥ GR!!"
με " κατακτησεις χοριων, πανω απο 50.000 χορια"...
 

DeletedUser30832

Φημες λενε οτι η gkrat10 θα εχει πολυ καλους παιχτες μεσα και η στρατολογηση θα ειναι μονο για λιγους και καλους ! μην ξεχασει κανεις οτι αρχηγος ειναι και το "ΠΟΙΟ ΣΥΖΗΤΗΜΈΝΟ ΑΚΚ ΤΟΥ GR!!"
με " κατακτησεις χοριων, πανω απο 50.000 χορια"...

:D:D:D αχαχαχα θεικη περιγραφη παντως
 

Deleted User - 119632

Και γιατί ρωτας εμένα?Ενας απλος έμπορος είμαι.Σε ποια φυλη εισαι για σου πω ποιους ειδήμονες δικους σου επι του θέματος να ρωτήσεις.Γιατι οι ειδήμονες ποτε δεν είναι μονο σε μια φυλη .

Σωστο αυτο. Τεσπα καλη συνεχεια.
 
Κορυφή