Μερικά Χρήσιμα Tips

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser32596
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser32596

Είπα κι εγώ να καταθέσω το λιθαράκι της όποιας εμπειρίας μου σε τούτο εδώ το μετερίζι (άλλο λίγο και θα κλάψω από συγκίνηση, ωραία τα γράφω ο άτιμος!). Ας αρχίσουμε λοιπόν με κάποιες συμβουλές για το start-up:

Αποστολές
[SPOIL]Δεν ολοκληρώνετε όλες τις αποστολές απλά και μόνο επειδή εμφανίζονται μπροστά σας. Προσέχετε να δείτε σε τι σας ωφελούν αυτές οι αποστολές. Ας πούμε, γιατί να μπείτε στον κόπο να ανεβάσετε το τείχος στο οκτώ από τους 200 πόντους, ενώ είστε ακόμη υπό την προστασία αρχαρίων; Πάντα να κοιτάτε όμως μήπως υπάρχει κάποιο σχετικό όφελος από την εκπλήρωση της αποστολής. Για παράδειγμα, το να ανεβάσετε το τείχος σας στο επίπεδο 1 φαίνεται ανούσιο τόσο νωρίς στο παιχνίδι, χωρίς να μπορούν οι άλλοι να σας επιτεθούν. Για προσέξτε όμως, η ανταμοιβή είναι ακριβώς τα κόστη του τείχους μαζί με 30 σίδερο παραπάνω. Βέβαια, θα μου πείτε τι να το κάνετε το σίδερο τόσο νωρίς, ακόμα δε φτάσατε στο να βγάζετε ελαφρύ ιππικό σαν τρελοί. Έχει και αυτό όμως μία αγοραστική δύναμη στην αγορά, ειδικά αν έχετε ξεκινήσει λίγο αργότερα στον κόσμο, οπότε είναι πολλοί οι παίκτες που ζητούν σίδερο στην αγορά. Επίσης καλύπτει το κόστος του Paladin (20 ξύλο, 20 πηλό, 40 σίδερο). Όμοια αξίζει να ολοκληρώσετε και την αποστολή αναβάθμισης της κρυψώνας, η οποία δίνει καθαρό κέρδος 6-7 από κάθε πόρο. Ανάλογα σκεπτόμαστε και για άλλες αποστολές.[/SPOIL]

Οι Ανενεργοί
[SPOIL]Αυτό θα μπορούσε να είναι και τίτλος ταινίας! Ειδικά στην αρχή ενός κόσμου, οπότε μπαίνουν πάρα πολλοί παίκτες (σχήμα λόγου) τα βάρβαρα δεν είναι τόσα πολλά όσα οι ανενεργοί παίκτες. Είναι λοιπόν συνετό να αποτελούν τον πρωταρχικό στόχο του farming σας (όσο μπορείτε, αν υπάρχει η ρύθμιση της αναλογίας 1:20), καθώς είναι αρκετά λιγότεροι αυτοί που φαρμάρουν ανενεργούς παίκτες, άρα περισσότεροι οι πόροι που μένουν για εσάς. Αλλά να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και με το ηθικό και με τη νυχτερινή προστασία, για να μην κλαίτε τα αλογάκια σας. Κρίμα είναι τώρα![/SPOIL]

Spiking
[SPOIL]Στους Ελληνικούς κόσμους υπάρχει το πρόβλημα της μη αποστολής αμυνών εκτός φυλής, άρα ούτε και σε βάρβαρα. Σε όσους όμως αυτή η ρύθμιση δεν υπάρχει καλό είναι να θυμάστε που και που να στέλνετε δύο 2 δόρια (δύο δόρια σε άμυνες σκοτώνουν ένα ελαφρύ, με τείχος πάντα στο 0) σαν υποστήριξη σε βάρβαρα και, κυρίως σε ανενεργούς (ηθικό), που βρίσκονται κοντά σε άλλους ενεργούς farmers στην περιοχή (αυτό το καταλαβαίνετε από τα βραβεία). Ιδιαίτερα στην αρχή του παιχνιδιού, όπου ένα άλογο πάνω ένα κάτω είναι μία σημαντική διαφορά, είναι επίπονο για τον οποιοδήποτε να έχει τέτοιου είδους απώλειες. Προσοχή όμως! Να θυμάστε που έχετε στείλε άμυνες, μην αρχίσετε και βαράτε τον εαυτό σας! Επίσης, μη στέλνετε άμυνες σε χωριά γύρω από το δικό σας, για να μην αντιληφθούν οι άλλοι ποιος είναι αυτός που γεμίζει τα χωριά. Ούτως ή άλλως τα χωριά που είναι δίπλα σας, ακριβώς λόγω απόστασης θα είστε σε καθημερινή βάση, οι πρώτοι που θα τα φαρμάρετε, άρα δεν υπάρχει και κάποιος τόσο σημαντικός λόγος να προστατεύετε αυτούς τους πόρους.[/SPOIL]

Ελαφρύ ιππικό
[SPOIL]Γενικά, καλό θα ήταν, μόλις βγάλετε το σταύλο σας, να εξερευνήσετε κατευθείαν το ελαφρύ ιππικό, παρακάμπτοντας τους ανιχνευτές και να βγάλετε λίγα αλογάκια. Όμως, λόγω των αποστολών καλό θα ήταν οι πρώτοι πόροι του faming με τα καφέ άλογα να επενδυθούν στο να εξερευνήσετε τα άσπρα άλογα, καθ' ότι αμέσως μετά έρχεται μία αποστολή που σας δίνει σαν αμοιβή για την εξερεύνηση του Ελαφριού Ιππικού 4 άλογα (δηλαδή κόστος 500 ξύλο, 400 πηλό και 1000 σίδερο, το οποίο είναι περίπου αυτό της εξερεύνησης του ανιχνευτή, με τη διαφορά ότι κερδίζετε σε σίδερο --> άλογα-->farming). Επίσης, αν δείτε ότι δε χρειάζεστε πολλά τσεκούρια πέρα από τα δέκα που πήρατε σαν αμοιβή και τα ξίφη που έχετε, ως συνοδεία για τα δόρια σας, ίσως να μη χρειαστεί να τα εξερευνήσετε πριν το ελαφρύ ούτε αυτά.[/SPOIL]

Έπεται συνέχεια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser32596

Πόντοι Χωριών
[SPOIL]Ένα χωριό με λιγότερους από 54 πόντους δε γίνεται να έχει χτισμένο τείχος, άρα επιτίθεστε άφοβα. Μάλιστα, για να έχει τείχος στους 54 πόντους πρέπει να είναι η παραγωγή πόρων στο μηδέν, πράγμα που σχεδόν απίθανο είναι να συμβεί σε ένα βάρβαρο και τελείως αδύνατο να έχει γίνει από κάποιον παίκτη (αποστολές που σε βάζουν να ανεβάσεις πόρους). Άρα και μέχρι και τους 71 πόντους δεν υπάρχει ρεαλιστική πιθανότητα να έχει ένα χωριό τείχος. Οπότε σε αυτά τα χωριά είναι εφικτό να γίνονται επιθέσεις με ένα μόνο ελαφρύ και να μη σημειώνονται απώλειες.[/SPOIL]

Mid/Late-game

Κρυψώνα
[SPOIL]Ναι, ναι, καλά βλέπετε! Στο επίπεδο 10 δίνει 26 πόντους και στερεί 8 πληθυσμό ανά χωριό. Δηλαδή και στα 100 χωριά ακόμα, αν έχετε σε όλα κρυψώνες στο 10, φορτώνεστε 2600 πόντους (σιγά τα αυγά!) και στερείστε 800 πληθυσμό. Δεν είναι και τόσο σημαντικό για αυτό που προσφέρει: 2000 από κάθε πόρο μετά από ένα επιτυχημένο dodge/snipe (υποθέτουμε ότι δεν μπορέσατε να φορτώσετε το επιτελείο με εργασίες λόγω πληθυσμού και ότι οι πόροι υπερκάλυπταν τον αριθμό εμπόρων της αγοράς και, ως εκ τούτου, δεν μπορέσατε να σώσετε όλους τους πόρους σας), δηλαδή τα απαραίτητα για τα πρώτα επίπεδα του τείχους σας μέχρι να ξαναέρθουν επιθέσεις. Συμπαθητικό ακούγεται.
[/SPOIL]
Επιτελείο
[SPOIL]Γενικά στο 20. Αν όμως δε θέλετε να χαλάτε τους πόντους premium στο χτίσιμο, ίσως, ιδιαίτερα στα χωριά στο μέτωπο να συμφέρει να το πάτε ακόμα και στο 27, αναλαμβάνοντας φυσικά και το ανάλογα κόστος: 154 πληθυσμός λιγότερος και 138 πόντοι παραπάνω ανά χωριό. Πέρα από το 27 τα οφέλη που προσφέρει είναι δυσανάλογα του πληθυσμού που χρειάζεται και τον πόντων που δίνει.[/SPOIL]

Εργαστήριο
[SPOIL]Το επίπεδο 5 νομίζω του είναι και πολύ, καθώς δε χρειάζεστε πολλά από αυτά που μπορεί να σας προσφέρει. Μόνο σε κόσμους με Paladin και, ιδανικά, σε χωριό με bonus στο εργαστήριο ίσως έχει νόημα να το πάτε στο 15, αν θέλετε να το γεμίσετε με καταπέλτες. Αλλά καλό είναι να υπάρχει σε κάθε χωριό, στα επιθετικά προφανώς για τους κριούς και στα αμυντικά για καταπέλτες (όχι μόνο για fakes, αλλά και για κατεδαφίσεις).[/SPOIL]

Στρατός
Όλα αυτά αναφέρονται σε κόσμους με απλές τεχνολογίες.
α)Αμυντικά
[SPOIL]Στο μέτωπο, έχω να πω ότι ο συνδυασμός δόρυ/βαρύ είναι και ο ταχύτερα μετακινούμενος και ο ταχύτερα κατασκευαζόμενος και αυτός που αποδίδει καλύτερα (λόγω του βαριού ιππικού) σε dodge/snipe. Βέβαια, αν έχετε το χρόνο τα ξίφη και τα τόξα (τα τελευταία, αν υπάρχουν στις ρυθμίσεις του κόσμου) είναι μία καλή επιλογή, αλλά για χωριά που δεν είναι κοντά σε οποιοδήποτε μέτωπο (άρα ο παράγοντας του χρόνου μετακίνησης δεν είναι τόσο πιεστικός) είναι μία πολύ καλή επιλογή επίσης. Όπως είπα και παραπάνω, καλό θα ήταν να υπάρχουν και κάμποσοι καταπέλτες (200-350) για fakes και για κατεδαφίσεις.[/SPOIL]

β)Επιθετικά
[SPOIL]Στόχος είναι το να κατασκευάζονται όσο το δυνατόν ταχύτερα, άρα απλά βάζετε ελαφρύ και τσεκούρια και στοχεύετε στο συντομότερο δυνατό (κάπου 6500 τσεκούρια και 3200 ελαφριά ή εκεί γύρω). Αν θέλετε βάζετε και έφιππους, 500 είναι υπεραρκετοί νομίζω. Μερικές επισημάνσεις τώρα:
i)Ακριβώς 213 κριούς. Μετά από ψάξιμο στον προσομοιωτή και μία έρευνα του Jamm (.net) σχετικά με τον μαθηματικό τύπο που υπολογίζει τη ζημιά στις μάχες αυτός είναι ο αριθμός που προκαλεί τις περισσότερες απώλειες στον αντίπαλο σε μία μάχη. Όσο προχωράει όμως ο κόσμος, καλό είναι να έχετε και κάποια επιθετικά χωριά με περισσότερους κριούς (μέχρι και 500) για walbreak ενάντια σε μεγάλα stacks.
ii)Πάντα έχουμε λίγους ανιχνευτές μέσα στα επιθετικά μας. Οποιαδήποτε πληροφορία έχουμε για τη δύναμη του αντιπάλου είναι χρήσιμη. Τελεία και παύλα.
iii)Καλό θα ήταν να έχετε και 100-200 βαριά μέσα στα επιθετικά σας (!) γιατί έτσι εξασφαλίζετε το dodge/snipe οποιαδήποτε στιγμή και να χρειαστεί, ακόμα και από το ίδιο χωριό. Επίσης, δεν είναι και καθόλου άσχημη συνοδεία για τους αριστοκράτες, αν και αυτό δεν έχει και μεγάλη σημασία.[/SPOIL]

Ουφφφ! Τον είπα κι εγώ τον πόνο μου. Ό,τι θέλετε τώρα να σχολιάσετε, προσθέσετε κλπ κλπ, κάντε το ελεύθερα (γιατί πριν σας είχα δεμένους ας πούμε!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser31881

Πολυ καλη δουλεια εκανες.. και φαινεται οτι εφαγες και χρονο για να το γραψεις.. για καλο σκοπο φυσικα!
Ενα μεγαλο μπραβο απο μενα ! :D :D :D
 

-Sweetest Love x3

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
103
Μπραβο φιλε μου
Μονο αμα σου ειναι ευκολο και βρεις χρονο περασε τα κειμενα σε σποιλερ και ασε τους τιτλους. Ακομα και να μην το κανεις για δικους σου λογους πολυ καλη δουλεια:)
Διαφωνω ομως στο θεμα κριοι. Συνηθως βαζω 290 ωστε σε πλανα πχ η σε ψαξιμο επιθετικων να φευγουν 30 φακες και να πας με 260 κριους. Ειμαι κατα του 213 καθως ναι μεν κερδιζεις 400 χωρικους πχ(προχειρος υπολογισμος) αλλα που τους ξοδευεις; 200 τσεκουρια και 50 ελαφρυ;
40 εφιπποι πανω;2 4αδες; Πραγματικα δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη(δεν θελω να σε προσβαλλω και χαρα στο κουραγιο σου). Στα υπολοιπα συμφωνω(οταν το διαβασω ακομα πιο προσεκτικα ισως βρω κατι που να διαφωνω:p)
Παντως ειμαι της αποψης οτι καλο ειναι να υπαρχουν διαφορα ειδη χωριων στο λογαριασμο σου(πχ απο τα 50 επιθετικα 5 wallbreaker. 2 μονο lc και ram κλπ κλπ η στα 90 αμυντικα 55 δορυ τοξο βαρυ καποια δορυ ξιφος κλπ κλπ). Και κρινω σκοπιμο να τονισω οτι καλο στα αμυντικα ειναι να υπαρχουν και 80-90 καταπελτες(σου πα δεν το χω διαβασει πληρως προσεκτικα οποτε δεν προσεξα αν το πες καπου εσυ.
Συγχαρητηρια για τη δουλεια σου
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Πολύ ενδιαφέροντα όλα. Όταν ανοίξει ο Κ30 θα έχω πολλά από αυτά στο μυαλό μου. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμα.
 

DeletedUser22476

Πρέπει να μεταφερθεί στους οδηγούς...

*Ωραίος Old (για αυτά που γράφεις αλλά και για την όρεξη που έχεις στο να βοηθήσεις άλλα άτομα) :clap:
 

DeletedUser32596

Μπραβο φιλε μου
Μονο αμα σου ειναι ευκολο και βρεις χρονο περασε τα κειμενα σε σποιλερ και ασε τους τιτλους. Ακομα και να μην το κανεις για δικους σου λογους πολυ καλη δουλεια:)
Διαφωνω ομως στο θεμα κριοι. Συνηθως βαζω 290 ωστε σε πλανα πχ η σε ψαξιμο επιθετικων να φευγουν 30 φακες και να πας με 260 κριους. Ειμαι κατα του 213 καθως ναι μεν κερδιζεις 400 χωρικους πχ(προχειρος υπολογισμος) αλλα που τους ξοδευεις; 200 τσεκουρια και 50 ελαφρυ;
40 εφιπποι πανω;2 4αδες; Πραγματικα δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη(δεν θελω να σε προσβαλλω και χαρα στο κουραγιο σου). Στα υπολοιπα συμφωνω(οταν το διαβασω ακομα πιο προσεκτικα ισως βρω κατι που να διαφωνω:p)
Παντως ειμαι της αποψης οτι καλο ειναι να υπαρχουν διαφορα ειδη χωριων στο λογαριασμο σου(πχ απο τα 50 επιθετικα 5 wallbreaker. 2 μονο lc και ram κλπ κλπ η στα 90 αμυντικα 55 δορυ τοξο βαρυ καποια δορυ ξιφος κλπ κλπ). Και κρινω σκοπιμο να τονισω οτι καλο στα αμυντικα ειναι να υπαρχουν και 80-90 καταπελτες(σου πα δεν το χω διαβασει πληρως προσεκτικα οποτε δεν προσεξα αν το πες καπου εσυ.
Συγχαρητηρια για τη δουλεια σου

Θα τα περάσω σε spoilers, για να φαίνονται λιγότερα (μην αποθαρρύνεται ο αναγνώστης :Ρ). Βασικά για τα χωριά συμφωνώ ότι σε γενικές γραμμές καλό είναι να τα έχεις λίγο ανάκατα, τώρα για τους κριούς είναι πολύ μεγάλη κουβέντα και νομίζω θα κουράσει κι όσους διαβάζουν. :Ρ

Υ.Γ. Κάτι λέω και για καταπέλτες. ;)
 

DeletedUser29708

Ενα μπραβο και απο εμενα...οχι μονο για την ποιοτητα της δουλειας σου αλλα κυριως για την αφοσιωση και την ορεξη που επιδεικνυεις
 

DeletedUser32060

Πολύ χρήσιμα tips συγχαρητήρια.Θα ήθελα να προσθέσω κάποια πράγματα:

1)Σε κόσμους με τοξότες πιστεύω πως ένα καλό πρότυπο αμυντικού χωριού είναι 5000 δόρατα,5000 ξίφη,5000 τοξότες και γύρω στο 500 βαρύ,με το υπόλοιπο καταπέλτες.Αυτό προσφέρει καλύτερη άμυνα στην κλασική nuke αλλά συμφέρει περισσότερο στην κάλυψη κοντινών-διπλανών χωριών.

2)Όσον αφορά τα χωριά τοξοτών είναι εξαιρετικά αποτελεσματικά στην κλασική nuke αλλά εξαιρετικά αδύναμα σε nuke ιπποτοξοτών.Από τον προσομοιωτή φαίνεται εύκολα πως τα ξίφη είναι τα καλύτερα για να καλύψουν την διαφορά.Οπότε αν το ζητούμενο είναι η αποτελεσματική άμυνα σε έναν αριθμό διπλανών χωριών,πιστεύω σε κόσμους με τοξότες είναι καλό το πρότυπο του χωριού τοξοτών δίπλα σε χωριό ξιφομάχων ή χωριό με μεγάλο αριθμό ξιφομάχων(20.000-15.000).Φυσικά,τα μειονεκτήματα είναι η αργή άφιξη των αμυνών και η μεγάλη περίοδος που απαιτείται για την στρατολόγηση.Επίσης αρκετά αποτελεσματικός είναι ο συνδυασμός 10.000 τόξα-10.000 ξίφη.

3)Για το επιτελείο στο 27 δεν το είχα σκεφτεί ποτέ.Πιστεύω πως όταν η ταχύτητα μετράει,αξίζει να θυσιάσεις 154 πληθυσμό για να ξανά φτιάξεις γρηγορότερα π.χ. τον στρατώνα.

Ταπεινή μου γνώμη
 

-Sweetest Love x3

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
103
3)Για το επιτελείο στο 27 δεν το είχα σκεφτεί ποτέ.Πιστεύω πως όταν η ταχύτητα μετράει,αξίζει να θυσιάσεις 154 πληθυσμό για να ξανά φτιάξεις γρηγορότερα π.χ. τον στρατώνα.

Ταπεινή μου γνώμη

Αν το σκεφτεις βεβαια για να παει απο 20 27 το επιτελειο πιο πολυ χρονο και πορους θες. Εξοικονομεις χρονο στα αλλα κτιρια(10 λεπτα συνολικα πχ:p) αλλα χαλας παρα πολλους πορους:p
 

DeletedUser32060

Αν το σκεφτεις βεβαια για να παει απο 20 27 το επιτελειο πιο πολυ χρονο και πορους θες. Εξοικονομεις χρονο στα αλλα κτιρια(10 λεπτα συνολικα πχ:p) αλλα χαλας παρα πολλους πορους:p

Αν έχει την άνεση σε πόρους και χρόνο μπορεί να το κάνει όπως ανεβάζουμε π.χ. τον στρατώνα(αλλά φυσικά λιγότερο απαραίτητο:p)
 

DeletedUser32596

Αν το σκεφτεις βεβαια για να παει απο 20 27 το επιτελειο πιο πολυ χρονο και πορους θες. Εξοικονομεις χρονο στα αλλα κτιρια(10 λεπτα συνολικα πχ:p) αλλα χαλας παρα πολλους πορους:p

Ναι, γενικά μόνο σε περιπτώσεις που είναι τεράστια ανάγκη να ανέβει γρήγορα κάποιο τείχος ή στο start - up πριν τις τελειωτικές αναβαθμίσεις του αγροκτήματος, του στρατώνα, του σταύλου και του οπλοποιείου. Αν υπάρχει και η οικονομική δυνατότητα.
 
Κορυφή