προτασεις για ρυθμισεις νεου κοσμου

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser17304
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser17304

βασικα δεν ξερω αν ειναι το καταληλο μερος για μια τετοια προταση αλλα παμε στο ζουμι

αυτο ειναι μια προσταση προς την ομαδα διαχειρησης για ανοιγμα καποια στιγμη (αν γινει καλο θα ηταν να γινει συντομα) ενος κοσμου με τις παρακατω ρυθμισεις

ταχυτητα κοσμου:2
ταχυτητα μοναδας:2
τοξα:ναι
παλαντιν: χωρις νεα οπλα
χωρις οριο φεικ
χωρις νυχτερινη προστασια
οριο φυλων:80-100
βοηθειες και ελευθερο εμποριο εκτος φυλης
χωρις μυστικα σημαιες κτλ
χωρις τεχνολογιες
με νομισματα
χωρις χρηση ποντων πριμιουμ για μειωση χρονου κτισης,αυξηση παραγωγης κτλ

ξερω πως ειδικα το τελευταιο ειναι δυσκολο να γινει
αλλα αν ανοιξει ενας κοσμος που θα ειναι ελκυστικος για πολλους παικτες η γνωμη μου ειναι πως θα ειναι κερδοφορος απο την συμμετοχη πολλων παικτων και οχι απο την "αφαιμαξη" μερικων

η φτηνια τρωει το παρα ελεγαν οι παλιοι

βολιδοσκοπηστε τις προθεσεις των παικτων για συμμετοχη σε εναν τετοιο κοσμο και βγαλτε τα συμπερασματα σας

ελπιζω να μην κουρασα για ακομα μια φορα
 

DeletedUser

Γενικά καλές ρυθμίσεις αλλά το όριο μελών στην φυλή είναι fail.Επίσης αυτό που είπες με τις σημαίες νομίζω δεν μπορεί να γίνει καθώς οι σημαίες είναι πλέον μέρος του παιχνιδιού.
 

DeletedUser6091

χωρις χρηση ποντων πριμιουμ για μειωση χρονου κτισης,αυξηση παραγωγης κτλ

[mad]Και σε 20 μέρες που κλείνει ο μηνας εμενα ποιος θα με πληρώσει? Τους προγραμματιστές? Τους γραφίστες? Την γραμματεία? Το τμήμα marketing? Τις εγκαταστάσεις? Το ρεύμα? Το νερό? Την σύνδεση στο internet? Τις ασφαλιστικές εισφορές?

Ωραίο σκεπτικό αυτό... πάω και εγώ στον βενζινά μου να του πω να μου βάλει βενζίνη με τιμές 2006 που είχε 90 λεπτά η βενζίνη.

[/mad]
 

DeletedUser

Γινεται τουλαχιστον να βγει ενας κοσμος χωρις βοηθο farm?:rolf:
 

DeletedUser

[mad]Και σε 20 μέρες που κλείνει ο μηνας εμενα ποιος θα με πληρώσει? Τους προγραμματιστές? Τους γραφίστες? Την γραμματεία? Το τμήμα marketing? Τις εγκαταστάσεις? Το ρεύμα? Το νερό? Την σύνδεση στο internet? Τις ασφαλιστικές εισφορές?

Ωραίο σκεπτικό αυτό... πάω και εγώ στον βενζινά μου να του πω να μου βάλει βενζίνη με τιμές 2006 που είχε 90 λεπτά η βενζίνη.

[/mad]

αμα το πας ετσι τοτε οι ανθρωποι που δεν εχουν δουλεια ποιος θα τους πληρωσει?
εσυ θα τους πληρωσεις?
ποιο ειναι το προβλημα σου αμα δημιουργηθει ενας κοσμος χωρις αυτα που ειπε το παλικαρι?
τοσους κοσμος εχεις,που σας πληρωνουν.
δηλαδη ο κ1 και οι αλλοι κοσμοι που δεν τα εχουν αυτα,τοτε πως πληρωνωσουν μου λες?
ωραιος,ειλικρινα τι να πω.
μονο μη μας βαζεις να πληρωνουμε και την ΔΕΗ οταν εχουν ανοιχτα τα φωτα το βραδυ τα χωρια μας...
 

DeletedUser6091

αμα το πας ετσι τοτε οι ανθρωποι που δεν εχουν δουλεια ποιος θα τους πληρωσει?
εσυ θα τους πληρωσεις?
ποιο ειναι το προβλημα σου αμα δημιουργηθει ενας κοσμος χωρις αυτα που ειπε το παλικαρι?
τοσους κοσμος εχεις,που σας πληρωνουν.
δηλαδη ο κ1 και οι αλλοι κοσμοι που δεν τα εχουν αυτα,τοτε πως πληρωνωσουν μου λες?
ωραιος,ειλικρινα τι να πω.
μονο μη μας βαζεις να πληρωνουμε και την ΔΕΗ οταν εχουν ανοιχτα τα φωτα το βραδυ τα χωρια μας...

[mad]τι δουλειά έχω εγώ να πληρώσω κάποιον άλλον? Μου παρέχει κάποια υπηρεσία? Εγώ όμως παρέχω υπηρεσίες για τις οποιες πρέπει να αμείβομαι. Ο παίκτης επιλεγει να παίξει ένα παιχνίδι και να λάβει μια υπηρεσία. Δεν θα πρέπει να πληρώσει όταν επιλεγει μια premium υπηρεσία? Μου κάνετε πλακα τώρα?

Το ότι πολλοί άνθρωποι είναι άνεργοι δεν το επέλεξα εγώ κύριε μου. Ούτε κάποιον νομο ψήφισα ούτε κάποιο μνημόνιο υπέγραψα και με κανέναν τρόπο δεν επέλεξα να μείνουν άνεργοι οι φίλοι μου και οι συγγενείς μου. Οποτε αν έχετε κάποιο πρόβλημα με αυτή την κατάσταση να πάτε να τα πείτε σε όσους την προκάλεσαν και όχι σε εμενα.

Και λέω ξανά, όπως ζητάς από εμενα να μειώσω την τιμή σε κάτι που ούτε πρώτη σου ανάγκη είναι, ούτε ζεις από αυτό, θα πρέπει να το ζητήσεις από την υπηρεσία που σου παρέχει το ρεύμα, από το κατάστημα που σου παρέχει το ψωμί, από αυτόν που σου παρέχει την ένδυση. Το έκανες ποτέ αυτο? Φυσικά και όχι. Απλά εδώ βρήκες έναν mad και του λες για ότι κακό μπορεί να σου συμβαίνει και ας μην έχει καμια ευθύνη αυτός.

Δεν ξέρω αν νομίζεις πως εγώ βγάζω από δω μέσα κάτι χιλιάρικα και αν έχεις στο μυαλό σου πως η εταιρία βγάζει κάτι εκατομμύρια αλλα σε καμια περίπτωση δεν είναι έτσι. Παίζεις ακόμα και τώρα το πιο φθηνό παιχνίδι της αγοράς και ψάξε όπου θες για να βρείς φθηνότερο. Και είναι ακόμα το φθηνότερο όταν έχει τέτοια φήμη που μπορεί να δικαιολογήσει πολλές πολλές αυξήσεις στις τιμές του. Αυτό δείχνει πολλά για την εταιρία που το εμπορεύεται. Για να συνεχίσει να υπάρχει αυτό το ρημάδι εδώ, θα πρέπει να μπορεί να πληρώνει τις υποχρεώσεις του οι οποιες έχουν αυξηθεί και συνεχώς αυξάνονται και άλλο. Γιατί δεν πας να κανεις παράπονα στην εταιρία κινητής που έχεις? Πληρώνεις 1.48 για 30 πόντους premium. Ξέρεις ποσο κοστίζει κανονικά και ποσα θα πλήρωνες αν η εταιρία σου δεν έπαιρνε το 55% της αξιας? Λιγότερο από 75 λεπτά. Και αν βγάλεις και τον ΦΠΑ τότε θα δεις πως η υπηρεσία στην ουσία κοστίζει κάτι λιγότερο από 25 λεπτά και όμως για να μπορέσω να πάρω εγώ τα 25 λεπτά, θα πρέπει να σε υποχρεώσω να πληρώσεις 1.48. Πες μου τώρα ποιος σε κλέβει... Εγώ που ενώ είμαι αυτός που σου παρέχω την υπηρεσία παίρνω ψίχουλα η μήπως η εταιρία σου που ενώ δεν έχει καμια σχέση με τις φυλετικές παίρνει το μεγαλύτερο ποσοστό λες και κάνουμε μαζί τις μεταφράσεις μέχρι τα ξημερώματα και λες και σπάει το δικό της κεφάλι για να βρίσκει λύσεις στα προβλήματα των παικτών κάθε μέρα.

Οποιον λοιπόν τον ενοχλούν οι τιμές ας μου πει αν βρήκε αλλου πιο φθηνές και αν έκανε κάτι για να κόψει τον αέρα σε όσους μεσολαβούν και με το έτσι θέλω παίρνουν το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων.

Αλλα να έρχεσαι και να μου λες πως θα πρέπει και εγώ να μείνω άνεργος επειδή κάποια κυβέρνηση ψήφισε μειώσεις σε εσένα το βρίσκω πέρα για πέρα παράλογο.

[/mad]
 

DeletedUser17304

φιλε μαντ προς θεου δεν θελω να εχει κανεις προβλημα με το ψωμακι του,δεν ειναι για να παιζεις με τετοια πραγματα.
Απλα ειπα να εξετασετε αν η συμμετοχη περισοτερων παικτων σε εναν κοσμο ειναι το ιδιο αποδοτικη για την εταιρια σας.
Αν παιζουν πολλοι και βαζουν το πριμιουμ για τις βασικες παροχες δεν ειναι το ιδιο με το να παιζουν λιγοι και να δαπανουν πολλα για πριμιουμ.
Αν στοχος για την εταιρια ειναι ενας νεος κοσμος να αποφερει χ εσοδα ωστε να ειναι κερδοφορος γιατι αυτα τα χ εσοδα να μην τα εισπραξει η εταιρια απο 1000 παικτες και οχι απο 100

αυτο και μονο αυτο,ξερω πως δεν ειστε φιλανθρωπικο ιδρυμα αλλα κερδοσκοπικη επιχειριση
 

DeletedUser

Μαντ συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα είπες αλλά δεν σου ζητάμε κάτι παράλογο.Εγώ προσωπικά θέλω 1 στους 5 κόσμους (περίπου) να είναι χωρίς όλες τις περιττές (έτσι τις θεωρώ εγώ) υπηρεσίες.Όταν λέω περιττές υπηρεσίες δεν εννοώ το πρέμιουμ γιατί και εγώ το χρησιμοποιώ και χωρίς πρέμιουμ δυσκολεύομαι αλλά νομίζω πρέπει κάθε τόσο να γίνεται ένας κόσμος που να μην επιτρέπεται η μείωση χρόνου κτίσης και αύξηση παραγωγής πόρων.
 

DeletedUser17304

Γενικά καλές ρυθμίσεις αλλά το όριο μελών στην φυλή είναι fail.

για ποιο λογο;
μηπως δεν γινοντε 30-40 ακαδημιες στους κοσμους με μικρες φυλες

δες τον κ16 ας πουμε ειναι χωρισμενος σε 3 φυλες με πολλες ακαδημιες η καθε μια

φπα με 2-3 ακαδημιες
300 το ιδιο
cxc το ιδιο
και αν βαλεις και την crs με την cxc μονο 2 διαφορετικες φυλες δεν ειναι αφου οσοι ξερουν,ξερουν οτι cxc ειναι οι crs απο κ2
αρα τι σε χαλαει να ειναι μεγαλες οι φυλες;
 

DeletedUser

Θα είναι δύσκολο να οργανώνονται τόσο μεγάλες φυλές με 80 μέλοι.
 

DeletedUser10217

Όντως πολύ καλές οι ρυθμίσεις και πιστεύω πως θα τράβαγαν κόσμο. Όσο για το όριο της φυλής εγώ πιστεύω πως θα πρέπει σε κάποιο κόσμο να αφεθεί εντελώς ελεύθερο. Να είναι καθαρά στο χέρι του κάθε Δούκα το πόσους θα έχει η φυλή του μέσα.

Αλλά ας κάνω και λίγο τον δικηγόρου του διαβόλου, εννοώ του Mad :D

Όντως σε ένα κόσμο που δεν θα υπήρχαν οι περιττές αυτές λειτουργίες με premium (τις οποίες και εγώ θεωρώ πως χαλάνε το παιχνίδι) η εταιρεία θα έχανε αρκετά χρήματα, τα οποία πράγματι μπορεί να είναι ζωτικής σημασίας για εκείνη.

Η λύση είναι εύκολη. Απαραίτητη προϋπόθεση για να μπεις στον κόσμο να είναι να έχεις premium λογαριασμό. Με αυτό το τρόπο θα έχει σίγουρα κάποια έσοδα που σε άλλους κόσμους δεν έχει αφού μπορείς να παίξεις και δωρεάν.

Επίσης να υπολογίσει η εταιρεία πόσο ακριβώς είναι το κόστος που θα χρειαστεί ένας νέος κόσμος για όλη την διάρκεια του και να υπάρξει προεγγραφή κατά την οποία ο χρήστης θα πρέπει να προαγοράζει για τον συγκεκριμένο κόσμο premium πχ για 3 ή 6 μήνες ή 1 χρόνο.

Αν οι προεγγραφές είναι αρκετές και καλύπτουν τις ανάγκες της εταιρείας, ανοίγει τον κόσμο αλλιώς επιστρέφονται τα χρήματα και τελειώνει η υπόθεση :)
 

DeletedUser

Ο/Η tzifman έγραψε:
Όσο για το όριο της φυλής εγώ πιστεύω πως θα πρέπει σε κάποιο κόσμο να αφεθεί εντελώς ελεύθερο.

Δεν συμφωνώ καθόλου.Ο κάθε νουμπάς θα γεμίζει την φυλή του με 200 άτομα και θα είναι χάλια η κατάσταση.

Ο/Η tzifman έγραψε:
Απαραίτητη προϋπόθεση για να μπεις στον κόσμο να είναι να έχεις premium λογαριασμό.

Θα βγαίνουν παίκτες στο φόρουμ και θα κράζουν τους αντμινς γιατί ανοίγουν κόσμους για πλούσιους.

Ο/Η tzifman έγραψε:
Αν οι προεγγραφές είναι αρκετές και καλύπτουν τις ανάγκες της εταιρείας, ανοίγει τον κόσμο αλλιώς επιστρέφονται τα χρήματα και τελειώνει η υπόθεση

Με βάση τους κανόνες του πρέμιουμ δεν γίνεται να επιστραφούν οι πόντοι και οι παίκτες να πάρουν πίσω τα λεφτά τους.
 

DeletedUser10217

Μα και τώρα με τις ακαδημίες δεν έχει καμία διαφορά. Τι να έχεις μία φυλή με 200 τι να έχεις 4 φυλές με 50 άτομα. Ένα και το αυτό είναι ;) Αν κάποιος θέλει να κάνει τσίρκο δεν κολλάει πουθενά :D Και επίσης πόσοι νουμπάδες που απλά παίζουν σε κάποιο κόσμο για να μπαίνουν μια φορά στις 3 μέρες νομίζεις πως θα εγγραφούν αν θα πρέπει να σκάσουν 6 μήνες premium με το καλημέρα. Οι περισσότεροι από αυτούς δεν βάζουν ποτέ τους premium

Δεν θα μπορούν να κράξουν τους admins γιατί θα είναι από δική μας απαίτηση. Και στην τελική κανένας δεν αναγκάζει κάποιον να μπει. Αν θέλει κάποιος μπαίνει αν δε θέλει δεν μπαίνει.

Αυτό που λέω εγώ είναι προαγορά και όχι αγορά. Οπότε μπορεί να κανονιστεί να μην υπόκειται στους κανόνες αγοράς. Δεν είναι κάτι δύσκολο αυτό.

Επίσης σκέψου το πιο σημαντικό. Όταν θα πρέπει να προαγοράσεις πχ 6 μήνες για να μπεις άντε να φτιάξει κάποιος διπλούς και τριπλούς λογαριασμούς για να έχει τους paladins ή για να φαρμάρει, ή για να γεμίσει την περιοχή με βάρβαρα ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser16958

Καλημερα και απο μενα ,

και μενα η γνωμη μου ειναι οτι ενας κοσμος με αυτες τις ρυθμισεις θα ηταν δελεαστικος να παιξεις!
Χωρις τις μειωσεις χρονου και πορων με πρεμιουμ ισως γινει ακομα πιο δελαστικος και απο παιδια που διαθετουν πρεμιουμ μονο για τα βασικα , θυμαμε παλια που οι καινουργιοι κοσμοι μαζευαν 30-35,000 κοσμο .... τις πρωτες μερες! τωρα οι 4-5.000 ειναι ικανοποιητικος αριθμος
Οποτε πιστευω οτι ειναι και προς το συμφαιρον της εταιρια να κανει εναν κοσμο για το ευρύ κοινό και να συλλέξει νεο αιμα στο παιχνιδι , να αφησει λιγο τα αμεσα κερδη στην ακρη να κοιταξει να ικανοποιησει τους παικτες ωστε και οι δυο να ειναι ευχαριστημένοι!

υ.γ . σε καμια περιπτωση δεν κανω υποδειξη της στρατιγηκης της εταιριας , απλα μια που θιξατε το θεμα λεω οτι υπαρχει κερδος και ας μην ειναι παντα αμεσο.
Οπως επισης οι στρατηγικές της εταιριας θα πρεπει να ειναι διαφορετικες και την Μ.Βρετανια και διαφορετικες για την Ελλαδα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Ο/Η I.m. έγραψε:
Οπως επισης οι στρατηγικές της εταιριας θα πρεπει να ειναι διαφορετικες και την Μ.Βρετανια και διαφορετικες για την Ελλαδα

Εδώ συμφωνώ!Όπως επίσης να μην είναι όλοι οι κόσμοι με τις επιπρόσθετες υπηρεσίες (μείωση χρόνου κτίσης και αύξηση παραγωγής πόρων.)
 

DeletedUser

παιδια αφηστε την εταιρια να κανει οτι θελει αλλα απο τοτε που εχουν μπει οι προσθετες ρυθμισεις πρεμιουμ νομιζω οτι βλεπετε ολοι ποσο μικροι εχουν γινει οι κοσμοι ειναι ευδιακριτο νομιζω.δειτε π.χ κοσμο 1 και δειτε κοσμο 19.και τωρα πρεπει λιγο να αναρωτηθει η εταιρια ποτε εβγαζε περισσοτερα λεφτα τοτε η τωρα?
 

DeletedUser

Ο/Η QchickenQ έγραψε:
παιδια αφηστε την εταιρια να κανει οτι θελει αλλα απο τοτε που εχουν μπει οι προσθετες ρυθμισεις πρεμιουμ νομιζω οτι βλεπετε ολοι ποσο μικροι εχουν γινει οι κοσμοι ειναι ευδιακριτο νομιζω.δειτε π.χ κοσμο 1 και δειτε κοσμο 19.και τωρα πρεπει λιγο να αναρωτηθει η εταιρια ποτε εβγαζε περισσοτερα λεφτα τοτε η τωρα?

Αν κατάλαβα καλά μιλάς για την μείωση των μελών.Η μείωση των μελών νομίζω δεν οφείλετε στο πρέμιουμ και στις περιττές υπηρεσίες που συνεχώς αυξάνονται αλλά για δικούς του λόγους ο καθένας.Αλλά ας πάρουμε παράδειγμα τον hp.Νομίζω όλοι οι παίκτες που βρίσκονται στην 10άδα χρησιμοποιούν 90% σίγουρα αυτές τις υπηρεσίες μείωση χρόνου κτίσης και αύξηση παραγωγής πόρων.Οπότε αρχίζουν και ξεχωρίζουν αυτοί που χρησιμοποιούν ή καλύτερα παραχρησιμοποιούν αυτές τις υπηρεσίες.
 

DeletedUser17304

νομιζω πως εχουμε επικεντρωθει μονο στις παροχες του πριμιουμ
αυτο ειναι κατι που αν ειναι προς οφελος της εταιριας λογικα θα γινει,εμεις ουτως ή αλλως δεν θελουμε με τπτ να τεθει θεμα "επιβιωσης",που θα ξεχαρμανιαζουμε μετα????

η προταση δεν αφορα μονο το πριμιουμ αλλα και τις αλλες ρυθμισεις του κοσμου

ας μας πει καποιος αν ειναι εφικτο ο επομενος κοσμος να ανοιξει με πανω κατω αυτες τις ρυθμισεις ή ας κανουν μια ψηφοφορια-δημοσκοπηση ναδουν ποσους ενδιαφερει το ανοιγμα ενος τετοιου κοσμου

μαντ αν βρεις πουθενα τετοιο βενζιναδικο πες το μας και εμας βρε
:p
 

DeletedUser6091

νομιζω πως εχουμε επικεντρωθει μονο στις παροχες του πριμιουμ
αυτο ειναι κατι που αν ειναι προς οφελος της εταιριας λογικα θα γινει,εμεις ουτως ή αλλως δεν θελουμε με τπτ να τεθει θεμα "επιβιωσης",που θα ξεχαρμανιαζουμε μετα????

η προταση δεν αφορα μονο το πριμιουμ αλλα και τις αλλες ρυθμισεις του κοσμου

ας μας πει καποιος αν ειναι εφικτο ο επομενος κοσμος να ανοιξει με πανω κατω αυτες τις ρυθμισεις ή ας κανουν μια ψηφοφορια-δημοσκοπηση ναδουν ποσους ενδιαφερει το ανοιγμα ενος τετοιου κοσμου

μαντ αν βρεις πουθενα τετοιο βενζιναδικο πες το μας και εμας βρε
:p

[mad]νομίζω πως περιμένεις απάντηση από εμενα...

Δεν είμαι όμως ο κατάλληλος για να σου πω το ναι η το όχι. Μπορεί να είμαι ο "ανώτερος" για αυτό το μαγαζί αλλα δεν είναι μονο στο χέρι μου. Ο 20 είναι ο τρίτος κόσμος που ζήτησα παραπάνω ταχύτητα αλλα δεν μου την έδωσαν. Φυσικά και δεν ζήτησα κόσμος 2 και μονάδα 2 γιατί εκεί πάμε σε συνολική ταχύτητα μονάδας 4 άρα μπλέκουμε στα πόδια του HP που έχει τέτοιες ταχύτητες, αλλα είχα ζητήσει μεγαλύτερη ταχύτητα μονάδας από το 0.625 που πήραμε τώρα.

Επίσης ένας κόσμος με ταχύτητα 2 και μονάδα 2 θα παίξει καλά μέχρι τους 1000 παίκτες. Μετά θα αρχίσει να κολλάει και θα είσαι εδώ να κανεις παράπονα στο γιατί κολλάει. Όπως βρήκαμε την περασμένη βδομάδα αυτό το πρόβλημα μπροστά μας στον HP. Υπάρχουν διαφορα θέματα με τις ρυθμίσεις που ούτε εγώ τα ξέρω καλά καλά και συνεχώς ανακαλύπτω νέα.

Άρα για να κλείσουμε, δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν θα ανοίξουμε έναν κόσμο κοντά στα θέλω σου.

[/mad]
 
Κορυφή