[Συζήτηση] Φυλές

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser6091
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser6091

Αγαπητά μέλη,

θα θέλαμε να ακούσουμε την γνώμη σας για το στήσιμο των φυλών. Πιστεύετε πως μπορούν να γίνουν κάποιες αλλαγές στο στήσιμο η στον τρόπο λειτουργίας των φυλών? Γενικά, ποια είναι η άποψη σας για την λειτουργία των Φυλών?

Τι σας αρέσει και τι όχι?
 

DeletedUser34332

To ότι έχει περιορισμένο αριθμό μελών μια φυλή δεν βγάζει κανένα νόημα. Αφου η γενική πρακτική είναι να παίζουν πολλά άτομα μαζί και να αναγκάζονται να φτιάχνουν ακαδημίες. Έτσι στο τέλος πρέπει να νικήσει μια φυλή και τσακώνονται όλοι μεταξύ τους στο ποιός θα μπει στη νικήτρια φυλή. Μειώνετε έτσι τον αριθμό των συνεργασιών και κατ' επέκταση των παικτών στις φυλέτικές.
 

DeletedUser34785

Καλησπέρα! Είμαι στον κόσμο 44! Καινούρια! Έχετε να μου προτείνετε κάποια φυλή?
 

Deleted User - 751811

Καλησπέρα σε όλους .

Το να μπεις σε μια φυλή ή να φτιάξεις μια δική σου είναι η ουσία του παιχνιδου.
και να πούμε τελικά όλοι την γνώμη μας, ίσως είναι αναγκαίο για να κάνουμε καλύτερο το παιχνίδι.
Για όλους εμάς.

Για τους παίχτες που παίζουμε χρονιά , η έννοια της φυλής έχει αλλάξει πολύ από την πρώτη μέρα που παίξαμε το παιχνίδι
Για έναν νέο παίχτη που ξεκινά τώρα το παιχνίδι η δεν έχει βρεθεί σε μια οργανωμένη φυλή το παιχνίδι ίσως του φανεί τύπου tycoon.(απλός ανάπτυξη μέχρι να παρθεί το χωρίο του και να καταστραφεί η φυλή του.)
*********************************************************************************************************

Κατά καιρούς έχουμε ξεχωρίσει κάποιες φυλές για διάφορους λογούς .
Είτε καλές είτε κακές ξεχώρισαν
Αλλες για το υλικο τους
αλλες για την οργανωση τους
αλλες για την διπλωματια τους
η την ομαδικοτητα τους.

Όπως επίσης ξεχώρισαν και κακές φυλές
που κυρίως είχαν να κάνουν για την .μη οργανωμένη ηγεσία τους .
την κακή διπλωματία τους την έλλειψη συντονισμού και οργάνωσης από την ηγεσία τους και τους ρουφιάνους που κατά καιρούς βλέπουμε σε όλες τις φυλές.


Φανατικός παίχτης των φυλετικών μαχών έχω βρεθεί σε όλους τους τύπους των φύλων και έχω φτιάξει και δίκες μου.

Αυτό που μ άρεσε πάντα στους συμπαίχτες μου ,στους σύμμαχους μου και στους αντιπάλους μου ήταν το πάθος να πολεμούν για την φυλή . η μάλλον ομάδα τους , και σε αυτό κάνεις δεν μπορεί να κάνει τίποτα είναι κάτι που μπορεί να δέσει και να σπάσει από τους ίδιους τους παίχτες που ανοικουν στην κάθε ομάδα.

Όμως για όλα τα άλλα μπορούμε να αλαλάξουμε τα πράγματα που θα προστατέψουν όλες τις φυλές και όλους τους παίχτες. παλιούς και νέους.

1) ΔΙΠΛΩΜΑΤΊΑ.
Κατά καιρούς αναφέρομαι συχνά σε αυτό γιατί όντως είναι πρόβλημα ..
όπως είχα αναφέρει και παλιότερα στις ιδέες, ένας τρόπος προστασίας θα ήταν από την στιγμή που συνάπτεται μια συμαχια η Σ.Ε η πόλεμος ανάμεσα σε φυλές να γίνετε γνωστό σε όλες τις φυλές .
ένας πινάκας της διπλωματίας του κάθε κόσμου που για όλους θα είναι φανερός θα απέτρεπε φυλές να φτιάξουν ψεύτικες συμμαχίες . η να κάνουν έναν χαρτί όλο μπλε..

η διπλωματία φανερή για όλους .

2) ΑΚΑΔΗΜΊΑ/ΕΣ
Ένα μεγάλο λάθος που έχω κάνει και εγώ όταν είχα φτιάξει μια φυλή ήταν οι αρκετές ακαδημίες .
Όμως σε αυτό τα πρώτα χρονιά είχε ουσία . (κυρίως με μόνο μια ακαδημία)
Τότε οι έμπυροι παίχτες έμπαιναν στην μητρική και στην ακαδημία στρατολογούσαν για να μάθουν τους νέους παίχτες το παιχνίδι και ίσως μπούνε στην μητρική.
Η μητρική προστάτευε την ακαδημία και όχι το αντίθετο που είδαμε σε πολλούς κόσμους μονάχα για να μαζέψουν τους πόρους και τις άμυνες .
συνδυάζοντας το με την διπλωματία και στο που μπορούν να στέλνουν οι φυλές βοήθειες θα μπορούσε να κάνει μια μεγάλη αλλαγή για το παιχνίδι..\

δηλαδή περιορίσιμος στις άμυνες μεταξύ των φύλων συμμάχων και ακαδημίας.

3)ΧΑΡΤΟΓΡΆΦΗΣΗ
Αν και σε λίγο καιρό θα βάλω στις ιδέες μια ολοκληρωμένη ιδέα που δουλεύω καιρό για την χαρτογράφηση, εδώ θέλω να αναφέρω πως το σημειωματάριο του χωρίου βοήθησε παίχτες στην χαρτογράφηση. θα ήταν πολύ καλύτερο να υπάρχει μια πιο αυτόματη μορφή σε θέμα του φόρουμ της κάθε φυλής που θα αφορούσε αυτό.
Έτσι εφόσον είμαστε ομάδα και μοιραζόμαστε πληροφορίες για τις αντίπαλες φυλές
.Γιατί να μην έχουμε την δουλειά όλων μαζεμένη και να την κάνει ξεχωριστά ο κάθε παίχτης για λογαριασμό του.
(ολοκλωρομενο σύστημα σε λίγο καιρό στις ιδέες. )

4) ΗΓΕΣΙΑ
Εδω το πράγμα άλλες φόρες βρωμάει και άλλες φόρες έχει φτιάξει τις καλύτερες ομάδες μικρές και μεγάλες .μικρές που μπορεί να μην έκλεισαν κόσμο άλλα κατάφεραν όντως να οργανωθούν και να κάνουν αξιόλογη πορεία στους κόσμους.
Αλήθεια ποιες είναι οι θέσεις μιας ηγεσίας ?
για έμενα στις πιο πολλές φυλές έχω συναντήσει τις έξεις θέσεις .

1)Αρχηγός φυλής .Πρέπει να υπάρχει μόνο ένας . αυτός που θα παίρνει και όλοι την ευθύνη για όλα και την τελευταία απόφαση για όλα . χωρίς την συγκατάθεση του δεν θα μπορεί να γίνουν τα πιο πολλά πράγματα.
Και θα τιμωρείτε και για τους παίχτες που είναι στην φυλή του εφόσον αυτός τους διάλεξε.

2)διπλωμάτης ..Πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένας που αυτός θα υπογράφει και μόνο τις συνθήκες με της άλλες φυλές Το παιχνίδι θα μπορούσε να δώσεις μόνο σε αυτούς την δυνατότητα .

3) υπεύθυνος άμυνας .. θα πρέπει να ξέρει τι γίνετε από τις άμυνες από όλους τους παίχτες ,.
και να τις διαχειριζετε προς όφελος της φυλής και όχι ορισμένων παιχτών μόνο. και το παιχνιδι να ανιχνεύει αυτό. για την προστασία όλων των παιχτών.

4)υπευθύνους πλάνων επιθέσεων. εδώ κακά τα ψέματα τα καλύτερα πλάνα τα έχουν φτιάξει πολύ λίγα μυαλά άλλα όλοι αν αφιερώσουν χρόνο μπορούν να φτιάξουν έστω ένα απλό πλάνο.
η επιτυχία του εξαρτάτε από την συμμετοχή

5) υπεύθυνος φόρουμ. σε όλες τις φυλές υπάρχουν και πάντα κάνουν την πιο βαρετή δουλειά .
θα μπορούσε να γίνει λίγο πιο εύκολη αυτή η δουλειά και πιο ευχάριστη μιας και το φόρουμ είναι το πρώτο μέσον που μπορούν να μιλήσουν όλοι που είναι στην φυλή.

6)χαρτογράφος. στις πιο πολλές φυλές δεν υπάρχει καν. ενω σε άλλες απλώς μοιραζόμαστε τις πληροφορίες . και οι περισσότεροι απλά κάνουν ξεχωριστά την δουλειά αυτή για λογαριασμό τους.\
ως NOYS έχω αναπτύξει ένα πολύ πιο εξιδανικευμένο σύστημα χαρτογράφησης που όλοι στην φυλή μπορούν να έχουν μια εικόνα αυτό βοηθάει στους υπευθύνους άμυνας και επιθέσεις να κάνουν ακόμα πιο στοχεύουμε δουλειά .


Για παίχτες που παίζουν χρονιά όλα αυτά είναι αυτονόητα .,
Αλλα την γνώμη μας την γράφουμε για να βοηθήσουμε και τους νέους παίχτες που θέλουν να κάνουν μια οργανωμένη φυλή. σίγουρα όλοι έχουμε διαφορετικές ιδέες αλλά η βάση χρονιά τώρα είναι η ίδια.



Συνεχίζουμε .....μιλήσαμε για την 1)διπλωματία ,τις2) ακαδημίες ,την 3)χαρτογράφηση, την 4)ηγεσία που όλα αυτά κάνουν μια οργανωμένη φυλή .
όμως όπως αναφέραμε υπάρχουν και οι κακές φυλές που έχουν μηνει στην ιστορία για διάφορους λόγους..
και δεν μιλάμε πια για οργάνωση φυλής αλλά για δόλο.

5) ΣΤΟΝ ΤΑΚΟ
Φυλες που αποδεδειγμένα κανιβαλιζουν παίχτες τους θα πρέπει να μπαναρωντε για παραδειγματισμό.
φυλές που 5 άτομα μαζεύτηκαν και παραμυθιαζουν τους παίχτες με μόνο όφελος την δικιά τους ανάπτυξη στον τάκο..
καμιά ανοχή για τους παίχτες ηγεσίας και για τις φυλές τους ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΧΑΛΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΩΝ ΆΛΛΩΝ.
και οσους πιανουν για ρουφ...

6) ΣΤΡΑΤΙΓΙΚΗ.
εδώ χαίρομαι που έχω δει πολλές καλες , αλλά λυπαμε και για τις κακες που ξενερωσαν πολυ κοσμο/ και υπαρχουν πολλα παραδειγματα.προς αποφυγειν..

7) ΦΟΡΟΥΜ
οι παίχτες θα πρέπει να γίνουν πιο ενεργοί στο φόρουμ δω μέσα μέσα από αυτό αναπτύξαμε το παιχνίδι .και προπαντός λιγότερο χυδαίοι μερικοί μιας και αυτό ξενέρωσε πάρα πολλούς.


Με λιγα λογια για να μπορεσουμε να πουμε το πως μπορουμε να βελτιωσουμε τις φυλες η στο τι να αλαξουμε πρεπει να συζητησουμε πρωτα το τι φυλες ειχαμε περασαμε ξεχωρησαμε και μας ξενερωσαν για οποιονδηποτε λογο.

Δεν ξερω τι σημενει για εσας μια φυλη αλλα για εμενα σημαινει μια οργανωμενη ομαδα παιχτων που περνουν τον χρονο τους μαζι .και ψαχνουν αντιπαλους ωστε να παιξουν.

Δεν ξερω πως μπορουμε να κανουμε καλυτερες τις φυλες αλλα μπορουμε να αρχισουμε να λεμε την γνωμη μας .. και υστερα απο τοσους μηνες μαλλον κοιταμε μοναχα την παρτυ μας μερικοι αδιαφοροντας πως θα μπορουσαμ να τραβιξουμε και νεους παιχτες η να κανουμε το παιχνιδι μας ακομα πιο ανταγωνιστικο...

με εκτιμηση σε ολους τους παιχτες των φυλετικων μαχων NOYS
.

 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή