[Θέμα Συζήτησης] Αλλαγή Forum

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser6091
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser6091

Εδώ μπορείτε να πείτε ότι θέλετε για τις αλλαγές στο forum.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kotos

DeletedUser

Αφού το facebook δεν βάζει dislike βάλτε το εδώ να γίνει τουλάχιστον λίγο τζέρτζελο. Ή έστω τα love, haha κτλ. Το "τι νέα" μου πήρε ένα 10λεπτο να το βρω. Επίσης καλή ιδέα θα ήταν τα pokes.
 

DeletedUser

χάλια. αναρωτιόμαστε μετά γιατί σταματάν το παιχνίδι άτομα λίγες ακόμα τέτοιες αναβαθμίσεις και δεν θα μείνει κάνεις

κύριε mad δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι αλλά προσπάθησε αν είναι δυνατό να επαναφερεις την προηγούμενη έκδοση
 

DeletedUser9350

Πώς το κάνατε έτσι;Χειρότερο δεν μπορούσε να το κάνατε..
 

DeletedUser

Μα είναι δυνατόν να έχω κοντά 2000 μηνύματα και να είμαι "Well-Known Member" σαν τα παλικάρια με τα 200? ? Αφεντικά και δούλοι τα ίδια πιπίνια γινήκαμε ούλοι? Αίσχος
 

DeletedUser6091

Μα είναι δυνατόν να έχω κοντά 2000 μηνύματα και να είμαι "Well-Known Member" σαν τα παλικάρια με τα 200? ? Αφεντικά και δούλοι τα ίδια πιπίνια γινήκαμε ούλοι? Αίσχος
Θα το αλλάξω αυτό αλλα θέλω να το κάνω με διαγωνισμό ώστε να επιλέξετε εσείς τις βαθμίδες. Με τα καθημερινά events τώρα δεν είναι ότι καλύτερο να βάλουμε και αυτό. Για αυτό περιμένω να το δούμε από βδομάδα.

Συγγνώμη για την αναστάτωση :p:p:p:p:p
 

DeletedUser3305

Καλησπέρα,

Το XenForo είναι μακράν καλύτερο από το IPB ως forum software, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να γίνουν κάποιες επιπλέον τροποποιήσεις.

1) Το theme δεν είναι απόλυτα responsive. Σε κάποια σημεία του φόρουμ τα γραφικά αλλοιώνονται λόγω του διαφορετικού μεγέθους οθόνης. Για παράδειγμα, στο προφίλ του CoMa το tab πληροφορίες δεν είναι στη σωστή θέση.

fRpnPFw.jpg


2) Το search button φαίνεται κάπως περίεργο σχεδιαστικά. Προσωπικά μου μοιάζει ως κάτι που δεν έχει ολοκληρωθεί, κάτι του λείπει. Δοκιμάστε να προσθέσετε στο πάνω δεξί πεδίο της αναζήτησης ένα "κελί" ώστε να περιορίζει το πεδίο κειμένου της αναζήτησης.

JARAgZM.jpg


3) Θα μπορούσατε να κεντράρετε τα 3 αυτά κουμπιά ώστε να βρίσκονται όλα σε οριζόντια σειρά.

skkjMCf.jpg


4) Το field της ημερομηνίας της εγγραφής ενός χρήστη παραμορφώνεται λόγω του αριθμού των χαρακτήρων και του μεγέθους της οθόνης.

08hpNUb.jpg


5) Η navbar γιατί είναι sticky στο footer της σελίδας και όχι στο header;

HdTSk6u.jpg


6) Αντί για το απλό like system θα μπορούσατε να αγοράσετε τα Post Ratings από τον Luke F : https://xenforo.com/community/resources/post-ratings-taking-likes-to-the-next-level.410/

Αυτό το addon είναι εύκολα τροποποιήσημο και ενδέχεται να αυξήσει λίγο την activity της κοινότητας.

Επειδή έχω διαχειριστεί διάφορα forums με XenForo και έχω μεταφράσει εν μέρει το ACP του μπορώ να σας πω πως κάνατε μια καλή επιλογη τόσο για τους χρήστες όσο και για εσάς τους ίδιους. Οι default λειτουργίες του προσωπικού είναι πολύ χρήσιμες και με κάποια addons η δουλειά σας θα γίνει ακόμα πιο εύκολη!

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser6091

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες. Το post σου για να γίνει θέλει ώρα και είναι πραγματικά σημαντικό που την αφιέρωσες για να επισημάνεις κάποια πράγματα πάνω σε αυτό.

Κάποια από αυτά που έγραψες, είναι όντως στη δική μου δικαιοδοσία να αλλάξω αλλά κάποια άλλα όχι. Όπως η μπάρα στο footer που είναι κεντρική οδηγία να μπει εκεί. Αν και μπορώ να σου πω πολλά για CMS, για forum ξέρω ελάχιστα πράγματα και με το που πήρα το ok από την εταιρία να κάνω login στο νέο forum, έπαθα λίγο πλάκα γιατί δεν έχει καμία σχέση με το forum της VB που είχαμε πριν και ειδικά το admin cp είναι εντελώς διαφορετικό.

Πρόσεξα και εγώ τις δυνατότητες του αλλά παίζουν πολλά πράγματα ρόλο πριν ξεκινήσεις να ασχολείσαι με όλα αυτά. Θα σου δώσω μια εικόνα για το τι κάνω εγώ (που έχω προνόμια για αλλαγές στο forum) ταυτόχρονα, που δεν είναι ορατό στους χρήστες. Έχουμε νέο κόσμο με νέο σύστημα paladin (που αν και δοκίμασα πριν 2 χρόνια περίπου, τώρα το μαθαίνω και εγώ στον 41), νέο κτίριο που έρχεται σε λίγο καιρό, νέες ρυθμίσεις που αλλάζουν εντελώς τον κόσμο Casual, ετοιμασίες για τον επόμενο HP και άλλα που ακόμα δεν μπορούμε να πούμε. Οι αιτήσεις στον 41 είναι πολλές όπως επίσης αυξημένες είναι και για θέματα premium λόγω Capital Control. Όλα τα παραπάνω πρέπει να ελέγχονται από εμένα και μόνο από εμένα.

Σε αυτό το σημείο βάζουμε αυτό που στα οικονομικά ονομάζουμε Κόστος Ευκαιρίας. Τι από τα παραπάνω πρέπει να μείνει λίγο πίσω για να γίνουν αλλαγές στο forum? Αξίζει να μείνει κάτι από αυτά πίσω για ένα forum με 20-30 posts την ημέρα (στην καλύτερη περίπτωση)?

Σε έψαχνα στο game για να σου στείλω ticket για να μου πεις κάποια πράγματα για το admin cp μιας και φαίνεται
ότι το έχεις δουλέψει αλλά δεν τα κατάφερα. Κανε ένα ticket με το Skype σου και ζήτα να το προωθήσουν σε εμένα σε παρακαλώ.
 

DeletedUser3305

Καλησπέρα,

Έκανα το αίτημα υποστήριξης.

Η μηδαμινή συμμετοχή στο φόρουμ αποτελεί πρόβλημα όχι μόνο αυτής της κοινότητας, αλλά πολλών ανά τον κόσμο. Υπάρχουν τρόποι για να μειωθεί αυτό το πρόβλημα (αγαθό Χ = μηδαμινή συμμετοχή στο φόρουμ), αλλά πρέπει να γίνουν θυσίες από κάπου αλλού (αγαθό Ψ = υπόλοιπες λειτουργίες). Αν το ΚΕχ για κάποιο συνδυασμό των αγαθών φαίνεται και είναι λογικός, τότε κάποιες μονάδες από το προϊόν Ψ πρέπει να θυσιαστούν.

Αλλά το ζήτημα είναι ποιό είναι το κύριο μέλημα της εταιρείας. Κατά τη γνώμη μου, προφανώς και είναι πρωτίστης σημασίας η άψογη εξυπηρέτηση των χρηστών εντός του παιχνιδιού. Έρχεται, αναγκαστικά, σε δεύτερη μοίρα η αύξηση της δραστηριότητας του φόρουμ, διότι όπως είναι και ευρέως γνωστό, οι παραγωγικοί συντελεστές είναι δεδομένοι. Ο παραγωγικός συντελεστής εργασία (εν προκειμένω το εθελοντικό προσωπικό της ελληνικής κοινότητας) είναι περιορισμένος και δεν έχει τη δυνατότητα για να ασχοληθεί και με τα δυο εξίσου.

Φυσικά δεν κατακρίνω, διότι γνωρίζω ότι οι εταιρείες έχουν μια πολιτική που ακολουθούν και οι άνθρωποι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε, αλλά θεωρώ ότι αν αυξηθεί το προσωπικό και διαιρεθεί εξίσου στην υποστήριξη εντός του παιχνιδιού και στο φόρουμ, ίσως να βελτιωθεί η κατάσταση εδώ.

:)

Υ.Γ.: Τα στοιχειώδη οικονομικά είναι από τις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας του Γενικού Λυκείου. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

The Lost Assassin

Ασταμάτητος
Βαθμολογία αντίδρασης
19
panpol14 ειλικρινα φιλε πολλα συγχαρητηρια συμφωνω σε οσα ειπες και καταλαβα εμενα αυτο που δεν μου αρεσει στο νεο φορουμ ειναι οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα για νεες δημοσιευσεις κι ετσι δεν ξερω αμα εχουν γινει νεες δημοσιευσεις στο φορουμ εχω κανει και αντιστοιχη αιτηση η μειωση ενεργητικοτητας στο φορουμ πιστευω οτι οφειλεται στο οτι οι παικτες δεν παιζουν τοσο σοβαρα οσο επαιζαν παλια ή διαφορα ποστς στο φορουμ τους εκαναν να μην ασχολουντε φυσικα αυτο δεν αλλαζει με καποια αναβαθμιση αλλα σιγα σιγα
 

DeletedUser3305

panpol14 ειλικρινα φιλε πολλα συγχαρητηρια συμφωνω σε οσα ειπες και καταλαβα εμενα αυτο που δεν μου αρεσει στο νεο φορουμ ειναι οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα για νεες δημοσιευσεις κι ετσι δεν ξερω αμα εχουν γινει νεες δημοσιευσεις στο φορουμ εχω κανει και αντιστοιχη αιτηση η μειωση ενεργητικοτητας στο φορουμ πιστευω οτι οφειλεται στο οτι οι παικτες δεν παιζουν τοσο σοβαρα οσο επαιζαν παλια ή διαφορα ποστς στο φορουμ τους εκαναν να μην ασχολουντε φυσικα αυτο δεν αλλαζει με καποια αναβαθμιση αλλα σιγα σιγα

Καλημέρα,

Υπάρχουν κάποιες λειτουργίες οι οποίες δείχνουν ότι υπάρχει νέο περιεχόμενο. Καταρχάς υπάρχουν τα διαφορετικά node icons :

9zxZ4z6.png


Ακόμα, εντός των φόρουμ, υπάρχει ένα πιο έντονο χρώμα και μία κουκκίδα στα θέματα που δεν έχει διαβάσει ο χρήστης.

nyxrXaW.png


Αλλά καταλαβαίνω ότι θα ήταν καλό να υπήρχε ένα widget στο οποίο θα αναγράφονταν όλα τα νέα θέματα. Ίσως κάτι τέτοιο το οποίο δεν χρειάζεται κάποιο addon :

oTPg3oV.png


Αυτό μπορεί να εμφανιστεί σε κάθε XenForo Forum. Ο Admin του φόρουμ για να το ενεργοποιήσει πρέπει να πάει στο ACP > Home > Options > Node & Forum List > New Posts to Display on Forum List :

nfoJSUg.png


anFLmga.jpg


P4KnhKe.jpg


:)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή