Συχνες Ερωτησεις

  • Δημιουργός θέματος louizos
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser9238

Γειά σας παιδιά.. Αν κάνω επίθεση σε ένα χωριό με δύο αριστοκράτες μαζί το ηθικό θα κατέβει περισσότερο??
 

DeletedUser6838

Όχι,δεν έχει σημασία ο αριθμός αριστοκρατών αλλά ο αριθμός επιθέσεων με αριστοκράτη.Και κανονικά είναι εμπιστοσύνη όχι ηθικό.
 

DeletedUser

Αν παρω χωριο στο οποιο υπηρχε χτισμενη εκκλησια πχ level 3 θα υπαρχει οταν παρω το χωριο ή θα εξαφανιστει?
 

DeletedUser

θα γκρεμιστει μονη της μολις νομπλαρεις το χωριο.
 

DeletedUser

Μερικές ερωτήσεις τεχνικού περιεχομένου:

1)Πως γίνεται ο υπολογισμός του bonus ταχύτητας κατασκευής από το Επιτελέιο για τα κτήρια, καθώς και από τα εκπαιδευτικά κτήρια για τις μονάδες?

1α)Μία αρχική μου εικασία, βάσει προγραμματισμού, είναι η εξής: Υπάρχει ένα αρχικό timestamp για κάθε κατασκευή, το οποίο μειώνεται ανάλογα με το bonus, και στην συνέχεια υπολογίζεται ο GMT χρόνος (ώρες, λεπτά και δευτερόλεπτα). Γνωρίζει κάποιος τεκμηριωμένα τι ισχύει?

1β)Γνωρίζει κάποιος ποιοί είναι, ή που θα μπορούσα να δω, τους αρχικούς χρόνους κατασκευής κάθε κτηρίου και κάθε μονάδας, σε κάθε επίπεδο, χωρίς καμία μεταβολή από bonus?

2)Από όσο γνωρίζω, στο δέυτερο στάδιο της μάχης (δηλαδή εφόσον έχει υπολογιστεί η ζημιά στο τοίχος από τους κριούς), τόσο οι επιτιθέμενοι όσο και οι αμυνόμενοι, χωρίζονται σε τρεις αναλογικές ομάδες, σαν πεζικό, ιππείς και τοξότες, οπότε και ακολουθεί ο υπολογισμός της ζημιάς. Οπότε και εμφανίζονται οι ακόλουθες ερωτήσεις.

2α)Τι τύπου λογίζεται η κάθε μονάδα? Υποθέτω, χωρίς κάποια τυπική τεκμηρίωση, τα εξής:

Δορατοφόρος - πεζικό
Ξιφομάχος - πεζικό
Τσεκουρομάχος - πεζικό
Τοξότης - τοξότες
Ανιχνευτής - ειδική περίπτωση (Κατά την παρατήρηση του Τερματοφύλακας)
Ελαφρύ ιππικό - ιππικό
Έφιππος τοξότης - τοξότες
Βαρύ ιππικό - ιππικό
Πολιορκητικός κριός - πεζικό
Καταπέλτης - πεζικό
Paladin - ιππικό (Κατά την παρατήρηση του Τερματοφύλακας)
Αριστοκράτης - πεζικό

2β) Γνωρίζω ότι κατά τον διαμοιρασμό των μονάδων στην άμυνα, επικρατεί αναλογική τοποθέτηση, δηλαδή πχ αν ο επιτιθέμενος στέλνει πολλούς ιππείς και λίγο πεζικό, και ο αμυνόμενος έχει λίγα δόρατα, και πολλούς ξιφομάχους, ένα μέρος των ξιφομάχων, θα αμυνθεί στους ιππείς. Είναι σε θέση κάποιος να πιστοποιήσει του λόγου το αληθές, και εφόσον κάτι τέτοιο ισχύει, γνωρίζει ποιά ειναι η ακριβής μέθοδος υπολογισμού?

2γ) Μιλόντας γενικά, ακούγεται συχνά ότι χρειάζονται 200-300 κριοί για να πέσει τοίχος επιπέδου 20, και ακούγονται διάφορα για το πως ακριβώς υπολογίζεται η ζημιά του καταπέλτη στο τρίτο στάδιο της μάχης. Γνωρίζει κανέις ακριβώς ποιές εξισόσεις ισχύουν?

2δ)Σε ποιό στάδιο της μάχης υπολογίζεται η πτώση του ηθικού από τον αριστοκράτη? Εν ολίγοις, αν η επίθεση είναι επιτυχής, αλλά ο αριστοκράτης θανατωθεί, θα επιβληθεί πτώση ηθικού? Εικάζω δύο πιθανότητες. Αν η απάντηση είναι "ναι", τότε ο υπολογισμός γίνεται ταυτόχρονα στο 2ο στάδιο, εφόσον δεν μπορεί να είναι νωρίτερα (εφόσον ακόμη δεν έχει καθοριστεί αν η επίθεση ήταν επιτυχής). Αν η απάντηση είναι όχι, τότε γίνεται ταυτόχρονα, ή μετά το 3ο στάδιο (καταπέλτες), ή ανάμεσα στο 2ο και 3ο.

2ε) Η προηγούμενη ερώτηση, αλλά όσον αφόρα τους ανιχνευτές και τον υπολογισμό της αναφοράς.

Έχω πληθόρα άλλων αντίστοιχων ερωτήσεων, αλλά υποθέτω πως το post είναι ήδη ευμεγεθές, και κάθε άλλη ερώτηση βασίζεται λίγο πολύ στις παραπάνω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε συμβολή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser317

Στο μονο που μπορω να σε βοηθησω ειναι στις μοναδες:

Ο ανιχνευτης ειναι ανιχνευτης, δηλαδη ειναι δικια του κλαση. πολεμαει μονο με ανιχνευτες οταν κανει επιθεση. Οταν κανει αμυνα εχει ελαχιστη εναντια σε ολες τις υπολοιπες μοναδες.

Ο παλαντιν μετραει σαν ιππικο.
 

DeletedUser5028

ΑΑΑΑ θεέ μου!Θα μου φύγει το καφάσι.Νούμερο 1 ποιο ηλίθια ερώτηση.


Τέσπα,το να δουλέυεις παραπάνω από ένα συγκεκριμένο,καθιερωμένο ωράριο.
Εξαρτάται βέβαια και που το είδες...
 

DeletedUser

οταν laggarei ο server και εκεινη την στιγμη φτανει η επιθεση σου σε καποιο χωριο, γυρναει η επιθεση σου στο χωριο σου η τελειωνει καποια αναβαθμιση πολλες φορες χρειαζεται να περιμενεις λιγο περισσοτερο για να ολοκληρωθει αυτη η ενεργεια. Η υπερωρια συνηθως διαρκει λιγα δευτερα.
 

DeletedUser

τις αιτησεις υποστηριξης τις κοιταζει κανενας ή αδικα τις κανουμε? ενας τυπος χθες αρχισε να βριζει επειδη του πηρα χωριο, εκανα αιτηση υποστηριξης αλλα δεν βλεπω να γινεται τιποτα....

οποτε μαλλον αν του απαντησω κι εγω αναλογα, δεν θα μου κανει κανενας τιποτα, σωστα? εκτος και αν ο τυπος εχει μπαρμπα στην Κορώνη ίσως....
 

DeletedUser

τις αιτησεις υποστηριξης τις κοιταζει κανενας ή αδικα τις κανουμε? ενας τυπος χθες αρχισε να βριζει επειδη του πηρα χωριο, εκανα αιτηση υποστηριξης αλλα δεν βλεπω να γινεται τιποτα....

οποτε μαλλον αν του απαντησω κι εγω αναλογα, δεν θα μου κανει κανενας τιποτα, σωστα? εκτος και αν ο τυπος εχει μπαρμπα στην Κορώνη ίσως....

1) σπυρια να βγαλει ο κωλος την αιτηση αμα την εστειλες Παρασκευη ή σημερα θα σου απαντηθει την Δευτέρα
2) Τι σημαινει εχω μπαρμπα στην κορωνη?
 

DeletedUser

τελικα απαντηθηκε σε ευλογο χρονο..... ευχαριστω

@ aek original: κανε google το "μπαρμπας στην κορωνη" και δες τι θα σου βγαλει
 

DeletedUser

Einai enantias stous kanones otan o aderfos mou ,pou exei tin eidia sindesei internet me mena, mou steilei voitheia?? :confused::confused:
 

DeletedUser

ειχα κανει μια αιτηση υποστηριξης γιατι ενας εστειλε μυνημα και εβριζε

μαλλον δεν του εκαναν τιποτα, γιατι εστειλε και δευτερο μυνημα βριζοντας

και θα συνεχιζει να βριζει μεχρι να κανει restart

το παιδακι παιζει λαθος παιχνιδι. Μαλλον ναρκαλιευτη ή πασιεντζα πρεπει να παει να παιξει.

Αληθεια, αμα του απαντησω σε αναλογο υφος, τι τιμωρια μπορει να μου επιβληθει;

Αυτος παντως συνεχιζει κανονικα και να παιζει και να βριζει.....



edit: ανεξαρτητως του αν θα φαει ban ή οχι, σημερα θα κανει restart, κι ας ειχε μεχρι σημερα το πρωι 4 χωρια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser9555

Βαρβαροι σε προστασια.

Ηθελα να ρωτησω αν η βραδυνη προστασια του κοσμου 6 ισχυει και για τα βαρβαρικα χωρια.Ευχαριστω.
 

DeletedUser

ειχα κανει μια αιτηση υποστηριξης γιατι ενας εστειλε μυνημα και εβριζε

μαλλον δεν του εκαναν τιποτα, γιατι εστειλε και δευτερο μυνημα βριζοντας

και θα συνεχιζει να βριζει μεχρι να κανει restart

το παιδακι παιζει λαθος παιχνιδι. Μαλλον ναρκαλιευτη ή πασιεντζα πρεπει να παει να παιξει.

Αληθεια, αμα του απαντησω σε αναλογο υφος, τι τιμωρια μπορει να μου επιβληθει;

Αυτος παντως συνεχιζει κανονικα και να παιζει και να βριζει.....



edit: ανεξαρτητως του αν θα φαει ban ή οχι, σημερα θα κανει restart, κι ας ειχε μεχρι σημερα το πρωι 4 χωρια...



οταν κανεις αναφορα προσωπικης επιθετικης κριτικης ενεργοποιειται αυτοματα και ο αποκλεισμος αποστολεα.
επομενως αν εσυ απενεργοποιησες τον αποκλεισμο ΟΙΚΟΙΟΘΕΛΩΣ δεν αφηνεις στη διαχειρηση το περιθωριο χρονικα να λαβει μετρα και επιπλεον δειχνεις οτι πας κι εσυ γυρευοντας...
 

DeletedUser9555

Χωρια πορων

Στα χωρια με πορους (χωρια bonus) μπορω να κανω φαρμινγκ?Η ο μονος τροπος ειναι να τα κατακτησεις?Ευχαριστω.
 
Κορυφή