ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΕΞΕΤΑΣΗ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΔ

taski2003

Μέλος
Βαθμολογία αντίδρασης
6
Το βασικο κ πρωτευον θεμα,δεν αφορα τον Κ56 κ ουσιαστικα κανενα κοσμο,τσαμπα αναλωνεστε με τοποθετησεις,αναλυσεις κ επικρισεις εκατερωθεν.
Το σημαντικο κ αυτο ειναι κ μορφη προτασης ως προς τη διαχειρηση ειναι να δουμε πως θα κανουμε το παιχνιδι ποιο ομορφο κ ποιο ομορφο,σημαινει ποιο ανταγωνιστικο.Ολοι στις αναφορες σας επικαλειστε παλαιοτερους κοσμους.....ειναι αληθεια οτι ηταν ποιο ομορφοι,ποιο ανταγωνιστικοι κ οτι πλεον υπαρχει ολισθηση κ ξεπεσμος....γιατι?γιατι ενω προχωραμε δεν εξελισομαστε?
Η απαντηση ειναι απλη....κ η συντομη αναλυση μου θα σας κατατοπησει σχετικα.
Γινεται η Μπαρτσελονα να παιξει σε ξερο γηπεδο?γινεται να παιξει με ομαδες Β! Εθνικης?γινεται ο τελευταιος παιχτης που λογγαρε χτες να παιζει διπλα στο Χ βετερανο κ πληρως αναγνωρισιμο παιχτη απ ολη τη κοινοτητα?γινεται ο Χ να αυτοχρειζεται Αρχηγος Φυλης κ να κατεβαζει τη φυλη του?παω κ στο ποκερ....γινεται να κατσεις σ ενα τραπεζι στο black jack διπλα απ το Ταραμα ως νεος παιχτης κ να αρχισεις τα split στους ΑΑ κτλ ,κοινως να του χαλασεις το παιχνιδι αγνοωντας τα βασικα??θα σ αφησει??προφανως θα φυγει κ θα αλλαξει τραπεζι ....ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ Κ ΕΔΩ...οι καλοι παιχτες ολο κ απομακρυνονται,χανονται!
Σε ολα τα πραγματα υπαρχουν επιπεδα(levels),κ ολα προχωρουν step by step βαση αυτων....δε γινεται οσο καλος κ να εισαι στο λυκειο να μπεις στο πανεπιστημιο χωρις εξετασεις.....δε γινεται να μη ξερεις dodge cancel κ να λογγαρεις στο Κ 56 κ ομως γινεται,δεν υπαρχει κανενας περιορισμος!
Επειδη πλεον ειναι μερησιμα καποια κ οχι ολα.....ας το δει η Διαχειρηση κ ας ξεκηνησει να βαζει προυποθεσεις σε καποιους κοσμους.....προυποθεσεις εγγραφης-συμετοχης.
Θες το ακαουντ να εχει κλεισει τουλαχιστον 1 κοσμο??θες ή φυλη να εχει ξανασυμετασχει κ να εχει βγει τουλαχιστον δευτερη?θες τα ακαουντ να εχουν παιξει απο 3 χρονια κ πανω,θες να μετρησεις τις απωλειες??εχεις μετρησιμα πραγματα ποια κ αυτα ειναι αρκετα.
Ανοιξε με ανακοινωση 2 μηνων πριν 1-2 κοσμους τετοιους μεσα στο χρονο....με ενα οριο εκ των προταιρων το οποιο αν δεν ικανοποιηθει να μην ανοιγει ο κοσμος.Πες θελω συμετοχη τουλαχιστον τοσο......ωστε να εχουν ΟΛΟΙ οι παιχτες κινητρο κ μετρησιμο επιπεδο.
Και ο νεος να θελει να παιξει,να μαθει να αναδυθει κ ο παλιος να ξερει οτι ο κοσμος που θα παιξει θα εχει εμπειρους κ καλους παιχτες,που γνωριζουν βασικη στρατηγικη κ οχι το καθε ψωλελο που νομιζει οτι ξερει,δικεδικει,απειλει,βγαζει γλωσσα κ περισοτερο αναλωνεσαι παρα παιζεις!Ετσι θα παιζουν κ δε θα τα παρατανε με ομαδικες διαγραφες,δε θα χαλανε τους κοσμους ετσι ευκολα....γιατι δε θα μπορεσουν αν δε κλεισουν 1-2-3 κοσμους να συμετασχουν στο σοβαρο,στο champions league των φυλετικων!
Αυτοματα θα κοπουν κ τα διπλα-τριπλα ακουντ,αυτοματα θα κοπουν κ πολλα αλλα.....αφου καθενας θα ψαχνει κ θα πασχιζει να τελειωσει το κοσμο κ να τρεματισει με το ακαουντ του,που θα του δωσει δυναμικη για τη συνεχεια κ θα κοπουν κ οι θεωριες του ειμαι κ εισαι καλυτερος μιας κ για να παιξεις σ αυτο το κοσμο θα εισαι τουλαχιτον καλος κ υπολογισιμος.....πραγμα που τωρα ΔΕΝ ισχυει για το 70% των συμμετεχωντων!
Τι κινητρο εχει ενας καλος παιχτης??να αποδειξει ποσες φορες οτι ειναι καλος??να το αποδειξει εν τελη σε ποιον???στο χτεσινο??κ μετα να ερθει κ ο αυριανος κ ο μεθαυριανος ξερολας??
Το ιδιο ισχυει προφανως για τις pre made φυλες.....θα υπηρχε σαφης εικονα,σαφης καταταξη κ δε θα μπορουσε να μπει η CxC να παιξει σε κοσμο αν δεν υπηρχε τουλαχιστον ακομα μια αντιστοιχη φυλη,ενας φαινομενικα ανταγωνιστικος αντιπαλος.
Και δε θα ετρεχε ο 56 που εχει τελειες ρυθμισεις κ πανε χαμενες.....εν απουσια αντιπαλου δεους.....να παιζει η sol μονη της.....ξενερωνουν οι παιχτες κ ξενερωνουν οι φυλες κ συνεχιζεται η παραφιλολογια κ εισαι κοτα κ ειμαι παιχταρας κτλ
Ετσι αναγκαστηκα οι καλες,μεγαλες κ παλιες φυλες θα αναγκαζονταν να συναντηθουν κ να αναμετρηθουν γιατι δε θα μπορουσαν μονες τους να λογγαρουν κ να παιξουν.......κ δεν εχει κ νοημα αυτο το παιχνιδι!
 

Da viΝci

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
301
Πολυ σωστα τα λεει ο τασκι και συμφωνω σχεδον σ ολα! Αυτο που προτεινω εγω για να γινει εφαρμοσιμη η ιδεα του τασκι και ειμαι σιγουρος οτι θα δωσει νεα πνοη στους ελληνικους σερβερ ειναι η παρακατω: H O.D θα ενημερωνει την κοινοτητα καθε 1 Ιανουαριου για το ποτε θα ανοιξει ενα κοσμο ο οποιος θα αναδεικνυει την ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΦΥΛΗ για αυτο το ετος. Η κοινοτητα θα ψηφιζει τις ρυθμισεις του κοσμου ωστε να μην υπαρχουν δικαιολογιες . Με αυτο τον τροπο πιστευω οτι το παιχνιδι θα προσελκυσει ξανα τις μεγαλες φυλες να παιξουν σε εναν κοσμο που θα εχει πολυ μεγαλη αξια. Επισης καμια φυλη δεν θα εχει την δικαιολογια οτι δεν την βολευει η ημεροηνια γιατι θα ανακοινωνεται πολλους μηνες νωριτερα. Θα παρακαλουσα την @noesis να εξετασει την προταση μου αν ειναι εφικτο
 

DeletedUser35904

Συμφώνω με όλα όσα λέτε.. Και επίσης θα προτείνω τέτοιος κόσμος που ανάφερε ο Da viNci να είναι και χωρίς πρεμ, το μονο πρεμ να είναι όπως όλοι παίζαμε στους παλιούς κόσμους απλά να έχεις πρόσβαση σε μεγαλύτερους χάρτες, 5 αναβαθμίσεις κ.τ.λ.
Ετσι θα φένεται η πραγματική αξία ενώς παίκτη και για να μαστε ειλικρινείς το 95% και περισσότερο θέλει έναν κόσμο χωρίς πρεμ, όπως και το 100% θέλει να δει έναν κόσμο με τις καλύτερες φυλές να παλεύουν μεταξύ τους
 

DeletedUser35948

Πρώτον να φτιάξει το app. Οτι πιο buggy υπάρχει ακόμα και από κινητό προτιμώ να μπαίνω από browser. Πάρα να δίνετε λευτα σε προγραμματιστες να καταστρέψουν το παιχνίδι με ρυθμίσεις που αρέσουν μόνο στην Innogames καλύτερα πείτε τους να κάτσουν να φτιάξουν το app.

Τώρα για το παιχνίδι , έπρεπε να καθιερωθεί παγκόσμιο πρωτάθλημα κάθε 2 χρονιά ας πούμε και να ανοίγει ένας κόσμος σε κάθε region και ο νικητής εκείνου να εκπροσωπεί το region του στο παγκόσμιο.

Επισης κανε το πιο εύκολο να ανοίξει κάποιος private server άμα θέλει και χρέωσε τον μέσω web portal. Ακόμα άμα θέλει κάποιος αρένα η κόσμο να παίξουν οι "καλύτεροι" πες του έγινε, άνοιξε έναν κόσμο και πες τους οι έγγραφες είναι 10ευρο ας πούμε, αφού 10ευρο θα δίνανε για πρεμ την πρώτη ώρα στο game σίγουρα θα τα δώσουν για να μπουν σε τετοιο κόσμο.

Κάτι ακόμα, αυτό για μάρκετινγκ. Κάντε ένα ακκ στο YOUTUBE Φυλετικές Μάχες και βρείτε μερικούς κάλους παίχτες να τους πάρετε μια συνέντευξη να κάτσουν να πουν 5-10 ιστορίες στους κόσμους που παίξανε και τι γινόταν στο σκαιπ να γουστάρει ο κόσμος, να δούνε γνώριμα πρόσωπα και να ακούσουνε ιστορίες.

Με λίγα λογία Innogames έλα στο σήμερα . Την επόμενη φορά θα έχει consultans fee!
 

noesis

ex CM
InnoGames
Βαθμολογία αντίδρασης
211
Καλά και ωραία αυτά που λέτε και στα περισσότερα συμφωνώ. Το θέμα είναι όμως πως υπάρχουν κάποια ζητήματα τα οποία στην πράξη δεν είναι εύκολο να ξεπεραστούν όσο εύκολο φαίνονται στα λόγια:
  1. Με ποια δικαιολογία αποκλείεις κάποιον από έναν κόσμο και με ποια αιτιολογία υποχρεώνεις έναν άλλον να πάρει μέρος μόνο σε συγκεκριμένο κόσμο; Επειδή χρησιμοποιεί έναν λογαριασμό ενός έτους ή έναν λογαριασμό οκτώ χρόνων; Ή μήπως κάποιος που παίζει έναν χρόνο, δεν μπορεί να βρει έναν λογαριασμό πενταετίας πχ; Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές σ' αυτό. Όπως εγώ έχω πρόσβαση σε έναν λογαριασμό δεκαετίας και μπορώ να φτιάξω ακόμη έναν με σημερινή ημερομηνία, το ίδιο εύκολο είναι και για τον οποιονδήποτε.
  2. Πώς μπορείς να εξασφαλίσεις πως όλοι οι παίκτες των εμπλεκόμενων φυλών θα είναι διαθέσιμοι να παίζουν σε συγκεκριμένες ημερομηνίες; Ο άλλος μπορεί να σου πει, εγώ μπαίνω φαντάρος και ένα χρόνο αναγκαστικά θα απέχω. Αυτόν τον λογαριασμό δηλαδή τον πετάς εκτός όταν γίνει ο τελικός γιατί δεν μπορούσε να παίξει στα προκριματικά και δεν υπάρχουν στοιχεία πως όντως έπαιζε στη συγκεκριμένη φυλή στους τρεις τελευταίους κόσμους απλά επειδή έπρεπε να μπει στρατό; Ή βάζεις co με μόνο σκοπό να παρασιτεί ο λογαριασμός στη φυλή για να έχει δικαίωμα να παίξει στον τελικό;
  3. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να ψηφίζετε οι παίκτες τις ρυθμίσεις ενός κόσμου κάθε χρόνο. Θέλετε σε δύο κόσμους; Σε τρεις; Ειλικρινά δεν έχω πρόβλημα. Το θέμα είναι πως αν γίνει αυτό, θα μιλάμε για (ας μου επιτραπεί η έκφραση) φαρσοκωμωδία. Ο λόγος είναι απλός και ήδη τον έχω αναφέρει εδώ. Εφόσον η ταχύτητα κόσμου : μονάδας βασίζεται σε κυκλική εναλλαγή προκαθορισμένων ρυθμίσεων και τα παρατηρητήρια (που είναι ο μεγαλύτερος βραχνάς) μπορούν να απενεργοποιούνται ανά τρεις κόσμους, για ποιο πράγμα θα ψηφίζετε ρε παιδιά; για το αν ο κόσμος θα έχει τοξότες, εκκλησίες και όριο fake; Έχει νόημα; Αν θεωρείτε πως έχει, ας γίνει. Κανένα πρόβλημα.
  4. Έχετε πάντα στα υπόψιν πως αυτό που συνέβη με τον κ55 που τελικά μας βγήκε κ56, μπορεί να γίνει ανά πάσα ώρα και στιγμή. Τι εννοώ: οι ρυθμίσεις που είχα πάρει εγώ το οκ για τον κ55 (αυτές δηλαδή που ψηφίσατε στον κ56), είχαν εγκριθεί από αρχές Μαΐου. Τον Ιούνιο που ήμουν Γερμανία οι ίδιες ρυθμίσεις πήραν πάλι έγκριση από τον τότε PM του παιχνιδιού, και τότε μας ενημέρωσαν και για το νέο σενάριο κλεισίματος. Όταν ρωτήσαμε πότε υπολογίζουν να βγει live, σχεδόν με βεβαιότητα μας απάντησαν πως πριν τον Σεπτέμβρη είναι δύσκολο. Αρχές Αυγούστου άρχισαν οι πρώτοι ψίθυροι πως ίσως και να προλάβουν τον Σεπτέμβρη και τελικά οι κόσμοι τέλος Αυγούστου - Σεπτεμβρίου ήταν με τη μεγάλη πολιορκία.
    Αν γίνει ξανά κάτι τέτοιο, τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; Ποιος θα μπει στον κ50 πχ όταν όλοι θα ξέρουν πως ο κ51 θα είναι με τις ρυθμίσεις της κοινότητας; Και ποιος δεν θα νιώσει πως αυτό που έκανε τρεις - έξι μήνες με τα προκριματικά δεν πήγε στράφι, μόνο και μόνο επειδή αυτή η παράταση δεν συμβαδίζει με τα εκτός παιχνιδιού σχέδια/υποχρεώσεις;
  5. Για να γίνει αυτό με τα προκριματικά, θα πρέπει να γίνει εκτός κανονικών κόσμων. Αυτό το έχουμε σαν δεδομένο. Θα πρέπει δηλαδή να χρησιμοποιήσουμε τον HP και τον speed του .gr που ούτως ή άλλως οι ρυθμίσεις τους έχουν λιγότερους περιορισμούς σε σχέση με τους κανονικούς κόσμους. Κόβουμε HP για να τον χρησιμοποιήσουμε για τα προκριματικά ή τρέχει παράλληλα με τα προκριματικά;
  6. Το να δώσω τον Γενάρη ημερομηνίες έναρξης όλων των κόσμων της χρονιάς, δεν παίζει σαν σενάριο. Ο λόγος είναι πως το πότε θα ανοίξουν οι κόσμοι και σε ποιο γκρουπ θα είναι η κάθε χώρα, το μαθαίνουμε περίπου 10-15 μέρες πριν το άνοιγμα του κόσμου. Παράδειγμα ο κ56 ήταν προγραμματισμένος να ανοίξει 07/11 και το έμαθα 26/10. Αν άνοιγε στις 07/11, δε θα προλαβαίναμε να βγάλουμε τις ρυθμίσεις σε ψηφοφορία και γι' αυτό ζήτησα και πήγε μια εβδομάδα μετά. Ναι ok η μία εβδομάδα δεν είναι τόσο σημαντική, αλλά το πρόγραμμα ανοίγματος είναι. Κι εγώ θα ήθελα να ξέρω το πρόγραμμα ανοίγματος από την αρχή του χρόνου για να προγραμματίσω κάποιες άδειες, αλλά δυστυχώς δεν είναι στα άμεσα σχέδιά τους να αλλάξει αυτό το καθεστώς.
  7. Για την εφαρμογή συμφωνώ και επαυξάνω. Ειδικά η Android σε σχέση με την iOS είναι τρισάθλια ελεεινή και παρακμιακή. Αυτό που ξέρω αυτή τη στιγμή, είναι πως θα γίνουν αλλαγές στην Android για να μοιάζει περισσότερο στην iOS. Τι, πως, πότε, θα το μάθω όταν πάρω το apk για να το δοκιμάσω.
  8. Αυτό με το παγκόσμιο θα μπορούσε να γίνει στα πρότυπα του masters. Εγώ έχω όλη τη καλή διάθεση αν γίνει κάτι τέτοιο να πάρει μέρος ο .gr και ας χάσω από προσωπικό χρόνο. Τι σας λέει όμως πως την ίδια διάθεση έχουν και άλλοι συνάδελφοι; Food for thought και τίποτα παραπάνω.
  9. Για τους private servers υπήρχε στον masters μέχρι που έκλεισε. Το αν μπορεί να τρέξει σε τοπικό επίπεδο δεν το γνωρίζω, αλλά θα το μάθω σύντομα.
  10. Για το κανάλι του youtube είναι κεντρική απόφαση και όχι τοπική. Θα το στείλω, αλλά δεν εξαρτάται από εμένα.
Νομίζω πως τα έχω καλύψει όλα. Αν κάτι μου διέφυγε ευχαρίστως να το δούμε.
 

kritigiannis

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
67
Πολύ καλη σαν ιδέα ο περιορισμός σε account παλιά να παίζουν σε ίδιους κόσμους με νέους παικτες. Αλλα πρακτικά ειναι αδύνατον να τηρηθεί σε γενικες γραμμές.
Τουλάχιστον εγω εχω δεύτερο account και ναι, θα έμπαινα με το καινούργιο account σε κόσμο με νέους να ρίξω ξύλο... φαντάζομαι οχι μονο εγω αλλα πολλοί θα το έκαναν...

Πρωτάθλημα, τι Πρωτάθλημα; κατα καιρούς παλια έβγαινε ενα παγκόσμιο πρωτάθλημα και συμμετείχαμε ως εθνική Ελλάδος. Τωρα δεν ξερω αν ισχύουν ακομα τετοια events αλλα δεν λεει και κατι, σιγα τα ωά.

Κόσμοι χωρις πρεμ ειναι οι hp βασικές λειτουργίες μονο.

Το co-play να απαγορευτεί και τοτε να σας δω μερικούς
Αυτή πραγματικά θα ηταν μια ρύθμιση που αξίζει να τη ζήσουμε εστω και σε ενα μονο κόσμο.
Ενα κομσο χωρις co-play
Ετσι θα γυρνούσαν και παλιοί παίκτες να παίξουν ξανα, γνώμη μου!
Μάθαμε τωρα 3-4 ατομα σε ενα λογαριασμο και να σου λεει ειμαστε και παιχτουρες.
 

DeletedUser35827

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα οσα έχετε γράψει, διαφωνώ όμως στην κατάργηση του co-playing.. Έχουμε και δουλειές και δεν μπορούμε να είμαστε 24 ωρες πάνω στο παιχνίδι.

Θα ήθελα να κάνω μια εισήγηση στην διαχείριση να μην ανοίγουν τοσο συχνά νέους κόσμους...Πραγματικά είναι μεγάλη ξενέρα για όλους μας. Δεν γίνεται να ανοίγει ο 56 απο την στιγμή που ο 53 ειναι ακόμα ανοιχτός.

Επίσης άποψη μου πως οι κόσμοι με τους ρούνους δεν είναι και οτι πιο ωραίο (άποψη μου υπενθυμίζω).
Δεν γίνετε η Α φυλη π.χ να τα κάνει ολα, να επικρατεί στον κοσμο, να ειναι 1η στην κατάταξη αλλά να χάνει τον κόσμο επειδή η Β πηρε τους Ρουνους (κάτι τέτοιο φυσικα δεν εχει γινει, αλλα σκεφτείτε να γίνει στο μέλλον).

Όσο για το πρεμ, αν και είναι πολυ βοηθητικο χαλάει το παιχνίδι και το λεω εγω που και ο ίδιος εχω ρίξει πρεμ.
Κάντε το πρεμ όπως παλιά (χάρτες, αναβαθμίσεις)...δεν γίνεται να έρχεται ο άλλος (δεν αναφέρω ονόματα και κόσμους) και να έχει 2 χωριά πριν την λήξη της προστασίας.

Επίσης θα ήθελα να δηλώσω κάτι προς τους αρχηγούς των ΣΟΛ, ΜΑΟ ΜΑΟ, CxC, OMG, RIS.. γενικά στους αρχηγούς των μεγάλων φυλών : ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ, μπείτε σε ενα κόσμο όλοι μαζί, ζητήστε απο την διαχείριση να μην είναι επιτρεπτό το πρεμ (παρα μόνο για τα βασικα) βαλτε ολο τον χαρτη κοκκινο και παίξτε ξύλο... Να δουμε ποιος θα αντέξει.
 

DeletedUser35948

Κατατοπιστικοτατη η CM.

Τώρα για το youtube ίσως να χρειάζεται έγκριση από το marketing department άλλα σίγουρα δεν πρέπει να γίνεται κεντρικά. Άλλο marketing δουλεύει στην Γερμάνια και άλλο στην Ελλάδα.

Λογικά έχετε κάποιον που ασχολείτε με μαρκετινγκ, μάλλον είναι αυτός που κάνει τα ποστ στο FB. Δώστε του μια κάμερα και πείτε του να πάει να πιει έναν καφέ με κάποιον που ξέρει από το παιχνίδι που έχει κλείσει κόσμο. Βασικά αυτή η ιδέα είναι φωτιά, άμα δεν δεχτεί η Innogames θα το κάνω εγώ μόνος.
 

DeletedUser33011

Μάθαμε τωρα 3-4 ατομα σε ενα λογαριασμο και να σου λεει ειμαστε και παιχτουρες.

Μπερδεύεις το σκιλλ με την ενεργητικότητα. Με την ίδια λογική μάθαμε τώρα σε κάθε κόσμο βάζει ο καθένας από 50κ πρεμ και γίνεται παίκτης. Ας μη λέμε ό,τι μας συμφέρει.

Ένας καλός παίκτης, έμπειρος, σε κόσμο όπου παίζει 1 άτομο ανά λογαριασμό για να πεις ότι θα καταφέρει κάτι πρωταγονιστώντας πρέπει όχι μόνο να μην έχει να κάνει τίποτα άλλο στη ζωή του (να μη βγαίνει από το σπίτι) και παράλληλα να ξυπνάει με ξυπνητήρια ανά μία ώρα το βράδυ να προσέχει. Τέτοιο άτομο που να μη κάνει τίποτα και να κοιμάται μέσο όρο, καθημερίνα, για μήνες, 4ωρα και 5ωρα ενώ ξυπνάει κάθε μία ώρα, δεν υπάρχει.

Επομένως τι γίνεται. Ο πιο hardcore παίκτης στη καλύτερη να κοιμάται μέσο όρο ένα 6ωρο ύπνο και όλες τις υπόλοιπες 18 ώρες της ημέρας να είναι μέσα. Αύτος ο 6ωρος ύπνος θα πρέπει να είναι και σταθερός και μέσα στη νυχτερινή (αν υπάρχει κιολας).

Άρα μιλάμε για 1 στους 1000 να το κάνει αυτό. Επομένως αφήνεις το παιχνίδι να βασίζεται στη τύχη (πότε θα κοιμάται ή θα λείπει) και μειώνεις ουσιαστικά τη βαρύτητα του σκιλλ και της εμπειρίας και αυξάνεις τη πιθανότητα ο παίκτης να βλέπει το παιχνίδι ως αγγαρεία.

Τα coplay δίνουν ζωντάνια στο παιχνίδι, επικοινωνία, χαβαλέ, ξεκούραση. Ο κάθε παίκτης μαθαίνει πιο εύκολα το παιχνίδι και γνωρίζεις ότι αυτό που μετράει είναι το σκιλλ και η εμπειρία και όχι η τύχη (εκτός κάποιων "σπάνιων" περιπτώσεων που αφήνεις το χωριό με 1 ηθικό, αχ...). Έχω παίξει σε κόσμο μόνος και μπορώ να σου πω ότι ποτέ μου δε κοιμήθηκα με άνεση και είχα μονίμως μια έννοια. Περιέργως, ενώ κερδίσαμε το κόσμο, από όλους τους κόσμους που έχω παίξει ήταν ο χειρότερος μου από άποψη καλοπέρασης και διασκέδασης, τόσο που σταμάτησα το παιχνίδι για 1 χρόνο γιατί ένιωσα ότι με κούρασε και έμεινα πίσω σε πολλά πράγματα.

Βάζω στοίχημα ότι εσύ που το λες, είσαι ο παίκτης που μπαίνει, παίζει 10 μέρες, τον νομπλάρουν και ξαναμπαίνει στον επόμενο κόσμο με τον ίδιο τρόπο.

Για όλους τους υπόλοιπους που όταν μπούμε παίζουμε σοβαρά και μας νοιάζει η διάρκεια και η αποτελεσματικότητα, ξέρουμε ότι για να παίξεις πρέπει το παιχνίδι να συμβαδίζει με τη καθημερινότητα σου, και όχι να στη καταστρέφει.
 

xxxThe Ripperxxx

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
31
Για αυτό τον λογο υπάρχουν οι επιτηρήσεις. Για να μπορει ο καθενας να εχει χρόνο στην καθημερινότητα του. Τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες για να μην εφαρμόζεται ένας κανονισμός του παιχνιδιού. Και ξαναλεω εφοσον δεν εφαρμόζεται ας τον καταργησουν και ας μπαινουν 400 κοπλει.
 

DeletedUser33011

Εσύ βλέπεις το δέντρο αντί να δεις το δάσος.

Μπορώ να πω πάντως μας έχει συγκινήσει ο αγώνας σου για την υπεράσπιση του δικαίου και των κανονισμών.
 

Φυγας

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
62
Βαλτε ενα κοσμο χωρις επιτηρηση και αφηστε τα κο να δουμε τι θα γινει
 

noesis

ex CM
InnoGames
Βαθμολογία αντίδρασης
211
  1. Όπως ήδη αναφέρθηκε από κάποιους, οι μόνοι κόσμοι στους οποίους μπορούμε να κάνουμε αλχημείες με τις ρυθμίσεις είναι οι HP και οι speed (όπου υπάρχουν). Οτιδήποτε άλλο κάνει τζιζ. Και μέσα σε όλα όσα είναι υποχρεωτικά, συμπεριλαμβάνεται και το premium με τις δυνατότητές του οι οποίες είναι by default ενεργές. Ξέρω τι θα πείτε και πριν καν το πείτε σας δίνω δίκιο. Γιατί ο fr50, ο es50, ο hu50, ο en100 κλπ, είναι χωρίς premium και ο δικός μας gr50 ήταν με premium και δεν έχουμε πάρει κόσμο χωρίς premium όπως και άλλοι servers. Θα σας μεταφέρω αυτολεξεί αυτό που μου είπανε από την Εταιρεία: υπήρχε μια "παράδοση", κόσμοι που χαρακτηρίζονται ως ορόσημα (50-100-150 κοκ) να είναι χωρίς προνομιακές δυνατότητες πέραν των βασικών. Ο gr50 που άνοιξε στις 22/11/2017 είχε για πρώτη φορά τη σάρωση και επειδή ήταν καινούρια ρύθμιση μπήκε με τις default ρυθμίσεις premium. Το ίδιο ισχύει και για τον ru50 που άνοιξε 05/10/2017, είχε σάρωση και είχε και αυτός τις default ρυθμίσεις premium.
    Μέσα στο 2018 έχουν συμβεί αρκετά (φαινομενικά) ασύνδετα γεγονότα, τα οποία συνοψίζονται στην εξής πρόταση: μια καλή πρωία στάλθηκε ένα mail που έλεγε πως σταματούν όλοι οι κόσμοι ορόσημα και όποιος πρόλαβε πήρε.
    Άδικο; Φυσικά και είναι.
    Γιατί δεν έγινε μεταφορά του κόσμου ορόσημο από τον gr50 στον gr51; Δεν το γνωρίζω παρ' ότι το έχω ρωτήσει αρκετές φορές. Οι ρυθμίσεις του gr51 μου ήρθανε έτοιμες από Εταιρεία όταν ανέλαβα, δεν ξέρω αν τις είχε βγάλει ο μαντ ή του τις είχαν δώσει έτοιμες, δεν ξέρω αν ο μαντ είχε ζητήσει τη μεταφορά του κόσμου ορόσημο από τον gr50 στον gr51 και αρνήθηκαν από την Εταιρεία.
    Γιατί δεν ζήτησα τη μεταφορά του κόσμου ορόσημο σε άλλον κόσμο; Το έκανα όταν μου ζητήθηκαν ρυθμίσεις για τον gr52 και η απάντηση που πήρα είναι πως επειδή λείπει ο PM σε άδεια δεν μπορεί να τη δώσει ο αντικαταστάτης του. Και το ζήτησα ξανά και ξανά και ξανά μέχρι και το άνοιγμα του 56.
    Δικαίωμά σας να αρχίσετε τα αναθέματα προς πάσα κατεύθυνση, τα οποία μεταξύ μας δεν σας αδικώ αν τα ρίξετε, όμως αυτά που ξέρω αυτά σας λέω. Δεν γνωρίζω αν αποφασίσουν στο μέλλον να επαναφέρουν τους κόσμους ορόσημα. Εάν όμως το κάνουν και είμαι ακόμη CM, ο .gr θα πάρει.
  2. Να πω την αμαρτία μου, δεν θα ήταν άσχημο ένα πρωτάθλημα με φυλές σε κανονικούς κόσμους, αλλά αφενός μεν δεν ξέρω αν θα το δεχτούν και αφετέρου πόσοι CMs θα θέλουν οι κοινότητές τους να συμμετάσχουν σε κάτι τέτοιο.
  3. Περιορισμός στη χρήση premium; Φυσικά και είναι το ιδανικό. Ναι θα το ήθελα, ναι το έχω ζητήσει, ναι το έχουν ζητήσει κι άλλοι, είναι υπό εξέταση.
  4. Για το κανάλι του youtube δυστυχώς δεν χρειάζεται έγκριση μόνο από το τμήμα μάρκετινγκ και δεδομένων πως το παιχνίδι διέπεται από τη γερμανική Νομοθεσία, το GDPR είναι σε πλήρη ισχύ και όλα όσα ετοιμάζονται για τα pii (US privacy law, EU law on e-communication), περισσότερες φορές άκουσα σήμερα it's forbidden και prior written consent, παρά καλημέρα. Θα είναι πολύ πιο εύκολο να κάνουμε ένα θέμα εδώ στο forum και να βγάζουμε γραπτώς συνεντεύξεις, χωρίς φωτογραφίες, χωρίς προσωπικά δεδομένα, παρά να γίνει κάτι τέτοιο. Αν υπάρχει ενδιαφέρον, στείλτε μου ένα πμ εδώ στο forum και βλέπουμε πως μπορεί να γίνει.
  5. Για το co-play έχω τοποθετηθεί σε άλλο θέμα, δεν θα αναφέρω τα ίδια και εδώ.
  6. Η επιτήρηση είναι λύση ανάγκης. Δεν είναι speed που αποφασίζεις να κάτσεις 2-3-5 ώρες χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο. Δεν μπορείς ούτε να πετάς επιτήρηση καθημερινώς και αδιαλείπτως στους άλλους και να περιμένεις να κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν, ούτε να την αφαιρέσεις ως επιλογή. Άνθρωποι είμαστε, στον καθένα μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Το μόνο εύκολο είναι να μπεις 2 λεπτά από το κινητό, να πετάξεις επιτήρηση στον δούκα και να βρει αυτός κάποιον που μπορεί να κρατήσει τον λογαριασμό. Ειλικρινά δεν έχω στα υπόψιν μου να έχει βγει κόσμος σε άλλους servers χωρίς επιτήρηση και δεν ξέρω κιόλας αν θα το δεχτούν από την Εταιρεία. Αν το δεχτούν και θέλετε να το δοκιμάσουμε, η δοκιμή θα γίνει σε HP.
Ε άμα ξέχασα κάτι και αυτή τη φορά κάτι, μάλλον είμαι στα πρώτα στάδια άνοιας :/
 

Φυγας

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
62
δεν με νοιαζει να βγει κοσμος χωρις κο πλαι
δεν εχω θεμα
απλα ενωω πως αν βγει ενας τετοιος κοσμος αυτοματα ακυρωνετε απο την επιτηρηση
 

kritigiannis

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
67
Μπερδεύεις το σκιλλ με την ενεργητικότητα. Με την ίδια λογική μάθαμε τώρα σε κάθε κόσμο βάζει ο καθένας από 50κ πρεμ και γίνεται παίκτης. Ας μη λέμε ό,τι μας συμφέρει.

Ένας καλός παίκτης, έμπειρος, σε κόσμο όπου παίζει 1 άτομο ανά λογαριασμό για να πεις ότι θα καταφέρει κάτι πρωταγονιστώντας πρέπει όχι μόνο να μην έχει να κάνει τίποτα άλλο στη ζωή του (να μη βγαίνει από το σπίτι) και παράλληλα να ξυπνάει με ξυπνητήρια ανά μία ώρα το βράδυ να προσέχει. Τέτοιο άτομο που να μη κάνει τίποτα και να κοιμάται μέσο όρο, καθημερίνα, για μήνες, 4ωρα και 5ωρα ενώ ξυπνάει κάθε μία ώρα, δεν υπάρχει.

Επομένως τι γίνεται. Ο πιο hardcore παίκτης στη καλύτερη να κοιμάται μέσο όρο ένα 6ωρο ύπνο και όλες τις υπόλοιπες 18 ώρες της ημέρας να είναι μέσα. Αύτος ο 6ωρος ύπνος θα πρέπει να είναι και σταθερός και μέσα στη νυχτερινή (αν υπάρχει κιολας).

Άρα μιλάμε για 1 στους 1000 να το κάνει αυτό. Επομένως αφήνεις το παιχνίδι να βασίζεται στη τύχη (πότε θα κοιμάται ή θα λείπει) και μειώνεις ουσιαστικά τη βαρύτητα του σκιλλ και της εμπειρίας και αυξάνεις τη πιθανότητα ο παίκτης να βλέπει το παιχνίδι ως αγγαρεία.

Τα coplay δίνουν ζωντάνια στο παιχνίδι, επικοινωνία, χαβαλέ, ξεκούραση. Ο κάθε παίκτης μαθαίνει πιο εύκολα το παιχνίδι και γνωρίζεις ότι αυτό που μετράει είναι το σκιλλ και η εμπειρία και όχι η τύχη (εκτός κάποιων "σπάνιων" περιπτώσεων που αφήνεις το χωριό με 1 ηθικό, αχ...). Έχω παίξει σε κόσμο μόνος και μπορώ να σου πω ότι ποτέ μου δε κοιμήθηκα με άνεση και είχα μονίμως μια έννοια. Περιέργως, ενώ κερδίσαμε το κόσμο, από όλους τους κόσμους που έχω παίξει ήταν ο χειρότερος μου από άποψη καλοπέρασης και διασκέδασης, τόσο που σταμάτησα το παιχνίδι για 1 χρόνο γιατί ένιωσα ότι με κούρασε και έμεινα πίσω σε πολλά πράγματα.

Βάζω στοίχημα ότι εσύ που το λες, είσαι ο παίκτης που μπαίνει, παίζει 10 μέρες, τον νομπλάρουν και ξαναμπαίνει στον επόμενο κόσμο με τον ίδιο τρόπο.

Για όλους τους υπόλοιπους που όταν μπούμε παίζουμε σοβαρά και μας νοιάζει η διάρκεια και η αποτελεσματικότητα, ξέρουμε ότι για να παίξεις πρέπει το παιχνίδι να συμβαδίζει με τη καθημερινότητα σου, και όχι να στη καταστρέφει.




Καταλαβαινεις τι εννοώ, δεν μιλάω για καλούς παικτες. Αλλα για καλούς λογαριασμούς που αποτελούνται απο 3-4 παικτες. Φυσικα και δεν κατηγορώ όσους παίζουν co-play αλλα Επειδή δεν εχω παιξει ποτε δεν το επικροτώ κιολας. 1-2 φορες μονο και οχι για πανω απο μια βδομαδα. Για το 50κ πρεμ που λες, ειναι κ αυτο στο πρόγραμμα, γι'αυτό αναφερω hp κόσμους.

Σίγουρα δεν ειμαι απο τους παικτες που τρωνε πυξιδα σε δεκα μερες. Οπότε αν βαλεις στοιχημα θα το χάσεις. Δεν εχω κανει τρελα πράγματα. Αλλα εχω αφησει κ εγω το δικο μου στιγμα σε κόσμους και οσοι με ξέρουνε εχουν να λένε τα καλύτερα.

Επισημαίνω οτι αναφέρομαι σε κόσμους hp για χωρις co-play και χωρις επιτήρηση. Προφανώς σε ενα κανονικο κόσμο θα ηταν πολυ σκληρό το σολο παιχνίδι αλλα και παλι το προτιμώ.
Εσυ πχ που δεν σου αρεσει θα μπορουσες να μη συμμετέχεις σε ενα τετοιο κοσμο, δεν ειναι υποχρεωτικό.
Και γιατι να μην μπορει να γινει άλλωστε; παραξενο...
Δηλώνεις ενα υπολογιστή η κινητό και μπαίνεις μονο απο εκει. Δεν σε νοιάζει εσενα αν κοιμάμαι εγω η οχι :D:p
 

Zen Master

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
583
  1. Όπως ήδη αναφέρθηκε από κάποιους, οι μόνοι κόσμοι στους οποίους μπορούμε να κάνουμε αλχημείες με τις ρυθμίσεις είναι οι HP και οι speed (όπου υπάρχουν). Οτιδήποτε άλλο κάνει τζιζ. Και μέσα σε όλα όσα είναι υποχρεωτικά, συμπεριλαμβάνεται και το premium με τις δυνατότητές του οι οποίες είναι by default ενεργές. Ξέρω τι θα πείτε και πριν καν το πείτε σας δίνω δίκιο. Γιατί ο fr50, ο es50, ο hu50, ο en100 κλπ, είναι χωρίς premium και ο δικός μας gr50 ήταν με premium και δεν έχουμε πάρει κόσμο χωρίς premium όπως και άλλοι servers. Θα σας μεταφέρω αυτολεξεί αυτό που μου είπανε από την Εταιρεία: υπήρχε μια "παράδοση", κόσμοι που χαρακτηρίζονται ως ορόσημα (50-100-150 κοκ) να είναι χωρίς προνομιακές δυνατότητες πέραν των βασικών. Ο gr50 που άνοιξε στις 22/11/2017 είχε για πρώτη φορά τη σάρωση και επειδή ήταν καινούρια ρύθμιση μπήκε με τις default ρυθμίσεις premium. Το ίδιο ισχύει και για τον ru50 που άνοιξε 05/10/2017, είχε σάρωση και είχε και αυτός τις default ρυθμίσεις premium.
    Μέσα στο 2018 έχουν συμβεί αρκετά (φαινομενικά) ασύνδετα γεγονότα, τα οποία συνοψίζονται στην εξής πρόταση: μια καλή πρωία στάλθηκε ένα mail που έλεγε πως σταματούν όλοι οι κόσμοι ορόσημα και όποιος πρόλαβε πήρε.
    Άδικο; Φυσικά και είναι.
    Γιατί δεν έγινε μεταφορά του κόσμου ορόσημο από τον gr50 στον gr51; Δεν το γνωρίζω παρ' ότι το έχω ρωτήσει αρκετές φορές. Οι ρυθμίσεις του gr51 μου ήρθανε έτοιμες από Εταιρεία όταν ανέλαβα, δεν ξέρω αν τις είχε βγάλει ο μαντ ή του τις είχαν δώσει έτοιμες, δεν ξέρω αν ο μαντ είχε ζητήσει τη μεταφορά του κόσμου ορόσημο από τον gr50 στον gr51 και αρνήθηκαν από την Εταιρεία.
    Γιατί δεν ζήτησα τη μεταφορά του κόσμου ορόσημο σε άλλον κόσμο; Το έκανα όταν μου ζητήθηκαν ρυθμίσεις για τον gr52 και η απάντηση που πήρα είναι πως επειδή λείπει ο PM σε άδεια δεν μπορεί να τη δώσει ο αντικαταστάτης του. Και το ζήτησα ξανά και ξανά και ξανά μέχρι και το άνοιγμα του 56.
    Δικαίωμά σας να αρχίσετε τα αναθέματα προς πάσα κατεύθυνση, τα οποία μεταξύ μας δεν σας αδικώ αν τα ρίξετε, όμως αυτά που ξέρω αυτά σας λέω. Δεν γνωρίζω αν αποφασίσουν στο μέλλον να επαναφέρουν τους κόσμους ορόσημα. Εάν όμως το κάνουν και είμαι ακόμη CM, ο .gr θα πάρει.
Μάλλον έμαθαν οτι θα μπει ο Κόκκινος Δράκος στον κ50 οπότε δεν ΓΙΝΟΤΑΝ να γίνει κόσμος χωρις πρεμ :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Μιας που είπαμε για speed,θα γίνουν η οχι; Αφου το παιχνίδι σιγα σιγα διαλύεται τουλάχιστον ας ανοίξουν οι speed :D:D:D
 

DeletedUser35948

Για το κανάλι του youtube δυστυχώς δεν χρειάζεται έγκριση μόνο από το τμήμα μάρκετινγκ και δεδομένων πως το παιχνίδι διέπεται από τη γερμανική Νομοθεσία, το GDPR είναι σε πλήρη ισχύ και όλα όσα ετοιμάζονται για τα pii (US privacy law, EU law on e-communication), περισσότερες φορές άκουσα σήμερα it's forbidden και prior written consent, παρά καλημέρα. Θα είναι πολύ πιο εύκολο να κάνουμε ένα θέμα εδώ στο forum και να βγάζουμε γραπτώς συνεντεύξεις, χωρίς φωτογραφίες, χωρίς προσωπικά δεδομένα, παρά να γίνει κάτι τέτοιο. Αν υπάρχει ενδιαφέρον, στείλτε μου ένα πμ εδώ στο forum και βλέπουμε πως μπορεί να γίνει.

Σας έχουν κάνει και παραμιλάτε με το GDPR, εγώ δεν είπα να τους βιντεοσκοπουν κρυφά, εγώ είπα να τους κάνουν συνέντευξη. Φυσικά και ο άνθρωπος θα ξέρει ότι αυτό πάει στο YouTube. Στο τέλος άπλα είναι μια καλή ιδέα και άμα είναι να χαθεί στην γραφειοκρατεια προσπεράστε το άπλα. Μπορεί να το κάνει αυτό το community από μόνο του χωρίς έγκριση από την εταιρία.

Για τα υπόλοιπα όπως είπα και πριν ήσουν σωστή. Εγώ δεν ξέρω που είναι το πρόβλημα με το coplay. Πλέον υπάρχει και η νυκτερινή προστασία άρα είσαι κομπλέ από εκεί. Ούτε το πρεμ είναι θέμα πιστεύω. Αυτοί που ξέρουν έχουν μάθει να παίζουν με αυτό. Εγώ δεν βλέπω παραδείγματα που κέρδισε το πρεμ. Οι ΣΤΟΠ νίκησαν τον 50 γιατί πάιζαν μονοί, στον 49 νίκησαν οι ΜΑΟ γιατί πέσανε όλοι πάνω στην ΣΟΛ και μετά φάγανε μπαν στην ΝΜ. ΠΡΟΣΟΧΉ, δεν λέω οτι το πρεμ δεν βοήθησε το σταρτ απ αυτόν τον φύλων, άπλα σε βάθος χρόνου θα έφταναν και οι άλλοι. Ίσως να είναι και κακά παραδείγματα γιατί στον 50 έτσι κι αλλιώς και σε βάθος χρόνου δεν υπήρχε αντίπαλος και στον 49 και σε βάθος χρόνου πάλι θα ηταν όλοι ενάντια της ΣΟΛ. Όλοι εδώ ξέρουν άτομα που δίνουν λευτα τους πρώτους 2 μήνες και μετά ο λογαριασμός πάει στον αυτόματο δεν χρειαζόσαστε να τους ονομάσουμε. Οι φυλετικές είναι παιχνίδι αντοχής και όχι αγώνας ταχύτητας.

Κάτι που σκέφτηκα τώρα που ίσως θα ηταν κάλο είναι να βγει ένα ranking system ανάλογα με τις νίκες και τέτοια. Έτσι θα παίζουν όλοι με ένα ακκ και μετά θα έχεις τρόπο να τους καλέσεις σε αρένα άμα τους έχεις ήδη βαλη σε κατηγορίες!

Να μετράς 3 κατηγορίες και να παίρνει ο κάθε παίκτης μια βαθμολογία , οι 3 κατηγορίες να είναι αν νίκησε η οχι, πόσο κράτησε στον κόσμο, και απώλειες. Φτιάχνεις ένα ladder έτσι και μετά κάνεις και πρωταθλήματα και όλα. Noesis που να στείλω το τιμολόγιο?
 
Κορυφή