Συζήτηση Αλλαγές στη λειτουργία του Ανταλλακτηρίου

noesis

ex CM
InnoGames
Βαθμολογία αντίδρασης
211
Ερωτήσεις και feedback για τις αλλαγές στο Ανταλλακτήριο.
 

DeletedUser35718

10 πόντοι για spam. Την επόμενη φορά που θα ζητήσετε κάτι φροντίστε να το κάνετε στο σωστό μέρος του forum ή σε Αίτηση Υποστήριξης.
 

xxxThe Ripperxxx

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
31
Δεν είναι καθόλου καλη η αλλαγή που κάνατε. Θα χασετε ακομα περισσότερο κοσμο. Το ότι δεν μπορείτε να ελέγξετε τις εγγραφές που κανουν καποιοι δεν αποτελεί δικαιολογία. Θα μπορουσατε να απαγορεύσετε δια παντως την μεταφορά πριμιουμ ποντων πλην αυτων που εχουν αγοραστει στο παιχνιδι με τους τρόπους που ηδη υπάρχουν. Π.χ καποιος αγοραζει 1000 πριμιουμ και εχει και ακομα 300 πριμιουμ από ανταλλαγή πορων. Θα μπορει να μεταφέρει μονο τα 1000 πριμιουμ που έχει αγοράσει και όχι τα υπολοιπα.
Το να μην μπορεί όμως ένας λογαριασμός να χρησιμοποιήσει για τον ιδιο (όχι για να μεταφερει σε αλλον) τους πόντους πριμιουμ που εχει αποκτήσει σε προηγούμενο κοσμο είναι εντελώς λαθος και θα σας παρακαλουσα να το ξαναδειτε.
 

theotsak21.

Δεινόσαυρος του forum
Βαθμολογία αντίδρασης
705
Πολυ κακη αλλαγη. Θα ηταν καλυτερο να επιτρεποταν η μεταφορα με τους ορους που ειχατε θεσει. Αν πολυ απλα με τους ορους που θεσατε επεφταν global ban και σε αυτους που πουλανε και σε αυτους που αγοραζουν παρανομα πιστευω να σταματουσε αυτο.

Οτι και να πουμε εμεις πιστευω η αποφαση ειναι της εταιριας οποτε δε νομιζω να γινεται και κατι
 

DeletedUser29126

Πραγματικά πολύ λάθος αλλαγή αυτή. Χάνεται και η τελευταία ελπίδα να παίξουν όσοι δεν έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν πόντους premium την ίδια ώρα που άλλοι χαλάνε 50 ευρω την εβδομάδα
 

noesis

ex CM
InnoGames
Βαθμολογία αντίδρασης
211
Μισό λεπτάκι ρε παιδιά. Γράφει κάπου η ανακοίνωση πως δεν θα μπορείτε να βγάλετε premium; Μην κατανοείτε λάθος αυτά που γράφουμε. Premium θα μπορείτε να βγάζετε και στον κ56 και στον κ60 και στον κ100. Να το μεταφέρετε σε άλλους λογαριασμούς δεν θα μπορείτε. Αυτό αλλάζει μόνο.
 

DeletedUser33703

Σίγουρα αυτή η ρύθμιση θα έχει άμεσα αποτελέσματα σχετικά με την αντιμετώπιση του προβλήματος και συμφωνώ ότι είχε πάρει άσχημη έκταση το θέμα μιας και υπάρχουν άνθρωποι που έβγαλαν ολοκληρους μισθούς από αυτό το πράγμα.
Απλά θεωρώ ότι παίρνει η μπάλα και τους υπόλοιπους παίκτες που έχουν παραπάνω από έναν λογαριασμούς και δεν θέλουν να μπαίνουν με τον ίδιο λογαριασμό σε κάθε κόσμο για διάφορους λόγους όπως και τους λογαριασμούς που αποτελούνται από περισσότερους παίκτες (co-play) .
Πχ θα φέρω 2 απλά παραδείγματα , εγώ παίζω κ56 με το λογαριασμό Blacko και παίζω co-play με τον Σπύρο
Στον κ57 όμως ο co-play μου θέλει να μπει με διαφορετικό λογαριασμό να παίξει και εγώ δεν θα μπορώ να λογκαρω με τον κύριο λογαριασμό μου Blacko για να βγάλω prem γιατί παραβιάζουμε τον κανόνα περί κοινοχρησιας κωδικών .
Επίσης ένα πολύ μεγάλο κενό που δημιουργείται με τη συγκεκριμένη ρύθμιση είναι ότι δεν θα μπορούν πχ οι co-play μου να μου μεταφέρουν πόντους premium οπότε σαν λογαριασμός θα έχω μειονέκτημα συγκριτικά με κάποιον που αγοράζει premium .

Επειδή όμως δεν μου αρέσει μόνο να κρίνω διότι ξέρω πόσο δύσκολη είναι η δουλειά της εταιρίας και μου αρέσει να δίνω και λύσεις .
Η λύση που προτείνω και πιστεύω πως είναι εφικτή είναι να μπορεί να μεταφέρει η ομάδα διαχείρισης τους πόντους premium μετά από αιτήσεις υποστήριξης που θα κάνουν οι παίκτες για να καλυφθούν και αυτά τα 2 μεγάλα κενά που δημιουργούνται .

Εάν λοιπόν η εταιρεία έβγαλε αυτόν τον κανονισμό πραγματικά για να εξαλείψει το ''παρεμποριο" και δεν ήταν απλά η αφορμή για κερδοσκοπικους λόγους δηλαδή για να ωθήσει τους παίκτες να αγοράζουν πόντους premium με σκοπό να βγάλει περισσότερο κέρδος τότε πιστεύω ότι μπορεί να προχωρήσει σε μια τέτοια κίνηση για να μην την πληρώσει και
ο '' άμαχος πληθυσμός" .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

noesis

ex CM
InnoGames
Βαθμολογία αντίδρασης
211
Σίγουρα αυτή η ρύθμιση θα έχει άμεσα αποτελέσματα σχετικά με την αντιμετώπιση του προβλήματος και συμφωνώ ότι είχε πάρει άσχημη έκταση το θέμα μιας και υπάρχουν άνθρωποι που έβγαλαν ολοκληρους μισθούς από αυτό το πράγμα.
Απλά θεωρώ ότι παίρνει η μπάλα και τους υπόλοιπους παίκτες που έχουν παραπάνω από έναν λογαριασμούς και δεν θέλουν να μπαίνουν με τον ίδιο λογαριασμό σε κάθε κόσμο για διάφορους λόγους όπως και τους λογαριασμούς που αποτελούνται από περισσότερους παίκτες (co-play) .
Πχ θα φέρω 2 απλά παραδείγματα , εγώ παίζω κ56 με το λογαριασμό Blacko και παίζω co-play με τον Σπύρο
Στον κ57 όμως ο co-play μου θέλει να μπει με διαφορετικό λογαριασμό να παίξει και εγώ δεν θα μπορώ να λογκαρω με τον κύριο λογαριασμό μου Blacko για να βγάλω prem γιατί παραβιάζουμε τον κανόνα περί κοινοχρησιας κωδικών .
Επίσης ένα πολύ μεγάλο κενό που δημιουργείται με τη συγκεκριμένη ρύθμιση είναι ότι δεν θα μπορούν πχ οι co-play μου να μου μεταφέρουν πόντους premium οπότε σαν λογαριασμός θα έχω μειονέκτημα συγκριτικά με κάποιον που αγοράζει premium .

Επειδή όμως δεν μου αρέσει μόνο να κρίνω διότι ξέρω πόσο δύσκολη είναι η δουλειά της εταιρίας και μου αρέσει να δίνω και λύσεις .
Η λύση που προτείνω και πιστεύω πως είναι εφικτή είναι να μπορεί να μεταφέρει η ομάδα διαχείρισης τους πόντους premium μετά από αιτήσεις υποστήριξης που θα κάνουν οι παίκτες για να καλυφθούν και αυτά τα 2 μεγάλα κενά που δημιουργούνται .

Εάν λοιπόν η εταιρεία έβγαλε αυτόν τον κανονισμό πραγματικά για να εξαλείψει το ''παρεμποριο" και δεν ήταν απλά η αφορμή για κερδοσκοπικους λόγους δηλαδή για να ωθήσει τους παίκτες να αγοράζουν πόντους premium με σκοπό να βγάλει περισσότερο κέρδος τότε πιστεύω ότι μπορεί να προχωρήσει σε μια τέτοια κίνηση για να μην την πληρώσει και
ο '' άμαχος πληθυσμός" .

Το θέμα της κοινοχρησίας είναι εντελώς άσχετο με την απαγόρευση μεταφοράς των πόντων premium που θα αποκτώνται από το ανταλλακτήριο. Και αυτό γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις η κοινοχρησία υπήρχε ανέκαθεν και δεν εμφανίστηκε ξαφνικά επειδή θα ενεργοποιηθεί η συγκεκριμένη ρύθμιση.

Αυτό που λέτε με τους co-players έχει βάση. Το "θέμα" όμως είναι το εξής: ο λογαριασμός είναι ένας, ασχέτως του πόσοι έχουν πρόσβαση σε αυτόν. Αν σε έναν λογαριασμό (έστω Χ) έχουν πρόσβαση 4 άτομα, μπουν και οι 4 με διαφορετικούς λογαριασμούς σε έναν κόσμο για να βγάλουν premium, αυτός ο Χ λογαριασμός που θα ζητήσουν να μεταφέρθουν θα έχει αποκτήσει πολλαπλάσιο premium σε σχέση με κάποιον άλλον λογαριασμό (έστω Υ) που χειρίζεται μόνο από ένα άτομο και μπήκε στον ίδιο κόσμο με τους άλλους 4 co-players για να μαζέψει premium και να το χρησιμοποιήσει στον επόμενο κόσμο (όπως και ο λογαριασμός Υ).
 

DeletedUser33703

Δεν καταλάβατε καλά το παράδειγμα μου , είπα πως αν ο co-play μου θέλει να μπει σε έναν κόσμο να παίξει σοβαρά δεν θα μπορώ να μπω με το main acc γτ θα με σταματάει η κοινοχρησια .
Αλλά δεν το είπα για την κοινοχρησια προφανώς , το είπα γιατί με αυτή τη ρύθμιση με το ανταλακτηριο δεν θα μπορώ να μπω με άλλο λογαριασμό να βγάλω premium και να τους μεταφέρω μετά στο main account μου .

Όσο για το δεύτερο παράδειγμα μου με τους co-play μιλήσατε προφανώς για αδικία στο ότι ο λογαριασμός μου θα αποκτήσει πολλαπλάσιο prem από έναν άλλο λογαριασμό που θα παίζεται από 1 άτομο .
Από τη στιγμή που επιτρέπεται το co-play έχει τη δυνατότητα οποιοδήποτε παίκτης να βρει όσους co-play επιθυμεί και νομίζει ότι θα τρέξει ο λογαριασμός του σωστά .
Και αν το πάμε στον παράγοντα αδικία είναι πολύ πιο άδικο όταν ένας λογαριασμός βάζει στο παιχνίδι 2.000 και 3.000 ευρώ από έναν παίκτη που δεν θέλει η δεν έχει τη δυνατότητα να βάλει τόσα χρήματα .
 

noesis

ex CM
InnoGames
Βαθμολογία αντίδρασης
211
Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείτε και στα δύο παραδείγματά σας. Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση με τους co-played λογαριασμούς είναι λογικό αυτό που ζητάτε. Και όπως πολύ σωστά επισημάνατε, το co-play είναι δική σας επιλογή και επιθυμία. Καλά κάνετε εφόσον το θέλετε και στην τελική είναι δική σας η ευθύνη αν πάει κάτι στραβά με αυτόν/αυτούς που επιλέξατε για co-player σας. Αυτό που δεν μου λέτε όμως είναι γιατί να πρέπει να σας βρω εγώ λύση, σε κάτι που κάνετε εσείς επειδή το θέλετε.

Και για να μην παρεξηγηθώ: με το εσείς, δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσάς αλλά στον οποιονδήποτε χρήστη του παιχνιδιού. Με το εγώ, δεν αναφέρομαι σε εμένα προσωπικά αλλά στον/στην φέροντα/φέρουσα τα προνόμια του/της CM την εκάστοτε χρονική στιγμή και κατ' επέκταση στην Εταιρεία.

Επιτρέψτε μου ταυτόχρονα να αποσαφηνίσω κάτι: το co-play απαγορεύεται βάσει §5.5 ΓΟΣ. Δεν πρόκειται για καινούρια προσθήκη. Ανέκαθεν απαγορευόταν. Όλα αυτά τα χρόνια που "ισχύει", γίνεται με την ανοχή της Εταιρείας. Ήδη σε κάποιους servers έχει απαγορευτεί και υπάρχουν συνάδελφοι που σκέφτονται να το εφαρμόσουν και στους δικούς τους servers. Μην ανησυχείτε, ο .gr δεν είναι μέσα σε αυτούς που εξετάζεται η απαγόρευσή του. Αν δεν βγει οριζόντια απαγόρευση από την Εταιρεία για όλους τους servers, για όσο θα είμαι CM δεν προτίθεμαι να εφαρμόσω απαγόρευση του co-play στον .gr
 

DeletedUser33011

Να προσθεσω και εγω μια διαφορετικη οπτικη στο θεμα.

Κατι το οποιο θα μπορουσε να εφαρμοστει, ειναι να υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης Main Account σε λογαριασμους που ειναι ηδη εγγεγραμενοι τουλαχιστον 1 χρονο στο παιχνιδι (ή και παραπανω), οπου θα γινεται μπορει να γινεται μεταφορα του prenium στο βασικο λογαριασμο οπου και θα ειναι μη μεταφερσιμο. Θα μπορει να επιλεχθει μονο 1 βασικος λογαριασμος για καθε alternative account που μπορει να εχει ενας παικτης, οπου και αυτος ο βασικος λογαριασμος δε θα μπορει να αλλαξει ποτε. Θα μπορουσε ετσι να γινει καποιου ειδους link μεταξυ λογαριασμων, οπου θα υπαγωνται στο βασικο λογαριασμο. Παραλληλα, για την ολοκληρωση αυτης της διαδικασιας μπορειτε να απαιτησετε ή να δημιουργησετε καποια διαδικασια επιβεβαιωσης που αφορα ειτε κινητο τηλεφωνο, ειτε e-mail, ή και τα δυο.

Ολα αυτα φυσικα βηματα για να δυσκολευεσετε ατομα απο το να κερδοφορουν εις βαρος του παιχνιδιου, αλλα και να επιβραβευσετε ατομα που αφιερωνουν χρονο στο παιχνιδι.

Αυτο θα εδινε λυση στα εξης προβληματα:

1) Παικτης Χ (κατοχος λογαριασμου) και Υ παιζουν στο κ56 στο λογαριασμο 5forwards. Ο παικτης Υ θελει να μπει στο κ57 να παιξει με αλλο λογαριασμο, γεγονος που κανει αδυνατο το παικτη Χ να μπει στο κ57 να φαρμαρει prenium για το βασικο του λογαριασμο (αυτο φυσικα οπως αναφερετε ειναι κατι το οποιο προυπηρχε). Παραλληλα ομως, εξαιτιας της νεας ρυθμισης, δε μπορει να βγαλει πρινιουμ για το βασικο του λογαριασμο ακομα και με αλλο λογαριασμο.

Επομενως ενας βασικος λογαριασμος θα πρεπει να περιμενει να μπει μολις τελειωσει ο κοσμος 56, που μπορει να κρατησει μεχρι και τον κ59 ή κ60. Κατι τετοιο ομως κανει κακο στην εταιρεια, διοτι μειωνει ακομα περισσοτερο το κινητρο για να παιξει ενας παικτης σε περισσοτερους κοσμους και μεγαλωνει το κενο μεταξυ ''δυνατων'' κοσμων. Υπαρχουν παρα πολλοι παικτες που δε μπαινουν σε κοσμους αν δεν εχουν συμπληρωσει ενα συγκεκριμενο αριθμο πρινιουμ. Αρα σε πολλες περιπτωσεις, παικτες αντι να μπαινουν να παιζουν ανα 3-4 κοσμους, μπορει να μπαινουν να παιζουν ανα 6-8 κοσμους.

2) Θα υπαρχει δυνατοτητα σε σταθερους coplays, ατομα που παιζουν τουλαχιστον σταθερα μαζι καιρο ανα καποιους κοσμους (οχι ολους) να μπορουν να μεταφερουν και οι δυο πρινιουμ στο λογαριασμο που παιζουνε μαζι. Η νεα ρυθμιση αποθαρρυνει παικτες απο το να συνεργαστουν μαζι και να παιξουν για την ευημερια ενος λογαριασμου. Υπαρχουν αρκετα ατομα που γνωριζω, συμπεριλαμβανων σε αυτων και ο εαυτος μου, οπου χωρις co play δε θα μπαιναμε καν σε κοσμο να παιξουμε λογω ελλειψης χρονου για να ειναι ο λογαριασμος αποδοτικος.

Μπορει να ρωτησετε φυσικα, γιατι να μη μπουμε coplay, τι αλλαξε, τι σχεση εχει το ενα με το αλλο? Καλως ή κακως δεν εχουν ολοι την οικονομικη δυνατοτητα να συναγωνιστουν ατομα που πληρωνουν για να ειναι πρωτοι στη καταταξη... Το ανταλλακτηριο, με υπομονη, εδινε αυτη τη δυνατοτητα. Τωρα πια, με τη νεα ρυθμιση, μοιαζει ακομα πιο δυσκολο. Μηπως κατι τετοιο αυξανει ακομα περισσοτερο το ρυθμο καθοδου του παιχνιδιου?

Τελος, να συμπληρωσω οτι φυσικα, η νεα αλλαγη, μπορει να εξαλειψει 100% το προβλημα κερδοσκοπιας εις βαρος της εταιρειας. Αυτο που προτεινω παραπανω μπορει να μη το εξαλειφει στο 100%, αλλα σιγουρα το καθιστα υπερβολικα δυσκολο και ασυμφορο αναλογικα με το χρονο που ισως χρειαζεται, συν του οτι γινεται πιο ευκολο και το εργο των διαχειριστων αφου αν εντοπισουν εστω και ενα πιθανο παραβατη που θα καταφερει να διαπερασει τις οποιεσδηποτε δικλειδες ασφαλειας, θα πρεπει να περιμενει 1 ή 2 χρονια απο τη δημιουργια ενος λογαριασμου για να καταφερει να ξαναμεταφερει καπου prenium.

Συγχωρεστε με για το εξαιρετικα μεγαλο ποστ, προσπαθησα να ειμαι οσο πιο ακριβης γινεται για να καλυψω ακομα και πιθανες μελλοντικες ερωτησεις.:p
 

DeletedUser34056

@5forwards το 1) στο έχει απαντήσει ήδη. Το να παίζεις co είναι δική σου επιλογή, ας πούμε ημιπαράνομη. Από εκεί και πέρα δεν έχει κάνενα λόγο η εταιρία να σου βρει λύσεις.
το 2) δεν χρειάζεται καν να σχολιαστεί, ούτε αυτό είναι εφικτό για ευνόητους λόγους.
 

noesis

ex CM
InnoGames
Βαθμολογία αντίδρασης
211
Κάτι παρόμοιο με το main account, είχε προταθεί και στον .net όταν ανακοινώθηκε η συγκεκριμένη αλλαγή πριν το άνοιγμα του en104. Έστω πως γίνεται και μπαίνει και κινητό και email και two step verification και οποιαδήποτε δικλείδα ασφαλείας. Ποιος εξασφαλίζει σε ποιον πως αυτός που έχει το email δεν θα ξυπνήσει ένα πρωί, θα πετάξει όλους τους υπόλοιπους από τον λογαριασμό και θα ιδιοποιηθεί τον λογαριασμό. Εκεί τι γίνεται;
 
Κορυφή